اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوییچینگ موتور با ماسفت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوییچینگ موتور با ماسفت

دوستان سلام...
    لطفا منو راهنمایی کنید.دیگه مغزم داره سوت میکشه...
    آقا قضیه از این قراره که من میخوام با یه ماسفت که شماره اش 50n06 هست یه موتور dc ای گیربکس هم بهش وصله درایو کنم.
    در ضمن بحث کنترل دور هم هست که با555 این کار رو انجام دادم.اما مشکل من تازه از اینجا شروع میشه.
    توی سوییچینگ و کنترل سرعت هیچ مشکلی ندارم و همه چی به خوبی کار میکنه امااا.....
    وقتی در دور ماکزیموم قرارمیگیره افت ولتاژی که دوسر موتور میافته هرگز بیشتر از ۹.۵ ولت از ۱۲ ولت که ولتاژ تغذیه اصلی هم هست نمیشه.
    در واقع نمیدونم این ۲.۵ ولت از ۱۲ ولت کجا میره که باعث میشه موتور ضعیف بچرخه.
    خیلی ممنون میشم اگه منو راهنمایی بفرمایید.
    باتشکر.

پاسخ : سوییچینگ موتور با ماسفت

سلام
    از ماسفت آمپر بالا مثل IRF3205 یا irf4905متناسب با طراحی ات استفاده کن(دیود یا دیودهای هرز گرد فراموش نشه)

دیدگاه

منونم از راهنماییت دوست عزیز.آخه مشکل اینجاست که جریان آنچنانی هم موتور نمیکشه.
      کلا شاید ۱.۵ آمپر. دیود هرزگرد هم قرار دادم.دیود 1n4148.
      البته من از سوییچ ترانزیستور هم برای ورودی گیت ماسفت استفاده کردم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط davood123x نمایش پست ها
        منونم از راهنماییت دوست عزیز.آخه مشکل اینجاست که جریان آنچنانی هم موتور نمیکشه.
        کلا شاید ۱.۵ آمپر. دیود هرزگرد هم قرار دادم.دیود 1n4148.
        البته من از سوییچ ترانزیستور هم برای ورودی گیت ماسفت استفاده کردم.
        سلام. لطفا مدارت رو بذار
        (یسری نکته اینکه به گیت حتما بین 12 تا 18 ولت بده- حتما از پوش پول استفاده کن تا تلفات روی دیود هرزگرد نیفته-فرکانس رو بالا در نظر بگیر در حد 20 کیلو(توضیحش طولانیه) )

امیرحسین ضیا

دیدگاه

ولتاژ خود تغذیه هم تو این لحظه چک کنید. شاید اصن منبع نمیتونه جریان کافی بده و ولتاژ خود منبع داره افت میکنه.
          Si vis pacem, para bellum

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amir Zia نمایش پست ها
            سلام. لطفا مدارت رو بذار
            (یسری نکته اینکه به گیت حتما بین 12 تا 18 ولت بده- حتما از پوش پول استفاده کن تا تلفات روی دیود هرزگرد نیفته-فرکانس رو بالا در نظر بگیر در حد 20 کیلو(توضیحش طولانیه) )
            به نظر میاد با توجه به ولتاژی که گفتی برا تغذیه داری، ولتاژ روی گیتت کمه و در تایید راهنمایی دوستمون که نقل قول کردن باید ولتاژ گیتت رو در حالت حداکثر خروجی بالای 12 بدی اما به 20 نرسه که طبق دیتاشیت ماکزیمم ولتاژ گیت برای این ماسفتایی که استفاده می کنیم 20 ولت هست
            در ضمن اینم بگو که ماسفت تو منفی موتوره یا مثبت؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saeid_k68 نمایش پست ها
              به نظر میاد با توجه به ولتاژی که گفتی برا تغذیه داری، ولتاژ روی گیتت کمه و در تایید راهنمایی دوستمون که نقل قول کردن باید ولتاژ گیتت رو در حالت حداکثر خروجی بالای 12 بدی اما به 20 نرسه که طبق دیتاشیت ماکزیمم ولتاژ گیت برای این ماسفتایی که استفاده می کنیم 20 ولت هست
              در ضمن اینم بگو که ماسفت تو منفی موتوره یا مثبت؟؟؟؟
              راستش موتور در سمت مثبت قرار دادم.اما توی دیتاشیتش ولتاژ Vth رو ۲تا۴ ولت زده که من با پررویی با ترانزیستور 2n3904 به ۱۲ وصل کردم. منبع ولتاژی هم که استفاده میکنم به نظرم جوابگو هست.چون همین مشکل رو وقتی با باطری ماشین هم امتحان کردم داشتم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط davood123x نمایش پست ها
                راستش موتور در سمت مثبت قرار دادم.اما توی دیتاشیتش ولتاژ Vth رو ۲تا۴ ولت زده که من با پررویی با ترانزیستور 2n3904 به ۱۲ وصل کردم. منبع ولتاژی هم که استفاده میکنم به نظرم جوابگو هست.چون همین مشکل رو وقتی با باطری ماشین هم امتحان کردم داشتم.
                سلام میشه لطفا مدار رو رو کاغذ بکشی بفرستی؟

امیرحسین ضیا

دیدگاه

[IMG]C:\Users\d.ahmadian\Desktop\New folder[/IMG]

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

راستش دوست عزیز من هر کاری کردم نتونستم فایل ضمیمه کنم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X