اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

همه چیز در باره چسب All Info Glue

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

همه چیز در باره چسب All Info Glue

سلام دوستان.... در این تاپیک میخواهیم هر سوال یا اطلاعاتی
    که در مورد هر نوع چسب داریم مطرح کنیم...
    چسب چوب... MDF -چوب تک فصل یا چهار فصل-پرس سر یا گرم
    چسب مایع .... قطره ای - یک دو سه - دوقلو
    چسب حرارتی.... معمولی - صنعتی
    چسب نواری... یک طرفه - دو طرفه-شیشه ای-بسته بندی
    چسب رسانا - چسب اتقال حرارت دو طرفه -چسب سیلیکنی انتقال حرارت
    چسب دو طرفه عایق-چسب سیلیکنی درز گیری.....

--------------اضافه شد----------------
    سوال اول را خودم مطرح میکنم:
    بهترین برند چسب دو قلو از نظر دوستان چیست و چه تجربه ای از آن دارند؟ چه شفاف و چه نوع کدر آن...؟؟؟؟
    خلاصه چی بخرم!!!
    جدیدترین ویرایش توسط sina1359; ۰۷:۵۱ ۱۳۹۸/۰۶/۲۳.
    آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

پاسخ : همه چیز در باره چسب...

درود بر شما
    در مورد سوال شما شاید بهتر بود کاربرد را هم میفرمودید.بهترین چسب شاید یکم کلی باشه...
    اما تجربه بنده:
    1- چسب شیشه یا UV : برند ergo مدل 8500 ساخت سوئیس.مقاومت و چسبندگی این چسب فوقالعاده هست (حتی روی سطوح صیقلی) هم در برابر فشار هم ارتعاش.کاملا شفاف و کمی الاستیک،مایع بی بو وغلیظی هست ولی موقع خشک شدن بوی تندی داره.
    2- چسب آببندی ، قفل رزوه : برند آمریکایی Loctite . مدل 542 برای آببندی هیدرولیک/پنوماتیک و مدل 270 قفل رزوه هست.هر دو مدل از چسب های بی هوازی هستند و در خلاء خشک میشوند(در معرض هوا هیچ وقت خشک نمیشوند).542 مایع قرمز رنگ و 270 مایع سبز رنگ است. کلا این برند چسب های high tech برای کاربرد های خاص زیاد داره...این دو مدلی که استفاده کردم مشابهی از نظر کیفیت براش نمیشناسم.
    This high-strength threadlocker permanently secures and seals bolts, nuts and studs to prevent loosening due to shock and vibration. It’s perfect for all metals, including passive substrates, and is tolerant of light coatings of rust-preventative oils and minor contamination without needing to clean.

Medium strength, fast-curing thread sealant designed for the locking and sealing of fine-threaded metal pipes and fittings commonly used in hydraulic and pneumatic piping systems. Suitable for fluid filtration systems.

