اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موتور پله ای را در جهت راست و چپ با هر زاویه ای که به ان می دهیم راه اندازی کنم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موتور پله ای را در جهت راست و چپ با هر زاویه ای که به ان می دهیم راه اندازی کنم

سلام
    من می خواهم در یک پرژه یک موتور پله ای را در جهت راست و چپ با هر زاویه ای که به ان می دهیم راه اندازی کنم {یک موتور پله ای چهار فازه با گام 1.8درجه}
    با استفاده از میکرو 8051و زبان اسمبلی
    لطفا اگر برنامه یا هر کمکی که می تواانید بکنید بگویید
    باتشکر

با تشکر از نظراتتون
    من می خواهم بدانم که اگر بخواهم موتور رو مثلا با زاویه 270درجه درجهت چپ حرکت دهم وبعد این زاویه یا جهت چرخش رو تغییر بدهم بایستی چکار کتم
    البته می توانم موتور رو با یک زاویه خاص به چپ یا راست حرکت دهم .
    یعنی چطور به میکرو بگم که با یک زاویه خاص در جهت راست یا چپ حرکت کنم .
    البته می دانم باید این فرمان ها {زاویه و جهت } رو از طریق یک ورودی مانند key padبه میکرو اعلام کنم ولی چطور برنامه ان رو بنویسم نمی دانم.

با تشکر فراوان
    برنامه ای که نوشته بودید ایده ی خوبی بود وکمکم کرد
    اما مشکل اساسی که دارم این است که نمی دانم پله مورد نظر وجهت چرخش موتور را که بایستی از طریق key padبه میکرو بدهم به چه صورت برنا مه اش رو بنویسم که میکرو جهت چرخش وتعداد پله های حرکتی رو بفهمه
    یعنی چطور به میکرو تعدادپله ها وجهت چرخش رو بفهمانیم
    البته اگر بتوانیم تعداد پله هایی که می خواهیم موتور را با ان به حرکت دراوریم وهمچنین جهت چرخش را به نمایش در اوریم خیلی خوب می شود{با lcdیا seven segment

پاسخ : موتور پله ای را در جهت راست و چپ با هر زاویه ای که به ان می دهیم راه اندازی کنم

نوشته اصلی توسط 0111
    سلام
    من می خواهم در یک پرژه یک موتور پله ای را در جهت راست و چپ با هر زاویه ای که به ان می دهیم راه اندازی کنم {یک موتور پله ای چهار فازه با گام 1.8درجه}
    با استفاده از میکرو 8051و زبان اسمبلی
    لطفا اگر برنامه یا هر کمکی که می تواانید بکنید بگویید
    باتشکر
    با سلام.
    چند دستور ساده برای چرخش استپر موتور :
    یک رجیستر ، برای نگهداری بایت چرخش :
    mov 50h,# 00110011b
    mov r0,#50h
    اکومولاتور با محتوای رجیستر 50h بار میشود .
    mov a,@r0
    برای شروع جرکت :
    mov p1,a
    mov @r0,a
    برای چرخش یک گام به راست :
    mov a,@r0
    rr a
    mov p1,a
    mov @r0,a
    برای چرخش یک گام به چپ :
    mov a,@r0
    rl a
    mov p1,a
    mov @r0,a
    " بیتهای p1.0 , p1.1 , p1.2 , p1.3 پورت p1 بوسیله بافر و ترانزیستور npn به سیم های a,c,b,d موتور ، متصل میگردد"

دیدگاه

پاسخ : موتور پله ای را در جهت راست و چپ با هر زاویه ای که به ان می دهیم راه اندازی کنم

نوشته اصلی توسط امیر معیری

با سلام.

" بیتهای p1.0 , p1.1 , p1.2 , p1.3 پورت p1 بوسیله بافر و ترانزیستور npn به سیم های a,c,b,d موتور ، متصل میگردد"
      میتونی از آی سی Uln2003 استفاده کنی. به شرط اینکه استپر موتور 5 سیمه باشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X