اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای ساخت کنترلر یک دستگاه آزمایشگاهی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی برای ساخت کنترلر یک دستگاه آزمایشگاهی

با سلام و عرض احترام

یک دستگاه هست که برای پایان نامم ساختمش، شامل یک پمپ و شیر گاز و چند سنسور هست که به آردویینو متصل هستند و با پروسسینگ برنامشو نوشتم و کار می کنه.
    حالا می خوام این دستگاه را کمی بهتر کنم و به صورت یک دستگاه کامل و آزمایشگاهی ارائه کنم و برنامش هم با ویژوال استودیو تحت ویندوز بنویسم. لطفا در چند مورد زیر من را راهنمایی فرمایید.

آیا استفاده از آردویینو مناسب هست؟ در دستگاه هایی که به صورت صنعتی یا آزمایشگاهی تولید می شوند از چه سیستمی استفاده می شه؟
    آردویینو به صورت سریال با رایانه ارتباط برقرار می کنه، برای کنترل چند سخت افزار کدش را به صورت یک سری می فرستم و دیتاهای چند سنسور را هم به صورت یک سری دریافت می کنم. به عنوان مثال (پمپ:روشن، شیر گاز: باز) و (سنسوریک:125،سنسور دو:240) آیا روش بهتری وجود داره؟

اگر منابع مطالعاتی و یا کلیدواژه های مناسب در اختیارم قرار دهید هم خیلی خوبه

با تشکر فراوان

پاسخ : راهنمایی برای ساخت کنترلر یک دستگاه آزمایشگاهی

سلام
    برای دستگاه هایی که قرار فروش برن باید برد کنترلر رو خودتون طراحی کنید. به همراه رعایت الزامات صنعتی و فنی.
    چون باید قابلیت اطمینان دستگاهتون بالا باشه

برای AVR ارتباط سریال تنها گزینه است. مگر اینکه ارتباط USB رو مستقیم خودتون پیاده سازی کنید.
    ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Quantum. نمایش پست ها
      با سلام و عرض احترام

یک دستگاه هست که برای پایان نامم ساختمش، شامل یک پمپ و شیر گاز و چند سنسور هست که به آردویینو متصل هستند و با پروسسینگ برنامشو نوشتم و کار می کنه.
      حالا می خوام این دستگاه را کمی بهتر کنم و به صورت یک دستگاه کامل و آزمایشگاهی ارائه کنم و برنامش هم با ویژوال استودیو تحت ویندوز بنویسم. لطفا در چند مورد زیر من را راهنمایی فرمایید.

آیا استفاده از آردویینو مناسب هست؟ در دستگاه هایی که به صورت صنعتی یا آزمایشگاهی تولید می شوند از چه سیستمی استفاده می شه؟
      آردویینو به صورت سریال با رایانه ارتباط برقرار می کنه، برای کنترل چند سخت افزار کدش را به صورت یک سری می فرستم و دیتاهای چند سنسور را هم به صورت یک سری دریافت می کنم. به عنوان مثال (پمپ:روشن، شیر گاز: باز) و (سنسوریک:125،سنسور دو:240) آیا روش بهتری وجود داره؟

اگر منابع مطالعاتی و یا کلیدواژه های مناسب در اختیارم قرار دهید هم خیلی خوبه

با تشکر فراوان

اگه با واژه و قیافه آردویینو مشکلی ندارید، میتونید استفاده کنید. واژه صنعتی چیزی جز رعایت بیشتر یه سری نکات ساده و بدیهی نیست. (مگر اینکه شرایط واقعا خاص باشه مث دمای بالای 80 درجه و زیر کاپوت ماشین تو تابستون اهواز).

برای ارتباط سریال، حتما از parity استفاده کنید (بصورت پیش فرض تو خیلی از کاربردهای معمولی غیرفعاله). و یه سیستم پاسخدهی هم راه بندازید. مثلا دستگاه پس از دریافت یه دستور درست (درست بودنش با parity چک میشه) یه پاسخ بده. اگر یه داده parity ش با خودش نخونه، کلا حذف میشه و سیستم پاسخی بش نمیده.

نرم افزارتون رو در مقابل ارورهای جوات باز کردن پورت سریال روی رایانه مقاوم کنید. مثلا اگر وسط کار کابلو جدا کرد، برنامه ارور ران تایم و غیرقابل پیشبینی نده. صرفا بنویسه که کابل جدا شد. یا اینکه بعد از وصل شدن کابل خودش اتوماتیک بهش وصل بشه (یه روش خیلی ساده هست که برای همه ی پورت ها یه داده ی مشخص میگیره و پورتی که جواب مناسب بهش بده، متوجه میشه دستگاه خودشه و بهش وصل میشه) و نیاز به انتخاب کردن پورت نداشته باشه. البته خیلی لزومی نداره.

