اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چطور با ARM شروع به کار کنیم.

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چطور با ARM شروع به کار کنیم.

با سلام خدمت دوستان
    در این سایت من خیلی جستجو کردم و دیدم عده زیادی هستند که علاقه به کار با ARM دارند و همه سئوالات زیادی کرده اند ولی وقتی به نوع سوالات توجه میشه متوجه میشیم که همه به نوعی دچار سردرگمی شده اند.
    برای همین گفتم که این قسمت را ایجاد کنم و تا با پرسش و پاسخ جواب همه داده بشه.

البته من خودم هم تازه شروع به کار با ARM کردم و اطلاعات کمی دارم ولی تا اونجا که بلدم میگم بقیه رو به صورت سوال مطرح میکنیم تا دوستان پاسخ بدن
    و در آخر هم یک جمع بندی می کنیم تا دوستان بعدی دچار سر در گمی نشوند.

1- اولین سوال همه اینه که با چی شروع کنیم؟
    به نظر من یکی از گزینه های خوب و در عین حال ارزان قیمت AT91SAM7S64 است این میکرو سرعتش بد نیست و بعضی از امکانات خوب ARM رو داره (بعضی ها رو هم نداره مانند امکان ارتباط با شبکه)
    ولی برای کسی که تازه می خ.اهد شروع به کار کند خیلی خوبه
    در عین حال این را هم بگم که میکرو های ARM خیلی شبیه هم هستند.

2- با چه کامپایلری شروع کنیم؟
    اول این رو به دوستانی که علاقه به زبان بیسیک دارن بگم که کامپایلر بیسیک برای ARM وجود نداره و باید C را یاد بگیرن
    دوم کامپایلر های زیادی برای ARM هست ولی دو تای مشهور آن IAR و Keil است که خیلی با هم فرق ندارن
    من پیشنهاد می کنم که با IAR کار کنید چون افراد بیشتری با آن کار می کنند.

--------------------------------
    سوالات من از دوستان حرفه ای تر
    افرادی که با KEIL و IAR کار کدن این سوال را دارم که کدام یک ساده تره؟ و برای شروع بهتره؟

پاسخ : چطور با ARM شروع به کار کنیم.

مثل اینکه دوستان وارد تر هیچ اظهار نظری نمی کنند پس دو تا نتیجه می توان گرفت یا اصلا اطلاعات ندارند و فقط یک چیزایی در مورد ARM شنیدن یا اینکه دوست ندارند همه ARM را یاد بگیرند (البته باید به آنها حق داد چون با این وضعیت که منبع آموزشی تقریبا صفره یاد گرفتن ARM براشون سخت بوده)

پس باید خودمون کار کنیم

---------------------------------
    ما بنا رو به این می گذاریم که

1- IAR یک کامپایلر خوبیه
    2- AT91sam7s64 میکروی خوبیه (برای تازه کارها تازه قیمتش هم بهتره)
    ------------------------------------------------------------------

قدم بعدی اینه که اول یک کمی درباره میکروی AT91sam7s64 اطلاعات کسب کنیم و سپس یک بورد برای آن بسازیم

----------- مشخصات AT91sam7s64 -----------------------

1- دارای پورت USB2.0 full Speed
    است
    2- ولتاژ کاریش 3.3 ولت است
    3- 32 بیتی است
    4-دارای قسمت سخت افزاری به نام SAM-BA است که می تونیم بدون اینکه احتیاج به پروگرمر خاصی باشد از طریق پورت USB پروگرمش کنیم.
    5- 4 کانال PWM دارد که هرکدام 16 بیتی است
    6- 8 کانال ADC دارد که هرکدام 10 بیتی اند. ولی سرعت نمونه برداریش 384 کیلو نمونه در ثانیه است (خیلی خوبه) علاوه بر این هر کدام از ADC ها مستقلا Enable و Disable می شوند.
    7- سه تا تایمر/کانتر 16 بیتی دارد
    8- CAN - USART -I2C و... دارد
    -----------------------------------------------------------------

خلاصه مطلب که امکاناتش حرف نداره

اگه دوستان اطلاعات بیشتری دارن حتما بزارن تا ماهم استفاده کنیم.
    (زکات علم آموختن است)

دیدگاه

سلام
      اولا این AT91sam7s64 چنده ؟ کجا داره ؟ پروگرامرش رو چه کنیم ؟ و من خیلی تاپیک ها دیدم که عزیزان کمک کردن ولی الان شاید فصل امتحانات و هفته دیگه کنکور کارشناسی ناپیوسته و ... که اینطرف ها نمیان. بچه های این سایت اینطوری نیستن. شاید لقمه رو تو دهنت نذارن ولی به آدم خط میدن که چیکار کنه و از کجا شروع کنه.
      دوما من تاپیک با این مضموم زیاد دیدم ، یه سرچی تو همین سایت بزنید. من با keil arm کار کردم. یعنی فقط یه برنامه برای LPC2103 نوشتم که یه چشمک زن بود. اونقدری که من از معماری ARM سر در آوردم باید بی خیال زبان اسمبلی بشید . چون معماری کاملا بر اساس ساختار زبانهای ساخت یافته است و exception رو سخت افزاری ساپورت میکنه. با این منوال باید بریم سراغ یه آشنایی سطحی با معماری و بعد هم با رجیسترها آشنا بشیم و بعدش هم برنامه بنویسیم.

