اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تعمیر پاور گرین 430a قدیمی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تعمیر پاور گرین 430a قدیمی

سلام و درود خدمت دوستان عزیز

چند روز قبل سبستم یهو خاوش شد انگار برق رفته
    پاور (green gp430a قدیمی .. خارج از سیستم روشن نمیشد ولتاژ استند بای ۸.۵ ولت بود و سیم سبز ۵ ولت .. بازش کردم تمام خازن های کم ظرفیتشو عوض کردم (دوتا خازن ۱۰ میکرو صفر شده بود بقیه هم کمی پایین نشون میداد ولی دیگه عوض کردم .. ولتاژ استندبای الان ۴.۸۵ ولته ولی سیم سبز شده ۳.۹۵ و با اتصال سیم سبز به سیاه هیچ اثری از کار کردن دیده نمیشه حتی فن تکون هم نمیخوره
    خازن های اصلی ۲۵۰ ولتن(برق شهر ۱۹۰ ولته)
    ترانزیستور های اصلی و دیود های اصلی خروجی رو چک نکردم چون هویه م(۴۰ وات) اصلا توان ذوب کردن لحیماشو نداره (سری قبل سر عوض کردن یکی از خازن های خروجی پدرم دراومد)
    ولتاژ پایه ۷ و ۱۲ ایسی اصلی ۱۳.۴۷ ولته
    (ولتاژ ۷و۱۲ اشتباه نوشته شده بود ..اصلاح شد)

کجا رو باید چک کنم .. کسی شماتیک این پاورو داره؟

لامپ ۱۰۰ وات هم با پاور سری بسته شده فقط لحظه اول جریان میکشه و بعد لامپ خاموش میشه
    این پاور رو تقریبا ده ساله دارمش یبار یم یکی از خازن های خروجیشو عپض کردم فک کنم منفی ۱۲ بود با یکی دو تا از خازنای زیر ۵۰ میکرو

لینک با وضوح بالا
    http://cdn.persiangig.com/preview/FUF7NH8mTz/IMG_20190804_194418.jpg

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

ضمنا رو خازن ۱۰ میکرو که تو عکس پشت دیود بزرگ هست و خازن ۲۲۰۰ میکروی زیر هیتسینک هست ۱۶ ولت رو داریم (خازن کنار سیم بنفش منظورم نیست)
    این خازن با یه دیود کوچیکتر به خروجی دیگه ی ترانس ولتاژ استندبای وصل شده
    دنبال کردن قطعات برام خیلی سخته نمیشه تشخیص داد چی به کجا وصله

لینک با وضوح بالاتر

اضافه شده :
    ولتاژ پایه ۲ و ۱۵ ای سی ps223 تقریبا ۴.۸ ولته

ولناژ پایه های ایسی 494 نسبت به زمین اصلی
    پایه ۱ : 0
    پایه ۲ : 2.37
    پایه ۳ : 0.04
    پایه ۴ : 3.96
    پایه ۵ : 1.37
    پایه ۶ : 3.47
    پایه ۷ : 0
    پایه ۸ : 1.94

پایه ۹ : 0
    پایه ۱۰ : 0
    پایه ۱۱ : 1.94
    پایه ۱۲ : 14.77 (قبلا ولتاژ این پایه رو ۱۳.۷ گرفته بودم نمیدونم چرا تغییر کرده)
    پایه ۱۳ : 4.71
    پایه ۱۴ : 4.71
    پایه ۱۵ : 4.71
    پایه ۱۶ : ​0

الان کجا باید چک بشه؟؟

اسم ترانزیستورای اصلی زیاد معلوم نیست یکی که k2717 ه احتمالا برای ۵ ولت استند بای ه و سالمه بعدی فقط دو حرف اولش مشخصه که به درد نمیخوره .. سومی هم ۴ حرف از سمت راستش مشخصه و دو حرف اولش خونده نمیشه (3320) ... تو عکس اشتباها ۳۳۹۲ نوشتم .. ۳۳۲۰ درسته

