اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کم کردن سرعت هواکش با سیم های ورودی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کم کردن سرعت هواکش با سیم های ورودی

سلام دوستان
    ی هواکش مارک دمنده خریدم سرعتش 1400 بوده اما الان که از نزدیک دیدمش میبینم خیلی صدا داره و 1400 برام زیاده ، میخوام سرعتش رو کم کنم هم صدا کاهش پیدا کنه و هم عمرش افزایش پیدا کنه
    اینطوری که همین الان وصله خازن در مدار نیست:(کارخونه ای همینطوری وصل بود)

اگه به جای اینکه برق به سفید و قرمز وارد بشه به سفید و ابی وارد بشه سرعت کاهش پیدا میکنه یا افزایش ؟ (به دلیل اینکه خارن در مدار قرار میگیره)

پاسخ : کم کردن سرعت هواکش با سیم های ورودی

نوشته اصلی توسط abc.abc نمایش پست ها
    سلام دوستان
    ی هواکش مارک دمنده خریدم سرعتش 1400 بوده اما الان که از نزدیک دیدمش میبینم خیلی صدا داره و 1400 برام زیاده ، میخوام سرعتش رو کم کنم هم صدا کاهش پیدا کنه و هم عمرش افزایش پیدا کنه
    اینطوری که همین الان وصله خازن در مدار نیست:(کارخونه ای همینطوری وصل بود)

اگه به جای اینکه برق به سفید و قرمز وارد بشه به سفید و ابی وارد بشه سرعت کاهش پیدا میکنه یا افزایش ؟ (به دلیل اینکه خارن در مدار قرار میگیره)
    سلام اگه دقت کنی میبینی که یک سر خازن به ترمینال سیم سفید
    و سر دیگه به ترمینال سیم آبی وصل شده یعنی این خازن با سیم
    پیچ کمکی سری شده و در مدار هست و نباید سیم ترمینال رو جابجا
    کنی
    قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط خلبان نمایش پست ها
      سلام اگه دقت کنی میبینی که یک سر خازن به ترمینال سیم سفید
      و سر دیگه به ترمینال سیم آبی وصل شده یعنی این خازن با سیم
      پیچ کمکی سری شده و در مدار هست و نباید سیم ترمینال رو جابجا
      کنی
      اهان ممنون فک کردم میشه جای سفید و قرمز به سفید و ابی هم متصل کنیم
      الان یعنی ابی برای سیم پیچ کمکی هست و اگه خازن از مدار برداشته شه سیم پیچ کمکی کار نمیکنه؟
      با دیمر میشه سرعتش رو کاهش بدم؟ (تشخیص موتور یونیورسال و القایی رو نمیدونم)
      ممنون

دیدگاه

اهان ممنون فک کردم میشه جای سفید و قرمز به سفید و ابی هم متصل کنیم
        الان یعنی ابی برای سیم پیچ کمکی هست و اگه خازن از مدار برداشته شه سیم پیچ کمکی کار نمیکنه؟
        با دیمر میشه سرعتش رو کاهش بدم؟ (تشخیص موتور یونیورسال و القایی رو نمیدونم)
        ممنون
        بله درسته خازن رو جدا کنی کار نمی کنه و با دیمر هم نمیشه دورشون
        رو کم کرد

دیدگاه

بله درسته خازن رو جدا کنی کار نمی کنه و با دیمر هم نمیشه دورشون
          رو کم کرد
          ممنون ، یعنی اینا موتورشون القایی هست که نمیشه دورشون رو کم کرد؟ چون در موردشون که خوندم همه جا گفته بودن موتور های یونیورسال رو میشه با دیمر دورش رو کم کرد

دیدگاه

ممنون ، یعنی اینا موتورشون القایی هست که نمیشه دورشون رو کم کرد؟ چون در موردشون که خوندم همه جا گفته بودن موتور های یونیورسال رو میشه با دیمر دورش رو کم کرد
            موتور القایی رو هم میشه دورش رو کم و زیاد کرد اما با دیمر نمیشه
            کنترل دور می خواهد که میتونی توی اینترنت و خود این انجمن
            اطلاعات کسب کنی

