اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل برق 220/50hz به 110/25hz ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل برق 220/50hz به 110/25hz ؟

سلام دوستان
    چطور میتونم برق 220 ولت 50 هرتز رو به 110 ولت 25 هرتز تبدیل کنم؟ اگه مدار اماده هم برای فروش میشناسید ممنون میشم معرفی کنید
    این رو برای هواکش نیاز دارم تا سرعتش رو کم کنم
    ممنون

پاسخ : تبدیل برق 220/50hz به 110/25hz ؟

نوشته اصلی توسط abc.abc نمایش پست ها
    سلام دوستان
    چطور میتونم برق 220 ولت 50 هرتز رو به 110 ولت 25 هرتز تبدیل کنم؟ اگه مدار اماده هم برای فروش میشناسید ممنون میشم معرفی کنید
    این رو برای هواکش نیاز دارم تا سرعتش رو کم کنم
    ممنون
    سلام دوست عزیز با این شرایط که شما می خواهیم بعید می دونم
    مدار آماده پیدا کنی که این طور به شک ثابت عمل کنه چون کاربرد
    برای سازنده مهم هست اونها درایو می سازند که متغیر باشه بشه
    کم و زیادش کرد یا باید یک درایو بخری یا باید برای کار خودت بسازی
    که کار راحتی نیست
    قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط خلبان نمایش پست ها
      سلام دوست عزیز با این شرایط که شما می خواهیم بعید می دونم
      مدار آماده پیدا کنی که این طور به شک ثابت عمل کنه چون کاربرد
      برای سازنده مهم هست اونها درایو می سازند که متغیر باشه بشه
      کم و زیادش کرد یا باید یک درایو بخری یا باید برای کار خودت بسازی
      که کار راحتی نیست
      سلام
      ممنون از توجهتون
      از اونجایی که تبدیل 220 به 110 به صورت های مختلف داریم ، گفتم شاید با این فرکانس ها هم پیدا شه و از اونجایی که من برام تلفات مهم نیست اینکه با ترانس کاهنده باشه یا... گفتم شاید کار زیاد سختی نباشه ساخت چنین مداری

دیدگاه

سلام
        ممنون از توجهتون
        از اونجایی که تبدیل 220 به 110 به صورت های مختلف داریم ، گفتم شاید با این فرکانس ها هم پیدا شه و از اونجایی که من برام تلفات مهم نیست اینکه با ترانس کاهنده باشه یا... گفتم شاید کار زیاد سختی نباشه ساخت چنین مداری
        البته این نکته رو بگم اگر می خواهی بسازی با دوست عزیز و
        زحمت کشمون sina1359 مشورت کن چون در زمینه های
        مشابه در انجمن زحمت زیادی کشیده احتمالا بتونه بهتر راهنمایی
        کنه

دیدگاه

کنه
          ممنون ، ایشون رو هم دعوت میکنم به موضوع اگه فرصت کردن حتما این لطف رو به بنده بکنن [MENTION=73036]sina1359[/MENTION]

دیدگاه

کنه
            سلام دوست عزیز ... خوب هستید ؟
            چه خبر .....؟
            آقا چوب کاری میفرمایید.....

پ.ن: دوست گلم ADC.... این ولتاژ و فرکانس را برای چه وسیله ای میخواهید؟
            موج خروجی به چه صورت باید باشد؟؟؟؟
            آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
            مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
            _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359 نمایش پست ها
              سلام دوست عزیز ... خوب هستید ؟
              چه خبر .....؟
              آقا چوب کاری میفرمایید.....

پ.ن: دوست گلم ADC.... این ولتاژ و فرکانس را برای چه وسیله ای میخواهید؟
              موج خروجی به چه صورت باید باشد؟؟؟؟
              سلام دوست عزیز sina1359 دوست ما در چند پستی که قبلاً گذاشته
              بود سعی و تلاش داشت که دور یک فن رو به نصف کاهش بده و چون
              موتور القایی هست به این راحتی نمی شه به ایشون توصیه کردم از
              درایو استفاده کنه که هم گرون هست هم بار علمی نداره و فقط
              می خواهد یک ولتاژ ثابت 110v/25h داشته باشه با توجه به تجربیات
              سازنده شما در خروجی گرفتن و مدارات مربوطه در این مورد راهنمایی
              کنید که همه استفاده کنیم

