اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست راهنمایی برای ساخت سیستم نمایشگر اطلاعات فنی خودرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست راهنمایی برای ساخت سیستم نمایشگر اطلاعات فنی خودرو

سلام و عرض ادب
    خدمت سروران عزیز عرض کنم که بنده قصد دارم یک سیستم مجزا روی ماشین نصب کنم که اطلاعاتی که تو قسمت صفحه کیلومتر نشون میده مثل دمای مایع خنک کننده، فشار روغن، مقدار بنزین موجود در باک، وضعیت باتری و شارژ دینام و حتی سرعت و دور موتور و .... رو نشون بده.
    از اونجایی که تو شهرستان هستم و و اطلاعاتم هم در مورد الکترونیک ابتدایی هست خواستم راهنمایی بگیرم.

آیا به صورت آماده همچین چیزی وجود داره یا میشه با استفاده از برد هایی مثل آردوینو یا رزبزی پای و ... همچین کاری کرد؟
    تو سایت آموزش هایی دیدم مثلا اتصال نمایشگر و دوربین به رزبری پای یا ساخت مولتی مدیا پلیر و ... و از پتانسیل این برد ها خبر دارم ولی آموزشی در مورد اینکه بتونم اطلاعاتی که از سنسور آب و روغن یا گیج بنزین ماشین میگیرم رو به این کامپیوتر ها بدم تا رو صفحه نمایش بهم نشون بده و حتی مثلا در مواقع لزوم اخطار بده!

متاسفانه الکترونیک و برنامه نویسی کامپیوتر در حیطه تخصص من نیست، البته با الکترونیک به صورت مقدماتی آشنا هستم اینه که درخواست مساعدت دارم.

با تشکر فراوان
    حسین

پاسخ : درخواست راهنمایی برای ساخت سیستم نمایشگر اطلاعات فنی خودرو

با سلام و درود!!!
    مهندس های و کاربران گرامی لطفا اگه وقت د ارید خواهشا راهنماییم کنید!!!
    من نمایشگر بنزین موتورم خراب شده میخوام یه مدار طراحی کنم که با بالا رفتن مقاومت (پتانسومتر شناور داخل باک رنج مقاومت 10 - 98 اهم) نمایشگر لامپی (بارگراف 10 تایی) روشن شود!!
    لطفا با ای سی موجود طراحی کنید
    با تشکر وسپاسگزارم!!!
    خدا قوت...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط h_alinejad64@yahoo.com نمایش پست ها
      با سلام و درود!!!
      من نمایشگر بنزین موتورم خراب شده میخوام یه مدار طراحی کنم که با بالا رفتن مقاومت (پتانسومتر شناور داخل باک رنج مقاومت 10 - 98 اهم) نمایشگر لامپی (بارگراف 10 تایی) روشن شود!!
      با تشکر وسپاسگزارم!!!
      خدا قوت...
      سلام، خود نمایشگر بنزین پیش از اینکه خراب بشه به چه روشی سطح بنزین رو نشون میداد؟ اگه امکانش باشه همون رو درست کنین چون استاندارد تر هست.

من نمی دونم در باک موتور به چه روشی سطح بنزین رو نشون میدهند اما فرضا اگر با همین روش «پتانسیومتر شناور» باشه اینها یه خروجی دارند که ولتاژ رو نشون میده. بهش میگن خروجی آنالوگ.
      ابتدا ببینید حداکثر خروجی اون آنالوگ چند ولت هست. اگر بیشتر از ۵ ولت هست باید با یک مقسم ولتاژ، سطح ولتاژ رو به ۵ ولت کاهش بدید. حالا که خروجی رو دارید تنها چیزی که نیاز دارید یک میکروکنترلر هست که خروجی آنالوگ رو تبدیل به دیجیتال کنه (ADC) و روی بارگراف نمایش بده.

مدار خاصی نداره و بیشتر نرم افزار هست، مثلا میتونید از آردوینو مینی استفاده کنید و سیم کشی خود بارگراف هم ساده هست:

در مدار بالا مقاومت با LEDها سری نشده، فراموش نکنید که حتما برای هر LED یک مقاومت ۴۷۰ اهمی بزارید.

البته میشه به صورت آنالوگ و بدون میکرو کنترلر هم مدار رو طراحی کرد اما این روش بسیار بسیار آسون تر هست.
      جدیدترین ویرایش توسط J35U51510V3; ۱۷:۳۶ ۱۳۹۹/۰۵/۳۱.

