اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مبانی دیجیتال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مبانی دیجیتال

با سلام
    این مقاله در چند قسمت ادامه خواهد داشت
    سطح مقاله:مبتدی

تاریخچه و سرتکامل تکنولوژی بیان کننده این حقیقت است که درهرشاخه ای زا علم بعد از گذشت مدتی عناصرو وسایل بنیادی به وجود می آیدکه تشکیل دهنده سیستم اهی پیچیده بعدی است و قاعدتا این اجزا باید اقتصادی - بادوام -باساخت و ساده برای کاربرد باشند.
    امروزه در دنیای عناصر الکتریکی بخصوص درمحیط کاردستگاه های دیجیتالی عناصرواجزا بنیادی بگونه های مختلف به صورت مدارات مجتمع متنوعی مانند:

RTL:Resistor Transistor Logic
    DTLiode Transsitor Logic
    TTL:Transistor Transistor Logic
    HTL:High Threshold Logic
    ECL:Emitter Coupled Logic
    MOS:Metal Oxide Semiconductor
    به بازار عرضه شدندکه معروفترین این عناصر مدارات ( ترانزیستور-ترانزیستور-لاجیک) می است.
    موسسه تگزاس اینسترومنتزس Texas Instruments یکی ازچندکارخانه سازنده عناصرو اجزا مجتمع TTL است. این موسسه در سال 1964 میلادی اولین سری از عناصر واجزا TTL راروانه بازارکردکه به سری SN54 معروف هستند.
    Semiconduetor Network و دارای مشخصات مداری مشابه شکل زیر هستند.
    شکل 1
    این سری عناصر برای اولین بار برای مصارف ارتشی طرح شده بودنندکه دارای طول عمر ودرجه اطمینان بالا قدرت وتلفات واندازه قابل قبول برای دستگاه های ارتشی است
    مدت زمانی طول نینجامید که همان شرکت اینسترومنتس توانست همان مدارات سریSN54 سری ارتشی را درسری تجاری دیگری بنام 74 به بازار عرضه نمایدکه دارای همان مشخصات مداری بودند قادرند تا 70 درجه سانتی گراد حرارت را تحمل نمایند.درصورتیکه همان سری SN54می توانست درردیف درجه حرارت -55تا 125 درجه سانتی گراد فعالیت رضایت بخشی داشته باشند.
    درحال حاضر خانواده عناصر و اجزای سری های SN/74 ترانزیستور - ترانزیستور - لاجیک را می توان به 4 گروه اصلی تقسیم بندی نمود.
    اولین گروه از این خانواده با پسوند74/SN54 مشخص می شوند به نام عناصر استاندارد معروف هستند
    دومین گروه ازاین خانواده برای کاربرد درسیستم های ردیف فرکانس بالا به کارمی روند و دارای پسوند SN54H/74H می باشند.
    H نماینده High Speed می باشد.
    گروه دیگری ازاین دسته عناصر با SN54L/74L شروع میگردند که حرف L در آنها نمایش قدرت پائین Low Power بوده واین گروه از مدارات مجتمع برای اهداف بخصوصی طرح وتهیه شده اند
    وبالاخره چهارمین گروه از این خانواده SN54S/74Sکه دارای سرعت بسیار بالا و انرژی تحریکی بسیار کم می باشند که S نماینده استفاده از فرم شاتکی عناصرسازنده آن می باشد.Schottky Barrier Elam
    این چهارگروه همگی با یکدیگر قابل تطبیق بوده و می توان آنها را مستقیما بیکدیگر کوپلاژ نمود.
    موجود بودن چنین گروه متنوعی چه از نظر قدرت و چه از نظر سرعت هر طراحی را قادر خواهد نمودکه به بهترین و اقتصادی ترین سیسنم مورد نظر دست یابد.بطورئیکه آن سیستم بتواند تمام خواسته های او را تامین نمائید.
    برای نمونه در زیر چند مشخصه نمونه عممی و مشترک از سری SN54/74 TTL را ذکر می نمائیم.

مبانی دیجیتال

خیلی ممنون استاد.
    شاید من بی سواد یه چیزی یاد بگیرم.
    آخه من نه رشته الک خوندم و نه هیچی.
    منتظر قسمتهای بعدی هستیم.
    لطفا زیاد از این کارها بکنید.
    موفق باشید.
    الهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

مبانی دیجیتال

چشم
      مطالب دستم زیاده
      شما دعا بکن وقت زیاد بیارم
      خدمت می کنم
      موفق باشی

دیدگاه

پاسخ : مبانی دیجیتال

باسلام به دوست گرامی رضاجان
        من هم مانند محمد رضا جان از مطالب جالب وآموزشی شما تشکر میکنم ومنتظر ادامه این مطالب هستم ودعا هم میکنم که وقت زیاد داشته باشید که این کار را انجام دهید.
        موفق باشید
        کاش ما انسانها میدانستیم: این قافله عمر عجب میگذرد!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X