اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تعیین موقعیت انتهای میله فلزی مربوط به قطعه ماشین کاری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تعیین موقعیت انتهای میله فلزی مربوط به قطعه ماشین کاری

با سلام
    در تصویر زیر

میله ای که با کادر مشخص کرده ام توسط سیستمی در داخل سه نظام قابل حرکت است و می خواهیم دقیقا به طول مشخصی که رسید فرمان توقف حرکت صادر شود
    حال من به دنبال سنسوری هستم که بتواند با دقت 1 میلیمتر موقعیت تنظیم شده را برای نوک این میله تشخیص دهد یعنی به محض اینکه نوک میله به محل تعیین شده رسید تشخیص دهد.
    با تشکر

پاسخ : تعیین موقعیت انتهای میله فلزی مربوط به قطعه ماشین کاری

نوشته اصلی توسط ali_nob نمایش پست ها
    با سلام
    در تصویر زیر

میله ای که با کادر مشخص کرده ام توسط سیستمی در داخل سه نظام قابل حرکت است و می خواهیم دقیقا به طول مشخصی که رسید فرمان توقف حرکت صادر شود
    حال من به دنبال سنسوری هستم که بتواند با دقت 1 میلیمتر موقعیت تنظیم شده را برای نوک این میله تشخیص دهد یعنی به محض اینکه نوک میله به محل تعیین شده رسید تشخیص دهد.
    با تشکر
    سلام. چون قطعه فلزی هست میتونین از سنسور نزدیکی القایی استفاده کنین

امیرحسین ضیا

دیدگاه

با سلام
      با تشکر
      با سلام
      چه مشکلی تو همون مکانیزم بارفید و چکش تارت هست که میخواین تغییرش بدین؟
      یه ساختار ساده با یه دقت خوب و ارزون داره کار میکنه.
      اگه عوضش کنین علاوه بر سنسور باید بارفیدتون موتور هم داشته باشه و عملا یه کنترل تک محوره میخواد.
      کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

سلام
        ممنون از توضیحات فنی شما
        این دستگاه بارفید نداره و بخش مکانیک مون خودشون یک بارفید درست کردن و به cnc بستن و با تغییر در برنامه cnc میاد و میله رو جا به جا میکنه ولی جهت دابل چک و اینکه واقعا درست جا به جا میکنه میخواهیم بصورت الکترونیکی موقعیت نوک میله رو دقیق چک کنیم
        پراکسیمیتی که دوستمون اشاره کردند باید خیلی نزدیک بار باشه که به لحاظ عملیاتی نمیشه من خودم فرستنده و گیرنده لیزری که بیم باریک داشته باشه به ذهنم رسید ولی نمیدونم برای این محیط مناسب است؟

دیدگاه

درود بر شما
          1-سنسور القایی را میتونی روی tool changer دستگاه نصب کنی و یک کد ابزار بزنید براش...چه مشکلی داره؟ اکثرا هم دیدم روی tool changer سنسور را نصب میکنن.علاوه بر سنسور القایی میتونی از سنسور تماسی هم استفاده کنی که دقتش خیلی بالاتره...
          2-ضمن اینکه برای چک کردن صحت عملکرد مکانیزم چرا حتما میخوای موقعیت انتهای میله را بسنجی؟ چرا مقدار فید را اندازه نمیگیری؟ هم راحت تره هم احتمالا فضای کار بیشتری داری...

دیدگاه

سلام
            دقیق ترین سنسورها LVDT هستند ولی بستن شان کار هرکسی نیست.قبلا سنسورهای نوری فاصله سنج دیده بودم ولی چیز دیگه ای ازشون یادم نیست.

