اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

SMD یا DIP مسئله این است.

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

SMD یا DIP مسئله این است.

بیشتر میخاستم بدونم دوستانی که کارکردن کدوم ارزون تر درمیاد ولی اگر نظر دیگه ای هم داریم ممنون میشم بیان کنید.

پاسخ : SMD یا DIP مسئله این است.

نوشته اصلی توسط arvinfx نمایش پست ها
    بیشتر میخاستم بدونم دوستانی که کارکردن کدوم ارزون تر درمیاد ولی اگر نظر دیگه ای هم داریم ممنون میشم بیان کنید.
    دوست عزیز SMD برای تعداد بالا ارزانتره ، کیفیت بهتری داره و قطعات تقلبی کمتر داره ، اندازه PCB کوچکتری نیاز داره و از این نظر هم به صرفه تر میشه
    و اما مشکلات
    پیدا کردن قطعات SMD در ایران مخصوصا برای تیراژ پایین دشوارتره .... همه قطعات ( مخصوصا قطعات قدرتی ) نسخه SMD ندارند ... ساخت نمونه کمی مشکلتره .... روی هم رفته برای کارهای آماتوری مناسب نیست
    پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

کاربست قطعات نصب سطحی در برد، معمولا کار مونتاژ را (به ویژه هنگام مونتاژ دستی) زمان برتر و گران تر می کنند و نیز فرآیند عیب یابی و تعمیر برد را هم مشکل ترمی کنند. همچنین در برخی موارد، نسبت به نسخه ی PDIP خود توان کمتری ارائه می دهند. اما در عوض؛ ابعاد PCB کوچک شده و عموما مصرف توان هم، کمی بهینه می شود.

دیدگاه

سلام smd تنها مشکلی که من تا حدی باهاش دارم لحیم کاریش هست
        قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

با سلام
          قیمت تو بازار ایران حساب و کتاب نداره که تنها بشه بر اساس دیپ یا اس ام دی بررسیش کرد. نوع و پارت نامبرقطعه هم تاثیر مهمی تو قیمت داره. مثلا برای یه کار تولیدی بجای خازن 100 نانو از 82 نانو استفاده کردم که تقریبا قیمتش نصف بود اما تو عملکرد تفاوت محسوسی نداشتن و فاکتورهای دیگه موثر در قیمت هم حداقل تو بازار ما به همین اندازه بی قاعده هستن.
          اما قطعا تعمیرات بردها خیلی ساده تر شده و آسیب کمتری هم به برد میرسه، بخصوص با بردهای بی کیفیت داخلی. مونتاژ هم در واقع باید گفت ساده تر شده. شاید در ظاهر مونتاژ دستی اس ام دی سخت تر بنظر برسه اما در واقع بنظرم ساده تره. چون از همون طرف که قطعه قرار میگیره لحیم هم میشه. البته برای کار خوب نکاتی هم باید رعایت بشه که طبعا از ملزومات کار با این قطعات هست. ضمن اینکه قطعه ی دیپ بالای صد پایه اصلا فکر نکنم وجود داشته باشه. من از 68 پایه دیپ بیشتر ندیدم. یعنی برای یه سری کارها چاره ی دیگه ای غیر از کار کردن با اس ام دی ها نیست. تراکم بالای قطعات در طراحی یکی دیگه از مزایای اس ام دی نسبت به دیپ هست و اصلا قابل چشم پوشی نیست. در حقیقت تکنولوژی خودبخود به سمت بهبود عیوب روشهای قبلی میره و صد البته که در این مسیر مشکلات جدیدی هم به وجود میان. ما هم به عنوان کسانی که پشت سر پیشروان این صنعت حرکت میکنیم در واقع چاره ای جز پیروی و اعتماد به بزرگانش نداریم.
          کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

سلام ، به نظر بنده از همه لحاظ smd برتری داره (حتی مونتاژش) ، تنها مشکلی که خودم باهاش داشتم اینه که برای قطعات توان بالا نصب هیت سینکش سخته که اونم با اومدن پی سی بی های آلومینیومی تا حدودی رفع شده ،
            با توجه به اینکه مرحله ی سوراخکاری در برد های smd وجود نداره قیمت تمام شده ی برد مدار چاپی ارزانتر میافته !
            در بردهایی که دیپ و اس ام دی میکس هستن براحتی میشه با ویو سولدرینگ همشو یکجا لحیم کرد و نیاز به شابلون و خمیر قلع نداره و مزایا دیگهکه دوستان بهشون اشاره کردن.