اپتونو با سی شارپ بنویسی ترجیحا.
      Si vis pacem, para bellum

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AliRezaDAVE نمایش پست ها
        سلام
        برای دستگاه هایی که قرار فروش برن باید برد کنترلر رو خودتون طراحی کنید. به همراه رعایت الزامات صنعتی و فنی.
        چون باید قابلیت اطمینان دستگاهتون بالا باشه
        تشکر از پاسختون
        چرا طراحی برد باعث بالا رفتن اطمینان دستگاه نسبت به آردویینو می شه؟
        منظورتون از رعایت الزامات صنعتی و فنی چیه؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط tiranoid نمایش پست ها
        برای ارتباط سریال، حتما از parity استفاده کنید (بصورت پیش فرض تو خیلی از کاربردهای معمولی غیرفعاله). و یه سیستم پاسخدهی هم راه بندازید. مثلا دستگاه پس از دریافت یه دستور درست (درست بودنش با parity چک میشه) یه پاسخ بده. اگر یه داده parity ش با خودش نخونه، کلا حذف میشه و سیستم پاسخی بش نمیده.
        اپتونو با سی شارپ بنویسی ترجیحا.
        تشکر از پاسختان و اشتراک گذاری تجربیاتتون
        اگر بخوام در مرحله ی نهایی شکلش را تغییر بدم، مشکلی نداره که یک برد مدارچاپی با مثلا ATMega 2560 درست کنم؟ یا مثلا ATMega 328 ؟ یا باید تغییرات بیشتری داشته باشه؟

دستگاه آزمایشگاهی من شامل دو بخش می شه، یکی کنترل هایی هست که گفتم که شرایط کاری دستگاه و پارامتر ها را تنظیم و کنترل می کنه، لحظه به لحظه.
        و دستگاه دیگری که به صورت یک توان سنج نوری هست و داده های این دستگاه خروجی و هدف کار هست که باید به صورت یک سری اعداد باشه که هر 250 میلی ثانیه یکیشون اندازه گیری می شه.
        آیا می تونم هم زمان هم دستگاه اول را کنترل کنم و هم داده ها را از دستگاه دوم بگیرم و در نهایت به صورت یک نمودار روی رایانه نمایش بدم؟
        همینطور که به تدریج نمودارداده های دستگاه دوم داره شکل می گیره، کاربر بتونه به دستگاه اول دستور هم بده یا شرایط دستگاه کنترل هم بشه.
        تا الان با پروسسینگ دو تا پورت USB تعریف می کردم و از دو تا آردویینو استفاده می کردم ولی مشکل عدم تطابق زمانی به وجود میومد. که باید دستی تنظیم می کردم.
        می دونم که آردویینو مگا سه تا سریال داره ، اما باز هم فقط یک رشته را پردازش می کنه و همزمان نمی تونه به چند تا سریال کار کنه!

لطفا کمی راهنمایی فرمایید.
        با تشکر فراوان

دیدگاه

یک بخش بحث قابلیت اطمینان در دستگاه های صنعتی و آزمایشگاهی، موضوع EMC/EMI هست. حالا EMC برای شروع خیلی تو ایران جدی گرفته نمیشه. اما EMI مهمه. یعنی تجهیزتون تحت میدان های تابشی یا نویزها و سرج های جریان بتونه به کارش ادامه بده.
          اولین گام هم طراحی درست تغذیه است. استاد کی نژاد یک ویدئو عالی درباره طراحی تغذیه میکروها دارند. آردینو اینو نداره. براحتی میتونه هنگ کنه. باید این مسائل رو رعایت کنید تا مطمئن باشید دستگاهتون تحت هر شرایطی کار میکنه. فرض کنید یک مشتری دارید که کلی مواد گران قیمت رو وارد دستگاهتون کرده و یهو وسط کار در اثر یک نویز تابشی یا هدایتی میکرو هنگ میکنه و ...
          ... و (بدانيد) گرفتن تصميمهاى محكم (براى رسيدن به اهداف بزرگ) با خوش گذرانى و سفرهآ‌هاى رنگين سازگار نيست و چه بسيار كه خواب شبانه تصميمهاى محكم روز را از ميان برده و تاريكيآ‌ها، خاطره همتآ‌هاى بلند را از يادها محو كرده است. (نهجآ‌البلاغه، خطبه211)

امام علي (ع):کسي که به وقت ياري رهبرش در خواب باشد، با لگد دشمنش بيدار مي شود (غررالحکم،ص 422)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X