3- چسب دو جزئی برند Belzona ساخت انگلیس. مدل 1311 را دارم و استفاده کردم.به جرات میتونم بگم هیچ برندی تو ایران ( چه داخلی چه خارجی) همچین چیزی نداره! توی بازار بعید میدونم گیر بیاد و خیلی گرون هست.من این را در پتروشیمی گیر آوردم.برای ترمیم قطعات استفاده میشه (عمدتا فلزی) و قابل ماشین کاری هست (خودتون استحکامش رو حدس بزنین دیگه... ) چسب فوق العاده مستحکم،هر دو جزء به حالت خمیری هستند،رنگ ترکیب نهایی خاکستری مایل به مشکی.موقع ترکیب بوی تندی داره.
    کلا این برند هم چسب های با کاربرد های خاص زیاد داره...چیزهایی که شاید تا حالا نشنیدید.مثل برای استفاده زیر آب یا قطعات غوطه ور در روغن و گریس و ...
    A two-part epoxy-based repair composite designed for metal repair and protection against the effects of erosion and corrosion.
    جدیدترین ویرایش توسط behnam18; ۱۸:۲۸ ۱۳۹۸/۰۶/۲۲.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behnam18 نمایش پست ها
      درود بر شما
      در مورد سوال شما شاید بهتر بود کاربرد را هم میفرمودید.بهترین چسب شاید یکم کلی باشه...
      اما تجربه بنده:
      1- چسب شیشه یا UV : برند ergo مدل 8500 ساخت سوئیس.مقاومت و چسبندگی این چسب فوقالعاده هست (حتی روی سطوح صیقلی) هم در برابر فشار هم ارتعاش.کاملا شفاف و کمی الاستیک،مایع بی بو وغلیظی هست ولی موقع خشک شدن بوی تندی داره.
      2- چسب آببندی ، قفل رزوه : برند آمریکایی Loctite . مدل 542 برای آببندی هیدرولیک/پنوماتیک و مدل 270 قفل رزوه هست.هر دو مدل از چسب های بی هوازی هستند و در خلاء خشک میشوند(در معرض هوا هیچ وقت خشک نمیشوند).542 مایع قرمز رنگ و 270 مایع سبز رنگ است. کلا این برند چسب های high tech برای کاربرد های خاص زیاد داره...این دو مدلی که استفاده کردم مشابهی از نظر کیفیت براش نمیشناسم.
      This high-strength threadlocker permanently secures and seals bolts, nuts and studs to prevent loosening due to shock and vibration. It’s perfect for all metals, including passive substrates, and is tolerant of light coatings of rust-preventative oils and minor contamination without needing to clean.

Medium strength, fast-curing thread sealant designed for the locking and sealing of fine-threaded metal pipes and fittings commonly used in hydraulic and pneumatic piping systems. Suitable for fluid filtration systems.

3- چسب دو جزئی برند Belzona ساخت انگلیس. مدل 1311 را دارم و استفاده کردم.به جرات میتونم بگم هیچ برندی تو ایران ( چه داخلی چه خارجی) همچین چیزی نداره! توی بازار بعید میدونم گیر بیاد و خیلی گرون هست.من این را در پتروشیمی گیر آوردم.برای ترمیم قطعات استفاده میشه (عمدتا فلزی) و قابل ماشین کاری هست (خودتون استحکامش رو حدس بزنین دیگه... ) چسب فوق العاده مستحکم،هر دو جزء به حالت خمیری هستند،رنگ ترکیب نهایی خاکستری مایل به مشکی.موقع ترکیب بوی تندی داره.
      کلا این برند هم چسب های با کاربرد های خاص زیاد داره...چیزهایی که شاید تا حالا نشنیدید.مثل برای استفاده زیر آب یا قطعات غوطه ور در روغن و گریس و ...
      https://www.belzona.com/en/products/1000/1311.aspx
      دوست عزیز خیلی جالب بود...انگار شما اطلاعات زیادی در مورد چسب دارید....
      باز هم اگر امکان دارد اطلاعات بیشتری در این زمینه به من و دوستان بدهید...
      پ.ن: من در نظرم یک چسب دو قلو معمولی مانند هل - زیپر - رازی - جلاسنج - اوهو (UHU)
      بود که مصارف عمومی دارند... البته از اطلاعات شما استفاده کردیم....
      مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
      _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

چسب حرارتی یا Hot Melt Glue
        میله ها و یا استوانه های پلاستیکی هستند (که گاه به شکل بالشتی هم تولید می شوند) و در دو سایز با قطرهای
        11 و 7 میلیمتری تولید شده که به وسیله دستگاهی به نام هیتگان یا گلو گان یا دستگاه چسب حرارتی که به برق متصل شده و
        با حرارت المت داخلی ذوب شده و مورد مصرف قرار میگیرد.....دستگاه های تفنگ حرارتی به دو سایز بزرگ و کوچک تولید می شود
        که به ترتیب دو سایز میله با قطر 11 و7 میلیمتری را مورد مصرف قرار میدهند و تفنگ صنعتی نیز چسب بالشتی مصرف می کند...
        چسبهای حرارتی میله ای به دو صورت
        معمولی و صنعتی تولید میشوند:
        نوع
        معمولی که معمولا به شکل بیرنگ شفاف (شیشه ای) و یا کمی مات تولید شده و گروهی از آن ها نیز به رنگهای مختلف و یا حتی اکلیل دار تولید می شود و مصرف عمومی مثل الکترونیک - کاردستی - چوب - مجسمه سازی - پارچه -گلدوزی....و استفاده های عمومی دارند....

