اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درخواست آموزش پیشرفته stm32

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درخواست آموزش پیشرفته stm32

سلام دوستان
    چند وقتی هست که دارم میکروهای۳۲ بیتی رو یاد میگبرم . تا یه جاهایی هم رفتم . از آموزش های مهندس نوروزی استفاده کردم که واقعا حرف نداشتن اما متاسفانه ایشون فرصت کافی برای ارائه آموزش پیشرفته ندارن . از دوستانی که تجربه دارن میخوام لطف کنن و اگر سایتی یا منبعی برای آموزش پیشرفته stm32 دارن معرفی کنن . ضمنا یک آموزش پیشرفته خیلی معروف از آقای .... (شاید درست نباشه اسمشو بگم ) رو هم خریدم اما واقعا ناامید کننده بود .

پاسخ : درخواست آموزش پیشرفته stm32

نوشته اصلی توسط sorena01 نمایش پست ها
    سلام دوستان
    چند وقتی هست که دارم میکروهای۳۲ بیتی رو یاد میگبرم . تا یه جاهایی هم رفتم . از آموزش های مهندس نوروزی استفاده کردم که واقعا حرف نداشتن اما متاسفانه ایشون فرصت کافی برای ارائه آموزش پیشرفته ندارن . از دوستانی که تجربه دارن میخوام لطف کنن و اگر سایتی یا منبعی برای آموزش پیشرفته stm32 دارن معرفی کنن . ضمنا یک آموزش پیشرفته خیلی معروف از آقای .... (شاید درست نباشه اسمشو بگم ) رو هم خریدم اما واقعا ناامید کننده بود .
    سلام
    منظورتون از آموزش پیشرفته چیه؟ مهم ترین منبع آموزش داکیومنت هاییه که خود شرکت ST ارائه داده. سعی کنید با اونا کار کنید

دیدگاه

آموزش پیشرفته منظور کار کردن با پریفرال ها و استفاده از امکاناتی مثل راه اندازی TFT LCD یا اتصال تاچ اسکرین ، استفاده از پورت CAN و .. این چیزهاست .
      USART و I2C و SYSTICK و .. این چیزها هم مقدماتی حساب میشن

دیدگاه

آموزش پیشرفته منظور کار کردن با پریفرال ها و استفاده از امکاناتی مثل راه اندازی TFT LCD یا اتصال تاچ اسکرین ، استفاده از پورت CAN و .. این چیزهاست .
        USART و I2C و SYSTICK و .. این چیزها هم مقدماتی حساب میشن
        دوست عزیز دنبال این چنین آموزش هایی نباشید چون پیدا نمیکنید. باید همونطور که گفتم خودتون با استفاده از داکیومنت ها و مقالات زبان اصلی کارتون رو راه بیاندازید. اون avr بود که همه جور آموزشی به زبون فارسی براش پیدا میشد. توی اکثر موارد برای arm از این خبرا نیست. نهایت یکی دو تا سایت باشن که مطالب به درد بخور گذاشته باشن که اونم به قول شما آموزش مقدماتیه.

دیدگاه

سلام دوستان
          جناب مهدی زرکوب دوره آموزش مقدماتی و پیشرفته رو ارایه دادن توب اینترنت سرچ بزنین. البته تا جایی که یادمه با cmsis توضیح دادن نه با hal البته فرقی نمیکنه تقریبا میشه هر کاری که با hal هست رو با cmsis پیاده کرد اما عکسش مشکله. cmsis دست رو بازتر میزاره و اجرای کدهاش هم سریعتر و حجم کد تولید شده هم کمتر هست نسبت به hal اما خوبی مهمhal این هست که سرعت برنامه نویسی رو بالا میبره و درگیر رجیستر ها نمیشیم
          اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
          شهيد دکتر مصطفي چمران
          اللهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم
          ; C is not for children

