اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موازی کردن ماسفت ها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موازی کردن ماسفت ها

سلام دوستان... آیا با موازی کردن ماسفت ها مقاومت درین سورس آنها هم موازی و کم میشن؟؟
    آیا سوییچینگ شون باید جداباشه یا صرفا همه پایه ها باهم موازی بشن کافیه؟؟
    کلا برای کاهش مقاومت درین سورس روش ای هست؟؟

پاسخ : موازی کردن ماسفت ها

نوشته اصلی توسط davood123x نمایش پست ها
    سلام دوستان... آیا با موازی کردن ماسفت ها مقاومت درین سورس آنها هم موازی و کم میشن؟؟
    سلام در مورد سوال آخر: طبق تجربیات دوستان ؛ ولتاژ گیت خیلی مهم هست بصورتی که ولتاژ 18 ولت برای گیت بجای ولتاژ 15 ولت برای گیت سبب کاهش محسوس در تلفات میشه.
    سوال دوم: کافیه تمام پایه هارو موازی کنی. ولی باید ببینی درایورت میتونه جریان لازم برای درایو گیت رو فراهم کنه یا نه.(به این دلیل که ظرفیت خازن گیت دو برابر میشه و تو باید جریان بیشتری صرف پر وخالی کردنشون بکنی)
    سوال اول:بله کم میشه! و خب برخی جاها هم این کار رو انجام میدن. ولی بازم طبق تجربیات موازی کردن دو ماسفت مساوی با نصف شدن تلفات و دو برابر شدن جریان نیست در عمل. و همیشه دیده شده استفاده از یک ماسفت با جریان بالاتر و Rds پایین تر بهتر عمل میکنه. شما بهتره اپلیکیشنت رو بگی تا دوستان و من بتونیم در انتخاب سوییچ مناسب راهنمایی کنیم.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

خیلی متشکرم از راهنمایی خوبت امیر آقا. خیلی چیزا دستگیرم شد.داستان من
      داستان کنترل سرعت دور موتور هست.که مثلا از ماسفت irf730 که استفاده کردم
      که مقاومت درین سورسش تقریبا برابر ۱ اهم هست افت ولتاژ دوسر موتور برابر ۸.۵ از ۱۲ میشد. ولی وقتی از ماسفت irf2807 که مقاومت درین سورسش ۱۳ میلی اهمه افت ولتاژ دوسر موتور ۹.۵ شد.

دیدگاه

خیلی متشکرم از راهنمایی خوبت امیر آقا. خیلی چیزا دستگیرم شد.داستان من
        داستان کنترل سرعت دور موتور هست.که مثلا از ماسفت irf730 که استفاده کردم
        که مقاومت درین سورسش تقریبا برابر ۱ اهم هست افت ولتاژ دوسر موتور برابر ۸.۵ از ۱۲ میشد. ولی وقتی از ماسفت irf2807 که مقاومت درین سورسش ۱۳ میلی اهمه افت ولتاژ دوسر موتور ۹.۵ شد.
        13 میلی اهم هم مقاومت بالایی محسوب میشه(البته اگه ولتاژتون پایینه و جریانتون بالاست)حتما دامنه ی ولتاژ پالس رو بالا ببرین
        جدیدترین ویرایش توسط Amir Zia; ۱۳:۱۸ ۱۳۹۸/۰۵/۲۸.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

موازی کردن ماسفتها به اون آسونی که فکر میکنین نیست.
          اصطلاحا بهش میگن تقسیم جریان عادلانه نیست.چو ماس فت المان خطی نیست.
          آژمایش
          چهارتا LED رو در دو دسته دوتایی سری کنید و این دوتا دسته را باهم موازی کنید و به 3.3 ولت وصل کنید. خواهید دید از 4 تا هر ال ای دی یک سازی برای خودش میزنه. یکی خاموشه یکی روشنه یکی کم نوره و ...
          تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
          داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

سلام دوست عزیز ،
            تمام پایه ها به هم وصل میشن ، اما گیت ها هر کدوم به صورت جدا گانه ، با یک مقاومت مجزا با هم متصل میشن ، انتخاب این مقاومت خیلی مهمه ، اگر از مقداری کمتر بشه باعث میشه اسپایک و استرس جریان روی بعضی از ماسفت ها نسبت به بقیه ماسفت ها بیشتر بشه ، اگر مقاومت گیت از یه حدی بیشتر باشه تلفات سویچینگ افزایش پیدا میکنه
            به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
            الکترونیک قدرت
            الکترونیک آنالوگ
            طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
            ---------------------BMCELEC@-------------------
            ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
            ---------------www.bmc-elec.com--------------
            ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

با سلام
              موازی کردن ترانزیستورها از جمله ماسفتها بدلیل یکسان نبودن مشخصات کریستال آنها باعت توزیع غیریکنواخت بار روی آنها شده و سبب سوختن آنها میگرددمگر آنکه تزانزیستورهای کاملا با مشخصات یکسان پیدا کنید که آنهم بسیار مشکل است .

دیدگاه

این دقیقا سوال من هم هست
                خب اگه دوتا ماسفت مشابه استفاده بکنیم و تموم پایه ها رو به هم متصل کنیم
                به نظرتون اگه مجموع جریانها رو با هم در نظر بگیریم میشه بهره جریان رو بالا برد
                مثلا برای یدونه ماسفت گیت رو با 10 ولت 20 میلی آمپر شارژ میکنیم حالا اگه ماسفت دوبل بذاریم و فقط جریان گیت رو دوبرابر کنیم مشکل حل میشه ! تقسیم بار هم روی ماسفتها برابر خواهد بود البته به نظرم اومد از همه توان خروجی ماسفت استفاده نکنم تا تقسیم بار رو ماسفتها برابر باشه
                دوستان میشه بقیه مشکلات این کارو توضیح بدین !

یه سوال دیگه هم اینکه اگر سر راه یدونه ماسفت قدرت دیود زنر با جریان دهی مناسب قرار بدم میتونم rise تایم رو کاهش بدم هم ماسفت p هم ماسفت n ؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط nimdar نمایش پست ها
                با سلام
                مگر آنکه تزانزیستورهای کاملا با مشخصات یکسان پیدا کنید که آنهم بسیار مشکل است .
                دوتا ماسفت مشابه چرا سخته پیدا کردنشون

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط aliila نمایش پست ها
                موازی کردن ماسفتها به اون آسونی که فکر میکنین نیست.
                اصطلاحا بهش میگن تقسیم جریان عادلانه نیست.چو ماس فت المان خطی نیست.
                آژمایش
                چهارتا LED رو در دو دسته دوتایی سری کنید و این دوتا دسته را باهم موازی کنید و به 3.3 ولت وصل کنید. خواهید دید از 4 تا هر ال ای دی یک سازی برای خودش میزنه. یکی خاموشه یکی روشنه یکی کم نوره و ...
                این میتونه بخاطر تقسیم ولتاژ باشه یا خاصیت دیود ؟؟ یا مسله مقاومت داخلی هر المانه یا چیز دیگه !؟

دیدگاه

اونجوری که من متوجه شدم برای روشن شدن ماسفت باید اختلاف پتانسیل بین سورس و درین برقرار باشه تا روشن بشه پس اگه دوتا ماسفت موازی بشن و یکیشون زودتر روشن بشه باعث میشه اختلاف پتانسیل بین سورس و درین ماسفت دوم کم بشه و روشن نشه !! آیا این درسته یا من اشتباه متوجه شدم؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X