نوع صنعتی که نصبت به نوع معمولی آن دارای تراکم و فشردگی بیشتری بوده (دانسیته بالاتر) و کمی پلاستیک آن حالت چسبندگی
        داشته و در حرارت بالاتری نصبت به نوع معمولی ذوب می شوند و چسبندگی خیلی بیشتری نصبت به نوع معمولی آن ایجاد میکند....
        در نتیجه استقامت بیشتری نصبت به نوع معمولی آن خواهند داشت.... مصارف : کارهای صنعتی- جعبه سازی-صنعت خودرو....
        برای ذوب کردن آنها از همین تفنگهای معمولی باید استفاده کرد ولی کمی دیرتر ذوب شده و آماده استفاده میشوند....
        معمولا به 3 رنگ بی رنگ بسیار مات مایل به سفید - مشکی - زرد تولید میشود....اما همه کاملا مات هستند و به سختی (نصبت به
        نمونه معمولی) خم شده و استحکام و فشردگی یا همان دانسیته بیشتری دارند و وقتی در داخل دست گرفته می شود کمی چسبندگی دارند... بسته به برند آن ... رنگشان متفاوت میباشد... مثلا برند اشتاینل آلمان نوع معمولی را شفاف عرضه کرده و به اسم کریستال به فروش میرساند و نوع صنعتی را با رنگ شیشه ای کدر مایل به سفید عرضه میکند با نام اولترا پاور... برند جانسون تایوان نوع معمولی را به صورت بی رنگ براق و کمی مات تولید کرده و نوع صنعتی زرد مات می باشد.... یا برند کینگ تایوان که معمولی بی رنگ کمی مات بوده و نوع صنعتی به رنگ سفید مات عرضه می شود.... کلا رنگ
        زرد صنعتی بیشترین قدرت چسبندگی را دارا می باشد...
        برای مثال عکس نوع صنعتی و معمولی جانسون تایوان را مشاهده می کنید....:

سه رنگ عمومی میله های چسب حرارتی صنعتی:

Super Strong Viscosity Hot Melt Glue Sticks

جدیدترین ویرایش توسط sina1359; ۰۷:۵۶ ۱۳۹۸/۰۶/۲۳.

دیدگاه

درود بر شما
          اما تجربه بنده:

https://www.belzona.com/en/products/1000/1311.aspx
          زدن اون دکمه تشکر برای این اطلاعات کم بود
          بازم منون
          البته منتظر توضیحات کاملترم هستیم

دیدگاه

پاسخ : همه چیز در باره چسب All Info Glue

ممنون از لطفتون...اگر باز هم اطلاعاتی به ذهنم رسید حتما اینجا قرار میدم.اطلاعات بنده اکثرا تجربی هست و مثل جناب sina1359 جامع و تخصصی نمی تونم کمک کنم.
            ولی اگر علاقه دارید میتونید به کاتالوگ همون شرکت هایی که اشاره کردم سر بزنید.متاسفانه اینجوری هم نیست که هر برند و مدلی که مد نظرتون باشه را بتونید گیر بیارید و استفاده کنید.مثلا بر فرض چسب belzona را پیدا کردید ولی کاربردتون باید هزینه بالای اون رو توجیح بکنه.به همین دلیل هرجایی گیر نمیاد چون کمتر صنعتی را توی ایران میشه اشاره کرد که چنین هزینه هایی براشون هیچ اهمیتی نداره و برای همینه اونجاها چیزهایی میتونید پیدا کنید که شاید هیج جای دیگه کشور پیدا نشه...
            در مورد چسب هایی که جناب sina1359 فرمودند تقریبا همه رو استفاده کردم.برای کارهای عمومی شخصا تفاوت برجسته ای بین محصولات بازار ندیدم(برند evobond هم در همون رده چسب خوبیه).معمولا زمانی تفاوت ها به چشم میاد که سطح کاربری یکم تخصصی تر میشه و شما دنبال یک ویژگی خاص میگردید.
            مثلا اگه به من بگید یک رزین اپوکسی شفاف میخوام که اصلا تغییر رنگ نده من میگم E-8127c با هاردنر H-3895c محصول epoxiran تایوان را بگیر که در اصطلاح بازار میگن قطره اشکی ( یعنی اینقدر شفاف هست).ولی خوب قیمتی دو برابر رزین اپوکسی های معمول داره.پس اگه رنگ رزین براتون مهم نیست یا ماندگاری رنگ مهم نیست دلیلی نداره اونقدر هزینه کنید.یکی میگه فقط شفاف میخوام باشه! حال اینکه شفافی که قطره اشکی باشه با شفافی که یک پرده آبی،زرد یا بنفش باشه خیلی فرق داره.ممکنه یک پرده تغییر رنگ برای یکی اصلا مهم نباشه یا حتی متوجه نشه!، ولی برای یکی دیگه کل مسئله همین باشه...

