اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تایین مسافت طی شده بر حسب متر بر دقیقه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تایین مسافت طی شده بر حسب متر بر دقیقه

سلام دوستان ممنون میشم کمکم کنین
    من یک چرخ دارم که میخوام سرعتش رو بر حسب مسافت طی شده و زمان بتونم کنترل کنم :

یکسری محاسبات می نویسم اول بگین درسته یا اشتباه :
    برای اینکه بدونم چرخ چقدر مسافت طی میکنه باید محیط چرخو حساب کنم : L=2r*pi ------ اگه شعاع چرخو 1.59 سانت بگیرم محیطش برابر با 2*1.59*3.14 = 10 سانت
    پس اگه یک نشانگر رو چرخ داشته باشم یک دور کامل بزنه 10 سانتی متر حرکت داریم در نتیجه برای طی کردن 1 متر مسافت باید 10 بار نشانگر بچرخه یا به عبارتی 10 پالس داشته باشم. و برای پیمودن 10 متر 100 پالس لازمه .

اجازه بدین واضح تر بیان کنم مسئله دو من در واقع دوتا چرخ با یک میکروکنترل میخوام داشته باشم که چرخ ها با سرعت 1 متر تا 90 یا 150 متر بر دقیقه حرکت کنن . حداکثر سرعتی که این چرخ ها باید حرکت کنند بین 90 تا 150 متر بر دقیقه است . من میخوام خودم بتونم با میکرو و تاچ ال سی دی سرعت و برخی پارامتر های دیگه رو کنترل کنم .
    یکسری چیز هارو قبلا محاسبه کردم که دیدین . نکته اینجاست که قطر چرخ باید 6.36 سانت باشه . اینجا من میخوام مثلا از یک متر بر دقیقه شروع کنم به فرمان دادن تا برسم به 90 متر بر دقیقه . مثل اینکه بخوام به موتور های dc مثل ماشین گاز بدم تا برسم به سرعت 90 متر بر دقیقه. مثلا به میکرو عدد 1 رو بدم بگم موتور با سرعت 1 متر بر دقیقه حرکت کنه بعد 2 یعنی 2 متر بر دقیقه و همینجور ادامه بدم .

خب حالا دوباره محاسبات :

d=قطر چرخام که به شفت موتور dc وصل هستند برابر 6.36 سانت ==== 3.14*6.36= 20 سانتی متر در نتیجه برای پیمودن 1 متر باید 5 پالس دریافت کنم تا متوجه بشم 1 متر حرکت داشتم . حالا من روی lcd فرمان میدم عدد 1 ، موتور باید با دور چرخش 1 متر بر دقیقه بچرخه . و من وقتی کانتر میکروم 5 پالس دریافت کنه یعنی 1 مترو طی کرده . 5*0.2 =1 عدد 1 به معنای 1 متر در خروجی lcd نمایش داده خواهد شد که بیانگر حرکت 1 متری است .

دوستان چطور میتونم سرعت موتورم رو توسط میکرو بر حسب متر بر دقیقه کنترل کنم ؟
    مثلا بگم 5 متر بر دقیقه چرخم حرکت داشته باشه ، باید این رو چطور توسط میکرو برنامه ریزی کنم ؟

آیا با pwm و کم و زیاد کردن duty ؟ چطور ؟ ممنون میشم کمکم کنید
لطفا صبر کنید...
X