دیدگاه

سلام
              ممنون از توضیحات فنی شما
              این دستگاه بارفید نداره و بخش مکانیک مون خودشون یک بارفید درست کردن و به cnc بستن و با تغییر در برنامه cnc میاد و میله رو جا به جا میکنه ولی جهت دابل چک و اینکه واقعا درست جا به جا میکنه میخواهیم بصورت الکترونیکی موقعیت نوک میله رو دقیق چک کنیم
              پراکسیمیتی که دوستمون اشاره کردند باید خیلی نزدیک بار باشه که به لحاظ عملیاتی نمیشه من خودم فرستنده و گیرنده لیزری که بیم باریک داشته باشه به ذهنم رسید ولی نمیدونم برای این محیط مناسب است؟
              چه نیازی به دابل چک هست؟
              محورهای سی ان سی ها همینطور هستن و دابل چک نمیشن. اگه خطا داشته باشه باید مشکلش برطرف بشه. برای کالیبراسیون، چکهای دوره ای هم باید انجام داد که با ساعت براحتی اینکار انجام میشه.
              اما اینکه یه دابل چک دائم روی سیستم باشه بنظرم توجیه نداره. ضمن اینکه دقت خطکش یا انکودر روی ماشین به مراتب بیشتر از هر سنسور خارجی هست.

پی نوشت: با توجه به اینکه موقعیت سه نظام ثابته و تغییر نمیکنه، برای تشخیص اندازه های مختلف، باید موقعیت سنسور فرضی رو با دقت مناسب تغییر بدین!!
              جدیدترین ویرایش توسط نو رسیده; ۱۴:۵۵ ۱۳۹۸/۰۶/۰۸.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behnam18 نمایش پست ها
                درود بر شما
                1-سنسور القایی را میتونی روی tool changer دستگاه نصب کنی و یک کد ابزار بزنید براش...چه مشکلی داره؟ اکثرا هم دیدم روی tool changer سنسور را نصب میکنن.علاوه بر سنسور القایی میتونی از سنسور تماسی هم استفاده کنی که دقتش خیلی بالاتره...
                2-ضمن اینکه برای چک کردن صحت عملکرد مکانیزم چرا حتما میخوای موقعیت انتهای میله را بسنجی؟ چرا مقدار فید را اندازه نمیگیری؟ هم راحت تره هم احتمالا فضای کار بیشتری داری...
                با سلام و تشکر از توضیحات شما
                فکر خوبی است فقط باید مشکلات مربوط به سیم کشی سنسور و نیز حفاظت اون در برابر فشار آب خنک کاری قطعه رو با شیلد بر طرف کرد فقط یک اشکال داره و اینکه ایجاد یک step اضافی باعث میشه cycle time تولید افزایش پیدا کنه چون زمان تولید برامون مهم است.
                راستش انتهای فید رو قصد داشتم با یک سنسور نوری یا لیزری تشخیص بدم که درست در موقعیت هست یا نه ولی اندازه طول یا مقدار فید رو چطوری بدست بیارم؟ در این خصوص چه پیشنهادی می فرمایید

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط mehran100 نمایش پست ها
                سلام
                دقیق ترین سنسورها LVDT هستند ولی بستن شان کار هرکسی نیست.قبلا سنسورهای نوری فاصله سنج دیده بودم ولی چیز دیگه ای ازشون یادم نیست.
                ممنون از راهنمایی شما در خصوص مکانیزم سنسور اندازه گیری جابه جایی خطی بررسی میکنم.

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
                چه نیازی به دابل چک هست؟
                محورهای سی ان سی ها همینطور هستن و دابل چک نمیشن. اگه خطا داشته باشه باید مشکلش برطرف بشه. برای کالیبراسیون، چکهای دوره ای هم باید انجام داد که با ساعت براحتی اینکار انجام میشه.
                اما اینکه یه دابل چک دائم روی سیستم باشه بنظرم توجیه نداره. ضمن اینکه دقت خطکش یا انکودر روی ماشین به مراتب بیشتر از هر سنسور خارجی هست.