پین هایی که ولتاژ گیری شده

ولتاژ بین پایه های ترانزیستورهای اصلی

اول که ولتاژ گرفتم دبدم ولتاژ ها دارن پایین میرن با اهنگ ۲ یا ۳ ولت در ثانیه
    برای اینکه پایین رفتن ولتاژ تاثیر نداشته باشه تو اندازه گیری هرربار قبل از ولتاژ گیری پایه ها صبر کردم تا خازنای بزرگ خالی بشن و دوباره به برق زدم .. (یه لحظه لامپ روشن میشه)
    این ولتاژ گیری ها بدون وصل کردن سیم سبز به سیاه انجام شده

این مطالب برای ۳ پست مجرا هست که تو تایپیک دیگه ای فرستاده بودم و مطالبش با چند روز فاصله نوشتم
    امروز ولتاژ پایه های ۴۹۴ رو وقتی سیم سبز وصل میشه رو گرفتم :

پایه ۴ : 0.28
    پایه ۸ : 1.42

پایه ۱۱ : 1.42
    پایه ۱۲ : 15.17

ولتاژ دو ترانزیستو اصلی هم بعد از وصل کردن سیم سبز و سیاه به این صورته

3320 (ترانزیستور یا ماسفت بیرونی):
    ولتاژ پایه های بیرونی 0 و ولتاژ دو پایه بیرونی نسبت به پایه وسط 250 ولت

سوییچ وسطی که اسمش دیده نمیشه:
    هر سه پایه نسبت به هم صفرن
    با از برق کشیدن پاور و جدا کردن سیم سبز و سیاه و اتصال به برق ولتاژ پایه های بیرونی نسلت به وسط برمیگرده به حالت قبلی که دوروبر ۱۰۰ ولته

ولتاژ پایه رفرنس ۴۹۴ چرا ۵ ولت دقیق نیست؟ ایسی مشکل داره؟
    جدیدترین ویرایش توسط afceaglee2013; ۲۰:۱۸ ۱۳۹۸/۰۵/۱۳.
    زندگی پر ز وجود است ولی ..
    ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

پاسخ : تعمیر پاور گرین 430a قدیمی

نوشته اصلی توسط afceaglee2013 نمایش پست ها
    سلام و درود خدمت دوستان عزیز

چند روز قبل سبستم یهو خاوش شد انگار برق رفته
    پاور (green gp430a قدیمی .. خارج از سیستم روشن نمیشد ولتاژ استند بای ۸.۵ ولت بود و سیم سبز ۵ ولت .. بازش کردم تمام خازن های کم ظرفیتشو عوض کردم (دوتا خازن ۱۰ میکرو صفر شده بود بقیه هم کمی پایین نشون میداد ولی دیگه عوض کردم .. ولتاژ استندبای الان ۴.۸۵ ولته ولی سیم سبز شده ۳.۹۵ و با اتصال سیم سبز به سیاه هیچ اثری از کار کردن دیده نمیشه حتی فن تکون هم نمیخوره
    خازن های اصلی ۲۵۰ ولتن(برق شهر ۱۹۰ ولته)
    ترانزیستور های اصلی و دیود های اصلی خروجی رو چک نکردم چون هویه م(۴۰ وات) اصلا توان ذوب کردن لحیماشو نداره (سری قبل سر عوض کردن یکی از خازن های خروجی پدرم دراومد)
    ولتاژ پایه ۷ و ۱۲ ایسی اصلی ۱۳.۴۷ ولته
    (ولتاژ ۷و۱۲ اشتباه نوشته شده بود ..اصلاح شد)

کجا رو باید چک کنم .. کسی شماتیک این پاورو داره؟

لامپ ۱۰۰ وات هم با پاور سری بسته شده فقط لحظه اول جریان میکشه و بعد لامپ خاموش میشه
    این پاور رو تقریبا ده ساله دارمش یبار یم یکی از خازن های خروجیشو عپض کردم فک کنم منفی ۱۲ بود با یکی دو تا از خازنای زیر ۵۰ میکرو

لینک با وضوح بالا
    http://cdn.persiangig.com/preview/FUF7NH8mTz/IMG_20190804_194418.jpg

