اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال درمورد شارژر باطری12 خشک(اتمی)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال درمورد شارژر باطری12 خشک(اتمی)

سلام دوستان امیدوارمکه حالتون خوبباشه،
    دارم شارژر باطری میسازم شنیدم برا شارژکردن باید شارژر یک ولت بیشتراز باطری باشه امپرهم باس 2امپر باشه که این منبع تغذیه ام 12ولته امپرش خیلی کمه فککنم نیم امپره بعده پل دیود کمتر هم بشه،میخاستم اگه شارژر قدرتش کمتراز باطری باشه اسیبی،پیش نمیاره؟دیر شارژکنه طوری نیس شب میزنم به شارژ تاصبح شارژ بشه،میخاستم بدونم عیبش دیرشارژ کردنه یاکه اصن شارژ نمیکنه؟دوستان بامرام خوشحال میشم که منو راهنمایی کنین:-)
    همیشه در قلبم زنده ی استاد تحیری

پاسخ : سوال درمورد شارژر باطری12 خشک(اتمی)

سلام
    جریان شارژ پایین باشه فقط و فقط دیرتر شارژ میشه همین چیزی اسیب نمیبینه
    موفق باشی
    Proudly @real_ahmadi
    #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

با سلام
      ولتاژ شارژر 13.7-14 ولت و جریان آن 30 درصد ماکزیمم جریان دهی باتری باید انتخاب شود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar نمایش پست ها
        با سلام
        ولتاژ شارژر 13.7-14 ولت و جریان آن 30 درصد ماکزیمم جریان دهی باتری باید انتخاب شود.
        سلام دادا،
        یه ترانس دارم 12ولت وامپرش زیریک هست،یه ترانس دیگه دارم 17ولته ازبس قدیمیه(عکسش در تاپیک قبلیم)جرات نمیکنم بزنمش به برق:-/

دیدگاه

با سلام
          باتری شما چند آمپر ساعت است ؟
          برای شارژر از همان ترانس 12 ولت استفاده کنید که ولتاژ dc بعد از یکسو سازی و استفاده از خازن صافی 1000 میکرو 25 ولت به میزان 17 ولت خواهدرسید که برای شارژ باتری کافی است فقط وقتی که ولتاژ دو سر باتری به 13.7 ولت رسید باید شارژر را قطع کنید در مورد جریان شارژ هم که قبلاً توضیح دادم باید ببینید باتری شما چند آمپر ساعت است .
          ضمناً میتوانید با گذاشتن کمی وقت و جستجو در همین سایت و ساخت یک مدار ساده یک شارژر اتوماتیک بسازید که خیالتان کاملاً راحت شود .

دیدگاه

با سلام

سلام
            شما عنوان کردید جریان شارژ تقریبا باید یک سوم(1/3) جریان دهی باتری باشد یعنی برای باتری 60 آمپری جریان شارژش باید 20 آمپر باشه
            ولی بیشتر من دیدم در سایتها توصیه شده به یک دهم(1/10) جریان دهی باتری یعنی برای باتری 60 آمپری جریان شارژش باید حداکثر 6 آمپر باشه.
            البته میدونم در شارژ سریع میتونه بیشتر باشه اما با رعایت استانداردها 1/3 درسته یا 1/10؟
            یک سوالم اینکه شما میدونید دینام ماشین در موقع شارژ باتری چند آمپر به باتری جریان می دهد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط real_ahmadi نمایش پست ها
              سلام
              جریان شارژ پایین باشه فقط و فقط دیرتر شارژ میشه همین چیزی اسیب نمیبینه
              موفق باشی
              سلام آقای مهندس
              من با یک مهندس تجربی برق صحبت کردم میگفت اگه ولتاژ 13.5 با جریان کم مثلا زیر یک آمپر دائما به باتری وصل باشد هیچ ضرری برای باتری ندارد. سایت wiki هم درباره شارژ قطره ای ظاهرا همینو گفته
              از طرفی با یک مهندس الکترونیک صحبت میکردم میگفت: نه بعد از شارژ کامل، همون جریان کم هم باید قطع بشه وگرنه باتری خراب می شود.
              در عمل هم خودم بررسی کردم دیدم بعد از اینکه ولتاژ باطری با ولتاژ شارژر مثلا 13.5 برابر می شود، جریان شارژ خودش به زیر یک آمپر می آید و بعد از گذشت زمان 24 ساعت هیچ تغیری نه در ولتاژ و نه در جریان شارژ ایجاد نمی شود.
              کدام قول دقیقه؟
              جدیدترین ویرایش توسط حمید حمید; ۱۸:۰۷ ۱۳۹۸/۰۴/۰۹.

