اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبه مقدار مسافت طی شده توسط یک چرخ و تایین مسافت طی شده بر حسب متر بر دقیقه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاسبه مقدار مسافت طی شده توسط یک چرخ و تایین مسافت طی شده بر حسب متر بر دقیقه

سلام دوستان ممنون میشم کمکم کنین
    من یک چرخ دارم که میخوام سرعتش رو بر حسب مسافت طی شده و زمان بتونم کنترل کنم :

یکسری محاسبات می نویسم اول بگین درسته یا اشتباه :
    برای اینکه بدونم چرخ چقدر مسافت طی میکنه باید محیط چرخو حساب کنم : L=2r*pi ------ اگه شعاع چرخو 1.59 سانت بگیرم محیطش برابر با 2*1.59*3.14 = 10 سانت
    پس اگه یک نشانگر رو چرخ داشته باشم یک دور کامل بزنه 10 سانتی متر حرکت داریم در نتیجه برای طی کردن 1 متر مسافت باید 10 بار نشانگر بچرخه یا به عبارتی 10 پالس داشته باشم. و برای پیمودن 10 متر 100 پالس لازمه .

حالا من میخوام بدونم 1 مترو در چند ثانیه طی میکنه؟
    اگه بخوام 90 متر بر دقیقه سرعت داشته باشه چی کار باید بکنم؟
    و این 90 دقیقه بر متر چقدر شتاب لازم داره؟
    ممنون میشم کمکم کنید خیلی گیر این قضیه هستم

پاسخ : محاسبه مقدار مسافت طی شده توسط یک چرخ و تایین مسافت طی شده بر حسب متر بر دقیقه

درود بر شما
    نوشته اصلی توسط ghasemataee نمایش پست ها
    برای اینکه بدونم چرخ چقدر مسافت طی میکنه باید محیط چرخو حساب کنم : L=2r*pi ------ اگه شعاع چرخو 1.59 سانت بگیرم محیطش برابر با 2*1.59*3.14 = 10 سانت
    پس اگه یک نشانگر رو چرخ داشته باشم یک دور کامل بزنه 10 سانتی متر حرکت داریم در نتیجه برای طی کردن 1 متر مسافت باید 10 بار نشانگر بچرخه یا به عبارتی 10 پالس داشته باشم. و برای پیمودن 10 متر 100 پالس لازمه .
    درسته

خوب بستگی داره با چه سرعتی برید...مثلا با همون 90 متر بر دقیقه ، یک متر را در تقریبا 0.7 ثانیه میره ( 6/9 ثانیه)

باید مقدار پالس سنسور در واحد زمان را حساب کنید.در مثال شما برای تبدیل m/min به pps باید سرعت رو در 10/6L ضرب کنید.مثلا 90 متر بر دقیقه در مثال شما میشه 15 پالس در ثانیه.پس اگر خروجی سنسور شما 15pps شد می فهمید سرعتتون 90 متر بر ثانیه هست و ...

سوالتون اشتباه هست ( معنی نداره اصلا) شتاب میشه تغییرات سرعت در واحد زمان...ببینید چی مد نظرتون بوده تا بشه جواب داد...

دیدگاه

پاسخ : محاسبه مقدار مسافت طی شده توسط یک چرخ و تایین مسافت طی شده بر حسب متر بر دقیقه

اجازه بدین واضح تر بیان کنم مسئله دو من در واقع دوتا چرخ با یک میکروکنترل میخوام داشته باشم که چرخ ها با سرعت 1 متر تا 90 یا 150 متر بر دقیقه حرکت کنن . حداکثر سرعتی که این چرخ ها باید حرکت کنند بین 90 تا 150 متر بر دقیقه است . من میخوام خودم بتونم با میکرو و تاچ ال سی دی سرعت و برخی پارامتر های دیگه رو کنترل کنم .
      یکسری چیز هارو قبلا محاسبه کردم که دیدین . نکته اینجاست که قطر چرخ باید 6.36 سانت باشه . اینجا من میخوام مثلا از یک متر بر دقیقه شروع کنم به فرمان دادن تا برسم به 90 متر بر دقیقه . مثل اینکه بخوام به موتور های dc مثل ماشین گاز بدم تا برسم به سرعت 90 متر بر دقیقه. مثلا به میکرو عدد 1 رو بدم بگم موتور با سرعت 1 متر بر دقیقه حرکت کنه بعد 2 یعنی 2 متر بر دقیقه و همینجور ادامه بدم .

