اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تعمیر فن لپ تاپ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تعمیر فن لپ تاپ

با سلام خدمت اساتید گرامی.
    من یک لپتاپ دارم (lenovo x201) که متاسفانه فنش سوخته.و بدتر از اون اینکه فنش تو ایران پیدا نمیشه.بخوای از علی اکسپرس هم بخری باید با رادیاتور و غیره بخری و که قیمتش بالاست و هم اینکه به علت تحریم ها به ایران ارسال نمیشه که باید به یک کشور همسایه سفارش داد و از اونجا آورد که قیمتش به 300 یه 400 هزار تومان میکشه!
    حالا من میتونم فن رو تعمیر کنم؟نیاز با سیم پیچی داره یا یک چیپ خاصی داره که نیاز به تعویض داره؟یا مثلا موتورش اگه مشابه باشه میشه یکی دیگه رو جاش گذاشت؟دوستان اگه ابتکاری دارین در میان بزارید.
    خیلی ممنون.

پاسخ : تعمیر فن لپ تاپ

نوشته اصلی توسط A.I.E نمایش پست ها
    با سلام خدمت اساتید گرامی.
    من یک لپتاپ دارم (lenovo x201) که متاسفانه فنش سوخته.و بدتر از اون اینکه فنش تو ایران پیدا نمیشه.بخوای از علی اکسپرس هم بخری باید با رادیاتور و غیره بخری و که قیمتش بالاست و هم اینکه به علت تحریم ها به ایران ارسال نمیشه که باید به یک کشور همسایه سفارش داد و از اونجا آورد که قیمتش به 300 یه 400 هزار تومان میکشه!
    حالا من میتونم فن رو تعمیر کنم؟نیاز با سیم پیچی داره یا یک چیپ خاصی داره که نیاز به تعویض داره؟یا مثلا موتورش اگه مشابه باشه میشه یکی دیگه رو جاش گذاشت؟دوستان اگه ابتکاری دارین در میان بزارید.
    خیلی ممنون.
    سوخته!!!
    این نوع فن ها به ندرت مشکل الکترونیکی بهم میزنن
    در اکثر موارد به علت فرسودگی محور و بوش فن هست که کار نمیکنن
    در مورد تعویض هم میشه با نمونه مشابه جایگزین کرد
    اگر پره های فن رو عمود بر محور فن تکان بدهید و دارای لقی باشد یعنی فرسودگی بوش دارد
    و باید تعویض گردد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MohsenMsvi نمایش پست ها
      سوخته!!!
      این نوع فن ها به ندرت مشکل الکترونیکی بهم میزنن
      در اکثر موارد به علت فرسودگی محور و بوش فن هست که کار نمیکنن
      در مورد تعویض هم میشه با نمونه مشابه جایگزین کرد
      اگر پره های فن رو عمود بر محور فن تکان بدهید و دارای لقی باشد یعنی فرسودگی بوش دارد
      و باید تعویض گردد.
      با تشکر از پاسختون.
      ببخشید این بوش و شفت موتور رو میشه خرید؟
      نمونه مشابه مثلا فن کدوم لپتاپ؟منظورتون فقط هسته موتور هست؟تو این سایت یک نمونه از این فن هست ولی از فروشنده پرسیدم گفت لپتاپ شما دومدل فن میخوره که متاسفانه اونی که داشت به لپتاپ من نمیخورد.حالا بنظرتون میشه از هسته و فنش استفاده کرد؟
      البته من خودم درش آوردم یه بار و زدم به آداپتور 5 ولت و با دور پایین چرخید.خودم هم احساس میکنم که سیم پیچش نسوخته باشه.
      جدیدترین ویرایش توسط A.I.E; ۱۰:۵۳ ۱۳۹۸/۰۴/۰۹.

دیدگاه

باسلام.
        دوستان یکی کمک کنه تا نمونه مشابه این فن رو تهیه کنم.واقعا کارم لنگ مونده.
        کسی از این نوع لبتاب ها سردر میاره؟

دیدگاه

سلام
          وقت بخیر
          نوشته اصلی توسط A.I.E نمایش پست ها
          باسلام.
          .......
          البته من خودم درش آوردم یه بار و زدم به آداپتور 5 ولت و با دور پایین چرخید.خودم هم احساس میکنم که سیم پیچش نسوخته باشه.
          ......
          دوستان یکی کمک کنه تا نمونه مشابه این فن رو تهیه کنم.واقعا کارم لنگ مونده.
          کسی از این نوع لبتاب ها سردر میاره؟
          پس به چه دلیلی میفرمایید که فن سوخته ؟

لطفا جهت بررسی مدل ، یه تصویر از فن مورد نظر + مشخصات درج شده روی فن رو در اینجا قرار بدید .

با احترام
          98/5/10

دیدگاه

با سلام
            اگر با 5 ولت راه افتاده پس نسوخته و اگر آهسته میچرخد پس بوش و شفت آنهم سالم است و فقط کمی جرم گرفته و کثیف شده بوش از یک طرف که پروانه به آن متصل نیست یک خار داریره ای شکل پلاستیکی که دارای یک شکاف است دارد که آنرا ثابت در جای خود نگه میدارد با احتیاط بدون صدمه زدن به آن این خار را بکمک نوک سنجاق قفلی و یا یک پیچ گوشتی ساعتی ظریف خارج کنید بعد شفت و پروانه کامل خارج میشود محور شفت را بکمک پنبه آغشته به الکل پاک کنید همینکار را هم برای بوش انجام دهید سپس یک قطره روغن در بوش بریزید و شفت و خارآن را جا بزنید خواهید دید مثل روز اولش کار میکند . من تقریبا تمام فن هایی را که نسوخته اند با این روش راه اندازی میکنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amir_moayeri نمایش پست ها
              سلام
              وقت بخیر

پس به چه دلیلی میفرمایید که فن سوخته ؟

لطفا جهت بررسی مدل ، یه تصویر از فن مورد نظر + مشخصات درج شده روی فن رو در اینجا قرار بدید .

با احترام
              98/5/10
              باتشکر فراوان بخاطر پاسخ هاتون.
              متاسفانه متوجه شدم که مشکل از سیم پیچ نیست بلکه زیر سیم پیچ یه بردی هست که احتمال میدم کموتاتور باشه وچون وقتی سیم پیچ رو به برق پنچ ولت متصل میکنم نیم دور میچرخه و می ایسته ولی وقتی جای مثبت و منفی رو عوض میکنم دوباره نیم دور میچرخه.
              خودم شماتیک برد رو کشیدم(مهندسی معکوس کردم).یه آیسی داره به شماره (A6581) که احتمال میدم سوخته باشه.نمیدونم از آیسی تو ایران هست یانه.بعد اگه از این سیم پیچ و برد تو فن یه لبتاب دیگه پیدا بشه فکر کنم بشه بهش خوروند.و یه مشکل دیگه اینکه قسمت مسی روی برد که یک پایه سیم پیچ بهش لحیم شده بود کنده شده.احتمالا باید یه برد تازه بزنم براش(البته کار چندان پیچیده ای نیست).این هم دیتاشیت (A6581) اینجا
              روی فن هم این مشخصات نوشته شده:
              FRU P/N 60y5422
              P/N 34.4CV01.001
              MCF-W08PAM05-2 cn
              DC 5v / 350mA
              rev.A01
              toshiba home technology corporation

اینم عکس های فن+شماتیکی که خودم کشیدم:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X