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdi89 نمایش پست ها
            جناب مهدی زرکوب دوره آموزش مقدماتی و پیشرفته رو ارایه دادن توب اینترنت سرچ بزنین. البته تا جایی که یادمه با cmsis توضیح دادن نه با hal البته فرقی نمیکنه تقریبا میشه هر کاری که با hal هست رو با cmsis پیاده کرد اما عکسش مشکله. cmsis دست رو بازتر میزاره و اجرای کدهاش هم سریعتر و حجم کد تولید شده هم کمتر هست نسبت به hal اما خوبی مهمhal این هست که سرعت برنامه نویسی رو بالا میبره و درگیر رجیستر ها نمیشیم
            سلام
            سوالی از شما و دوستان دارم.
            می خوام از ای-وی-آر بیام سراغ آرم و تقریبا از سری های پیشترفته آرم استفاده کنم تا برای چند سال نیاز به مهاجرت دوباره یا کار روی میکروهای جدیدتر نباشه.
            شما کدام از آرم ها را پیشنهاد می کنید - کورتکس - lpc17 - smt32 و ...
            و کدام کمپایلرها؟
            ممنون میشم راهنمائی کنید
            دوست عزیز اگه مفید بود روی تشکر بزن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط david24 نمایش پست ها
              سلام
              سوالی از شما و دوستان دارم.
              می خوام از ای-وی-آر بیام سراغ آرم و تقریبا از سری های پیشترفته آرم استفاده کنم تا برای چند سال نیاز به مهاجرت دوباره یا کار روی میکروهای جدیدتر نباشه.
              شما کدام از آرم ها را پیشنهاد می کنید - کورتکس - lpc17 - smt32 و ...
              و کدام کمپایلرها؟
              ممنون میشم راهنمائی کنید
              دوستان کسی نبود؟

دیدگاه

دوستان کسی نبود؟
                سلام
                توی بازار ایران در حال حاضر STM32 طرفدار بیشتری داره. دلیلشم پشتیبانی قوی شرکت ST و قیمت مناسب میکروکنترلرهای این شرکت هستش. با وجود ابزارهایی مثل CubeMX و کتابخونه های hal، واقعا هم حقشه که جایگاه بهتری نسبت به رقبا داشته باشه.
                محیط برنامه نویسی هم توی این مورد بیشتر سلیقه ایه! اکثرا با Keil کار میکنن چون ساده تره. ولی با IAR و بقیه هم اگر بخوایید میتونید ادامه بدید. میتونید از Cube IDE استفاده کنید که محصول خود شرکت ST هستش و رایگانه. دردسر کرک و فعال سازی هم نداره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
                  سلام
                  توی بازار ایران در حال حاضر STM32 طرفدار بیشتری داره. دلیلشم پشتیبانی قوی شرکت ST و قیمت مناسب میکروکنترلرهای این شرکت هستش. با وجود ابزارهایی مثل CubeMX و کتابخونه های hal، واقعا هم حقشه که جایگاه بهتری نسبت به رقبا داشته باشه.
                  محیط برنامه نویسی هم توی این مورد بیشتر سلیقه ایه! اکثرا با Keil کار میکنن چون ساده تره. ولی با IAR و بقیه هم اگر بخوایید میتونید ادامه بدید. میتونید از Cube IDE استفاده کنید که محصول خود شرکت ST هستش و رایگانه. دردسر کرک و فعال سازی هم نداره
                  سلام مجدد

بنظرتون برد کاتالیست STM32F407ZGT6 میتونه شروع خوبی باشه و مثالهای خوبی براش پیدا میشه؟

دیدگاه

سلام مجدد

بنظرتون برد کاتالیست STM32F407ZGT6 میتونه شروع خوبی باشه و مثالهای خوبی براش پیدا میشه؟

مثال خاصی که برای این برد وجود نداره به غیر از چندتایی که خود ECA براش ارائه داده. اونا هم بر اساس کتابخونه hal نیستن متاسفانه. در کل انتخاب برد هم تا حدودی سلیقه ایه!
                    با وجود برنامه CubeMX و کتابخونه hal، کار واقعا خیلی راحت میشه. فکر نمیکنم صرف وجود مثال ملاک خوبی برای انتخاب برد باشه. بعضی دوستان که کلا ترجیح میدن برد خیلی ساده باشه و امکانات رو خودشون به صورت خارجی فراهم کنن. اما خب بردهای کاتالیست رابط هایی مثل سوکت sd card و usb رو فراهم کردن که خوب خیلی به کاربر کمک میکنه.
                    از نظر آموزش زیاد نگران نباشید. در این مورد واقعا STM32 چیزی کم نداره! مثال ها رو هم با کمترین تغییرات میتونید برای میکروکنترلر خودتون تبدیل کنید

دیدگاه

من آموزش آقای زرکوب رو تهیه کردم ولی متاسفانه چیزی که میخواستم نبود . دلایلش رو میخوام اینجا بگم فقط میتونم بگم آموزش ایشون یه کم زیادی خلاصه بود . میشه بیشتر صحبت کرد ولی خب تبلیغ منفی میشه براشون . به هرحال من نپسندیدم . اموزش رو با اون استانداردی که مد نظرم هست از جای دیگه ای تهیه کردم و دارم جلو میرم . ممنون از پاسختون

