اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت رله برد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت رله برد

سلام
    در برقکشی ساختمان نیاز به چند رله ی کمکی 230VAC داشتم.
    اندازه ی رله باید کوچک باشد که بتوان آنها را در حفره ای که داخل قوطی کلید ایجاد می کنم جا داد و البته حرارت زیادی هم نداشته باشد و بتواند مدت زمان زیادی و یا حتی 24 ساعته بوبین آن در حالت تحریک باشد
    برای این کار از یک رله صنعتی 230VAC استفاده کردم که چند تا مشکل داشت 1-لرزش ناشی از جریان متناوب 2- حرارت 3- اندازه بزرگ و قیمت زیاد
    با استفاده از یک پل دیود و خازن مشکل لرزش را حل کردم اما مشکل حرارت همچنان پابرجا بود . توان اسمی بوبین 1watt بود اما در عمل توان مصرفی آن بین 3 تا 4 وات است که در دراز مدت این حرارت مشکل ساز است.

رله های 230VAC اغلب اندازه های بزرگ دارند قیمت آنها هم نسبت به رله های DC خیلی بیشتر است.

حالا قصد دارم به جای رله های ِصنعتی 230ولتی از رله های DC در ولتاژهای 5 یا 12 ولت استفاده کنم.
    بردی که روی آن یک رله 5VDC یا 12VDC نصب شده باشد که وقتی جریان ورودی 230VAC را دریافت می کند در خروجی یک کنتاکت نرمال باز 3 یا 5 آمپر را برای من ببندد. اندازه آن هم کوچک باشد که بتوانم آن را در داخل قوطی کلید جا بدهم و حرارت زیادی هم نداشت باشد و بتواند دائم کار باشد.

ساده ترین مداری که برای این کار به نظرم رسید استفاده است یک ترانس 200mA و پل دیودو خازن و نهایتا یک دیود هرزگرد است.
    از دوستان کسی راه حل ساده تر و ارزان تر سراغ دارد که بتوان یک رله برد با ورودی 230AC ساخت؟

پاسخ : ساخت رله برد

نوشته اصلی توسط DL110 نمایش پست ها
    سلام
    اندازه ی رله باید کوچک باشد که بتوان آنها را در حفره ای که داخل قوطی کلید ایجاد می کنم جا داد و البته حرارت زیادی هم نداشته باشد و بتواند مدت زمان زیادی و یا حتی 24 ساعته بوبین آن در حالت تحریک باشد
    برای این کار از یک رله صنعتی 230VAC استفاده کردم که چند تا مشکل داشت 1-لرزش ناشی از جریان متناوب 2- حرارت 3- اندازه بزرگ و قیمت زیاد
    با استفاده از یک پل دیود و خازن مشکل لرزش را حل کردم اما مشکل حرارت همچنان پابرجا بود . توان اسمی بوبین 1watt بود اما در عمل توان مصرفی آن بین 3 تا 4 وات است که در دراز مدت این حرارت مشکل ساز است.

رله های 230VAC اغلب اندازه های بزرگ دارند قیمت آنها هم نسبت به رله های DC خیلی بیشتر است.

حالا قصد دارم به جای رله های ِصنعتی 230ولتی از رله های DC در ولتاژهای 5 یا 12 ولت استفاده کنم.
    بردی که روی آن یک رله 5VDC یا 12VDC نصب شده باشد که وقتی جریان ورودی 230VAC را دریافت می کند در خروجی یک کنتاکت نرمال باز 3 یا 5 آمپر را برای من ببندد. اندازه آن هم کوچک باشد که بتوانم آن را در داخل قوطی کلید جا بدهم و حرارت زیادی هم نداشت باشد و بتواند دائم کار باشد.

ساده ترین مداری که برای این کار به نظرم رسید استفاده است یک ترانس 200mA و پل دیودو خازن و نهایتا یک دیود هرزگرد است.
    از دوستان کسی راه حل ساده تر و ارزان تر سراغ دارد که بتوان یک رله برد با ورودی 230AC ساخت؟
    سلام این رله دقیقا برای راه اندازی چه چیزی هست و چرا حتما باید
    در چنین جای کوچکی باشه
    قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط خلبان نمایش پست ها
      سلام این رله دقیقا برای راه اندازی چه چیزی هست و چرا حتما باید
      در چنین جای کوچکی باشه
      سلام
      این رله برد را برای کلیدهای لمسی که با جریانی نشتی کار می کند نیاز دارم؛ یعنی نول مستقیم وارد کلید نمی شود . ورودی کلید فقط دو تا ترمینال دارد یکی برای فاز و دیگر ی جریان برگشتی از مصرف کننده که غالبا چراغهای روشنایی است.
      اصولاً اساس طراحی این کلید ها این است که بتوان به راحتی و بدون نیاز به تغییر در سیم کشی این کلید ها را جایگزین کلید های مکانیکی قدیمی کرد.
      اما مشکل این جاست که این جریان نشتی که دائماً در زمان خاموش بودن چراغ در حال عبور از آن است (تا جریان مصرفی برد کلید لمسی را تامین کند) در لامپهای LED و CFL باعث چمک زدن می شوند و دیگر اینکه توان آن محدود به حداکثر 100واست است و برای لامپ های بیشتر از 100وات جواب نمی دهد.
      با استفاده از رله کمکی می خواهم مدار قدرت را از مدار کلید ایزوله کنم. یعنی مصرف کننده ای که به کلید وصل می شود فقط بوبین یک رله باشد . با این کار هم مشکل چشمک زدن بر طرف می شوم و هم محدویت توان. البته برای این کار ناچارا یک رشته نول را هم باید به قوطی کلید برسانم.

