اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طرح مداری که موج مربعی از فرکانس 5 تا 10khz تولید کند

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طرح مداری که موج مربعی از فرکانس 5 تا 10khz تولید کند

با سلام و خسته نباشید
    من یک مدار برای تولید موج مربعی با فرکانس های مختلف قابل تغییر در رنج5hz تا 10khz میخواهم
    لطفا کمک کنید
    با تشکر فراوان

پاسخ : طرح مداری که موج مربعی از فرکانس 5 تا 10khz تولید کند

فکر کنم با NE555 کارتون بشه اما ماکزیمم فرکانسی که میشه باهاش ساخت رو نمیدونم.

دیدگاه

فکر کنم با NE555 کارتون بشه اما ماکزیمم فرکانسی که میشه باهاش ساخت رو نمیدونم.
      شما برای اینکه راحت باشید میتونید از لینک زیر واسه محاسباتتون استفاده کنید ،
      http://www.daycounter.com/Calculators/NE555-Calculator.phtml

میتونید خودتون با op-amp اوسیلاتور بسازید

یا ار ای سی های فانکشن استفاده کنید مثل xr-2206 یکی دیگه هم بود که میتونست duty cycle رو هم کنترل کنه

ولی یکی از بهترین گزینه ها همون 555 میتونه باشه
      F=1/T= 1.44/((RA+RB*2)*C)

TL= 0.693*RB*C

TH= 0.693*(RA+RB)*C

D= Duty Cycle= (RA+RB)/(RA+2*RB)

Or,

RA= 1.44**(2*D-1)/(F*C)

RB= 1.44*(1-D)/(F*C

دیدگاه

با 555 میشه. تا 10 کیلو رو به راحتی جواب میده. اما خروجیش دقیقا مربعی نیست. برای اینکه کاملا مربعی بشه خروجی رو به یک گیت NOT و یا OR ی که یک پایه اش زمین شده بدید.
        دلا یاران سه قسمند ار بدانی
        زبانی اند و نانی اند و جانی
        به نانی نان بده از در برانش
        محبت کن به یاران زبانی
        و لیکن یار جانی را به دست آر
        به جانش جان بده تا می توانی

دیدگاه

سلام
          شما بهتر از میکرو برای این کار استفاده کنید چون خطای اون کم است.

دیدگاه

دوستان تو رو خدا به من نیز کمک کنید جون من هم همچین مداری را میخواهم
            البته1hz-1khz با خروجی موج مربعی با هر نوع میکرویی با کنترل8 دیپ سویچ برای تغییر موج

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iveco
              دوستان تو رو خدا به من نیز کمک کنید جون من هم همچین مداری را میخواهم
              البته1hz-1khz با خروجی موج مربعی با هر نوع میکرویی با کنترل8 دیپ سویچ برای تغییر موج
              با دیپ سوییچ 8 بیتی که شما فرمودین میشه 256 حالت رو بوجود آورد. یه پورت شما به خوندن عدد داده شده توسط دیپ سوییچ اختصاص داده میشه. بعد از اینکه عدد رو از روی پورت خوندین باید از یه جدول lookup مقدار متناظری که باید داخل تایمر قرار بگیره رو بردارین و داخل تایمر بریزین. و به این ترتیب فرکانستون تغییر میکنه.اگه میخواین از اسیلاتور فرکانس بالا استفاده کنین باید از تایمر 16 بیتی استفاده کنین تا بتونین 1 ثانیهو به تبع اون 1 هرتز رو بسازین.
              امیدوارم میکرو کار کرده باشین-.
              موفق باشید-میثاق

دیدگاه

این دیپ 8 سوییچی چیه؟
                منظورتون اینه که با میکرو مثلا avr تو codevision بنویسم؟
                میشه بیشتر توضیح بدین
                من دارم با استفاده از روش pll وبا استفاده از ic های 4046 و atmeg32 (برای تولید تقسیم کننده ی فرکانسی ) این و میسازم ولی هنوز درست نشده(کار نمیکنه) :cry2:
                اگه میشه در این موردم کمکم کنین.
                ببخشید یه سوال دیگه :question:
                توی روش pll یک سیگنال مرجع داریم .
                اینو که برای هر تغییر فرکانس که نباید عوض کنیم. مثلا باید یک فرکانس خاص باشه که با تقسیم اون به فرکانس های مختلف برسیم.
                مرسی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 8423067
                  این دیپ 8 سوییچی چیه؟
                  منظورتون اینه که با میکرو مثلا avr تو codevision بنویسم؟
                  میشه بیشتر توضیح بدین
                  من دارم با استفاده از روش pll وبا استفاده از ic های 4046 و atmeg32 (برای تولید تقسیم کننده ی فرکانسی ) این و میسازم ولی هنوز درست نشده(کار نمیکنه) :cry2:
                  اگه میشه در این موردم کمکم کنین.
                  ببخشید یه سوال دیگه :question:
                  توی روش pll یک سیگنال مرجع داریم .
                  اینو که برای هر تغییر فرکانس که نباید عوض کنیم. مثلا باید یک فرکانس خاص باشه که با تقسیم اون به فرکانس های مختلف برسیم.
                  مرسی
                  اینه

