اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انخاب ترانزیستور مناسب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انخاب ترانزیستور مناسب

سلام به همه . :smile:

وقتی یه مدار تقویت کننده ( هر چند طبقه !!) طراحی میکنم ، با محاسبات max swing ، Av , Ai ،... ولتاژ ها ومقاومت ها رو تعیین میکنم ،

بعد برای پیدا کردن ترانزیستور ...دچار مشکلم ... گاهی هم اون ترانزسیتو رو از دیتاشیت انتخاب می کنم ، بعد توی بازار نیست ..! :redface:

، لطفا کامل راهنمایی بفرمایید ... یک دنیا ممنون میشم .

می خور که ز دل کثرت و قلت ببرد واندیشه ی هفتاد و دو ملت ببرد.
    پرهیز مکن ز کیمیایی که از او یک جرعه خوری هزار علت ببرد .
    (حکیم عمر خیام)

پاسخ : انخاب ترانزیستور مناسب

یه خورده عجیبه. چون ترانزیستورهای این دوره زمونه کاملا بهینه سازی شده اند. معمولا بتای بزرگی دارند و در انواع ولتاژ و جریان یافت می شوند. نکته ی دیگه اینه که طراحی صحیح مستقل از پارامترهای ترانزیستوره.

البته اگه منظورتون فرکانس بالا نباشه ... که این مبحث دیگه ایه و جدا بحث خواهیم کرد.

برام عجیبتره که چرا از ترانزیستور استفاده می کنید؟ پس پ امپها برای چه بوجود آمدند؟

خیلی برام جالبه که هنوز کسی با ترانزیستور طراحی می کنه! راستش سالهاست مگر برای سوئیچ یا آموختن به کسی از ترانزیستور استفاده نکردم.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

ُسلام

منم یک مدت میخواستم همین کارو بکنم هر ترانزیستوری رو که میزاشتم بعد میرفتم میدیدم پیدا نمیشه !

یک روز رفتم دم مغازه یکی از فروشنده ها ، لیست قطعاتش رو گرفتم ( مربوط به ترانزیستور ) بعد رفتم با اون ها کارم رو راه انداختم ولی اگه تهران زندگی میکنید جوان و آرا لیست هاشون رو رو اینترنت دادن و به راحتی با استفاه ار اون ها شما میتونید به طراحی مدار خودتون بپردازید

و این لیست هم واسه من مفید بوده
      http://www.surplustronics.co.nz/library/Transistors.pdf

دیدگاه

من به شما پیشنهاد می کنم اول ترانزیستور را انتخاب کنید سپس طراحی کنید. مثلا همیشه از 2n2222 به عنوان مرجع استفاده کنید. A92 هم در بین ترانزیستورهای NPN چیز خاصی هست.
        ...............................................

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است
        Ctrl+C , Ctrl+V
        .................................................. ....

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X