دیدگاه

سلام دوست عزیز sina1359 دوست ما در چند پستی که قبلاً گذاشته
                بود سعی و تلاش داشت که دور یک فن رو به نصف کاهش بده و چون
                موتور القایی هست به این راحتی نمی شه به ایشون توصیه کردم از
                درایو استفاده کنه که هم گرون هست هم بار علمی نداره و فقط
                می خواهد یک ولتاژ ثابت 110v/25h داشته باشه با توجه به تجربیات
                سازنده شما در خروجی گرفتن و مدارات مربوطه در این مورد راهنمایی
                کنید که همه استفاده کنیم
                سلام دوست عزیز .... شما که خودتان استادید و بهترین پیشنهاد که استفاده از درایو آماده موتور است را به دوست عزیزمان دادید...
                اما دقیقا درست میفرمایید و قیمت درایو موتور آماده خیلی بالاست.... چه کار میتوان کرد؟ اجازه میدهید استاد کمی درس پس دهم؟
                اگر موتور DC بود با روش PWM قابل کنترا بود و یا موتور یونیورسال که با کاهش ولتاژ قابل کنترل....
                پس استفاده از دیمر و ترایاک و.... در اینجا امکانپذیر نیست.....
                اما موتورهای AC معمولی که فکر کنم فن ایشان هم از همین دسته باشد که قضیه اش فرق میکند...
                دقیقا شما درست میفرمایید و برای درایو کردن این سری از موتور ها باید همزمان با کاهش ولتاژ به همان
                نصبت فرکانس را نیز کاهش دهیم.... همان 110 با فرمانش 25 هرتز و کاملا سینوسی (برای بار سلفی)....
                ابتدا باید با یک مدار Ac to dc سوئیچینگ (اگر نخواهیم از درایو صنعتی استفاده کنیم) یا یک اتو ترانس و یک مدار ac to dc
                یک ولتاژ 155 ولت DC تولید کرده و با پل IGBT و PWM و فیلتر تبدیل به سینوسی کنیم....
                که باز هم پیچیده و هزینه بردار است...... یک روش مسخره به فکرم رسید که با وسایل داخل
                کارگاهی و برای توان کم میتوان ساخت (که فن دوستمان هم فکر نکنم وات بالایی داشته باشد...)
                و اگر وسایل در کارگاه موجود باشد... ارزان و ساخت آن بسیار ساده است... البته لقمه را دور سر گرداندن است که....
                اگر دوستمان (در صورت کم بودن وات فن شان) در کارگاهشان از این سری از منابع تغذیه سوئیچینگ صنعتی داشتند (220 به 12 ولت) که عکسش در پاییین موجود است...
                این سری از منابع دارای یک پتانسیومتر در قسمت خروجی است که ولتاژ خروجی را بین 1.5 تا 2 ولت از مقدار نامی خود کاهش و افزایش میدهد...

و اگر یک ترانس 3 سر 220 به 24 ولت حدود چند امپری (که در بیشتر کارگاه ها موجود است...) را دارند ... (220 به 24-0-24)

در صورت موجود بودن این دو وسیله.... برد تاپیک زیر را اگر دوست داشتند درست کنند و من هم در برنامه میکرو تغییر ایجاد کرده
                تا خروجی 25 هرتز حدود 110 ولت داشته باشیم.... و با اتصال خروجی ترانس به فن و با تغییر ولتاژ منبع صنعتی با پتانسیومتر و با کمک
                گرفتن از مولتیمتر... خروجی را روی 110 ولت RMS دقیق تنظیم کنیم... چون بار هم سلفیست .... در شکل موج خروجی تغییر آنچناننی حاصل نمیشود و موتور با دقت کار میکند...
                Simple Pure Sine Wave Inverter سلام دوستان و اساتید گرامی بارها و بارها دوستان در همین سایت و مخصوصا پیغام خصوصی و ایمیل از من تقاضا کرده اند که به یک مدار اینورتر سینوسی خیلی خیلی ساده نیاز دارند و مثلا راندمان پایین و یا توان کم آن برایشان مهم نیست و مثلا میخواهند یک موتور یا پمپ چند وات را راه اندازی کنند و یا یک مصرف

استاد.... شاگر بیسوادتان بیشتر از این بلد نیست...

مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
                _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

سلام
                  دوستان بنده یه مسئله دارم تقریبا برعکس ایشون!
                  یه برق 110 ولت 50 هرتز دارم و می خوام یه موتور 220 ولت 50 هرتز رو درایو کنم.
                  راهی برای این کار هستش؟
                  می تونم از یه میکرو و با استفاده از ترایاک هر دو سیکل کامل یه سیکل رو عبور بدم و یکی رو خاموش کنم ؟اینجوری فرکانس میشه 25 هرتز
                  برام چرخش موتور مهم هستش و کاهش دور مساله ای نیست....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359 نمایش پست ها
                    سلام دوست عزیز .... شما که خودتان استادید و بهترین پیشنهاد که استفاده از درایو آماده موتور است را به دوست عزیزمان دادید...
                    اما دقیقا درست میفرمایید و قیمت درایو موتور آماده خیلی بالاست.... چه کار میتوان کرد؟ اجازه میدهید استاد کمی درس پس دهم؟
                    اگر موتور DC بود با روش PWM قابل کنترا بود و یا موتور یونیورسال که با کاهش ولتاژ قابل کنترل....
                    پس استفاده از دیمر و ترایاک و.... در اینجا امکانپذیر نیست.....
                    اما موتورهای AC معمولی که فکر کنم فن ایشان هم از همین دسته باشد که قضیه اش فرق میکند...
                    دقیقا شما درست میفرمایید و برای درایو کردن این سری از موتور ها باید همزمان با کاهش ولتاژ به همان
                    نصبت فرکانس را نیز کاهش دهیم.... همان 110 با فرمانش 25 هرتز و کاملا سینوسی (برای بار سلفی)....
                    ابتدا باید با یک مدار Ac to dc سوئیچینگ (اگر نخواهیم از درایو صنعتی استفاده کنیم) یا یک اتو ترانس و یک مدار ac to dc
                    یک ولتاژ 155 ولت DC تولید کرده و با پل IGBT و PWM و فیلتر تبدیل به سینوسی کنیم....
                    که باز هم پیچیده و هزینه بردار است...... یک روش مسخره به فکرم رسید که با وسایل داخل
                    کارگاهی و برای توان کم میتوان ساخت (که فن دوستمان هم فکر نکنم وات بالایی داشته باشد...)
                    و اگر وسایل در کارگاه موجود باشد... ارزان و ساخت آن بسیار ساده است... البته لقمه را دور سر گرداندن است که....
                    اگر دوستمان (در صورت کم بودن وات فن شان) در کارگاهشان از این سری از منابع تغذیه سوئیچینگ صنعتی داشتند (220 به 12 ولت) که عکسش در پاییین موجود است...
                    این سری از منابع دارای یک پتانسیومتر در قسمت خروجی است که ولتاژ خروجی را بین 1.5 تا 2 ولت از مقدار نامی خود کاهش و افزایش میدهد...

و اگر یک ترانس 3 سر 220 به 24 ولت حدود چند امپری (که در بیشتر کارگاه ها موجود است...) را دارند ... (220 به 24-0-24)

در صورت موجود بودن این دو وسیله.... برد تاپیک زیر را اگر دوست داشتند درست کنند و من هم در برنامه میکرو تغییر ایجاد کرده
                    تا خروجی 25 هرتز حدود 110 ولت داشته باشیم.... و با اتصال خروجی ترانس به فن و با تغییر ولتاژ منبع صنعتی با پتانسیومتر و با کمک
                    گرفتن از مولتیمتر... خروجی را روی 110 ولت RMS دقیق تنظیم کنیم... چون بار هم سلفیست .... در شکل موج خروجی تغییر آنچناننی حاصل نمیشود و موتور با دقت کار میکند...
                    Simple Pure Sine Wave Inverter سلام دوستان و اساتید گرامی بارها و بارها دوستان در همین سایت و مخصوصا پیغام خصوصی و ایمیل از من تقاضا کرده اند که به یک مدار اینورتر سینوسی خیلی خیلی ساده نیاز دارند و مثلا راندمان پایین و یا توان کم آن برایشان مهم نیست و مثلا میخواهند یک موتور یا پمپ چند وات را راه اندازی کنند و یا یک مصرف

استاد.... شاگر بیسوادتان بیشتر از این بلد نیست...

سلام با تشکر از زحمات شما همیشه تلاش شما برای ساخت چنین
                    وسایلی رو سر لوحه کار خودم قرار می دهم و خوب البته برای این کار
                    هم که نباید همه چیز آماده باشه و کسی هم که پا در چنین تحقیقاتی
                    می گذاره باید آمادگی های لازم از آزمون و خطا و صرف هزینه و غیره
                    رو داشته باشه کار ساده نیست بارها به دوستمون abc گفتم و باید
                    در این مورد حداقل پنجاه درصد اطلاعات داشت و کار رو شروع کرد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dostajn نمایش پست ها
                      سلام
                      دوستان بنده یه مسئله دارم تقریبا برعکس ایشون!
                      یه برق 110 ولت 50 هرتز دارم و می خوام یه موتور 220 ولت 50 هرتز رو درایو کنم.
                      راهی برای این کار هستش؟
                      می تونم از یه میکرو و با استفاده از ترایاک هر دو سیکل کامل یه سیکل رو عبور بدم و یکی رو خاموش کنم ؟اینجوری فرکانس میشه 25 هرتز
                      برام چرخش موتور مهم هستش و کاهش دور مساله ای نیست....
                      سلام دوست عزیز سوالی که شما مطرح کردی با این سوال فرق داره
                      شما برق 110v/50h رو فقط با یک ترانس افزاینده هم میتونی به
                      220v/50h تبدیل کنی و البته باید جریان مصرفی رو هم در نظر
                      بگیری

