اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبه مصرف برق لوازم الکترو نیکی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاسبه مصرف برق لوازم الکترو نیکی

سلام میخواستم بدونم چطوری میشه با یک مولتی متر میزان مصرف جریان توسط یک وسیله ی الکترونیکی رو اندازه گرفت یا مثلا میزان مصرف کلی برق برای مثلا یک ساعت رو اندازه گرفت

پاسخ : محاسبه مصرف برق لوازم الکترو نیکی

نوشته اصلی توسط Amirdamir نمایش پست ها
    سلام میخواستم بدونم چطوری میشه با یک مولتی متر میزان مصرف جریان توسط یک وسیله ی الکترونیکی رو اندازه گرفت یا مثلا میزان مصرف کلی برق برای مثلا یک ساعت رو اندازه گرفت
    باید اول ببینی مولتی مترتون امپر متر داره یا نه اگر داشت اونو تو رنج حدودی مصرف کنندت بزار بعد پراپ هارو به صورت سری تو مسیر دوشاخه برقت قرار بده

دیدگاه

اول باید بدونید نوع برقتون مستقیم ه یا متناوب
      و حدودا بدونید وسیله چقدر مصرف میکنه (اگه ننمیدونید از بیشترین رنج شروع کنید)
      مولتی مترای معمولی معمولا دو تا حالت دارن یکی برای جریان پایین مثلا زیر ۲۰۰ میلی امپر و یکی جریان بالا مثلا ۱۰ یا ۲۰ امپر
      برای اندازه گیری جریان بالا باید پراب قرمز رو در جایی که روی مولتی متر مشخص کرده قرار بدید ولی اگه جریانتون پایینه پراب قرمز در جای خودش میمونه
      بعد هم که پراب ها رو به صورت سری با وسیله قرار میدید و تمام
      به نوشته های مولتی متر دقت کنید .. ممکنه مولتی متر توان اندازه گیری ده امپر رو بیشتر از ۲۰ ثانیه نداشته باشه و ... که در راهنمای وسیله مینویسه

برای اندازه گیری دقیق میزان مصرف وسیله هایی مثل ساعت که جریان لحظه ای میکشن مولتی متر وسیله مناسلی نیست تا به خودش بیاد و بخواد امپر رو اندازه بگیره ساعت جریانشو کشیده و کارشو تموم کرده
      وسیله هایی های پاور کامپیوتر (منابع تغذیه سوییچینگ) یا وسیله های دیمر دار هم با مولتی مترای معمولی دقیق درنمیاد چون جریان کشیشون پیوسته نیست
      جریان سنج متناوب مولتی متر برای جریان پبوسته و سینوسی ۵۰ هرتز ساخته شده

به هیچ وجه امپر برق شهری رو اندازه نگیرید (و منابع تغذیه با امپر بالا)
      همیشه قبل از انجام هرکاری پراب ها رو کنترل کنید چون ممکنه مولتی متر اسیب بببنه
      جدیدترین ویرایش توسط afceaglee2013; ۰۸:۰۳ ۱۳۹۸/۰۷/۱۱.
      زندگی پر ز وجود است ولی ..
      ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013 نمایش پست ها
        اول باید بدونید نوع برقتون مستقیم ه یا متناوب
        و حدودا بدونید وسیله چقدر مصرف میکنه (اگه ننمیدونید از بیشترین رنج شروع کنید)
        مولتی مترای معمولی معمولا دو تا حالت دارن یکی برای جریان پایین مثلا زیر ۲۰۰ میلی امپر و یکی جریان بالا مثلا ۱۰ یا ۲۰ امپر
        برای اندازه گیری جریان بالا باید پراب قرمز رو در جایی که روی مولتی متر مشخص کرده قرار بدید ولی اگه جریانتون پایینه پراب قرمز در جای خودش میمونه
        بعد هم که پراب ها رو به صورت سری با وسیله قرار میدید و تمام
        به نوشته های مولتی متر دقت کنید .. ممکنه مولتی متر توان اندازه گیری ده امپر رو بیشتر از ۲۰ ثانیه نداشته باشه و ... که در راهنمای وسیله مینویسه