دیدگاه

ممنون از لطفتون...اگر باز هم اطلاعاتی به ذهنم رسید حتما اینجا قرار میدم.اطلاعات بنده اکثرا تجربی هست و مثل جناب sina1359 جامع و تخصصی نمی تونم کمک کنم.
              ولی اگر علاقه دارید میتونید به کاتالوگ همون شرکت هایی که اشاره کردم سر بزنید.متاسفانه اینجوری هم نیست که هر برند و مدلی که مد نظرتون باشه را بتونید گیر بیارید و استفاده کنید.مثلا بر فرض چسب belzona را پیدا کردید ولی کاربردتون باید هزینه بالای اون رو توجیح بکنه.به همین دلیل هرجایی گیر نمیاد چون کمتر صنعتی را توی ایران میشه اشاره کرد که چنین هزینه هایی براشون هیچ اهمیتی نداره و برای همینه اونجاها چیزهایی میتونید پیدا کنید که شاید هیج جای دیگه کشور پیدا نشه...
              در مورد چسب هایی که جناب sina1359 فرمودند تقریبا همه رو استفاده کردم.برای کارهای عمومی شخصا تفاوت برجسته ای بین محصولات بازار ندیدم(برند evobond هم در همون رده چسب خوبیه).معمولا زمانی تفاوت ها به چشم میاد که سطح کاربری یکم تخصصی تر میشه و شما دنبال یک ویژگی خاص میگردید.
              مثلا اگه به من بگید یک رزین اپوکسی شفاف میخوام که اصلا تغییر رنگ نده من میگم E-8127c با هاردنر H-3895c محصول epoxiran تایوان را بگیر که در اصطلاح بازار میگن قطره اشکی ( یعنی اینقدر شفاف هست).ولی خوب قیمتی دو برابر رزین اپوکسی های معمول داره.پس اگه رنگ رزین براتون مهم نیست یا ماندگاری رنگ مهم نیست دلیلی نداره اونقدر هزینه کنید.یکی میگه فقط شفاف میخوام باشه! حال اینکه شفافی که قطره اشکی باشه با شفافی که یک پرده آبی،زرد یا بنفش باشه خیلی فرق داره.ممکنه یک پرده تغییر رنگ برای یکی اصلا مهم نباشه یا حتی متوجه نشه!، ولی برای یکی دیگه کل مسئله همین باشه...
              سلام دوست عزیز.... بینهایت ممنون برای توضیحات خوبتون....
              باز هم این تجربیات با ارزش را در اختیار من و دوستان قرار دهید ممنون میشیم....
              یک سوال دوست عزیز: قویترین چسب ایرا ن و قویترین چسب جهان چیست؟ این برایم همیشه سوال بود!
              چه چسبی در دنیا به عنوان بهترین چسب و قویترین چسب شناخته شده است؟ درایران چه نوع چسبی قویترین است؟