پی نوشت: با توجه به اینکه موقعیت سه نظام ثابته و تغییر نمیکنه، برای تشخیص اندازه های مختلف، باید موقعیت سنسور فرضی رو با دقت مناسب تغییر بدین!!
                ضمن تشکر از راهنمایی و توضیحات مجدد شما
                بله cnc دقیق است ولی روشی که دوستان اجرا کردن اینطوری است که یک ابزار درست کردن که میاد و فید رو به میشه ولی اینکه آیا دقیقا فید به همین اندازه کشیده شده و به موقعیت و طول مناسب رسیده رو چک نمیکنه
                بخاهم بیشتر توضیح بدم فرض بفرمایید tool changer یک ابزار رو میاره درون فید (که میله است) و به اندازه تعریف شده جا به جا میشه ولی اگه به هر دلیلی فید دقیقا به همون اندازه جا به جا نشه دیگه معلوم نمیشه ولی بعد از این کار اگه با سنسور بشه موقعیت رو تعیین کرد مشخص میشه که کار درست انجام شده

دوستان فرمودند توسط پراکسیمیتی القائی یا تماسی استفاده بشه ولی آیا توسط این سنسورها میتوان با دقت میلیمتری تعیین کرد که آیا فید در موقعیت خودش هست یا خیر؟
                اینکه فید هست یا خیر رو مسلما میشه تعیین کرد ولی اینکه فید دقیقا به جایی که باید برسه یا در حقیقت فید در اندازه و طول مورد نظر هست تا کار تراش روی اون انجام بشه رو میشه تعیین کرد؟ به عبارت دیگه سنسورهای پراکسیمیتی تا چقدر دقت دارند مثلا اگه فاصله سنسور تا قطعه فلزی 4 میلیمترباشه یا سه میلیمتر فاصله داشته باشه رو میتونه از همین تمیز بده

دیدگاه

با سلام و تشکر از توضیحات شما
                  ضمن تشکر از راهنمایی و توضیحات مجدد شما
                  بله cnc دقیق است ولی روشی که دوستان اجرا کردن اینطوری است که یک ابزار درست کردن که میاد و فید رو به میشه ولی اینکه آیا دقیقا فید به همین اندازه کشیده شده و به موقعیت و طول مناسب رسیده رو چک نمیکنه
                  بخاهم بیشتر توضیح بدم فرض بفرمایید tool changer یک ابزار رو میاره درون فید (که میله است) و به اندازه تعریف شده جا به جا میشه ولی اگه به هر دلیلی فید دقیقا به همون اندازه جا به جا نشه دیگه معلوم نمیشه ولی بعد از این کار اگه با سنسور بشه موقعیت رو تعیین کرد مشخص میشه که کار درست انجام شده
                  درود. خواهش میکنم.
                  ببخشید بنظرم اصل روش کشیدن اشکال داره چه برسه به اینکه دقت هم نداشته باشه و اصلا به دردسرهای بعدیش نمی ارزه.
                  بارفیدیه روش استاندارده و از نوع وزنه ایش هست تا هیدرولیک و سرووش و تو همه نوع دستگاههای تراش استفاده میشه.
                  توی cnc که دقت صدم میلیمتر هست هیچ سنسور دیگه ای غیر از خط کش دیجیتال و یا انکودر نمیتونه این دقت رو بده. هر سنسوری بذارید حداکثر دقتش 1 میلیمتر هست.
                  ضمن اینکه فرضا شما سنسور گذاشتین و قطعه بیش از مقدار لازم اومده بود جلو! حالا یکی باید هلش بده عقب تا تنظیم بشه!! برای همین گفتم که اصل این طرح ایراد داره.
                  برای یه کار دقیق بهتر بود یه موتور سروو میبستین به بارفید و با دقت خیلی خوب و بی دردسر نتیجه میگرفتین. مشابه روشی که فیدر اره نواری ها کار میکنه.
                  البته یه کار دیگه هم بنظرم شدنیه که همین چکش باشه و مکانیزم کشنده ی شما قطعه رو انقدر بکشه تا بخوره به چکش و متوقف بشه. اینطوری دقتش هم حفظ میشه. عملا چکش کار همون سنسور رو میکنه.