دیدگاه

سلام دادا
              به اون دوسیم که به برق میخوره به یکیشون دیود سری کن برقی که به دمنده میره نصف میشه درنتیجه سرعتش نصف میشه،دیگه با دور نصفه نمیدونم بدردت میخوره یانه،داخل سشوارها و دریل ها برای دور کند یه دیود سری میکنن
              همیشه در قلبم زنده ی استاد تحیری

دیدگاه

موتور القایی رو هم میشه دورش رو کم و زیاد کرد اما با دیمر نمیشه
                کنترل دور می خواهد که میتونی توی اینترنت و خود این انجمن
                اطلاعات کسب کنی
                الان این هواکش القایی هست؟ چون من نمیتونم این مورد رو تشخیص بدم ی جا نوشته بود یونیورسال ها سیم پیچ دارن این هم سیم پیچ داره
                نوشته اصلی توسط pika3 نمایش پست ها
                سلام دادا
                به اون دوسیم که به برق میخوره به یکیشون دیود سری کن برقی که به دمنده میره نصف میشه درنتیجه سرعتش نصف میشه،دیگه با دور نصفه نمیدونم بدردت میخوره یانه،داخل سشوارها و دریل ها برای دور کند یه دیود سری میکنن

سلام ، ممنون ، این کار روی هر دو (القایی و یونیورسال) جواب میده؟ کاهش سرعت با این تکنیک باعث نمیشه از عمرش کاسته بشه؟ چون میخوام 24 ساعته روشن بزارم میخوام ی طوری باشه که با کمتر کار کردن عمر هم افزایش داشته باشه

دیدگاه

الان این هواکش القایی هست؟ چون من نمیتونم این مورد رو تشخیص بدم ی جا نوشته بود یونیورسال ها سیم پیچ دارن این هم سیم پیچ داره

سلام ، ممنون ، این کار روی هر دو (القایی و یونیورسال) جواب میده؟ کاهش سرعت با این تکنیک باعث نمیشه از عمرش کاسته بشه؟ چون میخوام 24 ساعته روشن بزارم میخوام ی طوری باشه که با کمتر کار کردن عمر هم افزایش داشته باشه
                  سلام بله القایی هست و اینکه فرمودین یونیورسال ها سیم پیچ دارند
                  این هم داره لازم هست که در مورد الکتروموتور مطالعات زیادی داشته
                  باشین و تحقیق کامل انجام بدین

دیدگاه

سلام بله القایی هست و اینکه فرمودین یونیورسال ها سیم پیچ دارند
                    این هم داره لازم هست که در مورد الکتروموتور مطالعات زیادی داشته
                    باشین و تحقیق کامل انجام بدین
                    سلام مجدد ، ممنون از اینکه وقت میذارید ، شما از کجا متوجه شدید که این هواکش القایی هست؟ ربط به 4 سیمه بودن داره؟ ی سری تحقیق کردم مثل اینکه باید با فرکانس سرعتشون رو کم کرد ، همین حالتی که دوستمون فرمودن (با دیود) به نظرتون برای القایی جوابگو هست که سرعتش نصف شه؟ چون ی موردی من رو به شک انداخته اونم خازنی هست که به سیم سفید و ابی وصل شده ، اگه اونطور که شما فرمودین برای سیم پیچ کمکی هست خب وقتی دیود میزاریم نیمی از موج سینوسی رو از دست میدیم اما خازن در همون زمان هنوز بار داره ، در این حالت چه اتفاقی میافته ایا شدنی هست
                    بازم ممنون

