اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

لطفا راهنمایی کنید ! (شناسایی دو قطعه الکترونیک مادربرد )

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

لطفا راهنمایی کنید ! (شناسایی دو قطعه الکترونیک مادربرد )

درود
    مهندس های لطفا اسم دو قطعه مشخص شده با مربع سبز رنگ رو بگین و عملکردش رو به زبان ساده توصیخ دهید.(وضوح بالاتر)
    بر روی قطعه شماره 1 = tR47 حک شده هست.(حدس میزنم شبیه چوک هست ، نمی دونم!)
    بر روی قطعه شماره 2 = ALHF7B2 حک شده ( قطعه دارای 3 پایه در هر طرف در مجموع 12 پایه به صورت SMD ،
    (تصویر مربوط به مادربرد PC با مدل MSI-Z170 Gaming M5 می باشد )

مادربرد بنده به صورت ناگهانی دچار مشکل شده و در قسمت دیباگر پنل کد 00 رو نشون میده ( شاید هم D0 هست ) ، متاسفانه گارانتی این مادربرد وجود خارجی نداره ، هیچ آدرسی ازشون نیست ، سایت منقضی شده ، شماره تلفن هم کسی بر نمی داره و فقط یه تکه کاغذ بی ارزش هست.
    بعد از تست با رم ، گرافیک ، و سی پی یو های فراوان مشخص شده مشکل از مادربرد هست.
    متاسفانه در شهر ما تعمیرگاه حرفه ای وجود نداره ( یا حداقل من نمیشناسم) بنا بر این خودم تلاش می کنم ببینم مشکل کجاست شاید بعد بفرستم تهران!

مهندسان عزیز ، به محض اتصال پاور به برد (بدون استارت مادربرد) دو قطعه بالایی به شدت داغ می شود قطعه 2 اصلا قابل لمس نیست و در عرض یک ثانیه شاید به دمای 110 درجه برسد!!!
    حدس میزنم مشکل از این 2 قطعه باشد ، عزیزان اگر اطلاعات یا تجربیاتی دارید که به بنده در تعمیر این مادربرد کمک کند لطفا راهنمایی کنید.
    سپاس.

پاسخ : لطفا راهنمایی کنید ! (شناسایی دو قطعه الکترونیک مادربرد )

سلام
    در مورد TR47 حرفت درسته سلف هستش مقدارش هم 0.47μH
    منبع: https://www.viking.com.tw/en/category/Inductor-SMA.html

در مورد خطای دیباگر :
    D0 - CPU initialization error
    منبع : https://forum-en.msi.com/index.php?topic=263610.0

در مورد آی سی نتونستم چیزی پیدا کنم اگه امکانش هست یک عکس از نزدیک بگیرید که آی سی کاملاً با اطلاعاتش مشخص باشه

دیدگاه

با سلام
      مبدلهای ولتاژ تغذیه روی مادر بردها عموما از نوع باک مجتمع هستن. یعنی سوئیچ هم داخل آیسی کنترولر قرار داره.
      وقتی اون آیسی و سلف فیلتر خروجی داغ میشن یعنی به هر دلیلی جریان غیر مجاز داره کشیده میشه.
      حالا یا تو مسیر قطعاتی که از خروجی این مدار تغذیه میشن چیزی شبیه شورتی وجود داره و یا اینکه سوئیچ داخلی آیسی سوخته و ورودی مستقیما داره میره به خروجی و یا هر دو. یعنی اول شورتی ایجاد شده و بعد سوئیچ رو هم سوزونده!
      کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kinortechla نمایش پست ها
        سلام
        در مورد TR47 حرفت درسته سلف هستش مقدارش هم 0.47μH
        منبع: https://www.viking.com.tw/en/category/Inductor-SMA.html

در مورد خطای دیباگر :
        D0 - CPU initialization error
        منبع : https://forum-en.msi.com/index.php?topic=263610.0

در مورد آی سی نتونستم چیزی پیدا کنم اگه امکانش هست یک عکس از نزدیک بگیرید که آی سی کاملاً با اطلاعاتش مشخص باشه

سپاس دوست عزیز
        اینم عکس از نزدیکترین حالت ممکن : (لطفا عکس رو در یه تب دیگه باز کنید تا بهتر نمایش داده بشه)

(اینم یه تصویر دیگه در وضوح بسیار بالاتر)

در فروم MSI نوشته 00 Not Used یعنی این کد اصلا وجود نداره درسته ؟ پس یعنی اررور من میشه D0
        مهندس های عزیز نظرتون چیه من این دوتا قطعه رو از برد جدا کنم (با هیتر هوای گرم) و دوباره برد رو تست کنم ؟ یعنی ممکنه درست بشه یا میتونه به قسمت های دیگه هم آسیب بزنه ؟
        ( چون احتمال اینکه این قطعات من از بازار و فروشگاه اینترنتی پیدا و جایگزین کنم غیر ممکن هست.
        جدیدترین ویرایش توسط SeeViua; ۱۳:۵۹ ۱۳۹۸/۰۸/۱۹.

