اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه پرتابل.

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه پرتابل.

سلام و خسته نباشید به همه ی کارشناسان عزیز
    اقا من همیشه خدا بیرون مشکل برق دارم برای همین میخوام یه پروژه برا خودم درست کنم که هم مشکلم حل بشه هم یه یادگیری چیزی باشه خب حالا من یه مشکل اساسی دارم اونم اینه که میخوام هم چیزی که درست میکنم کار بده هم منفجر نشه به کشتنمون بده . خب اینجاس که میخوام شما زحمت بکشید یه راهنمایی کارشناسانه بم بکنید
    خب اولا که من با باتری و ماژول کاهنده و ماژول پاوربانک و ماژول کانورتر دی سی به ای سی میخوام اینو بسازم
    سوال اول این که از چه نوع باتری ای استفاده کنم؟ میخوام ظرفیت بالا باشه
    سوال دوم چون باتری ها چه لیتیوم پلیمر چه ایون ظرفیتشون خیلی بالا نیست البته برای کار من میگم و باید از ۳ سل (12ولت) استفاده کنم بعد بیام پایین برا ۵ولت موبایل و از همون ۳ سل هم بدم به کانورتر برای لبتاب و چیزای دیگه برای شارژ و محافظت این ۳ سل باید از این ماژول هایی که تو سایتا هست استفاده کنم این ماژول ها را توی سایت ها نوشته برای هر سل اش میشه فقط یه باتری گذاشت یعنی نمیتونم بیام برای هر سل ۲ یا ۳ تا باتری را موازی کنم که ظرفیت بره بالا؟؟؟؟؟
    سوال سوم اینکه خب حالا اینکارا که دارم میکنم برای اینکه منفجر نشه یه مدار محافظت و دما میخوام که اگه دمای داخل باکسی که اینا توشه از یه مقدار رفت بالا کل مدار ها را با رله قطع کنه و اگه بشه یه فن هم بزارم که دما را بیاره پایین برای اینکار از چه ماژول یا مداری استفاده کنم ؟؟؟؟
    و سوال چهارم و اخر اینکه جعبه یا باکس چی براش بزارم یا از کجا بگیرم؟ جایی هست اندازه بش بدم بسازه با 3dپرینت؟؟
    با سپاس فراوان از وقتی که میگذارید
    خیلی برام مهمه که بتونم عملیش کنم این پروژه را

و یه چیز دیگه الان داشتم توی سایتا نگاه میکردم ماژول پاور بانک خوب پیدا نکردم که فست شارژ باشه به همین خاطر یه فکری به ذهنم رسید به احتمال ۹۰ درصد از برد یه شارژر فندکی استفاده میکنم که دیگه دردسر ماژول کاهنده را نداشته باشم فقط مثبت و منفی باتری را به کجاش باید بدم اینجوری؟؟؟؟
    جدیدترین ویرایش توسط Alinaderolasli; ۱۹:۵۷ ۱۳۹۸/۰۳/۱۳.

پاسخ : منبع تغذیه پرتابل.

نوشته اصلی توسط Alinaderolasli نمایش پست ها
    سلام و خسته نباشید به همه ی کارشناسان عزیز
    اقا من همیشه خدا بیرون مشکل برق دارم برای همین میخوام یه پروژه برا خودم درست کنم که هم مشکلم حل بشه هم یه یادگیری چیزی باشه خب حالا من یه مشکل اساسی دارم اونم اینه که میخوام هم چیزی که درست میکنم کار بده هم منفجر نشه به کشتنمون بده . خب اینجاس که میخوام شما زحمت بکشید یه راهنمایی کارشناسانه بم بکنید
    خب اولا که من با باتری و ماژول کاهنده و ماژول پاوربانک و ماژول کانورتر دی سی به ای سی میخوام اینو بسازم
    سوال اول این که از چه نوع باتری ای استفاده کنم؟ میخوام ظرفیت بالا باشه
    سوال دوم چون باتری ها چه لیتیوم پلیمر چه ایون ظرفیتشون خیلی بالا نیست البته برای کار من میگم و باید از ۳ سل (12ولت) استفاده کنم بعد بیام پایین برا ۵ولت موبایل و از همون ۳ سل هم بدم به کانورتر برای لبتاب و چیزای دیگه برای شارژ و محافظت این ۳ سل باید از این ماژول هایی که تو سایتا هست استفاده کنم این ماژول ها را توی سایت ها نوشته برای هر سل اش میشه فقط یه باتری گذاشت یعنی نمیتونم بیام برای هر سل ۲ یا ۳ تا باتری را موازی کنم که ظرفیت بره بالا؟؟؟؟؟
    سوال سوم اینکه خب حالا اینکارا که دارم میکنم برای اینکه منفجر نشه یه مدار محافظت و دما میخوام که اگه دمای داخل باکسی که اینا توشه از یه مقدار رفت بالا کل مدار ها را با رله قطع کنه و اگه بشه یه فن هم بزارم که دما را بیاره پایین برای اینکار از چه ماژول یا مداری استفاده کنم ؟؟؟؟
    و سوال چهارم و اخر اینکه جعبه یا باکس چی براش بزارم یا از کجا بگیرم؟ جایی هست اندازه بش بدم بسازه با 3dپرینت؟؟
    خیلی برام مهمه که بتونم عملیش کنم این پروژه را