دیدگاه

سلام مجدد ، ممنون از اینکه وقت میذارید ، شما از کجا متوجه شدید که این هواکش القایی هست؟ ربط به 4 سیمه بودن داره؟ ی سری تحقیق کردم مثل اینکه باید با فرکانس سرعتشون رو کم کرد ، همین حالتی که دوستمون فرمودن (با دیود) به نظرتون برای القایی جوابگو هست که سرعتش نصف شه؟ چون ی موردی من رو به شک انداخته اونم خازنی هست که به سیم سفید و ابی وصل شده ، اگه اونطور که شما فرمودین برای سیم پیچ کمکی هست خب وقتی دیود میزاریم نیمی از موج سینوسی رو از دست میدیم اما خازن در همون زمان هنوز بار داره ، در این حالت چه اتفاقی میافته ایا شدنی هست
                      بازم ممنون
                      سلام تا اونجایی که اطلاع دارم از موتور های یونیورسال برای لوازم
                      خانگی مثل چرخ گوشت و جاروبرقی مخلوط کن و غیره استفاده
                      میشه و سیم پیچ کمکی با آرمیچر سری هست از موتورهای القایی
                      با خازن دایم کار هم در دمنده ها و نظیر اون استفاده میشه تو
                      سیم بندی هم دقت کنی خازن و سیم پیچ کمکی به صورت سری با
                      سیم پیچ اصلی موازی شده در مورد دیود هم خیر این کار رو انجام
                      ندهید برای این کار فکر کنم باید از درایو استفاده بشه البته
                      خودم برای موتور تک فاز استفاده نکردم
                      جدیدترین ویرایش توسط خلبان; ۲۰:۳۴ ۱۳۹۸/۰۴/۲۰.

دیدگاه

سلام.
                        روی موتورهای dcوAcکه بهش القایی میگی روی سشوارها جواب داده اخه موتور اونام. یونیورساله،دریل که موتورشAc(القایی)هست جواب داده بااینکه دریل زیرفشارهست مشکلی براش نیست،چون نصب دیود سرعتتو نصف میکنه نمیدونم ازاون سرعت نصف راضی میشی،یانه،مثلا نوشته100دور درثانیه با سری کردن دیود میشه50دور درثانیه،یه ازمایش هم میتونی انجام بدی یه لامپ 100وات یابیشتر یاکمتر،حتما باس لامپ رشته ی باشه،بعد به سیم ورودی(نول یافاز)دیود سری کن بعد وصلش کن به برق یروز روشنش بزار،اگه برا دمنده خاصی دیود سری کنی،اون دوتا سیمی که ازپریز برق به دمنده میرسه سرراه یکیشون دیود بزار کاری،به بقیه سیمهای دیگه نداشته باش،شاید برات سواله چطو دیود اینکارومیکنه،همینطورکه میدونی برقacدر سیمش برق-+هردو ازسیم میگذرن،مثل جریانdcنیس یه سیم +ها عبور میکنن سیم دیگش -ها درحال گذرن،وقتی درجریانacدیود کاربزاریم بستگی داره کدوم طرفی بزاریم اگه حلقه دورش بطرف مصرف کننده باشه فقط +ها رو میگذاره عبورکنن جلوی-هارو میگیره بهمین خاطر جریانمون نصف میشه اگه دیود رو برعکس سری کنی جلوی+هارو میگیره به-ها اجازه ورود میده
                        همیشه در قلبم زنده ی استاد تحیری