دیدگاه

درود
          از وبسایت زیر هم میتوانید کمک بگیرید!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SeeViua نمایش پست ها
            سپاس دوست عزیز
            اینم عکس از نزدیکترین حالت ممکن : (لطفا عکس رو در یه تب دیگه باز کنید تا بهتر نمایش داده بشه)

(اینم یه تصویر دیگه در وضوح بسیار بالاتر)

در فروم MSI نوشته 00 Not Used یعنی این کد اصلا وجود نداره درسته ؟ پس یعنی اررور من میشه D0
            مهندس های عزیز نظرتون چیه من این دوتا قطعه رو از برد جدا کنم (با هیتر هوای گرم) و دوباره برد رو تست کنم ؟ یعنی ممکنه درست بشه یا میتونه به قسمت های دیگه هم آسیب بزنه ؟
            ( چون احتمال اینکه این قطعات من از بازار و فروشگاه اینترنتی پیدا و جایگزین کنم غیر ممکن هست.
            شاید یکم دیر باشه اما موردی که پیدا کردم میتونه برای بقیه که بعدا این تاپیک رو میخونن خیلی کارآمد باشه
            کلیه دیتاشیت مادربورد های کامپیوتر ها رو میتونید تو این سایت پیدا کنید

البته لینکی که گذاشتم مربوط به مادربوردهای MSI هستش مدلشو انتخاب کنید همه مدار های مربوط به مادر بوردتون رو اینجا میتونید ببینید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kinortechla نمایش پست ها
              شاید یکم دیر باشه اما موردی که پیدا کردم میتونه برای بقیه که بعدا این تاپیک رو میخونن خیلی کارآمد باشه کلیه دیتاشیت مادربورد های کامپیوتر ها رو میتونید تو این سایت پیدا کنید http://www.s-manuals.com/motherboard/msi البته لینکی که گذاشتم مربوط به مادربوردهای MSI هستش مدلشو انتخاب کنید همه مدار های مربوط به مادر بوردتون رو اینجا میتونید ببینید
              ممنون دوست عزیز ، ولی مدل مادربرد من شماتیکش در سایت موجود نبود . (MSI MS-7977 VER:1.1)

مهندسای عزیز ، داغ شدن زیاد قطعه میتونه از لحیم سرد یا لحیم مردگی باشه ؟ این احتمال وجود داره ؟
              (لطفا عزیرانی که تخصص دارن راهنمایی کنند چون در صورت راهنمای اشتباه ممکنه متحمل زیان شدیدی بشم، قبلا تجربشو دارم!!!)
              جدیدترین ویرایش توسط SeeViua; ۲۲:۱۶ ۱۳۹۸/۰۹/۰۵.

دیدگاه

متاسفانه نتومتم یه تعمیر خوب تو شهرمون پیدا کنم ، اونایی که بودن حتی یه Debugger PCI-Express هم نداشتن و تعمیر کارمیگفت همچین چیزی وجود نداره وفقط یه هویه و ولت متر داشت ! ( بیچاره نمی دونه حتی تستر های سوکت CPU و رم همشون وجود دارند و خلاصه خیلی پرت بودن و نمی تونست یه کد دیباگر رو تحلیل کنه)
                مجبورم به تهران برم و بدم تعمیر.
                دوستان عزیز ، لطفا یه مرکز حرفه و تخصصی و معتبر و خصوصی برای تعمیر مادربرد و قطعات رایانه در تهران معرفی کنید.
                ممنون.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SeeViua نمایش پست ها
                  متاسفانه نتومتم یه تعمیر خوب تو شهرمون پیدا کنم ، اونایی که بودن حتی یه Debugger PCI-Express هم نداشتن و تعمیر کارمیگفت همچین چیزی وجود نداره وفقط یه هویه و ولت متر داشت ! ( بیچاره نمی دونه حتی تستر های سوکت CPU و رم همشون وجود دارند و خلاصه خیلی پرت بودن و نمی تونست یه کد دیباگر رو تحلیل کنه)
                  مجبورم به تهران برم و بدم تعمیر.
                  دوستان عزیز ، لطفا یه مرکز حرفه و تخصصی و معتبر و خصوصی برای تعمیر مادربرد و قطعات رایانه در تهران معرفی کنید.
                  ممنون.
                  سلام
                  بپر تومترو طائتر شهر پیاده شو یخورده بالاتر برو (چهار راه ولیعصر ) مرکز کامپیوتر تهران
                  اونجا همه حرفه ای هستن و میتونید اونجا بدید تعمیر
                  موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X