دیدگاه

با سلام
                باتری شما چند آمپر ساعت است ؟
                برای شارژر از همان ترانس 12 ولت استفاده کنید که ولتاژ dc بعد از یکسو سازی و استفاده از خازن صافی 1000 میکرو 25 ولت به میزان 17 ولت خواهدرسید که برای شارژ باتری کافی است فقط وقتی که ولتاژ دو سر باتری به 13.7 ولت رسید باید شارژر را قطع کنید در مورد جریان شارژ هم که قبلاً توضیح دادم باید ببینید باتری شما چند آمپر ساعت است .
                ضمناً میتوانید با گذاشتن کمی وقت و جستجو در همین سایت و ساخت یک مدار ساده یک شارژر اتوماتیک بسازید که خیالتان کاملاً راحت شود .
                سلام دوست عزیز،
                هنوز باطریی خریداری نکردم،اول میخام شارژر رو اماده کنم(بسازم)بعد برم سراغ خرید باطری برم،آها پس اینجور چون بیسوادم در زمینه الکترونیک فکرکردم موقعی یکسوساز وصافی سرراه خروجی ترانس بزارم ولتاژ وجریان افت خواهد کرد،حالا برای اطمینان بیشتر عکس اون ترانس12باجریان حدودیک یا کمی کمترهستش رو میزارم با اندازه ابعادش،راستی هیچموقع آمپرشو اندازه نگرفتم دلیلی که حدس میزنم یک آمپر یاکمی کمتره ترانس رو بدون یکسوساز وصافی روشن میکردم دوسرسیم خروجی رو لحظه ی بهم میزدم جرقه کمی تولید میکرد،یه ترانس12ولت 2امپر داشتم روشم نوشته بود اون یکسوساز وصافی داشته دوسر سیمهاشو لحظه ی بهم میزدم جرقه قویتر و برنگ آبی تولید میکرد،ابعاد ترانسه هم بزرگتر از همین ترانسی که بحث هست بود،از قدرت جرقه ها حدس میزنم امپرش یک یا کمی کمتراز یک باشه،راستی دوست عزیز چندروزی تو سایتا سرچ کردم دیدم ساخت شارژر بدون ترانس بود،بنظرشما کدوم طول عمربیشتری داره شارژر باترانس؟یا بدون ترانس؟ازلحاظ ایزوله بودن هرکدوم رو که ساختم براش جعبه چوبی میسازم شارژر رو درونش قرار میدم وبا دریل جعبه روسوراخ سوراخش میکنم بعد بعد باطری رو کنارش قرار میدم وباز هم باطری شارژر درون یه جعبه چوبی قرارمیدم پس از لحاظ ایزوله نبودن مشکلی نیس،ببخشید که سوالم زیادشد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمید حمید نمایش پست ها
                  سلام آقای مهندس
                  من با یک مهندس تجربی برق صحبت کردم میگفت اگه ولتاژ 13.5 با جریان کم مثلا زیر یک آمپر دائما به باتری وصل باشد هیچ ضرری برای باتری ندارد. سایت wiki هم درباره شارژ قطره ای ظاهرا همینو گفته
                  از طرفی با یک مهندس الکترونیک صحبت میکردم میگفت: نه بعد از شارژ کامل، همون جریان کم هم باید قطع بشه وگرنه باتری خراب می شود.
                  در عمل هم خودم بررسی کردم دیدم بعد از اینکه ولتاژ باطری با ولتاژ شارژر مثلا 13.5 برابر می شود، جریان شارژ خودش به زیر یک آمپر می آید و بعد از گذشت زمان 24 ساعت هیچ تغیری نه در ولتاژ و نه در جریان شارژ ایجاد نمی شود.
                  کدام قول دقیقه؟
                  سلام
                  هردو درست گفتن بعد از شارژ کامل باید باتری از شارژ برداشته بشه و شارژ کامل یعنی موقعی که باتری به 14.5 برسه
                  باتری تا 13.8 ولت بشه ولتاژش و همیشه به شارژ متصل باشه (به شرطی که بیشتر نشه یعنی جریان صفر بشه توی این ولتاژ) هیچ مشکلی پیش نمیاد
                  موفق باشید
                  Proudly @real_ahmadi
                  #real_ahmadi

واسه اسمت بجنگ

دیدگاه

با سلام
                    در عمل شارژر ها اتوماتیک هستند یعنی بعد از رسیدن ولتاژ باتری به حد معینی جریان شارژ را قطع و پس از افت ولتاژ باتری به حد معینی آنرا وصل میکنند و نباید باتری دائماً زیر شارژ قرار گیرد حتی با جریانهای کم زیرا سبب خرابی باتری و کوتاهی عمر مفید آن میشود همچنین تمام شارژر های صنعتی از ترانس کاهنده یا منبع تغذیه سویچینگ جهت کاهش ولتاژ برق شهر به میزان لازم برای باتری بهره میبرند و بکار بردن منبع تغذیه مقاومت و خازنی ضمن اینکه ایزوله نیست فقط در جریانهای کمتر از 200 میلی آمپر ساخته میشوند و برای شارژ باتری مناسب نیستند . جریانی را که من برای شارژ باتری ها ذکر کردم برای شارژ سریع است البته شما میتوانید با هر جریان کمتری باتری را شارژ کنید ولی زمان شارژ بالا میرود خب اگر عمر نوح !! و صبر ایوب !!! داشته باشید چه باک !!!!!
                    از روی میزان شدت جرقه اتصال دو سر سیم ترانس نمیتوان جریان آنرا بدست آورد ضمن اینکه اصولا این کار غلطی است و ممکن است جریان اتصال کوتاه موجب صدمه دیدن ترانس گردد .