خب حالا دوباره محاسبات :

d=قطر چرخام که به شفت موتور dc وصل هستند برابر 6.36 سانت ==== 3.14*6.36= 20 سانتی متر در نتیجه برای پیمودن 1 متر باید 5 پالس دریافت کنم تا متوجه بشم 1 متر حرکت داشتم . حالا من روی lcd فرمان میدم عدد 1 ، موتور باید با دور چرخش 1 متر بر دقیقه بچرخه . و من وقتی کانتر میکروم 5 پالس دریافت کنه یعنی 1 مترو طی کرده . 5*0.2 =1 عدد 1 به معنای 1 متر در خروجی lcd نمایش داده خواهد شد که بیانگر حرکت 1 متری است .

اگه چرخام رو مشکی در نزر بگیرم که فقط یک نقطه روشن روش باشه با چه سنسوری میشه رد شدن این نقطه رو یک پالس در نظر گرف؟

و اینکه برنامه نویسیم زیاد خوب نیست ممنون میشم کمکم کنین تا با تلاش برم جلو
      جدیدترین ویرایش توسط ghasemataee; ۱۲:۰۷ ۱۳۹۸/۰۷/۱۶.

دیدگاه

می تونید از ماژول های مادون قرمز استفاده کنید :
        ماژول سنسور مادون قرمز TCRT5000L – KY-033

ماژول فرستنده و گیرنده مادون قرمز IR مدل FC-51

فرستنده گیرنده مادون قرمز سطحی CNY70

نحوه راه اندازی و نمونه کد برای این ماژول ها در نت زیاد هست ( + فیلم های آموزشی یوتیوب )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behnam18 نمایش پست ها
          می تونید از ماژول های مادون قرمز استفاده کنید :
          ماژول سنسور مادون قرمز TCRT5000L – KY-033

ماژول فرستنده و گیرنده مادون قرمز IR مدل FC-51

فرستنده گیرنده مادون قرمز سطحی CNY70

نحوه راه اندازی و نمونه کد برای این ماژول ها در نت زیاد هست ( + فیلم های آموزشی یوتیوب )

ممنون دوست عزیز
          جدیدترین ویرایش توسط ghasemataee; ۱۷:۰۲ ۱۳۹۸/۰۷/۱۶.

دیدگاه

دوستان یک سوال دیگه چطور میتونم سرعت موتورم رو توسط میکرو بر حسب متر بر دقیقه کنترل کنم ؟
            مثلا بگم 5 متر بر دقیقه چرخم حرکت داشته باشه ، باید این رو چطور توسط میکرو برنامه ریزی کنم ؟
            لطفا کمکم کنید با توجه به مطالب قبل

دیدگاه

دوستان یک سوال دیگه چطور میتونم سرعت موتورم رو توسط میکرو بر حسب متر بر دقیقه کنترل کنم ؟
              مثلا بگم 5 متر بر دقیقه چرخم حرکت داشته باشه ، باید این رو چطور توسط میکرو برنامه ریزی کنم ؟
              لطفا کمکم کنید با توجه به مطالب قبل
              با سلام
              به چند مورد باید توجه داشته باشید:
              سرعت چرخش موتور را با دور بر دقیقه معرفی می کنند که شما می تونید با یک تناسب به مسافت مد نظرتون برسید.
              برای کنترل موتور نیاز به یک درایور دارید ( مثل L293D که بر روی آردویینو نیز نصب می شه و می تونید از یک تا 1023 واحد تغییر سرعت در موتورتون اعمال کنید)
              میکرو و درایور بر حسب مسافت کار نمی کنند و کالیبره شده نیستند، یعنی شما باید به ازای هر عددی که برای سرعت به برنامتون می دید، میزان دور بر دقیقه موتورتان را اندازه بگیرید و سپس با برقراری یک تناسب متوجه نسبت حرکتی برنامه و موتور مورد نظرتون بشید.
              همچنین برای کنترل دقیق میزان چرخش موتورتان می تونید از انکودر استفاده کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Quantum. نمایش پست ها
                با سلام
                به چند مورد باید توجه داشته باشید:
                سرعت چرخش موتور را با دور بر دقیقه معرفی می کنند که شما می تونید با یک تناسب به مسافت مد نظرتون برسید.
                برای کنترل موتور نیاز به یک درایور دارید ( مثل L293D که بر روی آردویینو نیز نصب می شه و می تونید از یک تا 1023 واحد تغییر سرعت در موتورتون اعمال کنید)
                میکرو و درایور بر حسب مسافت کار نمی کنند و کالیبره شده نیستند، یعنی شما باید به ازای هر عددی که برای سرعت به برنامتون می دید، میزان دور بر دقیقه موتورتان را اندازه بگیرید و سپس با برقراری یک تناسب متوجه نسبت حرکتی برنامه و موتور مورد نظرتون بشید.
                همچنین برای کنترل دقیق میزان چرخش موتورتان می تونید از انکودر استفاده کنید.

