اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آزمایش سلف ترویید در سیگنال های مختلف

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آزمایش سلف ترویید در سیگنال های مختلف

سلام
    هسته تروییدی را 1 دور سیم پیچیدم و مستقیم به سیگنال ژنراتور متصل کردم
    با توجه به اینکه سیگنال ژنراتور مقاومت درونی 50 اهمی دارد ولتاژ کمی روی سلف می افتد
    خب حالا مسئله این جاست که اگر فرکانس را بالا ببریم باید امپدانس سلف بیش تر بشه و این یعنی ولتاژی که روش می افته هم بیش تر میشه
    ولی در واقع فقط تو یک فرکانس خاص این اتفاق می افته انگار که فرکانس رزونانسش باشه
    در صورتی که برای سلف های معمولی این اتفاق میفته و هر چی فرکانس میره بالاتر امپدانسشون هم بیش تر میشه
    ترویید من از نوع فریت هست
    شاید شما بگید مثلا در فرکانس های بالاتر هسته به خوبی کار نمی کنه قبول ولی مسئله اینه که من 1 دور به سیم پیچ اضافه کردم ولی اون فرکانس مقدارش تغییر نکرد و باز هم روی همون فرکانس بیش ترین ولتاژ رو داشتم
    در صورتی که با اضافه کردن 1 دور امپدانس 4 برابر تغییر می کنه در فرکانس مشترک
    با هسته دیگه ای تست کردم که گفته بودن این جنسش فلانه البته یه خرده از قبلی بزرگ تره ولی فرکانسی که پیدا کردم نصف قبلی بود
    با هسته خیلی بزرگ تری تست کردم این فرکانس 1.5 برابر بیش تر بود
    چیزی که هست نمی دونم چرا با وجود تغییر دور سیم باز هم روی همون فرکانس می مونه
    تعداد دور را به این علت تغییر دادم که مطمئن بشم فرکانس تشدید نیست
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

پاسخ : آزمایش سلف ترویید در سیگنال های مختلف

به نظر میاد یه اثر خازنی وجود داره که نمی دونم چیه و از کجا ناشی میشه
    مثلا اسکوپ رو که ضربدر 10 می کنم خیلی جزیی تغییر فرکانس دارم
    یعنی یه جواریی سلف با یه خازن موازی شده البته این اثر خازنی همیشه در سیم پیچ ها هست ولی این جا نمی دونم چه طور می تونم از قبل مقدارش رو پیش بینی کنم
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

سلام،حالتون خوبه؟
      دوست عزیز آزمایش شما اشتباه هست، سلف ها بصورت ایده آل توی هر فرکانسی کار می کنند اما سلف های در عمل اینطور نیستند، سلف های تیروئیدی که فرمودید اگر دقت کنید رنگ هسته فریت آنها فرق می کند به عنوان مثال رنگ بعضی از هسته های فریت زرد است بعضی دیگر بعضی قهوه ای بعضی سبز بعضی دورنگ وغیره ، این رنگ ها برای قشنگی نیست، این رنگ ها مشخص میکند که سلف تیروئید شما یا بهتره بگم هسته فریت شما در چه بازه فرکانسی میتونه کار کنه و سلف ها کاربردهای متفاوتی دارند، از کاربرد های سوئیچنگ قدرت گرفته تا مخابراتی بنابراین ظرفیت هسته های فریت رو میان متفاوت میسازن
      بنابراین بهتره هر سلفی رو توی فرکانسی که براش ساخته شده استفاده کرد
      من بترتیب برات میگم که اشالله برای بقیه دوستان هم مفید واقع بشه
      بترتیب شماره گذاری محدوده فرکانسی ضریب نفوذ پذیری مغناطیسی

0- قهوه ایی 50 تا 300 مگاهرتز ضریب نفوذ 1
      1- آبی 0.5 تا 5 مگاهرتز ضریب نفوذ 20
      2- قرمز 1 تا 30 مگاهرتز 10
      3- خاکستری 0.05 تا 0.5 مگاهرتز 35
      ....
      6- زرد 2 تا 50 مگاهرتز 8
      7- سفید 3 تا 35 مگاهرتز 9
      10- سیاه 10 تا 100 مگاهرتز 6
      12- هسته دو رنگ سبز و سفید 20 تا 200 مگاهرتز 4
      ....
      15- هسته دو رنگ قرمز و سفید 0.1 تا 2 مگاهرتز 25
      17- هسته دو رنگ آبی و زرد 20 تا 200 مگاهرتز 4
      18- هسته دو رنگ قرمز و سبز 0 تا 1 مگاهرتز 55
      26- هسته دو رنگ زرد و سفید 0 تا 1 مگاهرتز 75

