اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

"مشکل" ولتاژ ناخواسته بر روی پایه های 74595

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

"مشکل" ولتاژ ناخواسته بر روی پایه های 74595

درود
    من یک مدار ساده برای راه اندازی شیفت رجیستر 74595 بستم. به شکل زیر:

این هم مدار بر روی فیبر که با یک رگلاتور 7805 و یک خازن 100 نانو در خروجی که ولتاژ 5 ولت رو در خروجی داریم.(منبع تغذیه یک آداپتور 12V )
    [IMG][/IMG]
    این هم 4 تا 74595 بر روی برد برد:
    [IMG][/IMG]
    مشکل:
    بر روی برد برد مدار بالا سمت چپ تغذیه ماژول جداگانه..> مدار کاملا درست کار کیکنه.
    اما بر روی فیبر که نمام اتصالات درست هست. وقتی تغذیه رو وصل میکنم.بر روی پایه های ُST , SH,DS نصبت به زمین یک ولتاژ 2.2 ولتی که واقعا نمیدونم از کجا میاد....
    در ضورتی که این پابه های IC اضلا هیچ ارتباطی با هیچ پایه ای نداره.
    جدیدترین ویرایش توسط MohsenGHTM; ۱۳:۱۴ ۱۳۹۸/۰۳/۲۲.

پاسخ : "مشکل" ولتاژ ناخواسته بر روی پایه های 74595

کسی که جواب نمیده من خودم اول جواب مبدم.
    1-من اول از همه باید از درست بودن IC اطمینان حاصل کنم.(درش بیارم بزارم تو مدار برد برد)
    2- بعد برم سر وقت اون سیم های ورودی خروجی برد که به هم تابیده شده که شاید همون سیم ها که به هم تاب خوردن نویز القایی ایجاد نکرده باشه (از منبع تغذیه 12 ولتی).(که احتمالش خیلی کمه مگه من ولتاژ AC دارم؟ نه
    3- منبع تغذیه نویز داره
    اینها رو چک کنم حالا...

دیدگاه

با یه مقاومت حدود 100 کیلو اگر زمینشون کنی ولتاژشون چقدر کم میشه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx نمایش پست ها
        با یه مقاومت حدود 100 کیلو اگر زمینشون کنی ولتاژشون چقدر کم میشه؟
        ا
        این کار رو هم انجام میدم مشکلی نیست ولی چه چیزی رو قراره بفهمیم...؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MohsenGHTM نمایش پست ها
          ا
          این کار رو هم انجام میدم مشکلی نیست ولی چه چیزی رو قراره بفهمیم...؟؟
          شاید ولتاژ شناور داره که با اینکار درست میشه

دیدگاه

میشه یک توضیحی بدید این از کجا میاد؟و چیه؟چطور روی برد برد نیست؟

دیدگاه

میشه یک توضیحی بدید این از کجا میاد؟و چیه؟چطور روی برد برد نیست؟
              سلام
              دلیل اینکه چرا روی برد بورد نیست نمیدونم ولی تا جایی که تو آزمایشکاه دیدم آی سی های سری 74 پایه ای که به جایی متصل نباشه 1 در نظر میگیرن.

دیدگاه

سلام
                وقت بخیر
                درود
                من یک مدار ساده برای راه اندازی شیفت رجیستر 74595 بستم. به شکل زیر:

این هم مدار بر روی فیبر که با یک رگلاتور 7805 و یک خازن 100 نانو در خروجی که ولتاژ 5 ولت رو در خروجی داریم.(منبع تغذیه یک آداپتور 12V )
                [IMG][/IMG]
                این هم 4 تا 74595 بر روی برد برد:
                [IMG][/IMG]
                مشکل:
                بر روی برد برد مدار بالا سمت چپ تغذیه ماژول جداگانه..> مدار کاملا درست کار کیکنه.
                اما بر روی فیبر که نمام اتصالات درست هست. وقتی تغذیه رو وصل میکنم.بر روی پایه های ُST , SH,DS نصبت به زمین یک ولتاژ 2.2 ولتی که واقعا نمیدونم از کجا میاد....
                در ضورتی که این پابه های IC اضلا هیچ ارتباطی با هیچ پایه ای نداره.
                پایه ها رو ، وقتی که به میکرو متصل هستند ، ولتاژ گیری میفرمایید ؟

این پایه ها ( ds - sh - st ) با ولتاژی (2.2 ولت) که فرمودید ، چه مشکلی برای عملکرد مدارتون بوجود میاره ؟

با احترام
                98/3/23

دیدگاه

سلام مهندس این کار رو انجام دادم ولتاژگیری کردم تقریبا 0 شد(2 میلی ولت) اما اینبار همه اون ولتاژ ها انگار رفته سر پایه 'Q7 شده 5 ولت که DS بعدی هم 1(5ولت) کرده.پس با این وجود انکار باید کل پایه های DS یا 'Q7 از یک برد به برد بعدی هم با یه مقاومت 100 کیلو زمین کنم.....نظر شما چیه؟ (پایه هایی که از خروجی آزاد هستن رو چه کنیم )