و یه چیز دیگه الان داشتم توی سایتا نگاه میکردم ماژول پاور بانک خوب پیدا نکردم که فست شارژ باشه به همین خاطر یه فکری به ذهنم رسید به احتمال ۹۰ درصد از برد یه شارژر فندکی استفاده میکنم که دیگه دردسر ماژول کاهنده را نداشته باشم فقط مثبت و منفی باتری را به کجاش باید بدم اینجوری؟؟؟؟
    درود شما اول مشخص کنید چه خواسته هایی از این منبع تغذیه با جزئیات دارید تا بتونیم با همکاری هم و سایر دوستان به راه حلی برسیم

دیدگاه

سلام خسته نباشید
      میخوام بتونم باش بیرون از خونه لبتاپمو شارژ کنم (برای گیم و کارهای دیگه) چون پردازنده ی لپتاپ قویه با اینکه باتریشم قویه ولی خیلی کم بهم کار میده و در ضمن باتری های لب تاپ هم کاملا سالمه اداپتور ۲۰ولت ۴ونیم امپر میخوره
      و اینکه یه دستگاه دی جی کنترلر هم دارم که اونم با اداپتور کار میکنه(24ولت3امپر) از اونم میخوام بعضی مواقعی که دسترسی به برق ندارم استفاده کنم و در اخر هم به عنوان پاور بانک برای شارژ موبایل و سایر لوازم جانبی مثل امپ و بلندگو و اینام استفاده کنم
      مشکل اساسیم هم اینجا ظرفیته منبع تغزیه اس که چون باتری لپتاپم 48 وات ساعتیه میخوام حداقل بتونم یک بار را شارژش کنم حالا اگه بیشتر که چه بهتر.

دیدگاه

سلام خسته نباشید
        میخوام بتونم باش بیرون از خونه لبتاپمو شارژ کنم (برای گیم و کارهای دیگه) چون پردازنده ی لپتاپ قویه با اینکه باتریشم قویه ولی خیلی کم بهم کار میده و در ضمن باتری های لب تاپ هم کاملا سالمه اداپتور ۲۰ولت ۴ونیم امپر میخوره
        و اینکه یه دستگاه دی جی کنترلر هم دارم که اونم با اداپتور کار میکنه(24ولت3امپر) از اونم میخوام بعضی مواقعی که دسترسی به برق ندارم استفاده کنم و در اخر هم به عنوان پاور بانک برای شارژ موبایل و سایر لوازم جانبی مثل امپ و بلندگو و اینام استفاده کنم
        مشکل اساسیم هم اینجا ظرفیته منبع تغزیه اس که چون باتری لپتاپم 48 وات ساعتیه میخوام حداقل بتونم یک بار را شارژش کنم حالا اگه بیشتر که چه بهتر.
        خب این چیزی که می خواهید از نظر شدن که می شه ولی مشگل باتری خواهید داشت که بنظرم با چنین انتظاراتی که از منبع دارید یه باتری 12 ولت 12 آمپر نیاز دارید که می شه باتری موتور سیکلت که قیمتی چند صد تومنی داره برا شارژش هم می شه از شارژر لپتاپ استفاده کرد سایر تجهیزاتش هم گرون نیست ولی اگه با باتری مشکلی ندارید تا ادامه بدیم...