دیدگاه

سلام
        سپاسگزارم!!
        راستش من زیاد از برنامه نوسی سر در نمیارم اگه امکانش هست ((((
        البته میشه به صورت آنالوگ و بدون میکرو کنترلر هم مدار رو طراحی کرد اما این روش بسیار بسیار آسون تر هست.)))از این طریق راهنماییم کنید ممنون میشم
        بسیار متشکرم...

ضمنا مدار قبلیش مهم نیست بطور کلی میخوام سیستمش رو عوض کنم
        بطور ساده من میخوام با تغییر مقاومت(از 10 اهم تا 100 اهم) از طریق شناور باک چراغهای بارگراف 10 تایی روشن بشه
        یعنی با بالا رفتن مقاومت چراغ های بیشتر و با پایین امدن مقاومت چراغ کمتری روشن بشه اگه امکانش هست بدون
        آردوینو باشه ممنون میشم اخه خیلی سر در نمیارم!!
        تشکر..
        جدیدترین ویرایش توسط h_alinejad64@yahoo.com; ۲۲:۱۰ ۱۳۹۹/۰۵/۳۱.

دیدگاه

سلام
          سپاسگزارم!!
          راستش من زیاد از برنامه نوسی سر در نمیارم اگه امکانش هست ((((
          البته میشه به صورت آنالوگ و بدون میکرو کنترلر هم مدار رو طراحی کرد اما این روش بسیار بسیار آسون تر هست.)))از این طریق راهنماییم کنید ممنون میشم
          بسیار متشکرم...

ضمنا مدار قبلیش مهم نیست بطور کلی میخوام سیستمش رو عوض کنم
          بطور ساده من میخوام با تغییر مقاومت(از 10 اهم تا 100 اهم) از طریق شناور باک چراغهای بارگراف 10 تایی روشن بشه
          یعنی با بالا رفتن مقاومت چراغ های بیشتر و با پایین امدن مقاومت چراغ کمتری روشن بشه اگه امکانش هست بدون
          آردوینو باشه ممنون میشم اخه خیلی سر در نمیارم!!
          تشکر..
          به طور کلی مدارش رو بخوایین عوض کنید غیر استاندارد و خطرناک هست، ۱۰۰ اهم هم مقاومت پایینی هست (فرض بر اینکه ولتاژ ۵ ولت باشه) که باعث میشه جریان زیادی ازش عبور بکنه (حداقل باید ۱۰ کیلو باشه).
          باک پر از بنزین شوخی بردار نیست، خطر انفجار داره. خود موتور فابریکش چیه؟ چطور سطح بنزین رو تشخیص میده؟

دیدگاه

نشستم و واستون یه شماتیکی طراحی کردم.و تو نرم افزار پروتیوس هم تست گرفتم. هم از لحاظ منطقی و هم زا لحاظ نررم افزاری جواب داده.فقط یع مشکلی که هست اینه که اطلاعات دقیق از سنسور داخل باک دردست نیست.ببینید در چنین مواقعی تغییرات اهمی چندان اهمیتی نداره.درواقع تغییرات اهمی برای اینه که باعص ایجاد تغییرات ولتاژ بشه.به خاطر همینه که سنسورهای فشار و ...مذارن ک متناسب با وزن و فشار و ..ولتاژ خروجی تغییر کنه.من در این مدار از یک پتانسیومتر بین منفی باتری و +باتری که 12ولت هست وصل کردم.شما ابتدا ببین سنسور دقیقا به کجا ها وصله.مصلا مستقیم به +باتری وصله یا به منفی و ...
            در هر صورت مدار عملکردش 99درصد اوکه شده فقط مونده که شما مقدار سنسور ی که داخل باک هست رو اطلاعات درستی ازش بذاری.
            خروجی اون مقاومت متغییر داخل باک رو توسط چهارتا مقاومت متغیر دیگه بده به بیس چهارتا ترانزیستور مجزا.با سویچ شدن هر ترانزیستور یه ال ای دی روشن کن.هر مقاومت متغییر رو جوری انتخاب کن که وثتی
            1-خروجی مقاومت داخل باک بنزین رو با یک مقاومت 4.7 کیلو اهمی بده به بیس ترانزیستور npn
            2-برای هر ترانزیستور یک مقاومت متغیر 2کیلو اهمی رو از بیس ترانزیستور وصل کن به زمین.(تقسیم مقاومتی درست کن)
            3-با سویچ هر ترانزیستوری یک ال ای دی روشن میشه.

