اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدارهای سوئیچینگ سرعت بالای 220 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدارهای سوئیچینگ سرعت بالای 220 ولت

علامت سوالو برای تاپیک گذاشتم اما به صورت سوالی مطرح نکردم ، شاید یه منبع خوبی بشه برای مدارات پیشنهادی شما.

سوالم اینه :
    مداری لازمه تا خروجی های 220 ولت رو با سرعت بالا سوئیچ کنه ( فرض کنید یه تابلو روان 220 ولتی و یا مداری که به علت تعدد خروجی ها مجبور به رفرش اونها با سرعت بالا هستیم ).
    به نظر شما چه مداری پاسخگوی این حالته که اولا خیلی شلوغ و پر هزینه ثانیا یه مدار آزمایشگاهی نباشه و سوما مبنای فرمان اون میکروکنترلر باشه.
    ممنون میشم اساتید فن نظراتشونو بگن .

پاسخ : مدارهای سوئیچینگ سرعت بالای 220 ولت

من فکر میکنم برای سوییچ سریع باید به سمت استفاده از نیمه هادی ها در مدار باشیم .استفاده از تریاک .اپتو تریاک و...

امیدواریم دوستانی که اطلاعات جامع تری دارن پاسخ بدن
    success needs a powerful start

دیدگاه

گمانم واسه کار شما تریاک هم کند باشه. بهتره برق شهر رو با پل دیود و یه خازن کوچیک دی سی کنی و با ماسفت سوئیچ کنی. تجربه ی من نتیجه ی بهتری رو نشون میده.
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

با سلام
        حامد جان منظورتان از سرعت بالا چقدره؟ در این مدار بار چه توانی خواهد کشید؟ چه تعدادی از این سویچها بطور همزمان
        فعال خوهند بود؟
        آنچه در این لحظه به نظر ارجح تره استفاده از MOSFET است ، ولی شما لطف کنید سوالات بالا رو جواب بدید تا بعد.
        افتادگی آموز اگر طالب علمی
        هرگز نخورد آب زمینی که بلند است

دیدگاه

در واقع من می خوام چند تا LED رو روشن و خاموش کنم . اما چون تعداد اونها زیاد تر از پایه های آزاد میکرو هستند به ذهنم رسید تا از دیکدر استفاده کنم و اونها رو نهایتا با فرکانس 50 هرتز روشن کنم تا از دید چشم روشن دیده بشن ( اثر فلیکر ) .
          اول بگین فرض من درسته یا نه ( استفاده از دیکدر و رفرش خروجی ها ) . یعنی کار با خروجی 220 ولت هم مشابه کارهای 5 ولتیه ؟
          حالا اگه فرضم درسته پس باید یه مدار واسط بین میکرو و خروجی بذارم که بتونه با این سرعت عمل کنه .
          توان مورد نیاز برای هر واسط به اندازه ای باید باشه که بتونه یک پکیج LED با ولتاژ 220 ولت رو سوئیچ کنه. در صورتی که از دیکدر استفاده بشه پس در هر لحظه فقط یکی از خروجی ها فعال میشه .

ممنون میشم تجاربتونو بگین.

دیدگاه

لامپهای220 با LED یه فرق کوچیک دارن. اگه بخوای لامپ 220 رو با رفرش کردن روشن کنی و نور کامل لامپ رو ازش بگیری مجبوری ولتاژ رو ببری بالا. مثلا برای رفرش 16 لامپ که هرکدوم نور کامل بده باید 16x220 ولت داشته باشی. چون به هر لامپ بطور متوسط یک شانزدهم ولتاژ تغذیه میرسه.

تو هم اینجا می خوای پکیج LED که 220 هست بزاری و همین قضیه صادقه. پس پکیج LED شما باید مثلا برای 16 کانال 16/220 ولت باشه.

نکته ی دیگه اینه که دیگه کسی این روزا از دیکودر برای توسعه ی خروجی استفاده نمیکنه :agree:

میکروها امروزه به خروجی SPI مجهزند که با 3 پایه بینهایت I/O رو می تونند بسازند. کافیه 5 تا 74HC595 را پشت سرهم قرار بدی و به 3 پایه ی SPI میکرو وصل کنی تا 40 خروجی درست مشابه پایه های میکرو(حتی جریان دهی و جریان کشی) بسازی.

و کافیه 5 تا 74HC597 را پشت سرهم قرار بدی و به 3 پایه ی SPI میکرو وصل کنی تا 40 ورودی بسازی.

نکته ی جالبتر اینه که شما برای یک آی سی PCB میکشی و کپی پیست می کنی.

هر روزی خواستی مدارتو توسعه بدی فقط چندتا کپی پیست جدید.

اونقدر مزیت در این روش هست که بیانش مثنوی میشه.

دیدگاه

کافیه 5 تا 74HC597 را پشت سرهم قرار بدی و به 3 پایه ی SPI میکرو وصل کنی تا 40 ورودی بسازید.....(ارسال شده توسط: ahmadmn)

اگه امکان داره در مورد این ای سی بیشتر توضیح بدین .؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :question:
              واگر کسی مدار صنعتی سوییچ 220 با ماسفت داره قرا بده
              success needs a powerful start

دیدگاه

آقا من با 74HC595 و یا 74HC164 و بقیه شیفت رجیسترهای مشابه مشکلی ندارم. اون دیکدر رو هم به صورت مثال بیان کردم .
                مشکل اصلی من مدار بین میکرو و خروجی هست .