دیدگاه

خوب همونطور که در پست قبل هم اشاره کردم عقیده ندارم که "ترین" وجود داشته باشه.چون واقعا یک زمینه علمی کاملا تخصصی هست و بعضا صنایع high tech زیادی پیرامونش درست شده.
                اگر فقط یک نوع چسب به عنوان "قویترین" یا "بهترین" و ... وجود داشت خیلی عالی میشد.احتمالا همه همون رو تولید میکردن...
                چیزی که شاید در ذهن شماست همان مصارف عمومی باشه.که خوب هیچ چسب همه کاره ای نمیتونه همه ویژگی ها رو همزمان داشته باشه.ضمن اینکه باید "قوی" رو هم معنی کنید.قوی در چه زمینه ای؟ مقاومت در برابر نیرو؟ ( حالا چه نیرویی؟ ضربه؟ارتعاش؟...) در برابر حرارت؟ در برابر خوردگی ؟( اسید؟باز؟ نمکها؟گاز؟...) ....
                همه این عوامل رو نمیشه یکجا داشت...مثلا چسب 123 ترد هست پس نمیشه جایی که بهش ارتعاش وارد میشه ازش استفاده کرد.یا اینکه نسبت به حرارت خیلی حساسه،پس اگه دما مسئله شماست احتمالا باید دنبال چسب پایه سیلیکون باشید.یا چسب فلز نمیتونه پلاستیک رو بچسبونه و بلعکس اکثر چسبهای پلاستیک و لاستیک پایه حلال دارند و از این طریق عمل چسباندن را انجام میدهند پس برای فلز بی کاربرد هست...حتی اینکه پلاستیک باشه،لاستیک باشه یا حتی چه لاستیکی مهمه...
                در مورد لاستیک تجربه استفاده از یکی از این چسب ها رو دارم:
                چسب لاستیک یا چسب نوار نقاله هم بهش میگن : مدل SC2000 محصول tip top آلمانی که برای چسباندن لاستیک به فلز / لاستیک به لاستیک / ترمیم و پر کردن قطعات لاستیکی بکار میره.مدل sc4000 هم هست که جایگزین sc2000 هست.من از این چسب برای چسباندن لاستیک epdm روی استیل 304 استفاده کردم.
                یکی از کاربردهاش عایق کردن جداره داخلی مخازن حمل و نگهداری اسید هست.سطح داخل این مخازن رو با لاستیک epdm و این چسب که حلال این لاستیک را داره به مخزن میچسبونن (یک چسب دو جزئی هست)