میشه بیشتر توضیح بدید دوست عزیز

دیدگاه

ممنون میشم کمکم کنید خیلی گیر این قضیه هستم
                  سلام
                  یجاهایی رو یکم بد توضیح دادی ولی در کل یک سوال وجود داره
                  آیا میخوای دقیقا سرعت حرکت رو بدونی چقدره یا اینکه نه میخوای یک متور محرک دلشته باشی بطوری که بتونی سرعت حرکت محورت رو کنترل بکنی به میزان دلخواهت
                  1_ اگه میخوای سرعت حرکت یک محور یا همون چرخ رو اندازه بگیری همون محاشبات خودت درسته میتونی یدونه سنسور بذاری تا هر بار چرخش رو متوجه بشی و با محاسبه در واحد زمان سرعت چرخش رو بدست بیاری
                  برای اینکار میتونی از سنسور اثر هال استفاده بکنی و یدونه آهنربای کوچیک روی یه قسمت از چرخ نسب بکنی جوری که هربار یک دور چرخید از کنار سنسور اثر هال رد بشه و یدونه پالس به میکرو یا پردازنده ارسال بکنه،
                  2_ برای کنترل دور موتور باید از موتور اسپیندل استفاده بکنی که با جریان متناوی کار میکنه و با افزایش فرکانس سرعتش بالا میره باید یدونه درایور pwm بسازی یا آملدشو تهیه بکنی که که همون بقول خودت روی میکرو با وارد کردن یه دستور یا یک عدد خاص که قبلا تعریف کردی به فرکانش مورد نظرت برسی برای سرعت مورد نظر
                  قطر چرخ هرچقدر باشه مهم نیست فقط کافیه محیط چرخ رو دقیق بدونی و توی محاشباتت ازش استفاده بکنی
                  مثلا محیط چرخ ده سانتی متر باشه و سرعت چرخش موتور توی فرکانس 50 هرتز صد دور دقیقه باشه یعنی 10 متر در دقیقه حالا اگه فرکانس رو تغییر بدین به 100 هراز سرعتمون هم دقیقا دوبرابر میشه
                  راههای زیادی وجود داره اینم یه نمونه بود که گفتم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Edrissna نمایش پست ها
                    سلام
                    یجاهایی رو یکم بد توضیح دادی ولی در کل یک سوال وجود داره
                    آیا میخوای دقیقا سرعت حرکت رو بدونی چقدره یا اینکه نه میخوای یک متور محرک دلشته باشی بطوری که بتونی سرعت حرکت محورت رو کنترل بکنی به میزان دلخواهت
                    1_ اگه میخوای سرعت حرکت یک محور یا همون چرخ رو اندازه بگیری همون محاشبات خودت درسته میتونی یدونه سنسور بذاری تا هر بار چرخش رو متوجه بشی و با محاسبه در واحد زمان سرعت چرخش رو بدست بیاری
                    برای اینکار میتونی از سنسور اثر هال استفاده بکنی و یدونه آهنربای کوچیک روی یه قسمت از چرخ نسب بکنی جوری که هربار یک دور چرخید از کنار سنسور اثر هال رد بشه و یدونه پالس به میکرو یا پردازنده ارسال بکنه،
                    2_ برای کنترل دور موتور باید از موتور اسپیندل استفاده بکنی که با جریان متناوی کار میکنه و با افزایش فرکانس سرعتش بالا میره باید یدونه درایور pwm بسازی یا آملدشو تهیه بکنی که که همون بقول خودت روی میکرو با وارد کردن یه دستور یا یک عدد خاص که قبلا تعریف کردی به فرکانش مورد نظرت برسی برای سرعت مورد نظر
                    قطر چرخ هرچقدر باشه مهم نیست فقط کافیه محیط چرخ رو دقیق بدونی و توی محاشباتت ازش استفاده بکنی
                    مثلا محیط چرخ ده سانتی متر باشه و سرعت چرخش موتور توی فرکانس 50 هرتز صد دور دقیقه باشه یعنی 10 متر در دقیقه حالا اگه فرکانس رو تغییر بدین به 100 هراز سرعتمون هم دقیقا دوبرابر میشه
                    راههای زیادی وجود داره اینم یه نمونه بود که گفتم

