ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
    2019/03/26
    26
    6

جهت جریان ؟؟؟

سلام دوستان من کاملن گیج شدم میشه یکی بگه جهت جریان در مدار DC بالاخره از سر منفی باتری به مثبت هست یا برعکس ؟
    چرا جهت قرار دادی برعکسه؟
    توی یک مدار واقعی که دیود و ترانزیستور و غیره داره برای درک کار مدار باید جهت جریان رو چطوری در نظر بگیرم ؟
    لطفن خودمونی بگید چون کتابیشا خوندم نفهمیدم تشکر
    2017/06/13
    314
    191

پاسخ : جهت جریان ؟؟؟

نقل قول نوشته اصلی توسط MR.ROBOT NET

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

سلام دوستان من کاملن گیج شدم میشه یکی بگه جهت جریان در مدار DC بالاخره از سر منفی باتری به مثبت هست یا برعکس ؟
    توی یک مدار واقعی که دیود و ترانزیستور و غیره داره برای درک کار مدار باید جهت جریان رو چطوری در نظر بگیرم ؟
    سلام
    ببینید جریان یک چیز کاملا قراردادیه. تفاوت این که از منفی به مثبت در نظر بگیریم یا از مثبت به منفی، نهایتا یک علامت منفیه که در محاسبات ظاهر میشه.
    جریان الکتریکی یعنی باری که در واحد زمان از سطح عبور میکنه. خوب میدونید که الکترون ها که حامل بار منفی هستن به صورت آزادانه در هادی حرکت میکنن و جریان الکتریکی رو میسازن. الکترون ها از قطب منفی باتری خارج و به قطب مثبت وارد میشن. اما تعریف جریان به قبل از کشف الکترون برمیگرده. اون زمان جهت جریان رو از سمت مثبت به منفی قرارداد کردن.
    2010/04/07
    تهران
    920
    107

سلام
    در حقیقت از قطب منفی به مثبت در حال حرکت است
    اما چون از قبل قرار داد شده که برعکس باشه یه چیزی که تو کل دنیا ازش استفاده میشه و شما برای محاسباتتون از همون جریان قراردادی استفاده کنید
    به طور مثال فرض کنید که یک دیود داریم که می گن از این طرفی جریان رو فقط عبور میده وقتی این حرف رو میزنن دقیقا دارند بر اساس همون قرار داد صحبت می کنند
    یعنی واقعیت برعکسه و طراحان قطعه به این موضوع کاملا واقف هستند
    در واقع قطعات بر اساس جریان واقعی طراحی میشن ولی به من مشتری میان بر اساس جریان قراردادی اطلاعات میدن
    مثل این می مونه که شما که اون سمت میز هستی از دیدگاه منی که این سمت میز هستم حرف بزنی و دیدگاه من مشتری رو ارائه کنی
    خلاصه اینکه ما هیچ وقت به جریان واقعی کاری نداریم
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!
    2019/03/26
    26
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط hossein.m98

سلام
    ببینید جریان یک چیز کاملا قراردادیه. تفاوت این که از منفی به مثبت در نظر بگیریم یا از مثبت به منفی، نهایتا یک علامت منفیه که در محاسبات ظاهر میشه.
    جریان الکتریکی یعنی باری که در واحد زمان از سطح عبور میکنه. خوب میدونید که الکترون ها که حامل بار منفی هستن به صورت آزادانه در هادی حرکت میکنن و جریان الکتریکی رو میسازن. الکترون ها از قطب منفی باتری خارج و به قطب مثبت وارد میشن. اما تعریف جریان به قبل از کشف الکترون برمیگرده. اون زمان جهت جریان رو از سمت مثبت به منفی قرارداد کردن.
    خب بعضی قطعات فقط در یک جهت جزیان رو عبور میدن یا به قطب های مثبت یا منفی وصل شدنشون مهمه الان جریان رو از منفی به مثبت بخونم؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نقل قول نوشته اصلی توسط seyed saeed

سلام
    در حقیقت از قطب منفی به مثبت در حال حرکت است
    اما چون از قبل قرار داد شده که برعکس باشه یه چیزی که تو کل دنیا ازش استفاده میشه و شما برای محاسباتتون از همون جریان قراردادی استفاده کنید
    به طور مثال فرض کنید که یک دیود داریم که می گن از این طرفی جریان رو فقط عبور میده وقتی این حرف رو میزنن دقیقا دارند بر اساس همون قرار داد صحبت می کنند
    یعنی واقعیت برعکسه و طراحان قطعه به این موضوع کاملا واقف هستند
    در واقع قطعات بر اساس جریان واقعی طراحی میشن ولی به من مشتری میان بر اساس جریان قراردادی اطلاعات میدن
    مثل این می مونه که شما که اون سمت میز هستی از دیدگاه منی که این سمت میز هستم حرف بزنی و دیدگاه من مشتری رو ارائه کنی
    خلاصه اینکه ما هیچ وقت به جریان واقعی کاری نداریم
    خب اینکه خیلی گیج کنندست چرا درستش نمیکنن قرارداد رو؟؟؟
    2017/06/13
    314
    191