دیدگاه

من آموزش آقای زرکوب رو تهیه کردم ولی متاسفانه چیزی که میخواستم نبود . دلایلش رو میخوام اینجا بگم فقط میتونم بگم آموزش ایشون یه کم زیادی خلاصه بود . میشه بیشتر صحبت کرد ولی خب تبلیغ منفی میشه براشون . به هرحال من نپسندیدم . اموزش رو با اون استانداردی که مد نظرم هست از جای دیگه ای تهیه کردم و دارم جلو میرم . ممنون از پاسختون
                        دوست عزیز لطفا بگید چه آموزشی و از کجا تهیه کردید اینجوری کمکی میشه برای بقیه دوستانی که این مشکل رو دارن پیشاپیش س
                        دوست عزیز لطفا بگید چه آموزشی و از کجا تهیه کردید اینجوری کمکی میشه برای بقیه دوستانی که این مشکل رو دارن

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام مجدد

داداش از اینکه دیر جواب میدم شرمنده یه مدت درگیر اسباب کشی بودم البته از ویندوز به لینوکس(اوبونتو)
                        توی آرم ها بنده stm32 رو پیشنهاد میدم البته صرفا بخاطر اینکه قیمتش پایینتره و البته کار رو هم بخوبی راه میندازه
                        اگر از نرم افزار های شرکت st استفاده کنی و با کتابخونه hal برنامه بنویسی زیاد درگیر جابجایی بین میکرو ها نمیشی و تقریبا در بیشتر برنامه ها تنها کافیه توی نوع میکروتون رو توی برنامه عوض کنی و خود برنامه همه چیز رو درست میکنه (اگر از کتابخونه hal و برنامه stm32cubeMX استفاده کنی)
                        زیاد خودت رو درگیر کامپایلر نکن. من با چند برنامه مختلف برای برنامه نویسی کار میکردم و عمدتا هم برنامه ای بنام iar embedded workbench for arm معروف به iar بود. بسیار قوی هستش و کد خروجیش خیلی کم حجم هست اما بخاطر اینکه پولی هست بیخیالش شدم (یه وقت دیدی اون دنیا گیر کردیم) و کلا تمام نرم افزار هام رو رایگان کردم حتی سیستم عامل رو!
                        الان با stm32CubeIDE کد میزنم برنامه خوبیه و تنها عیبش اینه که به قدرتمندی iar نیست که ان شاء الله طی گذر زمان بهتر خواهد شد.
                        مدام بروزرسانی میشه
                        درمورد برد هم باز خودت رو زیاد درگیرش نکن اما اگر از برد های رسمی خود شرکت st استفاده کنی آموزش های خیلی بیشتری گیرد میاد
                        برد stm32f429 discovery
                        https://www.st.com/resource/en/user_manual/dm00093903-discovery-kit-with-stm32f429zi-mcu-stmicroelectronics.pdf
                        و یا برد STM32F4DISCOVERY
                        https://www.st.com/en/evaluation-tools/stm32f4discovery.html
                        بنظرم عالیه هستن
                        اگر زیاد با lcd کار میکنی از اولی استفاده کن
                        اولی قوی تره و خوب اگر با میکرو های ضعیف تر بعد ها بخوای کار کنی تنها کافیه از امکاناتی که توی اون میکرو های ضعیف وجود نداره توی تست هایی که روی این برد میزنی استفاده نکنی
                        و در آخر حتما دنبال آموزش های خارجی برو انگلیسی ژاپنی اسپانیایی چینی مخصوصا سبک کد نویسی این ژاپنیا عالیه
                        اي خدا ، من بايد از نظر علم از همه برتر باشم، تا مبادا که دشمنان مرا از اين راه طعنه زنند. بايد به آن سنگدلاني که علم را بهانه کرده و به ديگران فخر ميآ*فروشند، ثابت کنم که خاک پاي من هم نخواهند شد. بايد همه آن تيره دلان مغرور و متکبر را به زانو در آورم، آنگاه خود خاضع ترين و افتاده ترين مرد روي زمين باشم.
                        شهيد دکتر مصطفي چمران
                        اللهم صل علي محمد و ال محمد و عجل فرجهم
                        ; C is not for children

دیدگاه

دوست عزیز لطفا بگید چه آموزشی و از کجا تهیه کردید اینجوری کمکی میشه برای بقیه دوستانی که این مشکل رو دارن