52- هسته دو رنگ سبز و آبی 0 تا 1 مگاهرتز 75
      رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil نمایش پست ها
        سلام،حالتون خوبه؟
        دوست عزیز آزمایش شما اشتباه هست، سلف ها بصورت ایده آل توی هر فرکانسی کار می کنند اما سلف های در عمل اینطور نیستند، سلف های تیروئیدی که فرمودید اگر دقت کنید رنگ هسته فریت آنها فرق می کند به عنوان مثال رنگ بعضی از هسته های فریت زرد است بعضی دیگر بعضی قهوه ای بعضی سبز بعضی دورنگ وغیره ، این رنگ ها برای قشنگی نیست، این رنگ ها مشخص میکند که سلف تیروئید شما یا بهتره بگم هسته فریت شما در چه بازه فرکانسی میتونه کار کنه و سلف ها کاربردهای متفاوتی دارند، از کاربرد های سوئیچنگ قدرت گرفته تا مخابراتی بنابراین ظرفیت هسته های فریت رو میان متفاوت میسازن
        بنابراین بهتره هر سلفی رو توی فرکانسی که براش ساخته شده استفاده کرد
        من بترتیب برات میگم که اشالله برای بقیه دوستان هم مفید واقع بشه
        بترتیب شماره گذاری محدوده فرکانسی ضریب نفوذ پذیری مغناطیسی

0- قهوه ایی 50 تا 300 مگاهرتز ضریب نفوذ 1
        1- آبی 0.5 تا 5 مگاهرتز ضریب نفوذ 20
        2- قرمز 1 تا 30 مگاهرتز 10
        3- خاکستری 0.05 تا 0.5 مگاهرتز 35
        ....
        6- زرد 2 تا 50 مگاهرتز 8
        7- سفید 3 تا 35 مگاهرتز 9
        10- سیاه 10 تا 100 مگاهرتز 6
        12- هسته دو رنگ سبز و سفید 20 تا 200 مگاهرتز 4
        ....
        15- هسته دو رنگ قرمز و سفید 0.1 تا 2 مگاهرتز 25
        17- هسته دو رنگ آبی و زرد 20 تا 200 مگاهرتز 4
        18- هسته دو رنگ قرمز و سبز 0 تا 1 مگاهرتز 55
        26- هسته دو رنگ زرد و سفید 0 تا 1 مگاهرتز 75

52- هسته دو رنگ سبز و آبی 0 تا 1 مگاهرتز 75
        سلام
        ممنون این جدول رو دارم تو پست اولم هم به این موضوع یه اشاره کوچکی کردم
        این قسمت از متن رو ببینید
        >>شاید شما بگید مثلا در فرکانس های بالاتر هسته به خوبی کار نمی کنه<<
        قبول دارم که هر هسته برای یک فرکانس تعبیه شده است ولی مسئله بنده در حوزه خود فرکانس کاری فریت هم هست
        ببینید الان هسته کوچک تر با یک دور سیم روی فرکانس تقریبی 160 کیلو هرتز خوب جواب میده
        هسته دوم کمی بزرگ تر که گفته بودن فریت هست البته من شک داشتم که واقعا فریت باشه مگر فریت خاصی باشه این هسته با 1 دور سیم روی فرکانس 90 کیلو هرتز
        و هسته سوم که با هسته اول هم جنس هست و از همه بزرگ تر روی فرکانس 200 کیلو هرتز خوب جواب داد
        پس هسته اول و دوم که جنسشون مثل هم هست باید هسته کوچک تر روی فرکانس 200 کیلو هم خوب جواب میداد که این طور نبود
        من فکر می کنم موضوع چیز دیگه ای باشه که الان حواسم بهش نیست

دیدگاه

الان با یه فریت دیگه که تازه خریداری کردم تست کردم این فرکانس تا 1.2 مگاهرتز افزایش پیدا کرد
          پس این موضوع نشون میده که اون فریت های دیگه واقعا حوزه فرکانسشون پایین تر بوده
          حالا من وقتی می خوام بخرم چه طور تشخیص بدم کدوم فریت با چه حوزه فرکانسی هست
          فریت ها که همه مشکی رنگ هستند باید دیتاشیت همراهشون باشه که فکر نکنم فروشنده ها هم چیزی داشته باشن

دیدگاه

فریت های تیروئید همه مشکی نیستند بازه متفاوتی از رنگ ها رو دارند، من درست متوجه نشدم، شما میرید مغازه مثلا میگید من 50 تا هسته تیروئید سفید و زرد میخوام، قطر هسته اش هم 16 باشه، خوب این هسته هایی که شما میخرید روی آن با یک سایزی سیم می پیچید و تمامی مراحل هم درست انجام میدهید، در این صورت میتونید تا بازه فرکانسی 1 مگاهرتز از اون به عنوان سلف بهره ببرید، تقریبا غیر ممکن هست، که هسته تیروئید شما رفتار عجیب و غریبی از خودش نشون بده، مثل اینکه یک دیود قرمز رو بایاس کنیم بگیم نور سبز میده، دقیقا همینقدر صورت مسئاله گنگ هست.