دیدگاه

بنده پارسال دو تا پاوربانک چند کاره برای خودم ساختم که پروژکتور پرتوان الیدی و آمپلی فایر و بلوتوث و چندین قابلیت دیگر هم دارند و برای کوچکتره ۸ سلول لیتیوم یون و برای بزرگتره ۱۶ سلول استفاده کردم
          ماژولهای شارژ این باتری ها مشکلی برای موازی بستن ندارند. اول پیشنهاد می کنم قاب باتری لیتیومی تهیه کنید. من برای پاوربانکهای مذکور از جاباتری ۴ سلولی که در آن سلولها با هم سری هستند استفاده کردم که خروجی حدودا ۱۵ ولت می دهند
          تصاویر جاباتری 18650 و دو نمونه مدار شارژ ۴ سلولی که به یکی ۸ سلول و دیگری ۱۶ سلول وصل شده

بعبارتی برای پاوربانک ۱۶ سلولی ۴ تا جا باتری استفاده شده و این جاباتری ها کلا به یک ماژول شارژ ۴ سلولی وصلند. جاباتری ها را بطور موازی به ماژول شارژ وصل کردم
          همینطور که می دانیم ماژول شارژ به تنهایی هم کافی نیست و برای مورد فوق، نیاز به آداپتور مناسب با ولتاژ ۱۶/۸ و جریان پایین و کنترل شده هست
          ضمنا در جریان باشید طی تستی که من انجام دادم و از پاوربانک مذکور، ولتاژ مناسب را به لپتاپ برای شارژ دادم لپتاپ شارژ نشد. بعبارتی آداپتور لپتاپها ویژگیهای الکتریکی متفاوتی با آن جریانی دارند که ما توسط منابع تغذیه ی دیگر بخواهیم به لپتاپ بدهیم و ممکنست شارژ نشود
          جدیدترین ویرایش توسط مهندس ربانی; ۱۹:۲۶ ۱۳۹۸/۰۳/۱۵.

دیدگاه

یعنی باید از باتری خشک استفاده کنم؟؟؟ خب با قیمتش که نه ولی نمیخوام خیلی سنگین بشه که نشه جابه جاش کنم یعنی از لیتیوم ایون نمیشه استفاده کرد؟؟؟ من حساب کردم اگه از ۱۲ تا لیتیوم ایون ۵۰۰۰ میلی امپر ساعتی استفاده کنم که یعنی بشه ۴تا پک باتری ۳ تایی(12ولت) میشه ۴۵۰ هزارتومن بعد باتری های خشک یا اسیدی مشکل شارژ و محافظت از شارژ و ترکیدن ندارند؟؟؟؟؟ و اینکه اگه از لیتیوم ایون استفاده کنم میتونم راحت عوضشون کنم ولی این باتریا فک کنم سخت باشه.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

منم قصدم همینه فقط میترسم این کارو بکنم یعنی با این ماژول های شارژ باتری موازی ببندم و نتونه کاملا محافظت کنه و اور شارژ بشن بترکند و اینکه جا باتری فکر خوبیه ولی خیلی جا میگیره من میخوام با ورق نیکل یا المینیوم باتری ها رو جوش بدم بهم و اینکه من ۱۲ ولت میخوام ببندم بهتر نیست از ۱۵؟ ۱۲ ببندم میتونم ظرفیتو ببرم بالا؟؟؟
            بعد برای شارژ لپ تاپ هم اگه ولتاژ دقیق با همون امپر اداپتور را بدید فک کنم مشکلی نباشه من از یه ماژول استفاده میخوام بکنم که هم ولتاژو تنظیم کنه هم امپراژ را ولی باز هم فکر نکنم که این کار عاقلانه باشه اونم با این قیمت لپتاپ ها برا همین میخوام از ۱۲ برم رو ۲۲۰ ای سی که بتونم با اداپتور استاندارد لپتاپ کارکنم اینطور هم ایمن تره هم خیال ادم راحته که جریان تغییر نمیکنه که لپ تاپ اسیب ببینه چون روی این ماژولا نمیشه اعتماد کرد برای جریان ثابت .ولی این ماژولا را هم میزارم برای دستگاه های معمولی دیگم که برق بالاتر ۱۲ میخواد فقط نمیدونم که با لیتیوم ایون شدنیه یا نه همونطور که جناب محمد اچ جی گفتند باید از باتری دیگه استفاده کنم
            البته من از هر لیتیوم ایونی استفاده نمیکنما میخوام یا الجی بگیرم یا سامسونگ که کیفیت وظرفیتشون واقعیه

