اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

صدای خش خش استپر موتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

صدای خش خش استپر موتور

درود بر دوستان عزیز
    بنده یک کنترل 2 محور با ماژول DRV8825 و آردوینو نانو درست کردم .موتور ها را هم قبلا خریده بودم و با یک برد کنترل آماده که drv8825 روش میخوره تست کردم و خیلی بیصدا و نرم کار میکرد.
    اما حالا که موتور ها رو به برد خودم میزنم در حالتی که موتورها حرکت نمی کنند یک صدای خش خش و برفک مانند تولید میشه ولی موقع حرکت نرم حرکت میکنند.
    دوستان لطفا راهنمایی بفرمایید به نظرتون مشکل از کجاست؟
    هرچی هست از drv8825 و تنظیم آمپر نیست.چون همون drv8825 رو وقتی روی یک بورد آماده میذارم همه چیز اکی هست.

پاسخ : صدای خش خش استپر موتور

بصورت تصادفی متوجه شدم با افزایش ولتاژ این صدا کم و در نهایت از بین میره.
    برای موتور های خودم وقتی ولتاژ را تا 24 ولت بالا بردم اون صدا کاملا از بین رفت.روی چند تا موتور دیگه هم تست کردم و نتیجه یکسان بود.
    ولی هنوز علت را نمیدونم...اگر دوستان توضیحی برای این مسئله دارند راهنمایی بفرمایند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behnam18 نمایش پست ها
      بصورت تصادفی متوجه شدم با افزایش ولتاژ این صدا کم و در نهایت از بین میره.
      برای موتور های خودم وقتی ولتاژ را تا 24 ولت بالا بردم اون صدا کاملا از بین رفت.روی چند تا موتور دیگه هم تست کردم و نتیجه یکسان بود.
      ولی هنوز علت را نمیدونم...اگر دوستان توضیحی برای این مسئله دارند راهنمایی بفرمایند.
      منم زمانی که با یک پیچ گوشتی فلزی اقدام میکنم برای چرخاندم پتانسیومتر فلزی برای تغییر ولتاژ این خش خش و صدای برفک مانند رو روی موتور میشنوم از وقتی چنتا درایور همینجوری سوزوندم فهمیدم باید یا وقتی موتور خاموشه این کارو کنم یا وقتی پیچ گوشتی فلزی نیست دستش. بخاطر نویز پذیری بالای درایور هست و فکر میکنم هنگامی که این ولتاژ پایین باشه نویز پذیریش بیشتره!

امیرحسین ضیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azjaguar نمایش پست ها
        منم زمانی که با یک پیچ گوشتی فلزی اقدام میکنم برای چرخاندم پتانسیومتر فلزی برای تغییر ولتاژ این خش خش و صدای برفک مانند رو روی موتور میشنوم از وقتی چنتا درایور همینجوری سوزوندم فهمیدم باید یا وقتی موتور خاموشه این کارو کنم یا وقتی پیچ گوشتی فلزی نیست دستش. بخاطر نویز پذیری بالای درایور هست و فکر میکنم هنگامی که این ولتاژ پایین باشه نویز پذیریش بیشتره!
        برای تنظیم جریان درایور که حتما سیم موتور را جدا می کنم همیشه.پیچ گوشتی ای هم که دستم هست دسته پلاستیکی داره.ولی در کل مشکلم مربوط به زمان تنظیم اون پتانسیومتر نیست.این صدا در تمام مدتی که موتور قفل هست و بی حرکت شنیده میشه ( یا می شد ). تنها حالتی که صدا تولید نمیکنه اینه که درایور خاموش باشه .
        پس به نظر شما فقط نویز هست و کاری نمیشه کرد؟ A4988 هم این داستان رو داره؟
        الان با 24 ولت صدا از بین رفته ولی مجبور شدم برای یک موتور 1.5 آمپری پتانسیومتر را روی 0.3 ولت تنظیم کنم یعنی نصف چیزی که باید باشه،چون با Vref بالاتر درایور فوق العاده داغ میشه.این رو هم بگم که با ولتاژ پایین تر مثلا 12 ولت درایور رو روی هر آمپری که تنظیم کنم اون صدا از بین نمیره.
        قبلا با drv8825 کار کرده بودم و اصلا یاد ندارم این مشکلات رو داشته باشم.نمیدونم این سری که خریدم مشکل داره یا کاری که من میکنم؟!...

دیدگاه

سلام
          مطمن نیستم ولی مشکلتون بخاطر قسمت مکانیکی نیست؟ منظورم اتصال موتور به بدنه (احتمالا فلزی) هستش، که باعث تولید صدا میشه (از ارتعاش).
          میخواین موتور ها رو جدا از هر اتصالی روی یه سطح نرم تست کنین ببینید مشکل حل میشه یا نه.
          برای اون موردی که عرض کردن هم 2 نوع نویز گیر چوب پنبه ای و فلزی-لاستیکی هست تو بازار (تست نکردم خودم ولی لاستیکی خیلی بهتر باید باشه)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط E_Ravari نمایش پست ها
            سلام
            مطمن نیستم ولی مشکلتون بخاطر قسمت مکانیکی نیست؟ منظورم اتصال موتور به بدنه (احتمالا فلزی) هستش، که باعث تولید صدا میشه (از ارتعاش).
            میخواین موتور ها رو جدا از هر اتصالی روی یه سطح نرم تست کنین ببینید مشکل حل میشه یا نه.
            برای اون موردی که عرض کردن هم 2 نوع نویز گیر چوب پنبه ای و فلزی-لاستیکی هست تو بازار (تست نکردم خودم ولی لاستیکی خیلی بهتر باید باشه)
            نه دوست عزیز.عرض کردم مشکل فقط وقتیه که موتور ساکن هست،پس بحث ارتعش نیست.وقتی موتور حرکت میکنه خیلی نرم و بی صدا ست.ضمن اینکه موتور ها آزاد تست شدند و روکار نیستند.

دیدگاه

سلام و وقت بخیر
              مهندس یه نکته جالب اینکه داستان من برعکس شما هست!
              قبلا که درایو کردم صدای بدی میداد اما دیروز که بستم کاملا بدون صدا داره کار میکنه ...
              سرچی که کردم احتمالا مربوط به مد کاری drv8825 هست که slow,, fast, mixed decay داره و رو مد fast این نویز تولید میشه
              دقیقا هنوز نمیدونم چطور این مد ها انتخاب میشن دیتاشیت نخوندم ولی فکر میکنم دیفالت به صورت اتومات هست یا سخت افزاری میشه فورس کرد (مطمن نیستم)
              اینکه سری پیش و این سری کتابخونه های راه اندازیم متفاوت بود هم تاثیر گذار هست احتمالا .
              اگه شما هم بیشتر سر دراوردین اطلاع بدین ببینیم مشکل چطور و از کجاس

دیدگاه

سلام منم با این درایور مشکل دارم
                وقتی پالس پله رو بهش میدم صدا میده و بد میچرخه ، تا الان هم 4 ، 5 تا DRV8825 سوزوندم
                نه میدونم چرا سوخته و نه میفهمم چرا انقدر بد کار میکنه ، قبلا با این آیسی کار کرده بودم این مشکلات رو نداشتم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X