دیدگاه

[QUOTE=ali_nob;703938]با سلام و تشکر از توضیحات شما
                    فکر خوبی است فقط باید مشکلات مربوط به سیم کشی سنسور و نیز حفاظت اون در برابر فشار آب خنک کاری قطعه رو با شیلد بر طرف کرد فقط یک اشکال داره و اینکه ایجاد یک step اضافی باعث میشه cycle time تولید افزایش پیدا کنه چون زمان تولید برامون مهم است.
                    راستش انتهای فید رو قصد داشتم با یک سنسور نوری یا لیزری تشخیص بدم که درست در موقعیت هست یا نه ولی اندازه طول یا مقدار فید رو چطوری بدست بیارم؟ در این خصوص چه پیشنهادی می فرمایید[QUOTE=ali_nob;703938]
                    همه مواردی که فرمودید درست هست از طرفی مشکل نویز هم احتمالا پیش میاد.بهترین سنسور ها از نظر دقت معمولا سنسور های مکانیکی هستند مثل میکرو سوئیچ ها. القایی و خازنی ها هم دقت بالایی میتونن داشته باشند ولی قابلیت اطمینان و تکرارپذیری پایینتری دارند.ضمن اینکه شرایط محیطی احتمالا روی عملکردشون تاثیر داره.ولی مکانیکی ها از این نظر بهتر هستند.شما می تونید از سنسور میکروسوئیچ ضد آب بصورت wireless استفاده کنید تا مشکل سیم کشی و نویز و ... پیش نیاد. مثل سنسور های شرکت Metrol از جمله Metrol's Wireless switch .

ولی در کل همونطور که جناب نورسیده فرمودند وقتی کار رو از طریق استاندارد پیش نمیبرید باید کلی آزمون و خطا کنید تا به نتیجه برسید.همیشه هم ارزونتر تموم نمیشه! شما که فکر یک "یک step اضافه در cycle time تولید" هستید به نظرم برید سمت موارد روتین و تست شده.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
                      درود. خواهش میکنم.
                      ببخشید بنظرم اصل روش کشیدن اشکال داره چه برسه به اینکه دقت هم نداشته باشه و اصلا به دردسرهای بعدیش نمی ارزه.
                      بارفیدیه روش استاندارده و از نوع وزنه ایش هست تا هیدرولیک و سرووش و تو همه نوع دستگاههای تراش استفاده میشه.
                      توی cnc که دقت صدم میلیمتر هست هیچ سنسور دیگه ای غیر از خط کش دیجیتال و یا انکودر نمیتونه این دقت رو بده. هر سنسوری بذارید حداکثر دقتش 1 میلیمتر هست.
                      ضمن اینکه فرضا شما سنسور گذاشتین و قطعه بیش از مقدار لازم اومده بود جلو! حالا یکی باید هلش بده عقب تا تنظیم بشه!! برای همین گفتم که اصل این طرح ایراد داره.
                      برای یه کار دقیق بهتر بود یه موتور سروو میبستین به بارفید و با دقت خیلی خوب و بی دردسر نتیجه میگرفتین. مشابه روشی که فیدر اره نواری ها کار میکنه.
                      البته یه کار دیگه هم بنظرم شدنیه که همین چکش باشه و مکانیزم کشنده ی شما قطعه رو انقدر بکشه تا بخوره به چکش و متوقف بشه. اینطوری دقتش هم حفظ میشه. عملا چکش کار همون سنسور رو میکنه.
                      سلام بسیار متشکرم از اینکه وقت گذاشتین و به سوالات من پاسخ دادین
                      من با بخش مکانیک صحبت کردم گفتند از آنجا که دستگاه های بار فیلدر قیمت بالایی دارند از روش بار پولر استفاده شده ضمن اینکه گفتند این روش هم داره استاندارد میشه و در مکانیزمی که طراحی شده ابزار بسته شده میاد و میلگرد رو محکم میگیره و سپس تارت با دقتی که داره میاد و بار رو میکشه فقط خطا ناشی از سر خوردن احتمالی قطعه است که اون هم با توجه به ابزاری که ساختن خیلی خیلی بعد است به هر حال گفتند این روش به دقت بار فیدرهای اینکدوری یا سرویی نیست ولی اگر خطای ناچیزی هم داشته باشه چون خود cnc طول قطعه رو میزنه طول قطعه نهایتا با دقت cnc دقیق است فقط خطای پولر باعث میشه میزان پلیسه و پرت بیشتر بشه