بعد مشکل باتری که حل بشه مشکل دما و خطر اتصال کوتاه هست چون بالاخره هرچقدر هم احتیاط کنیم و مدار محافظ بزاریم خدای نکرده اگه یه ضربه ای چیزی باعث اتصال کوتاه بشه باتری ها داغ میشند و میپکند برا همین میخوام ماژول کنترل دما بزارم که به محض گرم شدن کل مدار را با رله قطع کنه از چه ماژولی استفاده کنم؟؟؟ از ترموستات باید استفاده کنم دیگه؟؟؟؟ بعد من ماژول های ترموستاتی که دیدم یه سنسور بیشتر نداشتن ماژولی هست که دوتا سنسور یا بیشتر داشته باشه؟؟؟ اگر نه میشه یه سنسور با سنسور خود ماژول ها موازی بست ؟؟؟؟ که بشه ۲ تا سنسور یکی برای رو باتریا یکی هم برای بردها خصوصا کانورتر دی سی به ای سی که داغ میشه یا اصلا این شدنی نیست باید دوتا ترموستات بگیرم؟؟؟؟ چقدر سخت شد .:((((

دیدگاه

من با قیمت باتری یا قیمت قطعات مشکل ندارم فقط میخوام هزینه ای که دارم میکنم عملی بشه و ایمن باشه و اینکه اگه باتری موتور بخوام بزارم برای محافظت از اورشارژ و تخلیه و ایناش چی باید بزارم؟؟ برای باتری های لیتیوم ایون ماژول محافظات شارژ هست ولی برای این باتری ها از چی استفاده کنم ؟؟

دیدگاه

1. باتری موتور برای ساخت پاوربانک مناسب نیست. من اول از باتری خشک 12v 4.5AH که از eca خریده بودم پاوربانکم را ساخته بودم. بطور خلاصه سنگین و ناکارامد. البته برای شارژ گوشی خوبست نه بیشتر
                2. از سلول لیتیوم یون استفاده کنید با مدار محافظ شارژ و آداپتور مناسب. دلیلی ندارد بیخودی نگران چیزی باشید!!!
                3. شما اگر می خواهید پاوربانک را به اینورتور وصل کنید تا خروجی 220v داشته باشید سری کردن 4 سلول بمنظور گرفتن خروجی 14.8-16.8 بمراتب بهتر است. شخصا همین قضیه را دارم انجام میدم و مشکلی ندیدم
                4. جاباتری جاگیر نیست. اتفاقا جمع و جور است و خطر اتصالی را هم به حداقل می رساند فقط سیمهای جاباتری را باید با انواع ضخیمتر عوض کنید

دیدگاه

من با قیمت باتری یا قیمت قطعات مشکل ندارم فقط میخوام هزینه ای که دارم میکنم عملی بشه و ایمن باشه و اینکه اگه باتری موتور بخوام بزارم برای محافظت از اورشارژ و تخلیه و ایناش چی باید بزارم؟؟ برای باتری های لیتیوم ایون ماژول محافظات شارژ هست ولی برای این باتری ها از چی استفاده کنم ؟؟
                  البته اگر در مورد هزینه مشکلی ندارید پس از باتری لیتیوم پلیمر می تونیم استفاده کنیم هم چگالی بالایی از انرژی داره و که باعث کوچک شدن و کم وزن شدن می شه و هم تو پکیج 11.1 ولتی موجوده که سیم اندازه گیری بالانس ولتاژ رو سلول ها داره که نخوای دستی ۳ تا سل رو با هم سری کنی پک درست کنی بعد پک رو موازی کنی با توان های مختلف هم موجوده این فکر کنم بهتر باشه اگه ok بریم level بعدی
                  جدیدترین ویرایش توسط mohamad hg; ۲۳:۵۰ ۱۳۹۸/۰۳/۱۵.

دیدگاه

خب پس من از همون باتری لیتیوم یون استفاده میکنم و اگر میگید ۴ تا سری کنم بهتره پس همون ۴ تا را سری میکنم خب پس تا اینجا مشکل انتخاب نوع باتری حل شد بعد برای اینکه بتونم حداقل یه بار باتری لپتاپمو باش شارژ کنم چه ظرفیتی باید بگیرم ؟ باتری لپ تاپ ۴۸ وات ساعتیه ۲۲ هزار میلی امپر بسه؟؟
                    بعد حالا اینا حل شد مرحله بعد کانورتر و برد شارژ گوشیه کانورتر یکی توی خودفروشگاه سایت eca هست خوبه ؟ یا نه؟ اگه نه چی بگیرم
                    برد شارژ هم که تصمیم گرفتم یه شارژر فندکی بخرم بازش کنم بردشو بردارم که با برق ۱۲ کارمیکنه دردسر کم کردنش نباشه و هم تکنولوژی فست شارژ هم داره فقط نمیدونم مثبتو به کجا بزنم منفی را به کجا ؟؟؟؟