ضمنا رو خازن ۱۰ میکرو که تو عکس پشت دیود بزرگ هست و خازن ۲۲۰۰ میکروی زیر هیتسینک هست ۱۶ ولت رو داریم (خازن کنار سیم بنفش منظورم نیست)
    این خازن با یه دیود کوچیکتر به خروجی دیگه ی ترانس ولتاژ استندبای وصل شده
    دنبال کردن قطعات برام خیلی سخته نمیشه تشخیص داد چی به کجا وصله

لینک با وضوح بالاتر

اضافه شده :
    ولتاژ پایه ۲ و ۱۵ ای سی ps223 تقریبا ۴.۸ ولته

ولناژ پایه های ایسی 494 نسبت به زمین اصلی
    پایه ۴ : 3.96
    پایه ۸ : 1.94

پایه ۱۱ : 1.94
    پایه ۱۲ : 14.77 (قبلا ولتاژ این پایه رو ۱۳.۷ گرفته بودم نمیدونم چرا تغییر کرده)

الان کجا باید چک بشه؟؟

اسم ترانزیستورای اصلی زیاد معلوم نیست یکی که k2717 ه احتمالا برای ۵ ولت استند بای ه و سالمه بعدی فقط دو حرف اولش مشخصه که به درد نمیخوره .. سومی هم ۴ حرف از سمت راستش مشخصه و دو حرف اولش خونده نمیشه (3320) ... تو عکس اشتباها ۳۳۹۲ نوشتم .. ۳۳۲۰ درسته

پین هایی که ولتاژ گیری شده

ولتاژ بین پایه های ترانزیستورهای اصلی

اول که ولتاژ گرفتم دبدم ولتاژ ها دارن پایین میرن با اهنگ ۲ یا ۳ ولت در ثانیه
    برای اینکه پایین رفتن ولتاژ تاثیر نداشته باشه تو اندازه گیری هرربار قبل از ولتاژ گیری پایه ها صبر کردم تا خازنای بزرگ خالی بشن و دوباره به برق زدم .. (یه لحظه لامپ روشن میشه)
    این ولتاژ گیری ها بدون وصل کردن سیم سبز به سیاه انجام شده

این مطالب برای ۳ پست مجرا هست که تو تایپیک دیگه ای فرستاده بودم و مطالبش با چند روز فاصله نوشتم
    امروز ولتاژ پایه های ۴۹۴ رو وقتی سیم سبز وصل میشه رو گرفتم :

پایه ۴ : 0.28
    پایه ۸ : 1.42

پایه ۱۱ : 1.42
    پایه ۱۲ : 15.17

ولتاژ دو ترانزیستو اصلی هم بعد از وصل کردن سیم سبز و سیاه به این صورته

3320 (ترانزیستور یا ماسفت بیرونی):
    ولتاژ پایه های بیرونی 0 و ولتاژ دو پایه بیرونی نسبت به پایه وسط 250 ولت

سوییچ وسطی که اسمش دیده نمیشه:
    هر سه پایه نسبت به هم صفرن
    با از برق کشیدن پاور و جدا کردن سیم سبز و سیاه و اتصال به برق ولتاژ پایه های بیرونی نسلت به وسط برمیگرده به حالت قبلی که دوروبر ۱۰۰ ولته

ولتاژ پایه رفرنس ۴۹۴ چرا ۵ ولت دقیق نیست؟ ایسی مشکل داره؟
    سلام دوست عزیز
    منم تقریبا همچین مشکلی دارم و حل نشد.تمام ماسفت ها،ترانزیستورها،مقاومت،دیود و... رو چک کردم.حتی آی سی 494 رو هم عوض کردم.
    البته یه آی سی ps223 هم داره که هیچ جایی گیرم نیومد.شاید اون خراب باشه!!!
    لطفا اگه درستش کردی راهشم به من بگو.
    ممنونم