من خودم اول کار از اس ام دی خیلی میترسیدم ، اما واقعا خیلی بهتر از دیپه و کارکردن باهاش خیلی حال میده
            به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
            الکترونیک قدرت
            الکترونیک آنالوگ
            طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
            ---------------------BMCELEC@-------------------
            ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
            ---------------www.bmc-elec.com--------------
            ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

از نظر ارزونی که سوال کردید بنظرم dip . شاید یک علتش فراوانتر بودن قطعات dip بوده باشد
              از طرفی فراموش نشود متاسفانه خیلی تعمیرکارها با دیدن برد smd بدلایل متعدد رنگشان می پرد و از تعمیرش استنکاف می ورزند ...

دیدگاه

ممنون از دوستان و اساتید

کارهای من بیشتر Prototype هست ، عرضه این قطعات به صورت تکی هم وجود داره یا چطوریه؟

دیدگاه

سلام.
                  یه مشکلی برام بوجود اومده که تقریبا به موضوع این بحث مرتبط میشه:
                  برد ترموستات الکترونیکی یخچال با میکروکنترلر Attiny13 ساختم . زمانی که برد رو با میکرو اس ام دی راه میندازم موقع استارت زدن یخچال (کمپرسور) چندین بار به صورت سریع کمپرسور قطع و وصل میشه ولی اگر همون برد با میکرو از نوع دیپ باشه بدون ریپ زدن کمپرسور رو سریع راه میندازه.!!!
                  به نظر شما مشکل از کجاست؟
                  بصورت خلاصه : میکرو فرمان به اپتو ترایاک میده و اپتو یک ترایاک اس ام دی 4 امپری رو راه میندازه. البته جریان کشی کمپرسور حدود 1 آمپر است.
                  ممنون میشم از دوستان اگر کسی تجربه ای داره در اختیارم بگذاره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eshahnazi نمایش پست ها
                    سلام.
                    یه مشکلی برام بوجود اومده که تقریبا به موضوع این بحث مرتبط میشه:
                    برد ترموستات الکترونیکی یخچال با میکروکنترلر Attiny13 ساختم . زمانی که برد رو با میکرو اس ام دی راه میندازم موقع استارت زدن یخچال (کمپرسور) چندین بار به صورت سریع کمپرسور قطع و وصل میشه ولی اگر همون برد با میکرو از نوع دیپ باشه بدون ریپ زدن کمپرسور رو سریع راه میندازه.!!!
                    به نظر شما مشکل از کجاست؟
                    بصورت خلاصه : میکرو فرمان به اپتو ترایاک میده و اپتو یک ترایاک اس ام دی 4 امپری رو راه میندازه. البته جریان کشی کمپرسور حدود 1 آمپر است.
                    ممنون میشم از دوستان اگر کسی تجربه ای داره در اختیارم بگذاره.
                    سلام علت نویزی هست که از استارت کمپرسور وارد میکروی smd
                    میشه و احتمالا با توجه به گفته شما نوع smd حساس تر هست البته
                    این نوع میکرو حتی نوع dip اون هم خیلی کوچک هست اگه شد از
                    همون dip استفاده کن اگه نشد هم روش*هایی توی انجمن مثل
                    قرار دادن فیلتر در ورودی تغذیه و غیره پیشنهاد شده که بشه این
                    اختلال رو بر طرف کرد

دیدگاه

بله به نظرمیاد نوع smd به نویز حساس تر هست. آخه خونده بودم قطعات از نوع اس ام دی با کیفیت تر هستند، ولی به نظر میاد دیپ ها بهتر عمل میکنند. میخواستم ببینم بقیه هم همین تجربه رو دارند.؟
                      در مورد گذاشتن فیلتر در ورودی، شماتیک رو پیوست کردم...این رو بستم ولی جواب نداد. در مرحله بعد اومدم سلف رو 100 میکروهانری کردم و مقاومت و خازن رو برداشتم که جواب نداد.
                      لازم به ذکر هست که برای کاهش ولتاژ از 220 به 5 ولت از خازن و زنر و دو عدد دیود یکسوساز استفاده کردم. یعنی ترانس استفاده نکردم.
                      [IMG]http://bayan******/download/7157380257987342436/filter.png[/IMG]