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

عرضم به حضورتون این ولتاژ همینطور سر خود برای خودش باعث میشه یک سری خروجی های ناخواسته تو 74595 به وجود بیاد بعد از این شیف کنه تو بقیه . اصلا کل برنامه رو به هم بریزه... بعد دست به هر چی رو مدار میزنم بخصوص زمین مدار خروجی ها میزنه بالا -پایین... (ولتاژ پایه های میکرو رو گرفتم.میکرو کارشو میکنه)

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

چطور میشه 1 در نظر گرفت؟
                  جدیدترین ویرایش توسط MohsenGHTM; ۱۴:۱۸ ۱۳۹۸/۰۳/۲۴.

دیدگاه

سلام مهندس این کار رو انجام دادم ولتاژگیری کردم تقریبا 0 شد(2 میلی ولت) اما اینبار همه اون ولتاژ ها انگار رفته سر پایه 'Q7 شده 5 ولت که DS بعدی هم 1(5ولت) کرده.پس با این وجود انکار باید کل پایه های DS یا 'Q7 از یک برد به برد بعدی هم با یه مقاومت 100 کیلو زمین کنم.....نظر شما چیه؟ (پایه هایی که از خروجی آزاد هستن رو چه کنیم )
                    بنظرم اره شاید اشکالات مدارت مال همین شناور بودن پایه ها باشه. البته بیشتر برای پایه هایی که استفاده میکنی باید موثر باشه بقیه رو میتونی شناور بزاری. مثلا اگر یه ای سی 4 گیت داری و داری از 2 تا گیتش استفاده میکنی به بقیه کار نداشته باش.

دیدگاه

بنظرم اره شاید اشکالات مدارت مال همین شناور بودن پایه ها باشه. البته بیشتر برای پایه هایی که استفاده میکنی باید موثر باشه بقیه رو میتونی شناور بزاری. مثلا اگر یه ای سی 4 گیت داری و داری از 2 تا گیتش استفاده میکنی به بقیه کار نداشته باش.
                      اتفاقا در تایید حرف شما : توی برد برد 4 تا از پایه های خروجی که بلا استفاده بودن به هیچ جا وصل نیست و کارشو میکنه.اینم یک تست بزنم ببینم چی میگه.

دیدگاه

یگ سوال:
                        با توجه به شکل زیر آیا میگرو به تنهایی میتونه این کار رو انجام بده؟؟؟ یا نیاز به مدار تقویت هست؟

دیدگاه

سلام
                          وقت بخیر
                          ....
                          عرضم به حضورتون این ولتاژ همینطور سر خود برای خودش باعث میشه یک سری خروجی های ناخواسته تو 74595 به وجود بیاد بعد از این شیف کنه تو بقیه . اصلا کل برنامه رو به هم بریزه... بعد دست به هر چی رو مدار میزنم بخصوص زمین مدار خروجی ها میزنه بالا -پایین... (ولتاژ پایه های میکرو رو گرفتم.میکرو کارشو میکنه)
                          چطور میشه 1 در نظر گرفت؟
                          یکی از دلایل ایراد عملکرد مدارتون (نویز یا ولتاژ ناخواسته روی پینهای کنترل 74595 )میتونه این باشه که احتمالا پول آپ داخلی ، برای خروجی های میکرو که به پایه های دیتا ، کلاک و لچ چیپهای 74595 متصل هستند ، فعال نشده اند .!

مورد بعدی که بنظرم میرسه ، اینه که ، چرا برای 4 عدد بورد رله ، از 4 عدد چیپ 74595 استفاده فرمودید (و چهار خروجی بلا استفاده روی هر چیپ ؟)؟!

این چهار بورد رله با دو عدد 74595 هم قابل راه اندازی و درایو هست + مقداری تغییر در برنامه .

پیشنهاد میکنم ، اپتوکوپلر های ( pc817 ) روی بورد رله ها رو با صفر فعال نمایید .

و اینکه جهت تغذیه 5 ولتی ، از رگولاتور LM2576 - 5 ، بجای 7805 استفاده نمایید .
                          یک مدار پیشنهادی :

با احترام
                          98/3/24

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir_moayeri نمایش پست ها
                            سلام
                            وقت بخیر

یکی از دلایل ایراد عملکرد مدارتون (نویز یا ولتاژ ناخواسته روی پینهای کنترل 74595 )میتونه این باشه که احتمالا پول آپ داخلی ، برای خروجی های میکرو که به پایه های دیتا ، کلاک و لچ چیپهای 74595 متصل هستند ، فعال نشده اند .!

مورد بعدی که بنظرم میرسه ، اینه که ، چرا برای 4 عدد بورد رله ، از 4 عدد چیپ 74595 استفاده فرمودید (و چهار خروجی بلا استفاده روی هر چیپ ؟)؟!