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=14724.0
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=16083.0
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=10066.0

بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
      اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

راستی راستی با USB پروگرام میشن؟! :eek: oo: :applause:
        خیلی خوبه که!
        ممنون از شما.خوشحال میشیم ادامه بدین. اگه یه مقدار بیشتر در موردش اطلاعات بذارین فکر کنم دیگه AVR رو واسه کارایی که به USB و ... نیاز دارن بذارم کنار.
        موفق باشید-میثاق

دیدگاه

میکروهای ARM را می توان از طریق JTAG نیز پروگرم کرد. به این پروگرامر H-jtag می گویند که توسط شرکت سازنده اش به صورت مجانی در اختیار همه قرار داده می شود. این پروگرمر خوبیه اما یک نکته مههههههههههههههههههههههمممممممممممم در ساختش باید در نظر گرفته بشه و اونم اینه که بافرش حتما حتما باید از نوع HCT باشه و گرنه کار نمی کنه و یا درست کار نمی کنه.

----------------------------------------------------------------------
          برنامهاش را از لینک زیر دریافت کنید و مدارش را هم بسازید. (خیلی راحته.)
          سایت دانلود HJTAG :
          http://www.hjtag.com/download.html
          ---------------------------------------------------------------------

دیدگاه

با سلام خدمت دوستان عزیز

ابتدا بگم که من خیلی زیاد با ARM کار نکردم هرچی که یاد می گیرم در اختیار بقیه هم می گذارم.

من خیلی امیدوار بودم که افراد دیگه هم کمک کنن تا سرعت پیشرفتمون زیاد بشه ولی انگار فقط باید من اطلاعات کسب کنم و در اختیار بقیه بگذارم. ولی من به کارهای Open source اعتقاد دارم چون باعث میشه سرعت پیشرفت همه بالا بره ولی بعضی ها انحصار طلبن و دوست ندارن خیلی اطلاعات بدن یا حداقل اطلاعات منسجم بدن.

-------------------------------------حالا باید یه بورد برای کار کردن با AT91sam7s64----------------------------------------------------

قوانین طراحی بورد برای ARM
            1- مدار باید با 3.3 ولت کارکنه پس یه رگولاتور 3.3 ولتی خیلی خوبه
            2- بهتره بورد دو رویه و بهتره متالیزه باشه مخصوصا اینکه در اطراف میکرو (بهتره زیرش) یک لایه زمین باشه و مسیر های مربوط به کریستال از داخل آنها عبور کنه چون سرعت کار بالا است و احتمال نویز زیاد میشه.
            3- یه مدار خوب طراحی کنید به طوریکه تمام پایه ها را بیرون بیاره چون IC از نوع SMD و یک بار میشه اونو لحیم کرد (جدا کردنش سخته)
            ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

دوستان عزیز در صورتی که شماتیک مداری در رابطه با ARM دارید که فکر می کنید کمک بکنه بگذارید تا بتونیم یک مدار عالی طراحی کنیم و در سایت بگذاریم تا همه استفاده کنن.

دیدگاه

سلام
              این صفحه رو ببینید
              پایینش یه سری چیزا پیدا میشه

http://www.siwawi.arubi.uni-kl.de/av...cts/index.html

دیدگاه

برای شروع یه شماتیک ساده می گذارم. فکر کنم که اگه خوب ساخته بشه خوب کار کنه

لینک دانلود: http://www.siwawi.arubi.uni-kl.de/avr_projects/arm_projects/index.html

-------------------------یک مدار ساده برای شروع به کار ---------------------------------------------

1- یکی از مزایای شماتیک زیر اینه که از SAM-BA برای پروگرام کردن میکرو استفاده می کنه (یعنی دیگه نیازی به پروگرامر داره ه :nice: یعنی فقط کافیه به پورت USBآ‌ وصلش کنین)
                2- این یه مدار ساده است که امکان کار با پورت A3 رو میده (خیلی ساده است اگه خاصتین می تونین تغییرش بدین)
                3- نکته مهم دیگه اینه که خازنهایی رو که برای حذف نویز طراحی شده طوری در سرتاسر مدارتون بچینید که تقریبا در هر جای بورد یکی باشه (همه رو بقل هم نگذارید ها)
                ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

دیدگاه

به نظر شما رو کدوم میکرو کنترلر میشه کارت صدا و ال سی دی tftوسخت افزار usb
                  و 200مگاهرز پردازش داشت.کدوم میکرو میتونه فایل تصویری و mp3 پردازش کنه
                  میدونستین نوکیا تو سری n از نسل arm 7 استفاده کرده؟!!!!!!!!!!

