اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبات منبع تغذیه خازنی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاسبات منبع تغذیه خازنی

سلام
    نحوه محاسبه ولتاژ خروجی در منابع خازنی چگونه است ؟
    بر چه اساس خازن و مقاومت موازی شده را محاسبه میکنن ؟
    این مشکل رو تجربه کردم
    یا اینکه از نزدیک دیدم و دارم نظر میدم
    بعضی ها به اشتباه فکر میکنن من تعمیر کارم و دارم راه حل میگم

پاسخ : محاسبات منبع تغذیه خازنی

نوشته اصلی توسط maziar ashouri نمایش پست ها
    سلام

فرمول بالا امپدانس خازن در جریان AC رو بیان میکنه. که ساده شدش برای فرکانس 50 هرتز میشه (314*C)/1 = امپدانس خازن
    یعنی اگر شما 50ma جریان احتیاج داشته باشی بر اساس فرمول اهم V=IR باید
    200=0.050*R
    R=4000 اهم
    امپدانس 4k اهم لازم دارین که باید مجموع شبکه خازن و مقاومت این امپدانس رو ایجاد کنه اگر 4000 رو بزاریم توی فرمول بالا :
    (314*C)/4000=1
    C=0.000000791F
    یا 791 نانو فراد

این روش محاسبه خازن خالیه. حالا اگر میخای مقاومت هم بزارین از اون 4000 تا مثلا 560 اهم کم کنید بعد بزارین توی فرمول .

اینم بگم حتما از خازن بالای 400 ولت استفاده کنید! و از وریستور هم استفاده کنید من نزدیک بود خونم آتیش بگیره سر همین دوتا اشکال. نسشته بودم دیدم یکی از دستگاه هایی که همیشم روشه با همین روش داره دود میکنه اگر خونه نبودم معلوم نبود چی میشد!
    جدیدترین ویرایش توسط arvinfx; ۱۲:۰۸ ۱۳۹۸/۰۳/۲۱.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx نمایش پست ها

فرمول بالا امپدانس خازن در جریان AC رو بیان میکنه. که ساده شدش برای فرکانس 40 هرتز میشه (314*C)/1 = امپدانس خازن
      200=0.050*R
      R=4000 اهم
      امپدانس 4k اهم لازم دارین که باید مجموع شبکه خازن و مقاومت این امپدانس رو ایجاد کنه اگر 4000 رو بزاریم توی فرمول بالا :
      (314*C)/4000=1
      C=0.000000791F
      یا 791 نانو فراد

این روش محاسبه خازن خالیه. حالا اگر میخای مقاومت هم بزارین از اون 4000 تا مثلا 560 اهم کم کنید بعد بزارین توی فرمول .

اینم بگم حتما از خازن بالای 400 ولت استفاده کنید! و از وریستور هم استفاده کنید من نزدیک بود خونم آتیش بگیره سر همین دوتا اشکال. نسشته بودم دیدم یکی از دستگاه هایی که همیشم روشه با همین روش داره دود میکنه اگر خونه نبودم معلوم نبود چی میشد!
      سلام

سلام ، آقا آروین همه چیز رو توضیح دادن ،
      ولتاژ اعمال درفرمول V=IR رو اینطور انتخاب کنید : مثلا ولتاژ برق شهر 220 ولته RMS هست ، ولتاژ مورد نیازتون هم 24 ولت دیسی ، بنابراین ولتاژ تو فرمول میشه 196 ولت

مورد بعد راجع به موارد ایمنی تا از آتش سوزی و عواقبش جلوگیری بشه ،
      حتما از خازن ها MKT سری X2 استفاده کنید ، این خازن ها هیچوقت اتصال کوتاه نمیشن و هیچوقت آتیش نمیگیرن ، حتی اگر خراب بشن و حتی اگر ولتاژ اضافی بهشون بدن!
      به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
      الکترونیک قدرت
      الکترونیک آنالوگ
      طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
      ---------------------BMCELEC@-------------------
      ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
      ---------------www.bmc-elec.com--------------
      ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

فرمول بالا امپدانس خازن در جریان AC رو بیان میکنه. که ساده شدش برای فرکانس 50 هرتز میشه (314*C)/1 = امپدانس خازن
        200=0.050*R
        R=4000 اهم
        (314*C)/4000=1
        C=0.000000791F
        یا 791 نانو فراد