دیدگاه

اقای مهندس ربانی داخل فروشگاه eca یک سری باتری سایز ۲۶۶۵۰ هست که ظرفیتش خیلی بالاست ۷۵۰۰ البته بعید میدونم واقعیش این باشه بنظرتو از اینا استفاده کنم یا نه از همون ۱۸۶۵۰ مارک های معتبر؟؟؟

دیدگاه

اقای مهندس ربانی داخل فروشگاه eca یک سری باتری سایز ۲۶۶۵۰ هست که ظرفیتش خیلی بالاست ۷۵۰۰ البته بعید میدونم واقعیش این باشه بنظرتو از اینا استفاده کنم یا نه از همون ۱۸۶۵۰ مارک های معتبر؟؟؟
                        بهترین باطری که من تونستم تو بازار پیدا کنم این مدله ncr18650b که قیمت بالایی هم داره ولی بیشترین ظرفیت نسبت به حجم رو داره. البته تقلبیش نمیدونم اومده یا نه ...

دیدگاه

اهان باشه مرسی همینو میگیرم به احتمال زیاد فقط جواب سوال قبلمو ندادید برا کانورتر چی بگیرم؟؟

خب پس من از همون باتری لیتیوم یون استفاده میکنم و اگر میگید ۴ تا سری کنم بهتره پس همون ۴ تا را سری میکنم خب پس تا اینجا مشکل انتخاب نوع باتری حل شد بعد برای اینکه بتونم حداقل یه بار باتری لپتاپمو باش شارژ کنم چه ظرفیتی باید بگیرم ؟ باتری لپ تاپ ۴۸ وات ساعتیه ۲۲ هزار میلی امپر بسه؟؟
                          بعد حالا اینا حل شد مرحله بعد کانورتر و برد شارژ گوشیه کانورتر یکی توی خودفروشگاه سایت eca هست خوبه ؟ یا نه؟ اگه نه چی بگیرم
                          برد شارژ هم که تصمیم گرفتم یه شارژر فندکی بخرم بازش کنم بردشو بردارم که با برق ۱۲ کارمیکنه دردسر کم کردنش نباشه و هم تکنولوژی فست شارژ هم داره فقط نمیدونم مثبتو به کجا بزنم منفی را به کجا ؟؟؟؟
                          اینو میگم اینو چیکار کنم و مشکل کنترل و محافظت از گرما که بالا گفتم چی ترموستات چی بزارم ؟؟

دیدگاه

با سلام در حال حاضر پاوربانک های آماده در بازار موجود هست که در برخی مدل ها خروجی برق 19 ولت برای لپ تاپ و در برخی دیگر خروجی برق 110 ولت هم دارند که آداپتور لپ تاپ باهاش کار می کنه. قیمتشون هم زیر یک میلیون تومان هست. به نظرم هم از نظر هزینه، هم از نظر اطمینان و زمان از این محصولات استفاده کنید. اگر هم می خواهید بسازید توجه داشته باشید که ماژول های افزایش یا کاهش ولتاژ و اینورتر همه خودشان مصرف داخلی دارند و از ظرفیت باتری شما کم می کنند، برای همین حدود 50 الی 60 درصد ظرفیت اسمی باتری ها را در نهایت به دست خواهید آورد. موفق باشید

دیدگاه

سلام خیلی ممنون از نظرتون من خیلی گشتم ولی توی ایران چیزی پیدا نکردم توی امازون هست این پاوربانکا ولی توی ایران من فقط ۲ یا ۳ مدل دیدم که خروجی ۱۲ داشتند فقط برای سلف ماشین و یه مدل هم بود که خروجی ۱۹ داشت ۲ امپر که فقط میشد باش لپ تاپ های ۱۱ اینچ و مک بوک را شارژ کرد و این مدل ها هم ظرفیتشون کم بود هم قیمتشون خیلی بالا بود درصورتی که با همچین قیمت هایی من میتونم ۳ برابر اون ظرفیت باتری داشته باشم حتی اگر با احتساب مصرف ماژول ها باشه بازم خیلی ظرفیتم بیشتر میشه برای همین گفتم خودم میسازم فقط یکم کمک میخواستم که انشاالله اونم با کمک دوستان حل میشه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X