دیدگاه

سلام مجدد خدمت اساتید
      یه هویه خریدم و بالاخره تونستم خازنها رو دربیارم
      جفت ترانزیستورهای اصلی 2sc3320 هستن و ظاهرا
      سالمن قبل از اینکه ترانزیستور ها رو بردارم ۳۳۲۰ وسطی اصلا روش ولتاژ نبود .. یعنی بین ۳ پایه ش هیچ دو پایه ای ولتاژ درست حسابی نداشت (بیشتر از صد ولت) و زیر ۵ ولت بودن .. ولی ۳۳۲۰ کناری بین پایه هاش حدودا ۲۵۰ ولت اختلاف بود
      یکی ازین دوتا غیر معموله ولی نمیدونم کدوم

فکر میکنم ترانزیستوری که سوییچ میکنه ماید بین کلکتور و امیترش یه ولتاژ جزیی باشه پس با این حساب ترانزیستور وسطی سالمه چون سوییچ میکنه ولی کناری (باتوجه به سالم بودن خودش) قسمت فرمان دهنده ش مشکل داره و نمیتونه ترانزیستور رو روشن کنه و اختلاف ولتاژ بین پایه هاش زیاده درسته؟

مطمئن نیستم ک درست تحلیل کرده باشم ولی با این فرمون جلو رفتم
      دیود ها و ترانزیستور های قبل و بعد از ترانس ایزوله ( ترانس وسطی) رو چک*کردم همه سالمن فقط ولتاژ شکست زینر هارو تست نکردم باز درست نشد اومدم دیود های کنار ایسی 494 روچک*کردم اونا هم ظاهرا ظالمن
      با قطعاتی که به ترانس استند بای وصل بودن کاری نداشتم

لینک با وضوح بالا
      کد:
      http://us.cdn.persiangig.com/preview/oKii99viCG/IMG_20200102_092757.jpg
      http://us.cdn.persiangig.com/preview/vJXfZqVzjo/IMG_20200102_092715.jpg
      http://us.cdn.persiangig.com/preview/kpkGJoQsJJ/IMG_20200102_092819.jpg
      http://us.cdn.persiangig.com/preview/e2ZuS28uoQ/IMG_20200102_092833.jpg
      ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

[MENTION=20482]اشکان[/MENTION] غفارزاده [MENTION=241000]alimogmov[/MENTION] [MENTION=296340]Pooryamm[/MENTION] [MENTION=267243]Reza Azimy_RW[/MENTION] [MENTION=112809]dariush1[/MENTION] [MENTION=35899]arvinfx[/MENTION]
        اساتید محترم شرمنده مزاحم میشم لطفا بفرمایید چیکار میشه در مورد این پاور انجام داد؟

الان از کجا میتونم مطمئن بشم که مشکل بعد از ترانس ایزوله هست یا بعدش؟
        اسکوپ ندارم متاسفانه

دیدگاه

اگه اصلا روشن نمیشه :
          سیم بنفش رو به مشکی هی قطع و وصل کن ببین فن حرکتی حتی جزئی داره یا نه اگه با وصل کردن سیم بنفش به مشکی هیچ واکنشی ندیدی از قسمت اولیس .
          اول ورودی ای سی بزرگ 4 پایه یکسو کننده رو تست کن اگه 220 AC نبود که مشکل جلوتر نرو فیوزی چیزی مشکل پیدا کرده که احتمالش نزدیک صفره . بعد ولتاژ خروجیشو چک کن باید زیر 400 ولت DC باشه اثن اگه شک کردی به همین ای سی کلا درش بیاز تستش کن. ولتاژ خازنا رو چک کن که احتمال کلفت سالمن بعد ترانزیستورای قدرت + مافست قدرت کناشو کامل خارج کن تست کن . دیگه مشکلت برطرف نشد قضیه پیچیده میشه در اینجا نمیگنجه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Reza Azimy_RW نمایش پست ها
            اگه اصلا روشن نمیشه :
            سیم بنفش رو به مشکی هی قطع و وصل کن ببین فن حرکتی حتی جزئی داره یا نه اگه با وصل کردن سیم بنفش به مشکی هیچ واکنشی ندیدی از قسمت اولیس .
            اول ورودی ای سی بزرگ 4 پایه یکسو کننده رو تست کن اگه 220 AC نبود که مشکل جلوتر نرو فیوزی چیزی مشکل پیدا کرده که احتمالش نزدیک صفره . بعد ولتاژ خروجیشو چک کن باید زیر 400 ولت DC باشه اثن اگه شک کردی به همین ای سی کلا درش بیاز تستش کن. ولتاژ خازنا رو چک کن که احتمال کلفت سالمن بعد ترانزیستورای قدرت + مافست قدرت کناشو کامل خارج کن تست کن . دیگه مشکلت برطرف نشد قضیه پیچیده میشه در اینجا نمیگنجه
            بسیار ممنون و متشکر جناب عظیمی
            فکر کنم منظورتون سیم سبز باسه درسته؟ سیم بنفشو بزنم که قسمت استندبای بفنا میره یا نمیره؟
            ولتاژ خازنها در حد معقوله ۲۵۰ الی ۳۰۰ ولت
            ترازیستورا رو هم دراوردم و تست کردم سالمن
            خازنهای کوچک و استند بای و دیودای کنار ایسی و ... رو دراوردم تست کردم همشون سالمن ولتاژای ایسی رو هم چند پست قبل نوشتم
            الان خازن ها و ترانزیستورا رو که دراوردم میذارم سر جاش تست قطع و وصل سیم سبز رو انجام میدم نتیجهشو عرض میکنم