دیدگاه

خوب همونطور که در پست قبل هم اشاره کردم عقیده ندارم که "ترین" وجود داشته باشه.چون واقعا یک زمینه علمی کاملا تخصصی هست و بعضا صنایع high tech زیادی پیرامونش درست شده.
                  اگر فقط یک نوع چسب به عنوان "قویترین" یا "بهترین" و ... وجود داشت خیلی عالی میشد.احتمالا همه همون رو تولید میکردن...
                  چیزی که شاید در ذهن شماست همان مصارف عمومی باشه.که خوب هیچ چسب همه کاره ای نمیتونه همه ویژگی ها رو همزمان داشته باشه.ضمن اینکه باید "قوی" رو هم معنی کنید.قوی در چه زمینه ای؟ مقاومت در برابر نیرو؟ ( حالا چه نیرویی؟ ضربه؟ارتعاش؟...) در برابر حرارت؟ در برابر خوردگی ؟( اسید؟باز؟ نمکها؟گاز؟...) ....
                  همه این عوامل رو نمیشه یکجا داشت...مثلا چسب 123 ترد هست پس نمیشه جایی که بهش ارتعاش وارد میشه ازش استفاده کرد.یا اینکه نسبت به حرارت خیلی حساسه،پس اگه دما مسئله شماست احتمالا باید دنبال چسب پایه سیلیکون باشید.یا چسب فلز نمیتونه پلاستیک رو بچسبونه و بلعکس اکثر چسبهای پلاستیک و لاستیک پایه حلال دارند و از این طریق عمل چسباندن را انجام میدهند پس برای فلز بی کاربرد هست...حتی اینکه پلاستیک باشه،لاستیک باشه یا حتی چه لاستیکی مهمه...
                  در مورد لاستیک تجربه استفاده از یکی از این چسب ها رو دارم:
                  چسب لاستیک یا چسب نوار نقاله هم بهش میگن : مدل SC2000 محصول tip top آلمانی که برای چسباندن لاستیک به فلز / لاستیک به لاستیک / ترمیم و پر کردن قطعات لاستیکی بکار میره.مدل sc4000 هم هست که جایگزین sc2000 هست.من از این چسب برای چسباندن لاستیک epdm روی استیل 304 استفاده کردم.
                  یکی از کاربردهاش عایق کردن جداره داخلی مخازن حمل و نگهداری اسید هست.سطح داخل این مخازن رو با لاستیک epdm و این چسب که حلال این لاستیک را داره به مخزن میچسبونن (یک چسب دو جزئی هست)
                  بله دقیقا شما درست میفرمایید... من که کم آوردم بهتر است سوال را جور دیگری مطرح کنم دوست عزیز
                  هدف من استفاده از چسبی است که در مدار های الکترونیکی قابل استفاده بوده و بعد از چسب حرارتی که بهترین است...
                  در مناطقی که حرارت بیشتر است و یا به استحکام و قدرت بیشتری برای چسبندگی نیاز است... شما چه چسبی پیشنهاد میدهید...
                  سوال دوم : بهترین چسب برای انتقال حرارت (برای اتصال هیتسینک به چیپ) در ایران چه برندی است که بیشترین ظریب انتقال حرارت را دارد؟
                  سوال سوم: یک چسب دو قلوی با کیفیت همه کاره خوب در ایران را بفرمایید که در بازار موجود باشد (چه خارجی و چه ایرانی)....
                  پ.ن: به این صورت بهتر شد؟ دقیقا همین است و حق با شماست و هر چسبی برای کاری مناسب است...

دیدگاه

من خودم از برند Kafuter هم چسب هم خمیر سیلیکونش رو استفاده کردم.تو بازار زیاد هست.الان خمیرش رو دارم که برای انتقال حرارت هست مدل K-5211 . چسبش هم که برای روی قطعات میزنن برای استحکام بیشتر یا عایق شدن.در کل دنبال چسب سیلیکون RTV باشید برای اینکار که همون چسب لاستیکی هست که روی بعضی قطعات روی بردها میبینید.ولی در مورد ریز مشخصات فنی خودم چیزی ندیدم روی جعبه هاشون که نزده شاید توی کاتالوگ ها بتونی گیر بیاری...ولی میدونم که بهترین خمیر سیلیکون ها اونهایی هست که برای cpu استفاده میشه و بصورت سرنگی هستند.ضریب انتقال حرارت اون ها خیلی از مدل های صنعتی بیشتره.
                    خمیر سیلیکون
                    چسب سیلیکون
                    تجربه استفاده از بقیه برند ها رو نداشتم.
                    چسب دو قلو هم که جدیدا نرفتم بازار ولی خودم اینو دارم راضیم ازش هنوز تمومش نکردم :

دیدگاه

سلام.... باز هم ممنون برای پاسخ سریع به سوالات....
                      پس شما هم Kafuter را پیشنهاد میدهید.....