لینک فایل پروتیوس
            جدیدترین ویرایش توسط Namvar14; ۰۶:۳۲ ۱۳۹۹/۰۶/۰۱.
            eshop-hodhod.ir

دیدگاه

سلام
              وقت بخیر
              با سلام و درود!!!
              با تشکر وسپاسگزارم!!!
              خدا قوت...
              نمایشگر فعلی مقدار سوخت موتورسیکلت تون ، به چه صورتیه ؟
              عقربه ای ؟
              دیجیتالی ؟
              در صورت امکان ، جهت بررسی و امکان سنجی ، چند تصویر واضح از این نمایشگر سوخت ، در این تاپیک قرار بدید .

با احترام
              99/6/1

دیدگاه

باسلام
                دادش عقربه ای بود ک میخوام ال ای دی اش کنم
                یعنی با تغییر پتانسیومتر(شناور دخل باک 10-100 اهم) ال ای دی روشن بشه!!!
                ممنون میشم مدار رو برام بزارید!!
                سپاسگزارم

دیدگاه

باسلام
                  دادش عقربه ای بود ک میخوام ال ای دی اش کنم
                  یعنی با تغییر پتانسیومتر(شناور دخل باک 10-100 اهم) ال ای دی روشن بشه!!!
                  ممنون میشم مدار رو برام بزارید!!
                  سپاسگزارم
                  اصلا نگاه کردین؟این بی توجهی شما از دشنام هم بد تر بود.
                  من نشستم دو ساعت براتون شماتیک طرح کردم تو نرم افزار پروتیوس حتی تست هم گرفتم.چند تا پست بالاتر و با دقت بخون.اگه هم اهل فن هستی میتونی از لینک پروژه پروتوس رو دانلود کنید و متناسب با نیاز خودتون تغییرات و اعمال کنید.
                  eshop-hodhod.ir

دیدگاه

سلام داداش شرمنده متوجه نشدم!!
                    ممنون ک وقت گذاشتی!!؟
                    اطلاعات دقیق از سنسور داخل باک میخواستی :یک شناور(پتانسیومتر) از رنج 10-100 اهم!!!
                    فقط عذر میخوام من پتانسیوتر 2 کیلو ندارم یعنی باید برای هر ال ای دی یک پتانسیوتر گذاشت یا میشه با مقاومت هم انجام داد؟
                    بازم از لطفت بینهایت سپاسگزارم

دیدگاه

ممنون ک وقت گذاشتی!!؟
                      اطلاعات دقیق از سنسور داخل باک میخواستی :یک شناور(پتانسیومتر) از رنج 10-100 اهم!!!
                      فقط عذر میخوام من پتانسیوتر 2 کیلو ندارم یعنی باید برای هر ال ای دی یک پتانسیوتر گذاشت یا میشه با مقاومت هم انجام داد؟
                      با مقاومت هم میشه ولی باید ازومن خطا کرد.یعنی ابتدا با یه پتانسیومتر دونه به دونه ال ای دی هاراچک کن.ببین در چه اندازه ای از ولتاژ باید روشن شه.بعد مقاومت و معادل پتانسیومتر و پیدا کن.توصیه من همون پتانسیومتره.5تا پتانسیومتر 1500تومنه.
                      eshop-hodhod.ir

دیدگاه

ممنون ک وقت گذاشتی!!؟
                        حداکثر خروجی پتانسیومتر چند ولت هست؟ خروجی رو با مولتی متر اتصال کوتاه کن با خط منفی ببین حداکثر چقدر جریان خروجی میده؟
                        بدون دونستن این مقادیر نمیشه مداری پیشنهاد کرد...

دیدگاه

ممنون داداش ک وقت می گذاری!!
                          راستش ولتاژ هر ولتی(بین۵-۱۳) میتونه باشه فقط باید ایمنی داشته باشه (انفجار داخل باک)
                          جریان هم نمیدونم از چی باید گرفت؟
                          بازم ممنون...
                          مرسی

دیدگاه

ممنون داداش ک وقت می گذاری!!
                            راستش ولتاژ هر ولتی(بین۵-۱۳) میتونه باشه فقط باید ایمنی داشته باشه (انفجار داخل باک)
                            جریان هم نمیدونم از چی باید گرفت؟
                            بازم ممنون...
                            مرسی
                            شما همون پتانسویمتر رو بزنی درست میشه.مگه از یک سنسور انالوگ چقد جریانن میخواد بگذرهمحاسبات خیلی دقیق هم نمیخواد.به ظرزی که شما بیایید همون پتانسیومتر هارا بزنی. ولتاژ خروجی از سرسنسور باک به هریک از پتانسومترها که برسه توسط همون پتانسیومتر یک تقسیم مقاومتی بوجود میاره.معمولا در یک موتور سیکلت نهایت ولتاژ 12 ولته.
                            eshop-hodhod.ir

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X