هدف ما ست و ریست یه led نیست وگرنه میرفتیم رو tiny11کار میکردیم

حتی اگر یک شاخه گل هستی در یک تپه.نوک تپه باش .ممکن است با یک یا دو وزش باد نابود شوی
                  ولی حداقل حسن ان این است که تو گلی بودی که کل گلهای پشت تپه را دیدی

اقــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــا ادامه بدین

بچه ها تو قسمت avr میخاستن با ای وی ار plc بسازن اگر میخاین مفید به فایده باشین برین به اونا کمک کنین لطفا

من که به شخصه هدف نهاییم نصب یک لینوکس رو این موجودات هستم
                  علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

اقا تا این جاش خیلی عالی بود

در مورد برنامه و طرز پروگرام بگین
                    برنامه رو از کجا گیر بیاریم؟
                    help داره ؟راحته؟
                    --------------------------------

دیدگاه

با تشکر از دوستان
                      در مورد صحبت آن دوست عزیز که فرموده بودن "هدف ما ست و ریست یه led نیست وگرنه میرفتیم رو tiny11کار میکردیم" باید بگم که من در همان قسمت که عکس را قرار دادم گفتم که این یک مدار ساده است و در صورتی که کسی می خواهد یک مدار بهتر طراحی کنه می تونه اونو تغییر بده

خوب من یه چند تا پیشنهاد خوب دارم
                      1- اگه همه موافق هستین یه مدار نسبتا مناسب طراحی کنیم که تمام پورت های ورودی و خروجی را در اختیار قرار بده
                      2- بعد بیایم همگی با compiler معروف IAR کار کنیم
                      3- بعد از اینکه مقداری اطلاعات کسب کردیم روی یک پروژه خوب و حرفه ای کار کنیم

فکر کنم اینطوری هر کس یه جوری نیازش برطرف میشه

1- رای شروع هر کسی که برایش ممکنه یک مدار با Protel بکشه و فایل شماتیکش رو بذاره تو سایت تا هر کسی که به نظرش میتونه مدار رو بهبود ببخشه اونو تغییر بده و دوباره اونو در سایت قرار بده.

یادتون نره که زکات علم آموختن است

دیدگاه

سلام دوستان منهم اگه کمکی بتونم حتما انجام می دهم
                        من اصلا تا حالا نه آی سی اون رو دیدم نه نرم افزارش
                        راستی نرم افزارش رو چطور میشه تهیه کرد
                        اگه کسی مداری برای شماتیک داره بذاره pcb کشیدنش با من
                        ازش چند تا هم میدیم همین جمهوری درمیاره و همه استفاده می کنیم

دیدگاه

سعی میکنم تا اخر این هفته pcb رو بذارم
                          :agree:

دیدگاه

با تشکر از شما لطفا مداری باشه که بشه همه کارهای عادی رو باهاش انجام داد مثلا ورودی adc و خروجی led و چیزهای دیگه هم روش در نظر بگیرید که با همون دار بشه تا چند مرحله یواش یواش جلو رفت

دیدگاه

اول از همه باید از دوستان عزیز که اینقدر صمیمانه حاضر به همکاری شدند تشکر کنم

--------------------------------------------------------
                              دوستان عزیز برای کار باید مراحل زیر را به ترتیب انجام بدیم

1- اول خود IC رو هم توی قسمت شماتیک و هم توی قسمت PCB (یعنی همون Foot print) بسازیم برای این کار باید از مشخصات داخل دیتا شیتش استفاده کنیم
                              2- یه شماتیک خیلی خوب که بدرد بخور هم باشه بکشیم و اونو یه مدت بزاریم تو سایت تا هرچی کم و کسر داره بچه ها براش بذارن.
                              3- یه PCB خوب باتوجه به شماتیک نهایی بکشیم و در نهایت اون رو بسازیم

بعد از اینکه هرکس یه بورد خوب برای خودش ساخت شروع به یادگیری کامپایلرش (از صفر) می کنیم تا همه یاد بگیرن
                              --------------------------------------------------------

حالا از دوستان عزیزی که تمایل به ساخت قطعه تو Protel دارن دعوت به همکاری می کنیم. امیدوارم که بتونیم خیلی سریع به هدف مشترک مون برسیم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X