داداش از اینکه دیر جواب میدم شرمنده یه مدت درگیر اسباب کشی بودم البته از ویندوز به لینوکس(اوبونتو)
                          توی آرم ها بنده stm32 رو پیشنهاد میدم البته صرفا بخاطر اینکه قیمتش پایینتره و البته کار رو هم بخوبی راه میندازه
                          اگر از نرم افزار های شرکت st استفاده کنی و با کتابخونه hal برنامه بنویسی زیاد درگیر جابجایی بین میکرو ها نمیشی و تقریبا در بیشتر برنامه ها تنها کافیه توی نوع میکروتون رو توی برنامه عوض کنی و خود برنامه همه چیز رو درست میکنه (اگر از کتابخونه hal و برنامه stm32cubeMX استفاده کنی)
                          زیاد خودت رو درگیر کامپایلر نکن. من با چند برنامه مختلف برای برنامه نویسی کار میکردم و عمدتا هم برنامه ای بنام iar embedded workbench for arm معروف به iar بود. بسیار قوی هستش و کد خروجیش خیلی کم حجم هست اما بخاطر اینکه پولی هست بیخیالش شدم (یه وقت دیدی اون دنیا گیر کردیم) و کلا تمام نرم افزار هام رو رایگان کردم حتی سیستم عامل رو!
                          الان با stm32CubeIDE کد میزنم برنامه خوبیه و تنها عیبش اینه که به قدرتمندی iar نیست که ان شاء الله طی گذر زمان بهتر خواهد شد.
                          مدام بروزرسانی میشه
                          درمورد برد هم باز خودت رو زیاد درگیرش نکن اما اگر از برد های رسمی خود شرکت st استفاده کنی آموزش های خیلی بیشتری گیرد میاد
                          برد stm32f429 discovery
                          https://www.st.com/resource/en/user_manual/dm00093903-discovery-kit-with-stm32f429zi-mcu-stmicroelectronics.pdf
                          بنظرم عالیه هستن
                          اولی قوی تره و خوب اگر با میکرو های ضعیف تر بعد ها بخوای کار کنی تنها کافیه از امکاناتی که توی اون میکرو های ضعیف وجود نداره توی تست هایی که روی این برد میزنی استفاده نکنی
                          و در آخر حتما دنبال آموزش های خارجی برو انگلیسی ژاپنی اسپانیایی چینی مخصوصا سبک کد نویسی این ژاپنیا عالیه
                          احسنت به شما که سوییچ کردی به دنیای رایگان. واقعا آفرین داره. این ساده ترین حق یه پژوهشگر یا تولید کننده س.
                          دوم در مورد iar اینکه این ide از کامپایلر خودش هم استفاده میکنه. یعنی کامپایلر اختصاصی داره که یه مزایا و یه معایبی نسبت به کامپایلر رسمی داره.
                          کیوب آی دی ای، از کامپایلر رسمی arm استفاده میکنه. ARM-gcc. اکثر کامپایلرهای دیگه هم همینطور هستن تولچین MDK_ARM که تو کایل (یا کیل) استفاده میشه هم همینه.
                          Si vis pacem, para bellum

دیدگاه

مدام بروزرسانی میشه
                            برد stm32f429 discovery
                            بنظرم عالیه هستن
                            سلام
                            ممنون از راهنمای شما.
                            برد STM32F407ZGT6 تو فروشگاه هستش نیاز به پروگرامر هم نداره - میشه از پروگرامرهای دیگه که نام بردید و دیباگر -
                            stm32CubeIDE و HAL استفاده کرد در این برد؟

فعلا این برد موجود داره و
                            STM32F429IGT6 را موجود نداره - مدل STM32F429 را هم فرمودین موجود نیست - ظاهرا تولید نمیشه.
                            امکانش هست راهنمائی کنید.

مجددا سلام
                            برنامه cubemx programmer هم موجوده تو سایت این چطوره ؟ همه تولزها را داره؟می خواه با آخرین نرم افزارهای ST شروع کنم تا 2 سال دیگه نخوام عوضش کنم.
                            ممنون
                            جدیدترین ویرایش توسط david24; ۱۳:۲۸ ۱۳۹۹/۱۱/۱۳.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
                              مثال خاصی که برای این برد وجود نداره به غیر از چندتایی که خود ECA براش ارائه داده. اونا هم بر اساس کتابخونه hal نیستن متاسفانه. در کل انتخاب برد هم تا حدودی سلیقه ایه!
                              با وجود برنامه CubeMX و کتابخونه hal، کار واقعا خیلی راحت میشه. فکر نمیکنم صرف وجود مثال ملاک خوبی برای انتخاب برد باشه. بعضی دوستان که کلا ترجیح میدن برد خیلی ساده باشه و امکانات رو خودشون به صورت خارجی فراهم کنن. اما خب بردهای کاتالیست رابط هایی مثل سوکت sd card و usb رو فراهم کردن که خوب خیلی به کاربر کمک میکنه.
                              از نظر آموزش زیاد نگران نباشید. در این مورد واقعا STM32 چیزی کم نداره! مثال ها رو هم با کمترین تغییرات میتونید برای میکروکنترلر خودتون تبدیل کنید
                              سلام

سوالی مطرح کردم بالاتر اگه امکانش هست شما هم نظرتون را بفرمایید ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X