اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ماسفت رو با چه ولتاژی درایو کنم؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ماسفت رو با چه ولتاژی درایو کنم؟

سلام من میخوام یه ماسفت رو درایو کنم با میکرو...با این قضیه مشکلی ندارم ولی یه مشکلی که هست اینه که ولتاژم 24 ولته و توی دیتاشت ماسفت نوشته مثبت و منفی 20 ولت...ینی 24 ولت بدم میسوزه؟ چون میخام ولتازی که توش میاد بالای 15 ولت باشه تا کامل اشباع بشه

پاسخ : ماسفت رو با چه ولتاژی درایو کنم؟

نوشته اصلی توسط Rtamirhossein نمایش پست ها
    سلام من میخوام یه ماسفت رو درایو کنم با میکرو...با این قضیه مشکلی ندارم ولی یه مشکلی که هست اینه که ولتاژم 24 ولته و توی دیتاشت ماسفت نوشته مثبت و منفی 20 ولت...ینی 24 ولت بدم میسوزه؟ چون میخام ولتازی که توش میاد بالای 15 ولت باشه تا کامل اشباع بشه
    سلام. ولتاژ خروجی میکرو معمولا 3.3 یا 5 ولت هست/// در دیتاشیت حداکثر ولتاژ درین سورس و حداکثر ولتاژ گیت سورس نوشته شده/ اون 20 ولت که میفرمایین ولتاژ گیت سورس هست احتمالا// ولتاژ بارتون میشه ولتاژ درین سورس(در زمان خاموش بودن ماسفت) شما میتونی از ماسفت لاجیک استفاده کنی و پین میکرو رو با یه مقاومت مثلا 50 اهم وصل کنی به گیت مستقیم! میتونی هم از درایور ماسفت استفاده کنی/
    به این صورت که یک منبع 15 ولت میدی به درایور / خروجی میکرو میره واس وارد شدن به درایور و خروجی درایور میره برای گیت ماسفت/// چیزی بنام "اشباع" وجود نداره/ هر چقد ولتاژ گیت به 20 نزدیک تر باشه
    (در ماسفتی که فرمودین) مقاومت بین درین سورس کاهش پیدا میکنه/اگر جریان بارتون کم هست میتونین از یک ماسفت معمولی مثل irf3205 استفاده کنین و مستقیما پین 0-5 ولت میکرو رو به گیتش وصل کنین/ اگر بارتون اینداکتیو هست دیود هرز گرد و مدار اسنابر بذارین

امیرحسین ضیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Amir Zia نمایش پست ها
      سلام. ولتاژ خروجی میکرو معمولا 3.3 یا 5 ولت هست/// در دیتاشیت حداکثر ولتاژ درین سورس و حداکثر ولتاژ گیت سورس نوشته شده/ اون 20 ولت که میفرمایین ولتاژ گیت سورس هست احتمالا// ولتاژ بارتون میشه ولتاژ درین سورس(در زمان خاموش بودن ماسفت) شما میتونی از ماسفت لاجیک استفاده کنی و پین میکرو رو با یه مقاومت مثلا 50 اهم وصل کنی به گیت مستقیم! میتونی هم از درایور ماسفت استفاده کنی/
      به این صورت که یک منبع 15 ولت میدی به درایور / خروجی میکرو میره واس وارد شدن به درایور و خروجی درایور میره برای گیت ماسفت/// چیزی بنام "اشباع" وجود نداره/ هر چقد ولتاژ گیت به 20 نزدیک تر باشه
      (در ماسفتی که فرمودین) مقاومت بین درین سورس کاهش پیدا میکنه/اگر جریان بارتون کم هست میتونین از یک ماسفت معمولی مثل irf3205 استفاده کنین و مستقیما پین 0-5 ولت میکرو رو به گیتش وصل کنین/ اگر بارتون اینداکتیو هست دیود هرز گرد و مدار اسنابر بذارین
      ممنون،خب به من گفتن از ماسفت استفاده کنم نه لاجیک و اینکه تا ۱۰ آمپر عبور میکنه و همینطور ولتاژ بالا،توی دیتاشیت Vgs نوشته مثبت و منفی ۲۰( مثبت و منفی رو روی هم نوشته نمیدونم دقیقا یعنی چی اگه بگید خیلی ممنون میشم). مشکلی که* دارم اینه که ولتاژم ۲۴ هست و میخام ولتاژ مناسبی بدم که از مقاومت بین درین سورس کم* بشه. یه نفر گفت تا ۲۴ هم* بدی مشکلی نداره... واقعا نمیدونم برای تحریکش** چه ولتاژی استفاده کنم. ماسفتمم IRF,Z46 هست.

دیدگاه

شما اشتباه خوندی دیتاشیت رو
        IRFZ46 ولتاژ درین سورس حداقل 55 ولت و ولتاژ آستانه گیت درین (ولتاژی که باش تحریک میشه) بین 2 تا 4 ولته (حداقل).
        همین که پیشوند Z داره، به این معنیه که میشه با سطوح منطقی 3.3 تا 5 ولت که سطوح منطقی معروف مدارهای دیجیتال هست فعال بشه. بهشون میگن لاجیک ماسفت. ماسفت های دیگه مثلا برای تحریک ممکنه 10 ولت نیاز داشته باشن.
        اون چیزی که شما خوندین و نوشته -20 تا +20، بخش "حدی" هست. تو هر دیتاشیت نوشته absolute maximum rating. میگه شما ممکنه تو شرایط خاصی بخوای این مقادیر رو بکار ببری و طوری طراحی کنی که درست کار کنه. اما این حدود نوشته شده در اون بخش نباید ازشون بگذره ماسفت.

پس :

بین درین و سورس ولتاژ نباید بیش از 55 بره ترجیحا
        ماسفت شما با هر ولتاژ بالای 3 ولت تحریک میشه. اما وابسته به بار، فرکانس خاموش و روشن شدن و ... دیگه هستن.
        هیچ قطعه ای، نمیشه به سادگی و بدون محاسبات همینطوری تو مدار بکارش برد. حتا LED کوچیک 3 میلیمتری. اینکه میبینید ما همینطور الکی یه ال ای دی میزنیم دو تا مقاومت اینور اونور و کار میکنه، صرفا بخاطر اینه که خیلی شانسی در شرایط کار نرمالش بودیم و حتا خیلی وقتا، به لطف دیودهای کلمپ توی قطعات مختلف هست که مثلا میکروکنترلرا نمیسوزن !
        Si vis pacem, para bellum

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X