دیدگاه

سلام
                          سلام تا اونجایی که اطلاع دارم از موتور های یونیورسال برای لوازم
                          خانگی مثل چرخ گوشت و جاروبرقی مخلوط کن و غیره استفاده
                          میشه و سیم پیچ کمکی با آرمیچر سری هست از موتورهای القایی
                          با خازن دایم کار هم در دمنده ها و نظیر اون استفاده میشه تو
                          سیم بندی هم دقت کنی خازن و سیم پیچ کمکی به صورت سری با
                          سیم پیچ اصلی موازی شده در مورد دیود هم خیر این کار رو انجام
                          ندهید برای این کار فکر کنم باید از درایو استفاده بشه البته
                          خودم برای موتور تک فاز استفاده نکردم
                          اینورتر رو من ی قیمتی که چک کردم زیر 900 تومن ندیدم و برام ارزشی نداره چون همین هواکش رو من 100 تومن خریدم ، با دیمر نوشته بودن چون در فرکانس تغییر ایجاد میکنه نمیشه ، به نظرتون با مقاومت میشه اینکار رو کرد چون کاری به فرکانس نداره؟ اگه 20 درصد سرعتش رو هم کاهش بدم خیلی خوبه دیگه داغ نمیکنه و از صداش هم کاسته میشه
                          سلام.
                          روی موتورهای dcوAcکه بهش القایی میگی روی سشوارها جواب داده اخه موتور اونام. یونیورساله،دریل که موتورشAc(القایی)هست جواب داده بااینکه دریل زیرفشارهست مشکلی براش نیست،چون نصب دیود سرعتتو نصف میکنه نمیدونم ازاون سرعت نصف راضی میشی،یانه،مثلا نوشته100دور درثانیه با سری کردن دیود میشه50دور درثانیه،یه ازمایش هم میتونی انجام بدی یه لامپ 100وات یابیشتر یاکمتر،حتما باس لامپ رشته ی باشه،بعد به سیم ورودی(نول یافاز)دیود سری کن بعد وصلش کن به برق یروز روشنش بزار،اگه برا دمنده خاصی دیود سری کنی،اون دوتا سیمی که ازپریز برق به دمنده میرسه سرراه یکیشون دیود بزار کاری،به بقیه سیمهای دیگه نداشته باش،شاید برات سواله چطو دیود اینکارومیکنه،همینطورکه میدونی برقacدر سیمش برق-+هردو ازسیم میگذرن،مثل جریانdcنیس یه سیم +ها عبور میکنن سیم دیگش -ها درحال گذرن،وقتی درجریانacدیود کاربزاریم بستگی داره کدوم طرفی بزاریم اگه حلقه دورش بطرف مصرف کننده باشه فقط +ها رو میگذاره عبورکنن جلوی-هارو میگیره بهمین خاطر جریانمون نصف میشه اگه دیود رو برعکس سری کنی جلوی+هارو میگیره به-ها اجازه ورود میده

بله سرعت نصف هم بشه خوبه ، اما متاسفانه با دیود چواب نداد ، دیود 220 ولت نداشتم 9 تا دیود
                          1N5822 با هم سری کردم ، هواکش ی صدایی میده و با سرعت خیلی خیلی کمی میچره در حدی که شاید در دقیقه فقط دو دور بچرخه ، اگه با مقاومت بشه 20 درصد سرعتش رو هم کاهش داد خیلی خوبه

دیدگاه

سلام

اینورتر رو من ی قیمتی که چک کردم زیر 900 تومن ندیدم و برام ارزشی نداره چون همین هواکش رو من 100 تومن خریدم ، با دیمر نوشته بودن چون در فرکانس تغییر ایجاد میکنه نمیشه ، به نظرتون با مقاومت میشه اینکار رو کرد چون کاری به فرکانس نداره؟ اگه 20 درصد سرعتش رو هم کاهش بدم خیلی خوبه دیگه داغ نمیکنه و از صداش هم کاسته میشه

بله سرعت نصف هم بشه خوبه ، اما متاسفانه با دیود چواب نداد ، دیود 220 ولت نداشتم 9 تا دیود
                            1N5822 با هم سری کردم ، هواکش ی صدایی میده و با سرعت خیلی خیلی کمی میچره در حدی که شاید در دقیقه فقط دو دور بچرخه ، اگه با مقاومت بشه 20 درصد سرعتش رو هم کاهش داد خیلی خوبه

سلام دوست عزیز برای کاهش دور شما باید فرکانس رو کم کنید و
                            متناسب با اون ولتاژ رو هم کم کنید که به موتور آسیبی وارد نشه
                            و این کار رو درایو هست که برای شما انجام می دهد دنبال راههای
                            دیگه مثل مقاومت و غیره نرید

دیدگاه

سلام دوست عزیز برای کاهش دور شما باید فرکانس رو کم کنید و
                              متناسب با اون ولتاژ رو هم کم کنید که به موتور آسیبی وارد نشه
                              و این کار رو درایو هست که برای شما انجام می دهد دنبال راههای
                              دیگه مثل مقاومت و غیره نرید
                              سلام ممنون ی تاپیک برای این موضوع میزنم که ببینم دوستان چنین اینورتری میشناسن یا مداری خیلی ساده ای که فقط بشه فرکانس و ولتاژ رو ی مقدار پایین اورد چون نیاز به متغیر بودن هم ندارم
                              بازم ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X