اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طرزکار ترانزیستور c945

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طرزکار ترانزیستور c945

سلام، باطرزکار ترانزیستورهای BJT وبایاس کردن اونها آشنا هستم ولی به طورعملی دراستفاده کردن از آنها مشکل دارم و وقتی درعمل از یک ترانزیستور (مثلاC945 برای سوییچینگ) استفاده می کنم ،
    به درستی کار نمی کنه یا خیلی داغ میشه و به منبع فشار زیادی وارد میکنه،دیتاشیت رو که بررسی میکنم برای هر ترانزیستور یه سری ولتاژوجریان مربوط به پایه هارو داده واز اونجاییکه ترانزیستور قطعه اکتیو به حساب میاد،آیا باید قبل از استفاده از ترانزیستور(همون c945 رو درنظربگیرید)این ولتاژوجریان بین پایه ها رعایت بشه یا اینکه صرفا ولتاژوجریان محدوده maxِ عملکردِ ترانزیستورو گفته؟
    دراینجا از ولتاژ5ولت استفاده می کنم ولی میخوام ترانزیستور بااعمال این ولتاژ،ولتاژ12ولت رو برقرار کنه ، 5ولت رو دادم به بیس،12ولت به کلکتور،0ولت به امیتر .ولی ترانزیستور به درستی کار نمی کنه و به طورکلی حتی اگر به کلکتور هیچ ولتاژی هم اعمال نشه همون جریانی رو عبور میده که 5ولت میده؟

پاسخ : طرزکار ترانزیستور c945

نوشته اصلی توسط tempel نمایش پست ها
    سلام، باطرزکار ترانزیستورهای BJT وبایاس کردن اونها آشنا هستم ولی به طورعملی دراستفاده کردن از آنها مشکل دارم و وقتی درعمل از یک ترانزیستور (مثلاC945 برای سوییچینگ) استفاده می کنم ،
    به درستی کار نمی کنه یا خیلی داغ میشه و به منبع فشار زیادی وارد میکنه،دیتاشیت رو که بررسی میکنم برای هر ترانزیستور یه سری ولتاژوجریان مربوط به پایه هارو داده واز اونجاییکه ترانزیستور قطعه اکتیو به حساب میاد،آیا باید قبل از استفاده از ترانزیستور(همون c945 رو درنظربگیرید)این ولتاژوجریان بین پایه ها رعایت بشه یا اینکه صرفا ولتاژوجریان محدوده maxِ عملکردِ ترانزیستورو گفته؟
    دراینجا از ولتاژ5ولت استفاده می کنم ولی میخوام ترانزیستور بااعمال این ولتاژ،ولتاژ12ولت رو برقرار کنه ، 5ولت رو دادم به بیس،12ولت به کلکتور،0ولت به امیتر .ولی ترانزیستور به درستی کار نمی کنه و به طورکلی حتی اگر به کلکتور هیچ ولتاژی هم اعمال نشه همون جریانی رو عبور میده که 5ولت میده؟
    سلام
    پس احتمالا زدی ترانزیستور رو ترکوندی، چون حداکثر جریانی که 945 میتونه از خودش عبور بده، 150 میلی آمپره و وقتی شما 5 ولت مستقیم میدی به بیس و صفر رو میدی به امیتر عملا ولتاژ دوسر Vbe رو به 5 رسوندی و این یعنی ترانزیستور در حدود کیلو آمپر هم بهش بدی از خودش عبور میده چه برسه به ... بیا ترانزیستور رو با دو تا مقاومت بایاس کن، یعنی یدونه بزار قبل از بیس که ولتاژ VBE رو 0.7 ولت بمونه و مازاد ولتاژ بیافته دو سر مقاومت بیس، یدونه هم بزار تو مسیر کلکتور-VCC تا جریان عبوری از ترانزیستورت رو محدود کنه. در این صورت ترانزیستور داغ نمیکنه، کتاب الکترونیک رضوی هم بگیر بخون فوق العاده دستت راه میافته.
    رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

فکر کنم عملا اتصال کوتاه شده باشه
      کلکتور 12 ولت
      امیتر 0 ولت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط dostajn نمایش پست ها
        فکر کنم عملا اتصال کوتاه شده باشه
        کلکتور 12 ولت
        امیتر 0 ولت
        جریان کلکتور-امیتر توسط جریانی که به بیس میرسه کنترل میشه و به این صورت هست که Hfe×Ib =Ic میشه، یعنی اگه بتای ترانزیستوری 200 باشه شما اگه یه میلی آمپر به بیس بدی، 200 میلی آمپر جریان کلکتور به امیتر میشه.
        مثلا اگه یه مقاومت 1 کیلویی بزاری سر بیس و 5 ولت بهش بدی، در اینصورت مقادیر به شکل زیر میشه:
        Vbe=0.7 چون از جنس دیود هست
        Ib=(5-0.7)/1000 =0.0047A=4.7mA
        که اگه بتای ترانزیستور 200 باشه جریان کلکتور-امیتر میشه: 200×4.7= 1A
        رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X