انواع چسب سیلیکنی مورد استفاده در الکترونیک (نوع عایق high voltage و نوع انتقال حرار):
                      دوست عزیز یک تحقیق در موردبرند
                      Kafuter انجام دادم و متوجه شدم چسب سیلیکنی دو مدل می باشد....
                      البته برای کاربرد الکترونیک آن....
                      1- نوع اول که بیشتر عایق بوده تا انتقال دهنده حرارت و میزان
                      انتقال حرارت این سری پایین می باشد و شباهت زیادی به چسبهای سیلیکنی درز گیری مثل چسب آکواریوم
                      را دارد.... در برند Kafuter با شماره 3 رقمی که اول آن 7 میباشد شروع میشود ... مانند
                      704....
                      این سری برای پوش دادن ترانسهای هسته فریت و قطعات های ولتاژ (high voltage) کاربرد دارد.....جلوی لرزش را گرفته
                      و عایق الکتریکی برای جلوگیری از آرک زدن مدارها می باشد....من یک بار اشتباها از این سری برای TEC استفاده
                      کردم که بیشتر به عنوان عایق عمل کرده و کاملا TEC را از کار انداخت و تجربه خوبی شد....
                      2-نوع دوم که برای انتقال حرارت می باشد و بیشتر برای انتقال حرارت چیپ ها یا LED پاور به هیتسینک استفاده می شود...
                      در برند Kafuter سری
                      520x برای این کار می باشد و سری521x نیز خمیر سیلیکنی آن است
                      عدد آخر ضریب انتقال حرارت آن چسب یا خمیر میباشد... که من با x نمایش دادم....
                      مثلا 5202 ضریب انتقال حرارتش 0.8 می باشد... و 5203 ضریب انتقال 1.2 داشته و 5204 ضریب انتقال 1.6 است
                      که سری K-5204 k که سری پیشوند K است با بالا بودن ضریب انتقال حرارت برای CUP کامپیوتر هم استفاده می شود ....

جدیدترین ویرایش توسط sina1359; ۲۰:۳۳ ۱۳۹۸/۰۶/۲۴.

دیدگاه

خب خب میبینیم باز هم آقا سینا یک تنه تایپیک رو برده جلو.
                        من هم تجربه ی کوچیک دارم که عرض کنم خدمت شما ،
                        چسب سیلیکون درزگیر که تو بازار به چسب اکواریوم معروفه ، در رنگ های مختلف وجود داره ، مشکی ، نیمه شفاف ، سفید ، نوع نیمه شفاف بیشترین کاربرد و کمترین قیمت رو داره ، خارجی (عموما ترک) و ایرانیش تو بازار وجود داره ، خودم به شخصه برای ضد آب کردن برد ها ازش استفاده میکنم ، خوبیش اینه که اشتعال پذیر نیست و دمای بالایی رو میتونه تحمل کنه ، نوع ایرانیش برند کاسپین رو استفاده میکنم . بوی تندی داره که بعد از خشک شدن از بین میره ، مقاومت کششی متوسطی داره ، کشسان هست و انعطاف پذیر ، تقریبا به هر سطحی از جمله فلز و شیشه و چینی و پلاستیک میچپسبه . در بسته بندی های مختلف وجود داره که خودم از کارتریج 300 میلی لیتری استفاده میکنم . قیمتش هم مناسبه ،مدت زمان خشک شدن اولیه 30 دقیقه و خشک شدن کامل 8 ساعت(بسته به ضخامت)
                        چسب پلی اورتان : مثله چسب اکواریوم ، مقاومت کششی بالاتری داره ، چسبندگی بیشتری داره ، یه کم کش میاد ، قیمت بالاتری داره ، رنگش معمولا سفید و مشکی تو بازار هست ، در مجاورت رطوبت خشک میشه ، بوی نسبتا تندی داره ، مدت زمان خشک شدن اولیه اش حدود 1 ساعت و خشک شدن کامل 24 ساعت(بسته به ضخامت) خودم به شخصه برای محکم کردن قطعاتی مثله سلف و خازن روی برد در برابر ارتعاشات ازش استفاده میکنم چون ممکنه ارتعاشات باعث خستگی فلزی روی پایه ی قطعات بشه . به عنوان ضد آب و درزگیر هم میشه استفاده کرد.
                        به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                        الکترونیک قدرت
                        الکترونیک آنالوگ
                        طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                        ---------------------BMCELEC@-------------------
                        ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                        ---------------www.bmc-elec.com--------------
                        ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

درود بر شما
                          سلام دوست عزیز .... در مورد چسب دوقلو ایرانی چند روزیست که
                          در حال سرچ کردن هستم و به برندهای زیر رسیدم....
                          غفاری - رازی - جلاسنج - هل - زیپر
                          نظرتان در مورد این برندها چیست و هر کدام چه نقاط قوت و ضعف های دارند؟
                          هر کدام از این برندها دارای دو مدل ارزان و معمولی (شفاف و مات) و یک نمونه حرفه ای گران هستند....
                          منتظر راهنمایی های خوب شما هستین... با تشکر

