اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

cortex a7

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

cortex a7

با سلام خدمت اساتید محترم.
    ما تاحالا تونستیم با cortex m3 کار کنیم.سوال من اینه که آیا میتونیم از سری های دیگه cortex مثل سری a7 هم استفاده کنیم؟یعنی بتونیم این سری از میکرو کنترلر های آرم رو برنامه نویسی کنیم؟در برنامه نویسی این سری می شه از ماکرو های cmsis استفاده کرد یا باید خودمون رجیستر نویسی کنیم؟کسی تا به حال همچین کاری کرده؟کدوم شرکت ها و تحت چه نامی این سری رو تولید میکنن؟توی بازار ایران میشه خرید؟با جیلینک پروگرام میشه؟
    جدیدترین ویرایش توسط A.I.E; ۱۳:۰۸ ۱۳۹۸/۰۶/۰۳.

پاسخ : cortex a7

کورتکس A7 میکروکنترلر نیست. میکروپروسسوره. به عنوان یه ایده کلی، فرض کنید همون کورتکس ام 3 رو، سی پی یوش رو درآوردن خالی میفروشن

فلش نداره که بخواد پروگرام بشه. خودتون باید اضافه کنید
    رم نداره، خودتون باید اضافه کنید
    هیچ پریفرالی مث SPI و اینا نداره

کل چیزی که به شما میده، باس سیستمه. همه چیزو خودتون باید به این باس وصل کنید
    واسط دیباگ و تریس داره
    Si vis pacem, para bellum

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tiranoid نمایش پست ها
      کورتکس A7 میکروکنترلر نیست. میکروپروسسوره. به عنوان یه ایده کلی، فرض کنید همون کورتکس ام 3 رو، سی پی یوش رو درآوردن خالی میفروشن

فلش نداره که بخواد پروگرام بشه. خودتون باید اضافه کنید
      رم نداره، خودتون باید اضافه کنید
      هیچ پریفرالی مث SPI و اینا نداره

کل چیزی که به شما میده، باس سیستمه. همه چیزو خودتون باید به این باس وصل کنید
      واسط دیباگ و تریس داره
      با سلام و تشکر از شما.
      من یکم تحقیق کردم سری MP شرکت st کورتکس a7 است.دیتا شیت رو از اینجا دانلود کنید.
      من بیشتر سوالم در مورد برنامه نویسی این میکرو است.
      این سری میکرو کنترلر ها بسیار پرسرعت هستند و نسبتا ارزان قیمت.توی دیتاشیت هم به نظر با jtag interface دیباگ و پرورام میشه.ولی تو ایران موجود نیست.انشالله قسمت بشه می خوام از سایت علی اکسپرس یکی از برد های آموزشی این سری رو بخرم(اینجا)(البته وقتی کورتکس ام تری تموم شد).

البته اگه میکرو پروسسر هم باشه باز هم خوبه.اگه میشه یک مدل از میکرو پروسسور کورتکسA7 رو معرفی کنید تا روی اون تحقیق کنم.

دیدگاه

اونها میکروکنترلرهایی بر پایه A7 هستن. مث همینایی که تو گوشی های موبایل هست.
        اونی که معرفی کردید، فقط A7 نیست. هم A7 هست هم یه cortex M4. اون بخشای آشنایی که میبینید بخاطر وجود این M4 هست که شبیه میکروکنترلراش کرده.

برای اونها یه محیط هست به اسم ARM development studio. سازنده های تلفن همراه هم از این همین محیط ها استفاده میکنن معمولا.
        بسته به تولید کننده، هم باس در دسترس ممکنه باشه هم پریفرال داشته باشه. JTAG و ETM هم دارن
        جدیدترین ویرایش توسط tiranoid; ۱۵:۰۰ ۱۳۹۸/۰۶/۰۳.

دیدگاه

اونها میکروکنترلرهایی بر پایه A7 هستن. مث همینایی که تو گوشی های موبایل هست.
          اونی که معرفی کردید، فقط A7 نیست. هم A7 هست هم یه cortex M4. اون بخشای آشنایی که میبینید بخاطر وجود این M4 هست که شبیه میکروکنترلراش کرده.