این چهار بورد رله با دو عدد 74595 هم قابل راه اندازی و درایو هست + مقداری تغییر در برنامه .

پیشنهاد میکنم ، اپتوکوپلر های ( pc817 ) روی بورد رله ها رو با صفر فعال نمایید .

و اینکه جهت تغذیه 5 ولتی ، از رگولاتور LM2576 - 5 ، بجای 7805 استفاده نمایید .
                            یک مدار پیشنهادی :

با احترام
                            98/3/24
                            اولا تشکرمیکنم که پیگیرید.
                            موضوع اینجاست که چونکه تمام ماژول های رله با سیم از هم فاصله دارن (حدود 3 متر)و نمیشه بخاطر 4 بیت کل سیمکشی رو تغییر بدم. (مدارشو میزارم) ببینید شاشاید تو طراحی مشکل داره...
                            فایل پروتوس:
                            دانلود کنید.

مداری هم که شما گذاشتید کاملا اصولی و درسته.ماژول های رله خودشون اپتوکوپلر و ترانزیستور و مدار تحریک رله رو مرتب داخلش داره.فقط ورودی هاشون تحریک میخواد.که خروجی های 74595 دیگه یه اپتوکوپلر رو که میتونه راه بندازه>>>!!!؟؟
                            دیشب به پایه های DS سر هر برد به مقاومت وصل کردم.تاثیری ندیدم من.فقط ماژول اول طبق برنامه وصل شد.انگار دیتا از برد اول به بعدی ها نمیره....نمیدونم.
                            من از کابل آیفون برای اتصال 74595 ها به هم و کانکتورهای مخابراتی استفاده کردم.مقاومت اهمی بین سیم ها در طول 3 متر کمتر از 2 اهمه.اتصالات کاملا درست و تست شده.
                            این هم بخشی از پیکره بندی پایه های میکرو:

اتفاقا تمام ماژول رله ها Low Active هستند و همینطور باید راه اندازی بشن که همینکار رو کردم.(یرای فعال کردن خروجی 74595 رو صفر میکنم.)
                            جدیدترین ویرایش توسط MohsenGHTM; ۱۱:۳۰ ۱۳۹۸/۰۳/۲۵.

دیدگاه

سلام
                              وقت بخیر
                              اولا تشکرمیکنم که پیگیرید.
                              موضوع اینجاست که چونکه تمام ماژول های رله با سیم از هم فاصله دارن (حدود 3 متر)و نمیشه بخاطر 4 بیت کل سیمکشی رو تغییر بدم. (مدارشو میزارم) ببینید شاشاید تو طراحی مشکل داره...
                              فایل پروتوس:
                              دانلود کنید.

مداری هم که شما گذاشتید کاملا اصولی و درسته.ماژول های رله خودشون اپتوکوپلر و ترانزیستور و مدار تحریک رله رو مرتب داخلش داره.فقط ورودی هاشون تحریک میخواد.که خروجی های 74595 دیگه یه اپتوکوپلر رو که میتونه راه بندازه>>>!!!؟؟
                              دیشب به پایه های DS سر هر برد به مقاومت وصل کردم.تاثیری ندیدم من.فقط ماژول اول طبق برنامه وصل شد.انگار دیتا از برد اول به بعدی ها نمیره....نمیدونم.

من از کابل آیفون برای اتصال 74595 ها به هم و کانکتورهای مخابراتی استفاده کردم.مقاومت اهمی بین سیم ها در طول 3 متر کمتر از 2 اهمه.اتصالات کاملا درست و تست شده.
                              این هم بخشی از پیکره بندی پایه های میکرو:

اتفاقا تمام ماژول رله ها Low Active هستند و همینطور باید راه اندازی بشن که همینکار رو کردم.(یرای فعال کردن خروجی 74595 رو صفر میکنم.)
                              بله ، تصویر بورد رله ها واضح بود .
                              مقدمه :
                              بنده در برنامه نویسی بیسیک ، کاملا مبتدی هستم .
                              منتها با توجه به دستورات ورودی/خروجی در بسکام ، در تعاریف ورودی / خروجی پایه های میکرو ، در برنامه شما مقداری ابهام وجود داره .

مثال :
                              تعریف پایه (b.0) میکرو ، بصورت ورودی >> config PINB.0 = input
                              تعریف پایه (b.0) میکرو ، بصورت خروجی >> config PORTB.0 = output

که در برنامه شما بصورتی دیگر نوشته شده !

و اینکه دستور ارسال دیتا از میکرو به 74595 رو هم قرار بدید ، تا امکان بررسی بیشتر وجود داشته باشه .

با احترام
                              98/3/25
                              جدیدترین ویرایش توسط amir_moayeri; ۱۵:۱۱ ۱۳۹۸/۰۳/۲۵.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X