این جمله رو هم یه بار دیگه توضیح میدی:
                تو هم اینجا می خوای پکیج LED که 220 هست بزاری و همین قضیه صادقه. پس پکیج LED شما باید مثلا برای 16 کانال 16/220 ولت باشه.
                یعنی خروجی هام باید چند ولت باشه ؟

یه شماتیک از مدار واسط میذارین ؟

دیدگاه

برای آق رضا

وقتی میکرو پایه ی Loadآ‌ را صفر و بعد یک کند 24 ورودی دیجیتال داخل 74HC597 لود می شود.

با دادن هر کلاک به پایه ی SCK دیتای لود شده در 74HC597 ها یک بیت شیفت پیدا می کند که در پایه ی SDI قابل دسترسیست. اگر از SPI میکرو استفاده می کنید این پایه به MISO وصل می شود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامــد جعفـری
                    آقا من با 74HC595 و یا 74HC164 و بقیه شیفت رجیسترهای مشابه مشکلی ندارم. اون دیکدر رو هم به صورت مثال بیان کردم .
                    مشکل اصلی من مدار بین میکرو و خروجی هست .

این جمله رو هم یه بار دیگه توضیح میدی:
                    یعنی خروجی هام باید چند ولت باشه ؟

یه شماتیک از مدار واسط میذارین ؟
                    یک فرق بین دیکودر و 74HC595 اینه که در دیکودر در هر لحظه فقط یک خروجی فعاله اما در 74HC595 می تونید تمام خروجی ها رو فعال کنید.

نمی دونم درست متوجه سوالتون شدم یا نه.

برای درایو ساده ی دسته ای از LED ها با میکرو فقط کافیه ولتاژی بالاتر از مجموع ولتاژ کل LED ها داشته باشید. اگر هم قراره بطور منقطع روشن و خاموش بشه ولتاژ تغذیه حالت قبل باید بر دیوتی سایکل تقسیم بشه.

اما در مدارات پیشرفته تر LED ها با ولتاژ ثابت تحریک نمی شن بلکه با جریان ثابت درایو میشن. معمولا یک کنترلر سوئیچینگ مثل UC3842 با یک ماسفت و یک سلف استفاده میشه و حتی با تغذیه ی 5 ولت هم میشه یک رشته ی LED که 200 ولت می خواد را روشن کرد.

اگه درست متوجه منظورتون نشدم خبرم کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                      اما در مدارات پیشرفته تر LED ها با ولتاژ ثابت تحریک نمی شن بلکه با جریان ثابت درایو میشن. معمولا یک کنترلر سوئیچینگ مثل UC3842 با یک ماسفت و یک سلف استفاده میشه و حتی با تغذیه ی 5 ولت هم میشه یک رشته ی LED که 200 ولت می خواد را روشن کرد.
                      این قسمتو بیشتر توضیح میدی؟ داره جالب میشه .

دیدگاه

آسونه اما فرصت کوتاهه
                        نوشته های خودم اینجا هست
                        http://www.ir-micro.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2 703&start=40

دیدگاه

خب من یه چیزایی دستگیرم شد .
                          می خوام از ساده شروع کنم .
                          میشه پله پله مدارها رو بررسی کنیم تا من ببندمشون و به نتیجه برسیم؟!

مرحله اول اینه که من یه تعداد محدودی خروجی دارم که نیازی به سوئیچ با سرعت زیاد ندارم و فقط ON/OFF میشن .

خب برای این حالت بهترین مدار پیشنهادی چیه ؟
                          چیزی بهتر از ترکیب میکرو + اپتوکوپلر + ترانزسیتور + رله + خروجی هم وجود داره ؟
                          البته میشه از ترایاک هم استفاده کرد . کدومش بهتره؟ کدومش اصولی تره ؟

دیدگاه

مدارایی که تجربه کردی گفتی اما اصل قضیه رو نگفتی. بار یا به قول فرنگی ها Load شما چیه؟ با چه منبعی باید بار یا بارها تغذیه بشه؟ با چه سرعتی باید قطع و وصل بشه؟

ما برای هر لود و تغذیه و سرعتی می تونیم یه مدار اپتیمم طرح کنیم.

من از تمام روشها استفاده می کنه. رله،کنتاکتور،SSR، تریاک (گاهی هم سوختش)،SCR ،ماسفت، BJT، انواع آی سی های درایور که حتی بعضی از جدیداش کنترل جریان داره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                              مدارایی که تجربه کردی گفتی اما اصل قضیه رو نگفتی. بار یا به قول فرنگی ها Load شما چیه؟ با چه منبعی باید بار یا بارها تغذیه بشه؟ با چه سرعتی باید قطع و وصل بشه؟
                              خب Load ( به قول ما فرنگیا :mrgreen: ) یه لامپ ، همون LED یا یه شیر برقی یا وسیله تو همین حد هست ( برای شروع ) . و همشون 220 ولت ac رو برای تغذیشون لازم دارن . سرعت قطع و وصل در حد ثانیه باشه .

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                              من از تمام روشها استفاده می کنه. رله،کنتاکتور،SSR، تریاک (گاهی هم سوختش)،SCR ،ماسفت، BJT، انواع آی سی های درایور که حتی بعضی از جدیداش کنترل جریان داره.
                              داره بازم جذاب تر میشه . می خوام سریع همشو یاد بگیرم ( به خصوص این تریاک سوخته رو می خوام بدونم کجا استفاده میشه ) . اما می خوام کم هزینه و کم حجم باشه . پس کنتاکتور نمی خوام . یه جوریایی فقط قابل اعتماد باشه .
                              من خودم رو بودرهای مختلفی هم با رله دیدم هم با ssr هم با تریاک .
                              می خوام روششو شما با تجربه ها بگین ( با اون مشخصاتی که اون بالا گفتم ) .
                              ممنون میشم کمک کنین تا زودتر برم مرحله بعدی :biggrin: . نمی خوام Game over شم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X