اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل سیگنال سینوسی به پالس

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل سیگنال سینوسی به پالس

سلام دوستان
    یک سیگنال سینوسی رو با lm741 تبدیل به موج مربعی کردم ولی مشکلم اینجاست که علاوه بر تبدیل سیگنال تقویت هم شده
    حالا سوالم اینه که چجوری میتونم مانع تقویت سیگنال بشم و فقط تبدیل رو انجام بدم ؟؟؟

پاسخ : تبدیل سیگنال سینوسی به پالس

نوشته اصلی توسط SAEED1897 نمایش پست ها
    سلام دوستان
    یک سیگنال سینوسی رو با lm741 تبدیل به موج مربعی کردم ولی مشکلم اینجاست که علاوه بر تبدیل سیگنال تقویت هم شده
    حالا سوالم اینه که چجوری میتونم مانع تقویت سیگنال بشم و فقط تبدیل رو انجام بدم ؟؟؟
    شما اگه دامنه خروجیتون دامنه ی تغذیه ی آپ امپ هست بدونین محاسبات تقسیم مقاومتی ورودی آپ امپ رو درست انجام ندادین / مدارتون رو بفرستین

امیرحسین ضیا

دیدگاه

مدارم این شکلیه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

ولتاژهای V- و V+ هم 12 هست
      خروجی مربعی رو دارم ولی موج مربعی ام روی سطح 12 ولت سواره

دیدگاه

مدارم این شکلیه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

ولتاژهای V- و V+ هم 12 هست
        خروجی مربعی رو دارم ولی موج مربعی ام روی سطح 12 ولت سواره
        سلام
        انتظار داشتید چطور باشه؟ توی این حالت آپ امپ با کوچکترین سیگنالی به اشباع مثبت یا منفی میره و خروجی مثبت یا منفی 12 ولت میشه. اگر سطح سیگنال متفاوت میخوایید، باید تغذیه آپ امپ رو تغییر بدید. ربطی نداره تقسیم مقاومت ورودی چقدر باشه؛ در هر صورت آپ امپ اشباع میشه و خروجی اش میشه حدودا همون ولتاژ تغذیه.

دیدگاه

برادر گرامی
          ورودی من یه سیگنال سینوسی یک ولته حالا میخوام یه موج مربعی توی خروجی با دامنه همون یک ولت یا دو ولت داشته باشم
          از طرفی هم اگه 12 ولت ندم که اپ امپ کار نمیکنه
          شما پشنهادتون چیه دقیقا ؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه

برادر گرامی
            ورودی من یه سیگنال سینوسی یک ولته حالا میخوام یه موج مربعی توی خروجی با دامنه همون یک ولت یا دو ولت داشته باشم
            از طرفی هم اگه 12 ولت ندم که اپ امپ کار نمیکنه
            شما پشنهادتون چیه دقیقا ؟؟؟؟؟؟؟؟
            شما باید یه تقسیم مقاومتی توی خروجی بذارید که سطح ولتاژ اشباع رو به 1 ولت برسونه. البته باید این مقادیر طوری انتخاب بشن که جریان خروجی آپ امپ از مقدار مجازش بیشتر نشه که فکر میکنم مقدار مجاز برای 741 چیزی حدود 20 میلی آمپر باید باشه. پیشنهاد میکنم یک آپ امپ هم برای بافر کردن بعد از تقسیم مقاومتی قرار بدید تا خروجی تثبیت بشه. در مورد مقادیر مقاومت ها هم باید ببینید 741 توی اشباع دقیقا چقدر ولتاژ خروجی میده و با توجه به اون ولتاژ و حداکثر جریان خروجی مقادیر مقاومت ها رو حساب کنید. مشخصات 741 دقیقا خاطرم نیست وگرنه بیشتر راهنمایی میکردم.

دیدگاه

با اشمیت تریگر 7414 هم امتحان کردم ... با اینکه تغذیه اش مثه 741 نیست ولی بازم موج مربعی روی 5 ولت که تغذیه ی 7414 هست میوفته
              شدیدا کلافه شدم
              ولی به قول شما باید روی خروجی کار کنم اما مشکل اینجاست که نحوه ی ارایش و مقادیر مقاومت ها رو نمیدونم

دیدگاه

با اشمیت تریگر 7414 هم امتحان کردم ... با اینکه تغذیه اش مثه 741 نیست ولی بازم موج مربعی روی 5 ولت که تغذیه ی 7414 هست میوفته
                شدیدا کلافه شدم
                ولی به قول شما باید روی خروجی کار کنم اما مشکل اینجاست که نحوه ی ارایش و مقادیر مقاومت ها رو نمیدونم
                ببینید معمولا برای یک مسئله میتونه چندین راه حل باشه که حالا من یکی اش رو اشاره کردم. تقسیم مقاومتی هم چیزی نیست جز دوتا مقاومت سری! سرچ کنید در موردش (شاید شما به اسم تقسیم ولتاژ میشناسیدش و حرفمو متوجه نشدید). البته به گمونم بشه با مدارات برش هم یه کارایی کرد.در کل زیاد خودتونو عذاب ندید؛ راه حل همیشه وجود داره. خاصیت مسئله اینه که اولش آدمو کلافه کنه

دیدگاه

مرسی از راهنمایی برادر عزیز

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X