اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نویز شدید پاور کامپیوتر imac

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نویز شدید پاور کامپیوتر imac

سلام یه پاور ای مک ۲۰۱۱ هست ۲ هفتس درگیرشم لطفا به دادم برسین.
    نویز شدیدی داری همراه صدا و زمانی که کامپیوتر روشن هست سیستم بدون مشکل کار میکنی ولی نویز طوری هست که نگران شدم و متوجه یه موضوعی هم شدم زمانی که سیستم روشنه نویز در کل سیم کشی اثر میزاره یعنی تلویزیون هم شروع به صدا دادن مثل همون صدای پاور میکنه این موضوع رو در تاپیکهای خارجی جستجو کردم و دیدم خیلیا با پاور ای مک این مشکلو دارن دقیقا و با تعویض پاور مشکلشون حل شده اما مشکل همینجاس که من نمیتونم پاورو تعویض کنم چون خیلی گرونه.
    حالا من پاورو باز کردم و دیدم ۲ تا سلفش جزغاله شده تعویض کردم ولی دیدم مشکل برطرف نشده و سلف ها به حدی دوباره شروع به داغ شدن کردن که ترسیدم دوباره اتیش بگیرن.
    اون هدسینک پایین سلفهام خیلی داغ میشه که زیرش نمیدونم شبیه ای سی یا ماسفت هست. این نکته رو بگم که پاور در عین حال سیستم رو بدون مشکل راه میندازه و کار میکنه فقط مشکل همین نویزی هست تولید میکنه و داغ شدن سلف ها .
    این مشکل زمانیم تشدید میشه که lcd ای مک رو نصب میکنم انگار lcd فشار زیادی به پاور وارد میکنه البته این نکترو بگم که قطعا مشکل از پاوره. بنظرتون کدوم قطعه احتمال خرابیش هست ؟

پاسخ : نویز شدید پاور کامپیوتر imac

سلام
    بقیه قطعات و آیسی رو تست حرارت کن بعد پاور رو هم یه بار بدون بار تست کن ببین مشکل داره یا نه
    خازنا ورودی رو هم تست کن شاید مشکل از اونا باشه
    از قطعه ای که گفتی هیدسینگش داغ میشه رو تست کن شاید مشکل از اون باشه( احنمالا ترانزیستور هس اگر نتونستی بفهمی چیه اسمش رو سرچ کن)
    اما بیشتر صدای ویز ویز وسایل به سلف و خازن بر می گرده
    جدیدترین ویرایش توسط Mohammad Nikzad; ۱۷:۰۲ ۱۳۹۸/۰۶/۱۱.

دیدگاه

ممنون از جوابتون.
      بدون بار در حدی که فقط به مادربورد وصل کردم مشکلش خیلی کمه و تحت بار مشکل اساسی میشه از بابت نویز و حرارت.

gbu808 هست زیر هدسینکی که خیلی داغ میشه.
      خازن ها و ic ها دیگه ظاهرشون سالم هست.
      خازن ها نزدیک خروجی چی نظرتون ؟ ممکنه ظرفیتشون کم شده باشه ؟

دیدگاه

این قطعه پل دیود هست
        برای تست پل دیود به روش زیر اقدام می کنیم.
        اول، مولتی میتر دیجیتال را روی علامت تست دیود قرار می دهیم.
        1- سیم قرمز مولتی میتر را روی علامت منفی پل دیود قرار می دهیم، سیم مشکی را به دو سر علامت A.C بصورت جداگانه و تک تک وصل می کنیم، ولتاژ خوانده شده باید بین 0.5 الی 0.7 ولت باشد.
        2- سیم مشکی مولتی میتر را روی علامت منفی پل دیود قرار می دهیم، سیم قرمز را به دو سر علامت A.C بصورت جداگانه و تک تک وصل می کنیم، مولتی میتر علامت بینهایت یا مدار باز را باید نشان دهد.
        نتیجه : دیود های D1 و D3 سالم می باشند.

3- سیم قرمز مولتی میتر را روی علامت + پل دیود قرار می دهیم، سیم مشکی را به دو سر علامت A.C بصورت جداگانه و تک تک وصل می کنیم، مولتی میتر علامت بینهایت یا مدار باز را باید نشان دهد.
        4- سیم مشکی مولتی میتر را روی علامت + پل دیود قرار می دهیم، سیم قرمز را به دو سر علامت A.C بصورت جداگانه و تک تک وصل می کنیم، ولتاژ خوانده شده باید بین 0.5 الی 0.7 ولت باشد.
        نتیجه : دیود های D4 و D2 سالم می باشند.
        5- سیم قرمز مولتی میتر را روی علامت منفی پل دیود و سیم مشکی را روی علامت + پل دیود قرار می دهیم، ولتاژ خوانده شده بایدبین 1 الی 1.4 باشد( جمع ولتاژ سری 2 دیود در حالت بایاس مستقیم)

6- سیم قرمز مولتی میتر را روی روی علامت + پل دیود و سیم مشکی را روی علامت - پل دیود وصل می کنیم، مولتی میتر علامت بینهایت یا مدار باز را باید نشان دهد. ( البته نیازی به تست مرحله 5 و 6 نیست، فقط اشاره به تست دو دیود سری شده و روش آزمایش آن ها اشاره می شود)

دیدگاه

سپاس گزارم.
          یعنی نویز و ایجاد حرارت شدید و تاثیر اون حتی در کل سیم کشی ساختمون و سایر لوازم برقی ممکنه از این پل دیود باشه ؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad.golche نمایش پست ها
            خازن ها نزدیک خروجی چی نظرتون ؟ ممکنه ظرفیتشون کم شده باشه ؟
            خازنای ورودی(اشتباه نوشته بودم) اون خازنای بزرگ پایین هستن که ممکنه عیب از اونا باشه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

یعنی نویز و ایجاد حرارت شدید و تاثیر اون حتی در کل سیم کشی ساختمون و سایر لوازم برقی ممکنه از این پل دیود باشه ؟؟
            اگر مولتی متر دارید به روشی که گفتم تست کنید.