دیدگاه

با سلام
                      در عمل شارژر ها اتوماتیک هستند یعنی بعد از رسیدن ولتاژ باتری به حد معینی جریان شارژ را قطع و پس از افت ولتاژ باتری به حد معینی آنرا وصل میکنند و نباید باتری دائماً زیر شارژ قرار گیرد حتی با جریانهای کم زیرا سبب خرابی باتری و کوتاهی عمر مفید آن میشود همچنین تمام شارژر های صنعتی از ترانس کاهنده یا منبع تغذیه سویچینگ جهت کاهش ولتاژ برق شهر به میزان لازم برای باتری بهره میبرند و بکار بردن منبع تغذیه مقاومت و خازنی ضمن اینکه ایزوله نیست فقط در جریانهای کمتر از 200 میلی آمپر ساخته میشوند و برای شارژ باتری مناسب نیستند . جریانی را که من برای شارژ باتری ها ذکر کردم برای شارژ سریع است البته شما میتوانید با هر جریان کمتری باتری را شارژ کنید ولی زمان شارژ بالا میرود خب اگر عمر نوح !! و صبر ایوب !!! داشته باشید چه باک !!!!!
                      از روی میزان شدت جرقه اتصال دو سر سیم ترانس نمیتوان جریان آنرا بدست آورد ضمن اینکه اصولا این کار غلطی است و ممکن است جریان اتصال کوتاه موجب صدمه دیدن ترانس گردد .
                      سلام دوست عزیز،
                      برای ترانس 12ولتی پل یکسوساز با چهارتا دیودIN5402 ویک خازن 25ولتی 4700ufساختم بهم وصل کردم اهمتر زدم،14/13ولت نشون میداد،بعد متوجه شدم خازن بشدت داغ کرذه تهش متورم داشت میشد که خاموشش کردم،دوستان عزیز لطف کنین که کجای کارم اشتباه بوده:-(

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pika3 نمایش پست ها
                        سلام دوست عزیز،
                        برای ترانس 12ولتی پل یکسوساز با چهارتا دیودIN5402 ویک خازن 25ولتی 4700ufساختم بهم وصل کردم اهمتر زدم،14/13ولت نشون میداد،بعد متوجه شدم خازن بشدت داغ کرذه تهش متورم داشت میشد که خاموشش کردم،دوستان عزیز لطف کنین که کجای کارم اشتباه بوده:-(
                        یا خازنو برعکس زدی یا کیفیتش پایینه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Pourya-84 نمایش پست ها
                          یا خازنو برعکس زدی یا کیفیتش پایینه
                          سلام:
                          عجب سوتی خجالت آوری کردم،بغل خازن که نوار خاکستری بود فککردم این نوار مثبت هست،حالا متوجه شدم نوار بغل خازنها پایه منفی هست نه پایه مثبت،
                          ازاین بگذریم،دیودها مناسب هستن؟به فروشنده گفتم برا پل میخام گفت این شماره ببره توانش زیاده قدرت خوبی دارن نمیسوزن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pika3 نمایش پست ها
                            سلام:
                            عجب سوتی خجالت آوری کردم،بغل خازن که نوار خاکستری بود فککردم این نوار مثبت هست،حالا متوجه شدم نوار بغل خازنها پایه منفی هست نه پایه مثبت،
                            ازاین بگذریم،دیودها مناسب هستن؟به فروشنده گفتم برا پل میخام گفت این شماره ببره توانش زیاده قدرت خوبی دارن نمیسوزن
                            سلام
                            سری 1n540x سه آمپر میتونن از خودشون عبور بدن و اون عدد آخر نشانگر ولتاژ شکست هستش اگه مصرفتون سه آمپر بیشتر نمیشه و افت ولتاژ مهم نیست براتون همین مناسبه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Pourya-84 نمایش پست ها
                              سلام
                              سری 1n540x سه آمپر میتونن از خودشون عبور بدن و اون عدد آخر نشانگر ولتاژ شکست هستش اگه مصرفتون سه آمپر بیشتر نمیشه و افت ولتاژ مهم نیست براتون همین مناسبه
                              سلام دادا،
                              نه مهم نیست،پس اینجا ولتاژ افت میکنه آمپر بیشترمیشه؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X