دیدگاه

فریت های تیروئید همه مشکی نیستند بازه متفاوتی از رنگ ها رو دارند، من درست متوجه نشدم، شما میرید مغازه مثلا میگید من 50 تا هسته تیروئید سفید و زرد میخوام، قطر هسته اش هم 16 باشه، خوب این هسته هایی که شما میخرید روی آن با یک سایزی سیم می پیچید و تمامی مراحل هم درست انجام میدهید، در این صورت میتونید تا بازه فرکانسی 1 مگاهرتز از اون به عنوان سلف بهره ببرید، تقریبا غیر ممکن هست، که هسته تیروئید شما رفتار عجیب و غریبی از خودش نشون بده، مثل اینکه یک دیود قرمز رو بایاس کنیم بگیم نور سبز میده، دقیقا همینقدر صورت مسئاله گنگ هست.
              سلام
              دوست عزیز
              هسته ها تا جایی که من میدونم به لحاظ جنس به 2 بخش تقسیم می شوند
              1 -فریت
              2 - پودر آهن
              شماره اولی که فریت باشه رنگی نداره و همگی سیاه هستند مثل هسته هایی که تو منابع سوییچینگ برای ترانس اصلی پیچیده میشن
              شماره دومی انواع و اقسام رنگ ها رو داره می باشد که معمولا هم دو رنگ دارند
              من در مورد شماره اول صحبت می کنم یعنی فریت تو نوشته های قبلی هم نگاه کنید می بینید که چندین بار نوشتم فریت
              احتمالا حواستون نبوده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط seyed saeed نمایش پست ها
                سلام
                دوست عزیز
                هسته ها تا جایی که من میدونم به لحاظ جنس به 2 بخش تقسیم می شوند
                1 -فریت
                2 - پودر آهن
                شماره اولی که فریت باشه رنگی نداره و همگی سیاه هستند مثل هسته هایی که تو منابع سوییچینگ برای ترانس اصلی پیچیده میشن
                شماره دومی انواع و اقسام رنگ ها رو داره می باشد که معمولا هم دو رنگ دارند
                من در مورد شماره اول صحبت می کنم یعنی فریت تو نوشته های قبلی هم نگاه کنید می بینید که چندین بار نوشتم فریت
                احتمالا حواستون نبوده
                سلام مطمئن هستید پودر آهن با فریت فرق میکنه؟ نمی دونستم تفاوت دارند، چون توی بازار هم بگی پودرآهن کسی نمیشناسه و همه به اسم فریت میشناسن. از طرفی توی ویکی پدیا هم نوشته فریت نوع دگر شکلی از آهن هست، یعنی همون پودر آهن
                این لینک
                حقیقتا من فکر میکردم این دوتا یکی هستن، اگه ممکنه یه مقداری در مورد تفاوت پودر آهن با فریت توضیح بدید و اگه در توانتون هست یه لینک با توضیح مختصر قرار بدید برای مطالعه من توی منابع خارجی چیزی در مورد هسته پودر آهن پیدا نکردم، هرچی بود همون فریت بود.
                جدیدترین ویرایش توسط pencil; ۱۹:۵۳ ۱۳۹۸/۰۵/۱۹.

دیدگاه

سلام مطمئن هستید پودر آهن با فریت فرق میکنه؟ نمی دونستم تفاوت دارند، چون توی بازار هم بگی پودرآهن کسی نمیشناسه و همه به اسم فریت میشناسن. از طرفی توی ویکی پدیا هم نوشته فریت نوع دگر شکلی از آهن هست، یعنی همون پودر آهن
                  این لینک
                  حقیقتا من فکر میکردم این دوتا یکی هستن، اگه ممکنه یه مقداری در مورد تفاوت پودر آهن با فریت توضیح بدید و اگه در توانتون هست یه لینک با توضیح مختصر قرار بدید برای مطالعه من توی منابع خارجی چیزی در مورد هسته پودر آهن پیدا نکردم، هرچی بود همون فریت بود.
                  سلام اطلاعات به درد بخوری ندارم برای ارائه
                  ولی همیشه در هر جا که نگاه کنید این دو رو از هم جدا کردند به خاطر خواصی که دارند
                  مثلا همون پودر اهن ها هم با هم تفاوت هایی دارند که با رنگ از هم جدا کردند
                  شما کارخانه های سازنده هسته رو ببینید باز هم فریت و پودر آهن از هم جدا هستند و هیچ وقت تو یه دیتا قرار نگرفتند
                  برای مثال این لینک پودر آهن amidon هست
                  EMI, Shielding, Electromagnetic, Electromagnetic Shielding, Interference

این یکی هم فریت هست برای همون شرکت
                  Ferrite, Toroids, EMI, Shielding, Electromagnetic, Electromagnetic Shielding, Interference

دیدگاه

سلام خدمت دوستان و مهندسین
                    آیا میشه به جای دو تا ترانس با هسته فریت er42 در یک اینورتر ۱۰۰۰ وات از ترانس با هسته فریت تیروئیدی استفاده کرد و اگه میشه فرمول به چه شکل هست!؟
                    با تشکر

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X