دیدگاه

با قطع و وصل سریع سیم سبز و سیاه فن اصلا تکون نمیخوره ولی یه ولتاژ ۱۵ الی ۲۰ میلی ولتی رو شاخه ۱۲ ولت طاهر میشه البته با وصل شدن مداوم سیم سبز و سیاه همین ولتاژ کوچک هم هست (۲۵ میلی ولت)
              تا جایی که تونستم قطعات رو چک کردم نمیدونم از کجا میتونه باشه
              انگار یکی از ترانزیستورای اصلی کار نمیکنه چون ولتاژ بین پایه های کلکتور و امیترش ۲۵۰ ولته

مولتی متر رو حالت ولتاژ متناوب و فقط با وصل کردن پراب قرمز ۳ یا ۴ ولت روی پایه های خروجی ترانس اصلی نشون میده (من برای تست اینکه وجود فرکانس ازین روش استفاده میکنم .. البته زیاد قابل اتکا نیست ولی از هیچی بهتره)

دیدگاه

باسلام.
                از دوستان و عزیزانی که متن رو میخونن از این قسمت پاور گرین 430 برام عکس میفرستین!
                طوری که سری مقاومتهای کنار IC 7403 بشه نوار هاشو خوند.خیلی مچکر

دیدگاه

با قطع و وصل سریع سیم سبز و سیاه فن اصلا تکون نمیخوره ولی یه ولتاژ ۱۵ الی ۲۰ میلی ولتی رو شاخه ۱۲ ولت طاهر میشه البته با وصل شدن مداوم سیم سبز و سیاه همین ولتاژ کوچک هم هست (۲۵ میلی ولت)
                  تا جایی که تونستم قطعات رو چک کردم نمیدونم از کجا میتونه باشه
                  انگار یکی از ترانزیستورای اصلی کار نمیکنه چون ولتاژ بین پایه های کلکتور و امیترش ۲۵۰ ولته

مولتی متر رو حالت ولتاژ متناوب و فقط با وصل کردن پراب قرمز ۳ یا ۴ ولت روی پایه های خروجی ترانس اصلی نشون میده (من برای تست اینکه وجود فرکانس ازین روش استفاده میکنم .. البته زیاد قابل اتکا نیست ولی از هیچی بهتره)
                  ترانزیستور پالس اکثرا نشتی میکنند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electronium نمایش پست ها
                    ترانزیستور پالس اکثرا نشتی میکنند
                    ممنون از شما
                    ترانزیستور پالس منظورتون کدومه؟؟

دیدگاه

ممنون از شما
                      ترانزیستور پالس منظورتون کدومه؟؟
                      قبل ترانس دوم از سمت ثانویه دو تا ترانزیستور c945 یا c1815 هست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X