ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    2013/12/20
    32
    0

مدار آشکارساز پیک با استفاده از op amp

سلام خدمت دوستان عزیز
    من میخوم یه ولتاژac را با استفاده از میکرو بخونم و نمیخوام با استفاده از ترانس و تقسیم مقاومتی این کار رو انجام بدم. میخوام که مستقیم ولتاژ برق شهر رو وصل کنم به برد.
    برای اینکار اومدم با استفاده از مدار تقویت کننده تفاضلی ابتدا دامنه ولتاژ رو کاهش دادم.حالا میخوام با استفاده از آشکار ساز پیک مقدار پیکش رو محاسبه کنم تا بتونم با اندازه گیری این مقدار rms رو محاسبه کنم.
    قسمت اول مدار درست کار میکنه. ولی قسمت دوم مدار رو هر کاری میکنم کار نمیکنه.
    این مداری هست که طراحی و شبیه سازی کردم. توی شبیه سازی کاملا درست کار میکنه. هم با استفاده از LM318 و هم با LM358 بستم و کار نکرد. اشکال کارم کجاست؟

من حتی این مدار رو هم بستم، ولی فایده نداشت.

یه سوال دیگه هم دارم. برای اندازه گیری ولتاژ ac چه روشی پیشنهاد میدید؟ یه روش که به ترانس نیاز نداشه باشه.
    2018/07/10
    135
    40

پاسخ : مدار آشکارساز پیک با استفاده از op amp

نقل قول نوشته اصلی توسط kavous

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

سلام خدمت دوستان عزیز
    من میخوم یه ولتاژac را با استفاده از میکرو بخونم و نمیخوام با استفاده از ترانس و تقسیم مقاومتی این کار رو انجام بدم. میخوام که مستقیم ولتاژ برق شهر رو وصل کنم به برد.
    برای اینکار اومدم با استفاده از مدار تقویت کننده تفاضلی ابتدا دامنه ولتاژ رو کاهش دادم.حالا میخوام با استفاده از آشکار ساز پیک مقدار پیکش رو محاسبه کنم تا بتونم با اندازه گیری این مقدار rms رو محاسبه کنم.
    قسمت اول مدار درست کار میکنه. ولی قسمت دوم مدار رو هر کاری میکنم کار نمیکنه.
    این مداری هست که طراحی و شبیه سازی کردم. توی شبیه سازی کاملا درست کار میکنه. هم با استفاده از LM318 و هم با LM358 بستم و کار نکرد. اشکال کارم کجاست؟

من حتی این مدار رو هم بستم، ولی فایده نداشت.

یه سوال دیگه هم دارم. برای اندازه گیری ولتاژ ac چه روشی پیشنهاد میدید؟ یه روش که به ترانس نیاز نداشه باشه.
    با سلام و وقت به خیر.
    میتونید برق رو یکسو کنید و بعد با استفاده از فیلتر به مقدار DC تبدیل کنید و سپس به ADC مقدارش رو بخونید که تقریبا برابر با پیک ولتاژ میشود.(البته رابطه دقیقش رو هم با روابط ریپل میشه به دست اورد.) البته بهتر هست که حتما از ترانس برای ایزوله کردن و کاهش خطرات احتمالی استفاده بشه.
    موفق باشید.
    2013/12/20
    32
    0

میخوام یه دستگاه جمع و جور درست کنم که بتونه ولتاژ ac رو بخونه. به همین دلیل نمیتونم از ترانس استفاده کنم. درضمن استفاده از فیلتر هم اصلا دقیق نیست. به همین دلیل رو آوردم به op amp
    مولتی مترها چجوری ولتاژ ac رو اندازه میگیرن؟
    2017/06/13
    859
    430

میخوام یه دستگاه جمع و جور درست کنم که بتونه ولتاژ ac رو بخونه. به همین دلیل نمیتونم از ترانس استفاده کنم. درضمن استفاده از فیلتر هم اصلا دقیق نیست. به همین دلیل رو آوردم به op amp
    سلام
    مولتی مترها چند نوع هستن. بعضیاشون true rms هستن و هر شکل موجی ورودی باشه مقدار موثر ولتاژش رو اندازه گیری میکنن. البته این نوع پیچیده تر و در نتیجه گرون تر هستن.
    نوع دیگه با آشکار سازی پیک و محاسبات مخصوص شکل موج سینوسی کار میکنن و ساده تر هستن. ایرادشونم اینه فقط به درد سینوسی میخورن.
    من این دو نوع رو میشناسم شاید انواع دیگه ای هم باشن که من خبر ندارم
    2013/12/20
    32
    0

بله، به انواع و تفاوت هاشون واقف هستم. منظورم نوع کار کردنشونه. یعنی مداری که استفاده میکنن. منم تلاش کردم از همون روش آشکار ساز پیک استفاده کنم ولی آرایش اپ امپ ها جواب نداد. شما میدونید مدارش چجوریه؟
    2017/06/13
    859
    430

بله، به انواع و تفاوت هاشون واقف هستم. منظورم نوع کار کردنشونه. یعنی مداری که استفاده میکنن. منم تلاش کردم از همون روش آشکار ساز پیک استفاده کنم ولی آرایش اپ امپ ها جواب نداد. شما میدونید مدارش چجوریه؟
    نه متاسفانه
    2018/07/10
    135
    40

سلام مجدد.
    این سایت رو یه نگاه بندازید (برای انالوگ دیوایس هست)

مدارش انگار بهتر هست. باز هم چک بکنید.
    2013/12/20
    32
    0

تشکر فراوان
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8