اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شبیه سازی یک برد الکترونیکی (سوال اماتوری)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شبیه سازی یک برد الکترونیکی (سوال اماتوری)

سلام
    یک سوالی که برای من پیش اومده اینه که برای شبیه سازی یک module یا برد الکترونیکی (قبل از ساخت اون) به منظور اطمینان از درستی عملکرد طراحی چه کار باید کرد؟
    برای مثال فرض کنید من قصد دارم یک module فرستنده با مدولاسیون ASK رو شبیه سازی کنم. روی این module یک دیکدر PT2272 هستش که در کتابخونه نرم افزار proteus نیست.
    خب من الان باید چه کار کنم؟ ممنون میشم که من رو راهنمایی کنید

پاسخ : شبیه سازی یک برد الکترونیکی (سوال اماتوری)

نوشته اصلی توسط hossein1987 نمایش پست ها
    سلام
    یک سوالی که برای من پیش اومده اینه که برای شبیه سازی یک module یا برد الکترونیکی (قبل از ساخت اون) به منظور اطمینان از درستی عملکرد طراحی چه کار باید کرد؟
    برای مثال فرض کنید من قصد دارم یک module فرستنده با مدولاسیون ASK رو شبیه سازی کنم. روی این module یک دیکدر PT2272 هستش که در کتابخونه نرم افزار proteus نیست.
    خب من الان باید چه کار کنم؟ ممنون میشم که من رو راهنمایی کنید

سلام
    سطح انتظارتون از شبیه ساز کمی بالاس! پروتئوس نمیتونه تاثیرات محیطی رو شبیه سازی کنه، به خاطر همونم کتابخونه ای برای شبیه سازی این قبیل ماژول ها رو نداره. اگر هم چیزی برای شبیه سازی باشه، صرفا یک شبیه سازی خیلی ایده آل خواهد بود که تقریبا به هیچ کاری نمیاد، مگر تست کردن منطق برنامه از نظر دیجیتال!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
      سلام
      سطح انتظارتون از شبیه ساز کمی بالاس! پروتئوس نمیتونه تاثیرات محیطی رو شبیه سازی کنه، به خاطر همونم کتابخونه ای برای شبیه سازی این قبیل ماژول ها رو نداره. اگر هم چیزی برای شبیه سازی باشه، صرفا یک شبیه سازی خیلی ایده آل خواهد بود که تقریبا به هیچ کاری نمیاد، مگر تست کردن منطق برنامه از نظر دیجیتال!
      متوجه منظورتون از "
      تاثیرات محیطی" نشدم. اون مثال فرستنده رو تنها به عنوان نمونه گفتم. مثال دیگه: فرض کنید من می خوام یک سیستم ثبت سیگنال عصبی طراحی کنم. ورودیش یک IC تقویت کننده کم نویز هستش که سیگنال تقویت شده رو به یک ADC میده. حالا اگر مثلا پروتئوس اون IC تقویت کننده رو نداشت باید چیکار کرد؟! باید این سیستم رو بسازم و تست کنم تا زمانی که به یک جواب برسم؟!!
      من چون تمام عمرم با Cadence کار کردم و همه چیز با شبیه سازی تحت کنترلم بود، حالا که مثلا می خوام یک سیستم طراحی کنم کمی مشکل دارم. شرمنده اگر سوالم ابتدایی هستش چون در این زمینه دید درستی ندارم )

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein1987 نمایش پست ها
        متوجه منظورتون از "
        تاثیرات محیطی" نشدم. اون مثال فرستنده رو تنها به عنوان نمونه گفتم. مثال دیگه: فرض کنید من می خوام یک سیستم ثبت سیگنال عصبی طراحی کنم. ورودیش یک IC تقویت کننده کم نویز هستش که سیگنال تقویت شده رو به یک ADC میده. حالا اگر مثلا پروتئوس اون IC تقویت کننده رو نداشت باید چیکار کرد؟! باید این سیستم رو بسازم و تست کنم تا زمانی که به یک جواب برسم؟!!
        من چون تمام عمرم با Cadence کار کردم و همه چیز با شبیه سازی تحت کنترلم بود، حالا که مثلا می خوام یک سیستم طراحی کنم کمی مشکل دارم. شرمنده اگر سوالم ابتدایی هستش چون در این زمینه دید درستی ندارم )
        منظورم نویز، اغتشاش، اثر فاصله و... بود که در محیط واقعی وجود داره اما توی محیط شبیه ساز چون قضیه ایده آله وجود نداره.
        ببینید قطعات موجود توی پروتئوس یک قسمت شماتیک دارن، یه قسمت PCB و یک قسمت شبیه سازی که در واقع مغز اون قطعه هستش. شاید قطعه ای باشه هر سه مورد رو داشته باشه (مثلا میکروکنترلر های خانواده AVR که توی پروتئوس موجود هستن و تقریبا هر 3 قسمت رو دارن)، شاید قطعه ای باشه که تنها دو یا یکی از مواردی که گفتم داشته باشه. ساختن شماتیک و قسمت PCB که هیچ کاری نداره و شما با صرف کمی وقت میتونید بسازیدش. اما قسمت مغز اون قطعه که حاوی کدهای شبیه سازی باشه، ساختش به این آسونی ها نیست و شما باید اطلاعات دقیق در مورد نحوه کارکرد شبیه ساز داشته باشید.
        اگر ما توی ایران نبودیم و قانونی نرم افزار رو تهیه کرده بودیم و شما احتیاج به قطعه ای خاص داشتید، میتونستید پیامی به شرکت سازنده بدید و درخواست ساخت قطعه رو در نرم افزار بدید؛ اونا هم بررسی میکردن و اگر مشکلی نبود پاسخ میدادن. اما حالا که ما توی ایرانیم و کرکی استفاده میکنیم، یا باید اون قطعه رو از جایی پیدا کنیم و به نرم افزار اضافه کنیم، یا انقدر دانش اش رو داشته باشیم که خودمون بتونیم بسازیمش. (حداقل من خیلی از یوزرها این دانش رو نداریم! اصلا شاید دونستنش جز اسرار شرکت سازنده باشه)
        ضمنا خیلی از قطعات خاص رو شبیه سازها اصلا توانایی شبیه سازی اشون رو ندارن؛ پس ناچارا مجبوریم انتظار زیادی از شبیه ساز جماعت نداشته باشیم. در ثانی شبیه ساز اسمش روشه؛ شبیه اون قطعه هستش و ممکنه خیلی از پارامترهای کاری اون قطعه رو واقعا شبیه سازی نکنه. امیدوارم با تفاسیری که عرض کردم جواب سوالتون رو گرفته باشید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X