دیدگاه

سلام دوست عزیز ،
                            بنده به دنبال ماده ای هستم که برای آب بندی بردها استفاده کنم ، تا بحال از چسب اکواریوم استفاده میکردم ، این چسب دوتا مشکل داره ، یک اینکه برای کار بنده گرونه و دو اینکه چسبندگیش بالا هست و به قطعات الکترونیکی میچسبه و کار تعمیرات رو سخت و غیر ممکن میکنه ،
                            در دستگاهای چینی از ماده ای ژله ای استفاده میکنن که متوجه نشدم چیه ، خیلی راحت کنده میشه ، رنگ و شفافیتش هم مهم نیست ،
                            یک دوستی میگفت از لاتکس به همراه فیلرهایی مثله تالک یا کربنات کلسیم استفاده کنم ، اما خواستم نظر شما رو هم بدونم ،
                            فقط این ویژگی ها برام مهمه : ارزان باشه ، اشتعال پذیر نباشه ، راحت مثله ژله کنده بشه ،
                            با تشکر
                            جدیدترین ویرایش توسط hoseyni emeni; ۲۱:۴۵ ۱۳۹۸/۰۶/۲۴.
                            به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                            الکترونیک قدرت
                            الکترونیک آنالوگ
                            طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                            ---------------------BMCELEC@-------------------
                            ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                            ---------------www.bmc-elec.com--------------
                            ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
                              خب خب میبینیم باز هم آقا سینا یک تنه تایپیک رو برده جلو.
                              من هم تجربه ی کوچیک دارم که عرض کنم خدمت شما ،
                              چسب سیلیکون درزگیر که تو بازار به چسب اکواریوم معروفه ، در رنگ های مختلف وجود داره ، مشکی ، نیمه شفاف ، سفید ، نوع نیمه شفاف بیشترین کاربرد و کمترین قیمت رو داره ، خارجی (عموما ترک) و ایرانیش تو بازار وجود داره ، خودم به شخصه برای ضد آب کردن برد ها ازش استفاده میکنم ، خوبیش اینه که اشتعال پذیر نیست و دمای بالایی رو میتونه تحمل کنه ، نوع ایرانیش برند کاسپین رو استفاده میکنم . بوی تندی داره که بعد از خشک شدن از بین میره ، مقاومت کششی متوسطی داره ، کشسان هست و انعطاف پذیر ، تقریبا به هر سطحی از جمله فلز و شیشه و چینی و پلاستیک میچپسبه . در بسته بندی های مختلف وجود داره که خودم از کارتریج 300 میلی لیتری استفاده میکنم . قیمتش هم مناسبه ،مدت زمان خشک شدن اولیه 30 دقیقه و خشک شدن کامل 8 ساعت(بسته به ضخامت)
                              چسب پلی اورتان : مثله چسب اکواریوم ، مقاومت کششی بالاتری داره ، چسبندگی بیشتری داره ، یه کم کش میاد ، قیمت بالاتری داره ، رنگش معمولا سفید و مشکی تو بازار هست ، در مجاورت رطوبت خشک میشه ، بوی نسبتا تندی داره ، مدت زمان خشک شدن اولیه اش حدود 1 ساعت و خشک شدن کامل 24 ساعت(بسته به ضخامت) خودم به شخصه برای محکم کردن قطعاتی مثله سلف و خازن روی برد در برابر ارتعاشات ازش استفاده میکنم چون ممکنه ارتعاشات باعث خستگی فلزی روی پایه ی قطعات بشه . به عنوان ضد آب و درزگیر هم میشه استفاده کرد.
                              سلام....به به استاد حسینی عزیزمان هم وارد بحث شدند....
                              چه جالب .... پس از چسبهای سیلیکنی معمولی هم مثل چسب آکواریوم برای برد میتوان استفاده کرد... رنگهای مختلف هم دارن... نمیدانستم
                              محیط اسیدی یا... ندارند که به برد آسیب بزنند؟...... ممنون برای توضیحات خوبتان و به اشتراک گذاشتن تجربیات گرانبهایتان با من و دیگر دوستان....

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X