اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

توضیح درمورد ولتاژ منفی و مثبت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

توضیح درمورد ولتاژ منفی و مثبت

سلام به همه دوستان و اساتید اهل فن:
    دوستان یه راهنمایی و کمک از شما میخواستم روی بعضی از منابع تغذیه
    مثال پاور کامپیوتر نوشته مثبت 12 و منفی 12یا منفی 5ومثبت5
    گرند که خب همون منفی مشترک میشه این 5منفی یا 12منفی به چه کاری میاد
    اصلا چه مفهومی داره با تشکر

پاسخ : توضیح درمورد ولتاژ منفی و مثبت

نوشته اصلی توسط دیوانه الکترونیک نمایش پست ها
    سلام به همه دوستان و اساتید اهل فن:
    دوستان یه راهنمایی و کمک از شما میخواستم روی بعضی از منابع تغذیه
    مثال پاور کامپیوتر نوشته مثبت 12 و منفی 12یا منفی 5ومثبت5
    گرند که خب همون منفی مشترک میشه این 5منفی یا 12منفی به چه کاری میاد
    اصلا چه مفهومی داره با تشکر
    سلام
    کی گفته گراند منفی مشترکه؟ گراند نقطه ای از مداره که ولتاژ نقاط دیگه به نسبت به اون سنجیده میشه و از اونجایی که ولتاژ هر نقطه نسبت به خودش صفره، ولتاژ گراند نسبت به مرجع که خودش باشه صفره؛ به خاطر همین ولتاژ گراند صفر هستش.
    برای مثال مثبت 5 ولت یعنی 5 ولت بالاتر از گراند و منفی 5 ولت یعنی 5 ولت پایین تر از گراند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.m98
      سلام
      کی گفته گراند منفی مشترکه؟ گراند نقطه ای از مداره که ولتاژ نقاط دیگه به نسبت به اون سنجیده میشه و از اونجایی که ولتاژ هر نقطه نسبت به خودش صفره، ولتاژ گراند نسبت به مرجع که خودش باشه صفره؛ به خاطر همین ولتاژ گراند صفر هستش.
      برای مثال مثبت 5 ولت یعنی 5 ولت بالاتر از گراند و منفی 5 ولت یعنی 5 ولت پایین تر از گراند.
      دوست من سلام اصلا این مثال منفی 5ولت به چه کاری میاد
      یعنی اگه از ولتاژ 5ولت میخوایم استفاده کنم سیم منفیشو باید از منفی 5ولت بگیرم
      شرمنده شاید سوالاتم خنده دار باشه ولی دفعات قبل عرض کردم که سواد الکترونیکی ندارم و بصورت شخصی و علاقه انجام میدم اگه میشه یخرده ساده تر توضیح بدید تا از گنگی در بیام ممنون میشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط دیوانه الکترونیک نمایش پست ها
        دوست من سلام اصلا این مثال منفی 5ولت به چه کاری میاد
        یعنی اگه از ولتاژ 5ولت میخوایم استفاده کنم سیم منفیشو باید از منفی 5ولت بگیرم
        شرمنده شاید سوالاتم خنده دار باشه ولی دفعات قبل عرض کردم که سواد الکترونیکی ندارم و بصورت شخصی و علاقه انجام میدم اگه میشه یخرده ساده تر توضیح بدید تا از گنگی در بیام ممنون میشم
        خیلی کار ها! همونطوری که مثبت 5 کاربرد داره، منفی 5 هم میتونه کاربرد داشته باشه. اگر بخوام یه نمونه ساده بگم، آپ امپ 741 احتیاج به تغذیه دوبل داره؛ یعنی همزمان زمین، تغذیه مثبت و منفی احتیاج داره تا درست کار کنه. چرایی اش به مدار داخلی 741 ربط داره.
        ضمنا وقتی توی یک مدار با تغذیه دوبل مثلا یک میکروکنترلر داریم که 5 ولت احتیاج داره، زمین اش رو به زمین مدار وصل میکنیم و تغذیه اش رو به 5 مثبت. چون همونطوری که گفتم ولتاژ همه نقاط نسبت به زمین اندازه گیری میشه و اگر زمین میکروکنترلر رو توی این حالت به منفی 5 بزنید، شاهد دود شدن پولتون خواهید بود چون دوسر میکروکنترلر 10 ولت قرار میگیره ( 10=(5-)-5 )
        به نظرم بهتره قبل از اینکه درگیر این مسائل بشید، کمی درس مدارهای الکتریکی رو مطالعه کنید، اونوقت اتوماتیک وار خیلی از این مسائل به ظاهر پیچیده براتون حل میشه. منم چند سال پیش دورانی مثل شما داشتم و بعد از گذروندن این درس فهمیدم چقدر الکی خودمو درگیر کردم
        موفق باشید

Sent from my LG-H870S using Tapatalk

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X