برای اندازه گیری دقیق میزان مصرف وسیله هایی مثل ساعت که جریان لحظه ای میکشن مولتی متر وسیله مناسلی نیست تا به خودش بیاد و بخواد امپر رو اندازه بگیره ساعت جریانشو کشیده و کارشو تموم کرده
        وسیله هایی های پاور کامپیوتر (منابع تغذیه سوییچینگ) یا وسیله های دیمر دار هم با مولتی مترای معمولی دقیق درنمیاد چون جریان کشیشون پیوسته نیست
        جریان سنج متناوب مولتی متر برای جریان پبوسته و سینوسی ۵۰ هرتز ساخته شده

به هیچ وجه امپر برق شهری رو اندازه نگیرید (و منابع تغذیه با امپر بالا)
        همیشه قبل از انجام هرکاری پراب ها رو کنترل کنید چون ممکنه مولتی متر اسیب بببنه
        ببخشید من یک مقدار بد نوشتم برای همین شما اشتباه متوجه شدید منظورم من از یک ساعت اینه که یک وسیله ی برقی توی مدت یک ساعت چقدر برق مصرف میکنه من میزان جریان موجود توی یک آداپتور رو اندازه گرفتم و عدد 6.80 رو به من داد یعنی حدود 7 امپر وقتی یک فن کوچیک 12 ولتی 4*4 سانتی متری رو بهش وصل کردم و بعد مولتی متر رو بهش سری کردم عدد0.70رو به من نشون داد یعنی یک فن کوچیک حدود شش آمپر برق مصرف میکنه؟ حالا اگه مصرف میکنه با این اعداد میشه فهمید توی یک ساعت چقدر این فن برق مصرف کرده؟ هدف من از طرح این سوال این بود که بدونم پروژه ای که در حال ساختش هستم چقدر هزینه ی مصرف برقشه؟
        جدیدترین ویرایش توسط Amirdamir; ۱۲:۴۹ ۱۳۹۸/۰۷/۱۱.

دیدگاه

خلاصه ش اینه که وات مصرفی که از دوشاخه برق خارج میشه رو حساب میکنیم تقسیم بر هزار میکنیم و کیلووات ساعت مصرفی بدست میاد اونم ضرب در ساعت کاری در روز و اونم ضربدر ۶۰ روز میکنیم و مقدار کیلووات-ساعت کل دوره بدست میاد اونو ضربدر هزینه هر کیلووات بکنیم، هزینه برق مصرفی در یک دوره بدست میاد
          این محاسبات همیشه تقریبیه چون یا مولتی متر نمیتونه جریان متناوب رو درست اندازه بگیره یا راندمان منبع تغذبه دقیقا مشخص نبست (بسته به مصرف ممکنه کمو زیاد بشه)

یک وسیله ۱۰۰۰ واتی در یک ساعت، یک کیلوات-ساعت مصرف برقشه(هر کیلو وات ساعت از ۳۰ تومن تا ۲۲۰ تومن یا بیشتر بسته به مصرف و منطقه جغرافیایی)
          یعنی یک وسیله که ۲۲۰ ولت ۴.۵ امپر مصرف میکنه در یک ساعت ۲۲۰ تومن (پله اخر) پول برقشه
          بعضی وسایل که اداپتور دارن یا باید جریان و ولتاژ قبل از اداپتور رو بدست اورد یا راندمانش رو*حدودی بدست بیاریم و ...
          مثلا فنی که ولتاژ دو سرش ۱۲ ولته و نیم امپر اصرف داره (۶ وات) تقسیم بر راندمان ترانس یا منبع تغذیه میکنیم
          ۶ وات تقسیم بر ۰.۷ (راندمان فرضی منبع ولتاژ) میشه ۸.۵ وات که در یک ساعت میشه ۰.۰۰۸۵ کیلووات*-ساعت که از قرار هر کیلووات-ساعت ۲۲۰ تومن میشه ۱.۵ تومن در روز یا حدودا ۱۰۰ تومن (تک تومن) در ۶۰ روز
          زندگی پر ز وجود است ولی ..
          ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X