برای اونها یه محیط هست به اسم ARM development studio. سازنده های تلفن همراه هم از این همین محیط ها استفاده میکنن معمولا.
          بسته به تولید کننده، هم باس در دسترس ممکنه باشه هم پریفرال داشته باشه. JTAG و ETM هم دارن
          سلام.
          ببخشیدوجود یک میکرو کنترلر همراه میکرو پروسسور چه کاربردی داره؟و اینکه باس های داده و آدرس در دسترسند تا بهشون رم و رام وصل بشه؟
          در این صورت برای کار کردن با این سری از پروسسور ها نیاز به تخصص بالایی در زمینه سخت افزار است.
          باتشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط A.I.E نمایش پست ها
            سلام.
            ببخشیدوجود یک میکرو کنترلر همراه میکرو پروسسور چه کاربردی داره؟و اینکه باس های داده و آدرس در دسترسند تا بهشون رم و رام وصل بشه؟
            در این صورت برای کار کردن با این سری از پروسسور ها نیاز به تخصص بالایی در زمینه سخت افزار است.
            باتشکر
            اون میکروکنترلر، در اصل یه coprocessor یا پروسسور کمکیه. همه ی چیپ هایی که CPU محض نیستن اینطوری هستن . سی پی یو محض میشه سی پی یو کامپیوتر. هیچی نداره. نه SPI نه USB نه IO هیچی. همه چیزش رو چیپ های دیگه کنترل میکنن. اما موبایل رو که نمیشه 15 تا چیپ چپوند رو یه برد کوچولو. پس میان یه کنترلر دیگه هم میذارن تو اون پکیج، که این واسط ها رو هم داشته باشه. که بشه مثلا SBC ساخت. الان اون چیپ ST که شما معرفی کردین همینه. سی پی یو محض نیست.

دیدگاه

اون میکروکنترلر، در اصل یه coprocessor یا پروسسور کمکیه. همه ی چیپ هایی که CPU محض نیستن اینطوری هستن . سی پی یو محض میشه سی پی یو کامپیوتر. هیچی نداره. نه SPI نه USB نه IO هیچی. همه چیزش رو چیپ های دیگه کنترل میکنن. اما موبایل رو که نمیشه 15 تا چیپ چپوند رو یه برد کوچولو. پس میان یه کنترلر دیگه هم میذارن تو اون پکیج، که این واسط ها رو هم داشته باشه. که بشه مثلا SBC ساخت. الان اون چیپ ST که شما معرفی کردین همینه. سی پی یو محض نیست.
              سلام.
              پس میشه گفت اون میکرو کنترلر نقش پل شمالی کامپیوتر رو داره و برای کنترلر ورودی و خروجی به کار میره.
              این میکرو کنترلر توسط ما برنامه نویسی میشه یا یا خودش توی شرکت سازنده پروگرام شده؟
              حد اکثر میزان رم رو هم با توجه به مطالعات خودم عرض باس ادرس تعیین میکنه که مثلا برای 32 بیت میشه 32^2 و 4 Gb ولی توی دیتاشیت نوشته نهایت 1 Gb .و در مورد نوع رم (از لحاظ ddr) من فکر میکردم این دسته بندی فقط برای مشخص کردن سوکت ماژول برای پردازنده های X86 بکار میرفت ولی اینجا یکم قضیه فرق داره.اگه میشه این دو مورد آخر رو هم توضیح بدید.
              با تشکر.
              جدیدترین ویرایش توسط A.I.E; ۱۱:۱۶ ۱۳۹۸/۰۶/۰۵.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط A.I.E نمایش پست ها
                سلام.
                پس میشه گفت اون میکرو کنترلر نقش پل شمالی کامپیوتر رو داره و برای کنترلر ورودی و خروجی به کار میره.
                این میکرو کنترلر توسط ما برنامه نویسی میشه یا یا خودش توی شرکت سازنده پروگرام شده؟
                حد اکثر میزان رم رو هم با توجه به مطالعات خودم عرض باس ادرس تعیین میکنه که مثلا برای 32 بیت میشه 32^2 و 4 Gb ولی توی دیتاشیت نوشته نهایت 1 Gb .و در مورد نوع رم (از لحاظ ddr) من فکر میکردم این دسته بندی فقط برای مشخص کردن سوکت ماژول برای پردازنده های X86 بکار میرفت ولی اینجا یکم قضیه فرق داره.اگه میشه این دو مورد آخر رو هم توضیح بدید.
                با تشکر.
                عرض باس آدرس، حداکثر میزان رم ممکن رو نشون میده. یعنی کلا رو یه ساختار 32 بیت نمیشه بیشتر از این مقدار رم داشت. ولی مقدارش به خیلی چیزای دیگه از "نیاز" گرفته تا مموری کنترلر و اینا بستگی داره.
                DDR سوکت نیست. ساختار طراحی برای حافظه های رم و فلشه که اجازه میده با هر دو لبه کلاک، داده منتقل بشه. (در حالت عادی، مثلا تو SPI ، فقط با لبه بالا رونده یا فقط با لبه پایین رونده داده جابجا میشه)
                https://en.wikipedia.org/wiki/Double_data_rate

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X