[QUOTE=behnam18;703960][QUOTE=ali_nob;703938]با سلام و تشکر از توضیحات شما
                      راستش انتهای فید رو قصد داشتم با یک سنسور نوری یا لیزری تشخیص بدم که درست در موقعیت هست یا نه ولی اندازه طول یا مقدار فید رو چطوری بدست بیارم؟ در این خصوص چه پیشنهادی می فرمایید
                      همه مواردی که فرمودید درست هست از طرفی مشکل نویز هم احتمالا پیش میاد.بهترین سنسور ها از نظر دقت معمولا سنسور های مکانیکی هستند مثل میکرو سوئیچ ها. القایی و خازنی ها هم دقت بالایی میتونن داشته باشند ولی قابلیت اطمینان و تکرارپذیری پایینتری دارند.ضمن اینکه شرایط محیطی احتمالا روی عملکردشون تاثیر داره.ولی مکانیکی ها از این نظر بهتر هستند.شما می تونید از سنسور میکروسوئیچ ضد آب بصورت wireless استفاده کنید تا مشکل سیم کشی و نویز و ... پیش نیاد. مثل سنسور های شرکت Metrol از جمله Metrol's Wireless switch .

ولی در کل همونطور که جناب نورسیده فرمودند وقتی کار رو از طریق استاندارد پیش نمیبرید باید کلی آزمون و خطا کنید تا به نتیجه برسید.همیشه هم ارزونتر تموم نمیشه! شما که فکر یک "یک step اضافه در cycle time تولید" هستید به نظرم برید سمت موارد روتین و تست شده.
                      سلام بسیار ممنون از سنسوری که معرفی فرمودین
                      آیا این سنسورها در ایران هم هست؟ اگر بله اطلاع دارین از کجا باید تهیه بشه؟
                      چون این سنسور خیلی عالی است و میشه روی همون ایستگاهی که بخش مکانیک ما براش ابزار ساختن بگونه ای بست که زمانی که بار پولر قطعه رو گرفت سنسور بار رو حس کنه و اگه تا آخر پولینگ بار حس شد یعنی سر خوردگی نداشتیم و بار به اندازه ای که تارت جا به جا شده بار هم به همون اندازه جا به جا شده و همراه تارت اومده
                      فقط آیا این سنسورها در حد 0.5 میلیمتر میتونه دقت داشته باشه یعنی طوری تنظیم بشه که بار رو در لحظه گرفته شده حس کنه و اگر بیش از نیم میلیمتر بار سر خورد سنسور عمل کنه و این قضیه رو نشون بده؟
                      اگر سنسور مکانیکی نتونه این دقت رو بده آیا سنسورهای القایی یا نوری یا آلتراسونیک میتونن این دقت رو بدهند؟ خصوصا اگه بی سیم باشه که خیلی عالی است.

دیدگاه

نگفته بودید bar puller استفاده کردید.خوب این هم ابزار رایجی هست...
                        از فروش اون سنسور در داخل اطلاعی ندارم ولی چیزی نیست که نشه بسازید. دقتش هم بالاست و با توضیحاتی که دادید فکر کنم جوابگو هست.در مورد کارایی سنسور القایی و نوری شک دارم.شرایط محیطی خیلی روی عملکردشون تاثیر دارند مخصوصا القایی. التراسونیک هم که با این دقتی که مد نظر هست بنده تا حالا ندیدم.
                        از همین میکرو سوئیچ های معمولی همین الان در پرینتر سه بعدی برای auto leveling با دقت بالا استفاده میشه.خودم میکروسوئیچ معمولی را تست کردم با 0.1 جابه جایی سوییچ میکنه.

دیدگاه

یه پیشنهاد دیگه که ممکنه کمک کنه اینکه یه انکودر پشت دستگاه طوری نصب کنین که پولیش با میله ی کار در تماس باشه و حرکت میله انکودر رو بچرخونه.
                          اگه انکودر به یه کانتر وصل باشه مقدار حرکت میله رو نشون میده. فقط کانتر باید پیش از هر بار حرکت با یکی از خروجیهای کنترل ریست بشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X