دیدگاه

مولتیمترم قدیمیه و فقط ولت و امپرو مقاومتو اندازه میگیره این قطعه فکر نمیکنم تهیه و تعویضش کار سختی باشه ترجیحا تعویضش میکنم و نتیجرو میگم.
              ولی همزمان یسری از خازن هارو هم تعویض میکنم که مشکوکه

دیدگاه

اگر ان شاءالله نتیجه گرفتید اعلام کنید

دیدگاه

ممنونم حتما.
                  ولی سوالم هنوز باقیه اینکه ایا این قطعه ممکنه نویزو برگردون تو کل سیم کشی ساختمون؟
                  یا کلا تمام پاورهایی که مشکل نویز دارن نویزشون رو منتقل میکنن به کل سیم کشی ساختمون و سایلر وسیله ها ؟

دیدگاه

ممنونم حتما.
                    ولی سوالم هنوز باقیه اینکه ایا این قطعه ممکنه نویزو برگردون تو کل سیم کشی ساختمون؟
                    یا کلا تمام پاورهایی که مشکل نویز دارن نویزشون رو منتقل میکنن به کل سیم کشی ساختمون و سایلر وسیله ها ؟
                    با سلام
                    منظور از نویز در منابع سوییچینگ بیشتر همون EMI هست که برای جلوگیری از ورود و خروجش به منبع از EMI فیلتر که متشکل از سلف مد مشترک و خارن های X2 هست در ورودی منابع به صورت استاندارد استفاده میشه. درواقع در همین جای 2 سلفی که شما باهاشون به مشکل برخورد کردین سلف و خازن ها قرار دارن. اما از عکس ها ظاهرا 2 سلف جدا تشخیص داده میشن تا سلف مشترک. یا همین سلف های EMI هستن که ایجاد حرارت زیاد روشون عجیبه چون جریان زیادی ازشون نمیگذره با توجه به اندازه هسته و شماره سیم. یا سلف Active PFC هست که احتمال میدم بیشتر این باشه. برای مشکل داغ کردن پل دیود; 2 خازن بزرگ خوابیده روی برد رو از لحاظ ظاهری و همچنین ESR و ظرفیتشون چک کنید. همچینین عکس نزدیک تر از سمت ورودی و حالت افقی بهتر میتونه کمک کنه

دیدگاه

عکس افقی

خازن ها x2 همون خازن ابتدای ورودی مکعب مستطیلی هستن و خازنهای نارجی رنگ ؟
                      البته سعی میکنم مرحله به مرحله تک تک رو تعویض کنم
                      ممنونم از راهنمایتون خیلی کمک کردین

دیدگاه

ممنونم از شما یسری از خازنهای ورودی رو عوض کردم از جمله اون دوتا خازن بزرگا ، پل دیودم عوض کردم مشکل نویز برطرف شد ولی حرارت سلف بالایی که خودم سیم پیچش کردم چون قبلی اتیش گرفته بود هنوز خیلی بالاس طبیعی هست این ؟

دیدگاه

آیا سیم سلف جدیدی که اونو پیچیدید با سیم قبلی از هم رنگه؟
                          اگر قبلی آلومینیوم باشه و شما با مس بپیچید جریان کشی و در نتیجه داغ شدن رو به همراه داره
                          همچنین ممکنه مشکل از قطعه سوخته باشه.

دیدگاه

یکی از سلف ها دوباره اتیش گرفت و اتصال کوتاه شد نویزهم برگشت ممکنه مشکل از ماسفتها باشه که جریان زیادی توی مدار میفرسته ؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

کدوم قطعه ی سوخته ؟ نه جنس و اندازه ی سیم دقیقا همونه حتی فریتش هم عوض کردم.
                            کلی از خازن ها و پل دیودم عوض کردم ولی مشکل برگشت دارم دیونه میشم بردشم برد ضعیفیه میترسم چند بار دیگه لحیم بازی کنم بردشم سوخته بشه

زمانی هم تمام این مشکلات پیش میاد که پاور بارش زیاد میشه فرضا یه برنامه گرافیکی باز شه

توی یکی از فرومای خارجی خوندم که این پاور کلا بد طراحی شده و نشت ولتاج dc به برون رو داره. نمیدونم منظورش این بود که ولتاج dc از پاور به بیرون میره و تداخل ایجاد میکنه اگر مشکل اینه از کدوم قطعه ممکنه باشه
                            جدیدترین ویرایش توسط mohammad.golche; ۱۳:۱۶ ۱۳۹۸/۰۶/۱۴.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X