اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موازی کردن چند ترانزیستور مشابه ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موازی کردن چند ترانزیستور مشابه ؟

با سلام

من کلی ترانزیستور 13003 (همگی مشابه هم و ساخت یه شرکت ,) دارم میخواستم بدونم میشه چند تا از اینها رو با هم موازی کرد و به جای ترانزیستور 13009 لامپ کم مصرف استفاده کرد ؟ یه لامپ کم مصرف 150 وات دارم مدارش خراب شده و 2 تا ترانزیستور 13009 سوختن میخواستم اگه بشه با 13003 جایگزین کنم .

پاسخ : موازی کردن چند ترانزیستور مشابه ؟

نوشته اصلی توسط Blanco نمایش پست ها
    با سلام

من کلی ترانزیستور 13003 (همگی مشابه هم و ساخت یه شرکت ,) دارم میخواستم بدونم میشه چند تا از اینها رو با هم موازی کرد و به جای ترانزیستور 13009 لامپ کم مصرف استفاده کرد ؟ یه لامپ کم مصرف 150 وات دارم مدارش خراب شده و 2 تا ترانزیستور 13009 سوختن میخواستم اگه بشه با 13003 جایگزین کنم .
    سلام
    موازی کردن ترانزیستور بخاطر اینکه باعث افزایش جریان مورد نیاز برای روشن کردن جفت ترانزیستور ها میشه اصلا کار اصولی و درستی نیست
    13009 یک ترانزیستور 100 وات هستش و 13003 یک ترانزیستور 20 وات
    پس شما باید 6 عدد ( یک عدد برای اینکه ایده آل نیستن) با هم موازی کنین
    بعد باید مقاومت بیس ترانزیستور رو هم تغییر بدید وگرنه باعث سوختن 5 عدد ترانزیستور همزمان میشید
    بهتره یک ترانزیستور 13009 بخرید جای موازی کردن 6 تا 13003

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

بر اساس وات که باید 6 عدد رو موازی کنین
    اما الان دقیق تر نگاه کردم دیدم 13009 حداکثر جریانش 12 آمپر هستش اما 13003 حداکثر جریانش 1.25 آمپر
    پس اصلا با موازی کردن هم نمیتونین جریان مورد نیاز رو حل کنین
    چون اینجوری باید 10 الی 12 عدد رو موازی کنید
    این مشکل رو تجربه کردم
    یا اینکه از نزدیک دیدم و دارم نظر میدم
    بعضی ها به اشتباه فکر میکنن من تعمیر کارم و دارم راه حل میگم

دیدگاه

پاسخ : موازی کردن چند ترانزیستور مشابه ؟

با سلام
      نه تنها در این مورد بلکه اصولا بدلیل همسان نبودن مشخصات ترانزیستورها ، جریان بار بصورت مساوی روی ترانزیستورها پخش نشده باعث کشیده شدن بیشتر جریان در یکی نسبت به دیگران شده و اول این ترانزیستور و متعاقب آن سایر ترانزیستورها خواهند سوخت مگر آنکه ترانزیستورهایی را پیدا کنید که مشخصات آن کاملا با یکدیگر مشابه بوده و پخش بار متعادل صورت گیرد .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X