با استفاده از یک رله صنعتی 230VAC و یکسوسازی ساده (پل دیود و خازن) مدار کلید و مدار قدرت را از هم ایزوله کرده ام اما همچنان اندازه رله بزرگ است (3.5cm*2cm*2cm) و همان یک وات حرارت هم ممکن است در دراز مدت مشکل ایجاد کند (شاید هم نکند دقیقاً نمی دانم!)
      اما بزرگی اندازه رله و قیمت بالای رله های 230ولتی همچنان مشکل پیش روی این کار است.

دیدگاه

سلام
        این رله برد را برای کلیدهای لمسی که با جریانی نشتی کار می کند نیاز دارم؛ یعنی نول مستقیم وارد کلید نمی شود . ورودی کلید فقط دو تا ترمینال دارد یکی برای فاز و دیگر ی جریان برگشتی از مصرف کننده که غالبا چراغهای روشنایی است.
        اصولاً اساس طراحی این کلید ها این است که بتوان به راحتی و بدون نیاز به تغییر در سیم کشی این کلید ها را جایگزین کلید های مکانیکی قدیمی کرد.
        اما مشکل این جاست که این جریان نشتی که دائماً در زمان خاموش بودن چراغ در حال عبور از آن است (تا جریان مصرفی برد کلید لمسی را تامین کند) در لامپهای LED و CFL باعث چمک زدن می شوند و دیگر اینکه توان آن محدود به حداکثر 100واست است و برای لامپ های بیشتر از 100وات جواب نمی دهد.
        با استفاده از رله کمکی می خواهم مدار قدرت را از مدار کلید ایزوله کنم. یعنی مصرف کننده ای که به کلید وصل می شود فقط بوبین یک رله باشد . با این کار هم مشکل چشمک زدن بر طرف می شوم و هم محدویت توان. البته برای این کار ناچارا یک رشته نول را هم باید به قوطی کلید برسانم.

با استفاده از یک رله صنعتی 230VAC و یکسوسازی ساده (پل دیود و خازن) مدار کلید و مدار قدرت را از هم ایزوله کرده ام اما همچنان اندازه رله بزرگ است (3.5cm*2cm*2cm) و همان یک وات حرارت هم ممکن است در دراز مدت مشکل ایجاد کند (شاید هم نکند دقیقاً نمی دانم!)
        اما بزرگی اندازه رله و قیمت بالای رله های 230ولتی همچنان مشکل پیش روی این کار است.
        دوست عزیز با توجه به مواردی که گفتی فکر کنم این سری رله ها کار شما رو راه بندازه ابعاد تقریبی (1.2*2*2.8 ) جریان مصرفی بوبین 33میلی امپر توان مصرفی تقریبی 0.4 وات 12 ولتی جریان تیغه هم 5a البته باید مارک های بهتری رو تهیه کنی
        جدیدترین ویرایش توسط خلبان; ۲۰:۲۱ ۱۳۹۸/۰۳/۲۳.

دیدگاه

خب چطور باید جریان 220VAC را تبدیل کنم به 12 ولت DC که بتوانم بوبین آن را تحریک کنم؟

دیدگاه

خب چطور باید جریان 220VAC را تبدیل کنم به 12 ولت DC که بتوانم بوبین آن را تحریک کنم؟
            دو راه هست اول با ترانس و یکسو سازی روش ایمن که یک کم بزرگ
            میشه مدار. دوم استفاده از خازن برای کاهش ولتاژ که مدار کوچک
            میشه و یک خورده خطرناک هست چون ایزوله نیست

دیدگاه

سلام
              وقت بخیر
              چند روش متنوع برای ساخت ac to dc transformerless power supply :

In this post we discuss many different transformerless power supply circuits using a PPC capacitor, zener diode, transistor, SCR, IC MOC3010.

https://www.electronicsweekly.com/news/products/led/led-dimmer-compatibility-just-got-better-2016-03/

https://www.electronicsweekly.com/ne...bulbs-2016-07/

با احترام
              98/3/23

دیدگاه

نوشته اصلی توسط خلبان نمایش پست ها
                دو راه هست اول با ترانس و یکسو سازی روش ایمن که یک کم بزرگ
                میشه مدار. دوم استفاده از خازن برای کاهش ولتاژ که مدار کوچک
                میشه و یک خورده خطرناک هست چون ایزوله نیست
                ترانس های توان پایین و خیلی کوچک را از کجا میشه آنلاین خرید کرد؟ توی این فروشگاه جست و جو کردم چیزی پیدا نشد

دیدگاه

ترانس های توان پایین و خیلی کوچک را از کجا میشه آنلاین خرید کرد؟ توی این فروشگاه جست و جو کردم چیزی پیدا نشد
                  آنلاین رو نمی دونم هر موقع که ترانس بخواهم می رم پاساژ امجد((تهران))
                  حضوری بعد خرید می کنم

دیدگاه

سلام

سلام در چنین مواردی که بار مصرف کننده توان زیادی ندارد و زیر 500وات هستند و فضای کمی هم در اختیار دارید استفاده از رله های حالت جامد به صرفه ترین راه کار هستش
                    استفاده از مداراتی که در آن از المان های الکترونیک قدرت مثل تریاک و تریستور وجود دارند .
                    در صورتی که زمان و علم کافی برای طراحی مدارات هم در اختیار نداشته باشید در لینک زیر یک نمونه ماژول رله خشک SSR که می تونید ازش استفاده کنید به خوبی هم جواب میده در هوشمند سازی منازل هم از رله های جامد برای کنترل روشنایی استفده می کنیم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X