دیدگاه

سلام دوست عزیز سوالی که شما مطرح کردی با این سوال فرق داره
                        شما برق 110v/50h رو فقط با یک ترانس افزاینده هم میتونی به
                        220v/50h تبدیل کنی و البته باید جریان مصرفی رو هم در نظر
                        بگیری
                        ممنون
                        مشکل بنده این است که موتور باید چپگرد/راستگرد بشه و اینجوری مجبورم دو تا ترانس بزرگ بذارم و در حجم و وزن محدودیت دارم. , و به همین خاطر این جا این موضوع رو مطرح کردم که شاید راه حل ابتکاری داشته باشه....
                        موتور مورد نظرم از این 60ktyz هستش و آمپر زیادی نمی خواد.

دیدگاه

سلام با تشکر از زحمات شما همیشه تلاش شما برای ساخت چنین
                          وسایلی رو سر لوحه کار خودم قرار می دهم و خوب البته برای این کار
                          هم که نباید همه چیز آماده باشه و کسی هم که پا در چنین تحقیقاتی
                          می گذاره باید آمادگی های لازم از آزمون و خطا و صرف هزینه و غیره
                          رو داشته باشه کار ساده نیست بارها به دوستمون abc گفتم و باید
                          در این مورد حداقل پنجاه درصد اطلاعات داشت و کار رو شروع کرد
                          سلام دوست عزیز....
                          البته عرض کردم روش من یک روش مسخره است که بعد از بیداری از خواب به فکرم رسید....
                          روش های خیلی بهتری هم میتوان به کار گرفت.....
                          اما خوب فرمودید ارزان باشد من به فکر استفاده از وسایل اماده افتادم....
                          اگر این دوستمان تاپیک را در تالار مدارهای انالوگ میزدند... اساتید زیاد به آن تالار سر میزنند و
                          میتوانستند بهتر راهنماییشان کنند....

دیدگاه

سلام
                            ممنون دوستان لطف کردید ، موارد رو مطالعه کردم ، به دردسرش نمیارزه فک کنم خرید ی فن جدید بهتر باشه
                            ی هواکش 25 سانت که دورش 700 باشه کافیه یا اگه بالاتر بود خودم کمش میکنم ، فقط به نظرتون یونیورسال بهتره یا DC باشه؟ چون میخوام به سادگی با کم کردن ولتاژ سرعتش کم شه و فک میکنم اگه سرعت بالاتری بخرم و سرعتش رو کم کنم عمر بهتری داره تا اینکه ی 700 دور بخرم و با تمام قدرت کار کنه
                            راستی چطوری میتونم یونیورسال بودن رو تشخیص بدم؟
                            بازم ممنون

دیدگاه

سلام
                              ممنون دوستان لطف کردید ، موارد رو مطالعه کردم ، به دردسرش نمیارزه فک کنم خرید ی فن جدید بهتر باشه
                              ی هواکش 25 سانت که دورش 700 باشه کافیه یا اگه بالاتر بود خودم کمش میکنم ، فقط به نظرتون یونیورسال بهتره یا DC باشه؟ چون میخوام به سادگی با کم کردن ولتاژ سرعتش کم شه و فک میکنم اگه سرعت بالاتری بخرم و سرعتش رو کم کنم عمر بهتری داره تا اینکه ی 700 دور بخرم و با تمام قدرت کار کنه
                              راستی چطوری میتونم یونیورسال بودن رو تشخیص بدم؟
                              بازم ممنون
                              سلام دوست عزیز قبلا راجع به موتور یونیورسال توضیحاتی خدمت
                              شما عرض کردم فن dc رو میتونین با کاهش ولتاژ دورش رو کم و با
                              افزایش ولتاژ البته مجاز دورش رو زیاد کنید برای آزمایش میتونین
                              همین فن های داخل کیس کامپیوتر و غیره رو تست کنید موتور
                              یونیورسال هم با دیمر میتونین دورش رو کم و زیاد کنید در مورد
                              فن dc مورد نظرتون تحقیق کنید و بعد خریداری کنید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X