خب بعضی قطعات فقط در یک جهت جزیان رو عبور میدن یا به قطب های مثبت یا منفی وصل شدنشون مهمه الان جریان رو از منفی به مثبت بخونم؟
    ببینید مثلا دیود جهت جریانش (جریان قراردادی) فقط از آند به کاتده. یعنی همیشه باید ولتاژ سمت آند بیشتر از کاتد باشه تا جریان در دیود جاری بشه وگرنه دیود در گرایش معکوس قرار میگیره.
    با این وضعیت میشه دیود رو یک شیر یک طرفه جریان در نظر گرفت

Sent from my LG-H870S using Tapatalk
    2010/04/07
    تهران
    920
    107

خب اینکه خیلی گیج کنندست چرا درستش نمیکنن قرارداد رو؟؟؟
    چرا گیج کننده است ما که به دویدن الکترون ها در سیم نگاه نمی کنیم پس فکر می کنیم اون وری دارند می دوند
    اگر بخواهند این قرارداد رو درست کنند چند میلیون نفر باید تغییر فکر بدن این تعداد آدم رو چیکار کنند
    شما بیاید یا حلقه چند تایی رو براساس جریان واقعی تحلیل کنید و ولتاژ گره ها رو به دست بیارید
    اولا که تمامی فلش جریان ها براتون برعکس میشه و باید یه منفی هم تاثیر بدید امتحان کنید ببینید راحت ترید
    یا اینکه با جریان قرار دادی کار کنید
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!
    2019/03/26
    26
    6

آقا الان اینجا مثبت و منفی چجوریه؟

2017/06/13
    314
    191

آقا الان اینجا مثبت و منفی چجوریه؟

این دیود، دیود زنر هستش! دیودها در گرایش معکوس جریانی درحد نانو آمپر از خودشون عبور میدن که عموما صرف نظر میشه. اصولا کابرد دیود زنر این هستش که در گرایش معکوس استفاده بشه؛ چون دیود زنر وقتی به ناحیه زنری مشخصه اش وارد بشه، ولتاژ دو سرش ثابت میمونه!
    برای اینکه از گیجی در بیایید بهتره کمی مدارات الکتریکی مطالعه کنید و بعد به سراغ الکترونیک برید
    2017/12/01
    228
    132

بدیهیست جهت جریان در مدارات از قطب منفی به مثبت است. چون الکترونها که در سیم جاری می شوند از قطب منفی انرژی گرفته و بیرون می آیند
    در قرون گذشته که هنوز علم فیزیک در ابتدای راه بود محققین تصوری وارونه داشتند. باوجود اینکه امروزه بطلان آن تصورات روشن شده با اینحال هنوزم در طراحی ها به همان منوال رفتار می کنند چون معتقدند در اصل ماجرا تفاوت و اهمیتی ندارد که کلاه به سر رود یا سر به کلاه
    2019/03/26
    26
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط مهندس ربانی

بدیهیست جهت جریان در مدارات از قطب منفی به مثبت است. چون الکترونها که در سیم جاری می شوند از قطب منفی انرژی گرفته و بیرون می آیند
    در قرون گذشته که هنوز علم فیزیک در ابتدای راه بود محققین تصوری وارونه داشتند. باوجود اینکه امروزه بطلان آن تصورات روشن شده با اینحال هنوزم در طراحی ها به همان منوال رفتار می کنند چون معتقدند در اصل ماجرا تفاوت و اهمیتی ندارد که کلاه به سر رود یا سر به کلاه
    تشکر ولی به نظر خیلی فرق میکنه که کلاه به سر بره یا سر به کلاه !!!!!

نقل قول نوشته اصلی توسط hossein.m98

این دیود، دیود زنر هستش! دیودها در گرایش معکوس جریانی درحد نانو آمپر از خودشون عبور میدن که عموما صرف نظر میشه. اصولا کابرد دیود زنر این هستش که در گرایش معکوس استفاده بشه؛ چون دیود زنر وقتی به ناحیه زنری مشخصه اش وارد بشه، ولتاژ دو سرش ثابت میمونه!
    برای اینکه از گیجی در بیایید بهتره کمی مدارات الکتریکی مطالعه کنید و بعد به سراغ الکترونیک برید

ببخشید ولی میدونم دیود زنر چیه شما بگو توی این مدار جهت جریان که باعث به کار افتادن دیود زنر بشه چه جهتیه؟
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12