کل قضیه اینه که من به دو عدد موتور نیاز دارم که 1 عدد چرخ یا بهتر بگم غلطک به هر موتور وصله ، یه کابل با طناب از بین این دو غلطک رد میشه و این غلطک ها باید این کابل رو بکشن و بدن به سمت جلو :
                    حالا من میخوام بگم غلطک هام با سرعت 1 متر بر دقیقه این کابل رو بکشن و یا 150 متر بر دقیقه . خب محیط چرخ بیانگر خواهد بود که با چرخشش چقدر کابل کشیده میشه .
                    من میخوام دستور بدم که 1 یعنی کابل با سرعت 1 متر بر دقیقه یا 150 یعنی با سرعت 150 متر بر دقیقه توسط غلطک ها کشیده بشن - این دستور 1 متر بر دقیقه باید رو lcd نمایش داده بشه و اینکه چند متر کابل با این سرعت کشیده شده.
                    کل این فرایند فعلا مد نظر منه

دیدگاه

خب دقیقا همون میشه که گفتم شما دوتا راه دارین
                      1_ از موتور اسپیندل استفاده بکنید و توسط یک ماژول سرعت موتور رو کنترل بکنید به اندازه ای که میخواین و در قسمت دیگه یدونه سنسور روی چرخ یا محور موتور قرار بدین برای اندازه گرفتن میزان حرکت کابل در واحد زمان یعنی مثلا چند دور چرخیده اینجوری از یکطرف سرعت تحت کنترل شماست و موقع خاموش شدن میزان حرکت کابل رو بهتون نمایش میده ولی یه مشکلی داره و اونهم اینکه مثلا نمیتونی بطور دقیق تعریف بکنی که مثلا فقط صد متر کابل رو حرکت بده فقط میشه میزان حرکت رو نمایش داد مثلا فرض کن یک دقیقه موتور رو روشن میکنی و بعدش خاموش با سرعت حرکت صد متر در دقیقه ولی مسافت طی شده کابل دقیقا صد متر نیست ممکنه 99 یا 101 متر باشه این تلرانس همیشه وجود داره تنها میشه دقت رو بالا ببری تلرانس کمتر بشه مثلا ده سانتی متر کمتر یا بیشتر از اندازه مورد نظر

2_ راه دووم اینکه از موتور استپر استفاده بکنی با استپر موتور میتونی دقیقا میزان و حرکت کابل و سرعت حرکت رو انداره بگیری حتی با دقت میلیمتری

دیدگاه

ممنون دوست عزیز ، فقط آیا استپر موتور قدرت این کار رو داره؟ میتونه با اون دور و قدرت بچرخه ؟ چون یه بحث دیگه ام قدرت و توانایی موتور برای حل دادن کابل به سمت جولو هستش . قدرت کدوم موتور بهتره ؟

دیدگاه

همیشه دردرجه اول منابع و محدودیت ها و توانایی های شخصیت رو برای انجام پروژت تعیین کن و اونهارو یادداشت کن .بعد یک فلوچارت کلی تهیه کن.اینطوری نصف مساله رو حل کردی و استارت ایدت رو زدی...
                          تا اونجا ک متوجه شدم یک سیستم کنرل خطی باید طراحی کنید که نسبتا سادست ولی چون اطلاعات دقیقی ازین کار ندارید یا مشخص نکردید کار ناممکنیه..
                          شما باید تعین کنی ک این ایده تجاری صنعتیه و درواقعیت میخاد پیاده بشه یا صرفا اموزشی ؟ایا هزینه ساخت اهمیت داره ؟سیستم مکانیکی چطوریه ؟همچنین سیستم الکترونیکی و میکرو مورد استفاده؟حد اکثر سرعت و گشتاور مورد نیاز چقدره؟چه دقتی مورد احتیاج هست؟و...
                          من هرچی فکر کردم نمیشه 100 متر کابل رو روی چرخ 10 سانتی متری جاداد.
                          جدیدترین ویرایش توسط ویرا; ۰۱:۴۲ ۱۳۹۸/۰۸/۰۵.

دیدگاه

ممنون از راهنماییتون متشکرم دوست عزیز

دیدگاه

دوستان یه سوال دیگه ، من یک متغیر تعریف کردم به نام کانتر که داره از 0 شروع به شمردن میکنه میره بالا مثلا تا 500 میشمره . حالا من یک متغیرر دیگه ام دارم که میخوام هروقت کانتر بهش 5 واحد اظافه شد 1 واحد به متغیر دوم اضافه بشه ، یعنی وقتی کانتر از 0 شمرد رسید به 5 متغیر دوم ++ بشه و باز اگه 5 واحد بهش اضافه شد ++ بشه یعنی به ازای هر 5 واحد افزایش در کانتر یک واحد به متغیر بعدی اضافه بشه .
                              چطور این کارو انجام بدم ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X