البته یک روش دیگه هم فردا تست میکنم اگر جواب داد اینجا میزارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eshahnazi نمایش پست ها
                        بله به نظرمیاد نوع smd به نویز حساس تر هست. آخه خونده بودم قطعات از نوع اس ام دی با کیفیت تر هستند، ولی به نظر میاد دیپ ها بهتر عمل میکنند. میخواستم ببینم بقیه هم همین تجربه رو دارند.؟
                        در مورد گذاشتن فیلتر در ورودی، شماتیک رو پیوست کردم...این رو بستم ولی جواب نداد. در مرحله بعد اومدم سلف رو 100 میکروهانری کردم و مقاومت و خازن رو برداشتم که جواب نداد.
                        لازم به ذکر هست که برای کاهش ولتاژ از 220 به 5 ولت از خازن و زنر و دو عدد دیود یکسوساز استفاده کردم. یعنی ترانس استفاده نکردم.
                        [IMG]http://bayan******/download/7157380257987342436/filter.png[/IMG]

البته یک روش دیگه هم فردا تست میکنم اگر جواب داد اینجا میزارم.
                        قبل هر کار تغذیه میکرو رو با یک باطری برقرار کن و شرایط عملکرد
                        اون رو تست کن و البته استفاده از منبع تغذیه با ترانس و دارای
                        رگلاتور 7805 می*تونه در بهبود این وضعیت موثر باشه
                        جدیدترین ویرایش توسط خلبان; ۲۲:۱۵ ۱۳۹۸/۱۰/۳۰.

دیدگاه

سلام به نظر من smd بهتره البته اگه از نظر شدت جریان جوابگو باشه وگرنه خیلی بهتره
                          معمولا قطعات smd سریعتر و کم مصرفتر هم هستن چون با تکنولوژی بالاتری ساخته شدن اکثر قطعات dip تکنولوژی قدیمی هستن و تنها مزیتشون برای مونتاژهای دستی و پروژه های داتش اموزی و دانشجوییه که دیگ الان اون رو هم کمتر استفاده میکنن
                          یه مزیت دیگه هم همون حجم کوچیکشونه

دیدگاه

برای راه اندازی موتور کولر و لامپ،المنت، برد با میکرو اس ام دی، مشکلی نداره ولی برای راه اندازی کمپرسور یخچال برد با میکرو اس ام*دی ریپ*میزنه،
                            همانطور که گفتم کمپرسور های یخچال حدودا یک امپر جریان میکشند،موتور کولر هم حدود ۳ امپر.
                            بنظر میاد مشکل گشتاور راه اندازی بالای هست که کمپرسور یخچال نیاز داره،و این شاید باعث کشیدن جریان لحظه ای بالایی بشه که
                            در اینصورت نویز از خروجی یعنی مثلا ترایاک یا اپتوترایاک به*میکرو اس ام دی منتقل میشه.؟؟(مگه اپتوترایاک با نور*قطع و وصل نمیکنه؟)
                            لازمه اینم بگم موتور کولر بدون بار رو تست کردم، شاید اگر کولر با پروانه باشه مشکل نویز مجددا بوجود بیاد.
                            نتیجه ای که میتونم بگیرم اینه:
                            ۱- برای تست نویزپذیر بودن مدارتون اون رو با کمپرسور یخچال تست کنید!
                            ۲- قطعات dip نسبت بهsmd به نویز مقاومتر هستند.

دیدگاه

smd ها دارای طراحی pcb ظریفی هستند که باید رعایت کنید.
                              دوست عزیز با یه ازمون خطا نمیشه به این نتیجه رسید که میکرو ای اس ام دی دربرارب نوز ضعیف هستند.
                              چون میکرو ها امروزه در رده های کیفیت یمختلفی تولید میشه از کجا معلوم که طسوح کیفیتی میکرو تون یکسانه؟
                              eshop-hodhod.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X