دیدگاه

سلام :

دیدگاه

سلام :
                      من یک مداری را دیدم که با میکرو mc68hc908 ساخته شده بود که فرکانس ورودی مربعی را با 8 دیپ سویچ ضرب و تقسیم می کرد البته حداکثر تا سه برابر که با دیپ سوئیچ انتخاب میشد ولی اعشاری نیز ضرب وتقسیم می کرد البته دیوتی سایکل خروجی آن 50درصد نبود ولبه بالایی سیگنال حدود 1-5درصد لبه پایینی بود البته اینها زیاد مهم نیست بعلت آنکه نرم افزار آنرا نداشتم خودم تصمیم به ساخت آن گرفتم

ابتدا اول من برای ضرب فرکانس از ای سی 4046و 4017برای اعدادصحیح استفاده کردم ولیکن مدار فوق برای فرکانسهای زیر 10هرتز و خصوصاً2هرتز اصلاً خوب کار نمی کند ولی برای فرکانسهای بالای 10هرتز نسبتاً خوب عمل می کند

http://users.otenet.gr/~athsam/frequency_multiplier.htm
                      بنابراین تصمیم گرفتم مدار فوق را کنار بگذارم
                      و از میکرو avr-8051-pic استفاده کنم آیا کسی می تونه به من کمک کند که بتونم سیگنال ورودی به میکرو را تا حداکثر چهار برابر بصورت کنترل شده ضرب کنم( نهایت فر کانس خروجی بین 500 -تا 1k هرتز یا کمتر)
                      -در ضمن عدد ضرب شده توسط دیپ سویچ داده می شود

در ضمن تست مدار اول در پروتوس جواب نداد ولی در عمل جواب گرفتم (بالای 10هرتز)

«--------------------------------------------------------------------------------
                      البته من مقاله ایی پیدا کردم در خصوص Frequency Multiplier for Low Frequency Pulse Width Modulation Signal
                      اما از آن زیاد سر در نیاوردم اگر کسی بتنونه به من کمک کنه ممنون می شم -البته در این مقاله برای PLC توضیح داده شده ولی اصول اولیه ان یکی است

http://fportfolio.petra.ac.id/user_files/98-056/paperFreqMultiplier.pdf

---------------------------------------------------------------------

دیدگاه

سلام بچه ها من یه اسیلاتور با ای سی NE564و فرکانس 5مگاهرتز میخوام کسی میتونه کمکم کنه :angry: :question:

دیدگاه

سلام کسی میتونه یه برنامه تولید موج مربعی با میکرو برنامه نویسی کنه؟از 1K تا 10Kهرتز 1 هرتز 1 هرتز با پوش باتون بشه افزایش وو بک پوش باتون دیگه هم کاهش داد؟؟؟؟؟در اصل بعد زدن 9999 بار کلید خروجی 10k بهمون بده فقط مربعی تقارن داشته باشه 50%پریود روشن 50% پریود خاموش اگر دقیق دقیقم مثلا" 40% 60% بشه هم ایراد نداره؟؟؟حتما" باید بزبون c و با میکرو باشه با 555 راحت میشه برنامه محاسبش هم هست اما فقط میکروو لازم دارم میشه لطفا" :question: :question: :question: :question: :redface: :redface:
                          کم باش اصلا هم نگران کم بودنت نباش!!!
                          اونی که اگر کم باشی گمت میکنه, همونیه که اگر زیاد باشی حیفت میکنه!!
                          فقط خوب باش. خوب بودن به اندازه کافی متفاوتت میکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط abin66
                            سلام کسی میتونه یه برنامه تولید موج مربعی با میکرو برنامه نویسی کنه؟از 1K تا 10Kهرتز 1 هرتز 1 هرتز با پوش باتون بشه افزایش وو بک پوش باتون دیگه هم کاهش داد؟؟؟؟؟در اصل بعد زدن 9999 بار کلید خروجی 10k بهمون بده فقط مربعی تقارن داشته باشه 50%پریود روشن 50% پریود خاموش اگر دقیق دقیقم مثلا" 40% 60% بشه هم ایراد نداره؟؟؟حتما" باید بزبون c و با میکرو باشه با 555 راحت میشه برنامه محاسبش هم هست اما فقط میکروو لازم دارم میشه لطفا" :question: :question: :question: :question: :redface: :redface:
                            کمک کمک+لطفا" لطفا" به زبون )C) CODE VISION
                            کم باش اصلا هم نگران کم بودنت نباش!!!
                            اونی که اگر کم باشی گمت میکنه, همونیه که اگر زیاد باشی حیفت میکنه!!
                            فقط خوب باش. خوب بودن به اندازه کافی متفاوتت میکنه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X