سوالی که پیش میاد اینه چجوری بفهمم چه ولتاژی بهم خروجی میده
        بر اساس قانون اهم؟
        اینجوری میشه جریان رو بدست آورد
        اگه بر این اساس میگین که جریان محدود باشه و ولتاژ اتومات میاد پایین برام کافی نیست و میخوام ولتاژ خروجی رو بفهمم که چقدره چون مداری که دارم مییزارم ولتاژ 5 ولت و جریان خیلی کمی میخواد (دقیقا جریانش رو نمیدونم)

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
        سلام ، آقا آروین همه چیز رو توضیح دادن ،
        ولتاژ اعمال درفرمول V=IR رو اینطور انتخاب کنید : مثلا ولتاژ برق شهر 220 ولته RMS هست ، ولتاژ مورد نیازتون هم 24 ولت دیسی ، بنابراین ولتاژ تو فرمول میشه 196 ولت

مورد بعد راجع به موارد ایمنی تا از آتش سوزی و عواقبش جلوگیری بشه ،
        حتما از خازن ها MKT سری X2 استفاده کنید ، این خازن ها هیچوقت اتصال کوتاه نمیشن و هیچوقت آتیش نمیگیرن ، حتی اگر خراب بشن و حتی اگر ولتاژ اضافی بهشون بدن!
        ممنون
        برای این مدارات که ممکنه منفجر یا آتیش بگیرن من محفظه ایزوله درست کردم و توش حتی با ولتاژ بالا خازن ترکوندم و آتیش هم توش روشن میکنم
        این مدارا رو توی اون میزارم و حتی آتیش بگیره دودش توسط تهویه میره بیرون و بخاطر فلزی بودن و دور از وسیله های قابل اشتعال و این نکات ایمنی اتفاقی نمیوفته
        زنگ خطر گرم شدن بدنه هم داره که اگه خواب بودم و آتیش گرفت بیدارم کنه
        این مشکل رو تجربه کردم

دیدگاه

بر اساس قانون اهم؟
          اینجوری میشه جریان رو بدست آورد
          اگه بر این اساس میگین که جریان محدود باشه و ولتاژ اتومات میاد پایین برام کافی نیست و میخوام ولتاژ خروجی رو بفهمم که چقدره چون مداری که دارم مییزارم ولتاژ 5 ولت و جریان خیلی کمی میخواد (دقیقا جریانش رو نمیدونم)
          این فرمول ها فقط برای محاسبه خازن بود که درواقع یه منبع جریان میسازیم ، بعد میایم یه زنر میزاریم توی خروجی با توان مناسب که ولتاژ رو رگوله میکنه.

ممنون
          برای این مدارات که ممکنه منفجر یا آتیش بگیرن من محفظه ایزوله درست کردم و توش حتی با ولتاژ بالا خازن ترکوندم و آتیش هم توش روشن میکنم
          این مدارا رو توی اون میزارم و حتی آتیش بگیره دودش توسط تهویه میره بیرون و بخاطر فلزی بودن و دور از وسیله های قابل اشتعال و این نکات ایمنی اتفاقی نمیوفته
          زنگ خطر گرم شدن بدنه هم داره که اگه خواب بودم و آتیش گرفت بیدارم کنه
          خوب بجای این همه کنترل میخاین بزارین یه ترانس بزارین بهتر نیست؟

دیدگاه

خوب بجای این همه کنترل میخاین بزارین یه ترانس بزارین بهتر نیست؟
            ترانس ندارم متاسفانه و باید چند تا سفارش بدم
            ممنون از راهنمایی هاتون
            این مشکل رو تجربه کردم

دیدگاه

به جدول و شماتیک مدار در اینجا مراجعه کنید:
              We can convert the High voltage AC into Low voltage such as 5V, 6V, 9V, 12V DC, without using the Transformer, which is called Transformerless power supply. Here is the circuit diagram and explanation for transformerless power supply.

دیدگاه

200=0.050*R
                R=4000 اهم
                (314*C)/4000=1
                C=0.000000791F
                یا 791 نانو فراد

با سلام
                دوست عزیز لطفا بفرمایید اون عدد 791 نانو فاراد رو چوری بدست اوردید؟ با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X