اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

روشن شدن کامپیوتر به محض اتصال به برق ( سوال )

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

روشن شدن کامپیوتر به محض اتصال به برق ( سوال )

سلام
    به محض اینکه کامپیوتر را به برق می زنم روشن می شود
    دکمه پاور هم سالم کار می کنه یعنی بعد که زدمش به برق و خودش راه افتاد بعد دیگه به طور معمول کار می کنه
    گاهی هم یه error می ده می گه سیماس نصب نیست ؟؟!!!!!و با f1 پیش می ره
    ممکنه باطری بک پ ضعیف شده باشه ؟ اما این ربطی به روشن شدن سر از خودش نمی تونه داشته باشه >>

پاورش را هم عوض کردم باز همینجوره
    چی به نظرتون می رسه ؟
    ممنون

پاسخ : روشن شدن کامپیوتر به محض اتصال به برق ( سوال )

سلام

بعضی از مین بردها اینطورین منم یکی داشتم هی روشن میشد وقتی برق میرفت .!

دیدگاه

پاسخ : روشن شدن کامپیوتر به محض اتصال به برق ( &#15

سلام
      یه گزینه تو بایاس هست به اسم :
      Ac power back function
      البته ممکنه تو بایاس های مختلف نام های مختلفی داشته باشه . ولی حدودا همینجوریاست
      سه تا گزینه براش وجود داره:
      ON
      OFF
      Last State
      این تنظیم برا اینه که وقتی کامپیوتر دوباره بهش برق وصل میشه (و یا وقتی برق میره و دوباره میاد)
      چه حالتی داشته باشه:
      روشن
      خاموش
      حالت قبلی
      احتمالا برا شما رو ON تنظیم شده.
      مثلا ممکنه وقتی باتری خالی باشه و تنظیمات پیشفرض لود میشن این حالت پیش بیاد.
      البته من تا حالا ندیدم تنظیمات پیشفرض یه بایاس رو last state یا On باشه
      حالت عادی هم شما باید اونو رو OFF قرار بدین
      یعنی وقتی به برق وصل میشه روشن نشه.

در مورد اینکه ضعیف بودن باتری بکاپ باعث تغییر بعضی داده های CMOS بشه ، باید عرض کنم که اگه در حالت خاصی این مورد بوجود بیاد چون checksum جدید با checksum ذخیره شده تو بایاس مقایسه میشه و برابر نیست خطایی بهتون میده و سیستم اصلا بالا نمیاد که کار اشتباهی رو انجام بده.
      ولی بهر حال شما نیاز به تعویض باتری بکاپ دارین .
      این کارو انجام بدین و اون تنظیم رو هم روی OFF قرار بدین.

در ضمن باید عرض کنم که این مشکلات مربوط به پاور نمیتونه باشه.
      Upload your files Here. Great Azeri Resumable File Host: http://endir.az/index.php?lang=5

دیدگاه

بعضی از مادربردها ( مخصوصا پنتیوم تا پنتیوم 3 ) توی تنظیمات بایوسشون یه گزینه دارند که "وضعیت خاموش/روشن سیستم بعد از قطعی برق" را مشخص می کنه. گزینه پیش فرض اغلب اونها هم اینه که اگر حین کار سیستم برق بره ، بعد از اومدن برق اتوماتیک روشن می شوند.

می تونین توی تنظیمات بایوس و در بخش Power Management، این گزینه رو که اغلب اسمی شبیه State After Power Failure داره رو روی "خاموش" تنظیم کنین.
        It's not the Strongest that Survive, Nor the Most Intelligence, But the ones Most Responsive to Change
        گونه هایی که شانس بقا دارند ، نه قویترین هستند و نه باهوشترین بلکه آنهایی هستند که بیشترین آمادگی تغییرات را دارند !
        چارلز داروین - بنیانگذار نظریه تکامل

دیدگاه

سلام:
          با اجازه اساتید بزرگ:
          تغذیه مادربوردتون رو از مادربورد جدا کنید.یعنی سیمهای پاور رو از مادر بورد جدا کنید.حالا بزنیدش به برق اگر پاور روشن نشد که از مادر بورده .اما اگر روشن شد باید پاور رو باز کنید و دنبال اتصالی سیم سبز به یکی از سیمهای مشکی بگردی :mrgreen:د.چون برای روشن شدن پاور باید سیم سبز رو gnd کرد. :biggrin:

دیدگاه

منم همین فکرو می کنم . چون همون طور که می دونی این سمی سبز باعث روشن شدن پاور میشه .
            دقیقا مثل اون حالتی می مونه که کامپیوترو با تایپ یک کلمه از صفحه کلید روشن می کنیم.
            راستی اطارف کامپیوتر چیز جدیدی اضافه نشده که فرکانس بالایی داشته باشه ؟

دیدگاه

ممنونم
              پاور چک شده مشکل نداشت
              برای اطمینان از یه پاور دیگه هم استفاده کردم و باز هم همین حالت را داشت
              نه اصلا" توی دو مکان کاملا" مختلف باهاش کار کردم پس ربطی به اطرافش نداشته

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aida
                ممنونم
                پاور چک شده مشکل نداشت
                برای اطمینان از یه پاور دیگه هم استفاده کردم و باز هم همین حالت را داشت
                نه اصلا" توی دو مکان کاملا" مختلف باهاش کار کردم پس ربطی به اطرافش نداشته
                سلام
                مشکل شما ممکنه چندین دلیل داشته باشه.
                یکی از شایع ترین عوامل ولتاژ برگشتی باشد. در اینگونه موارد در روی کیس ، ولتاژ القایی وجود دارد.
                همانطو رکه میدانید عاملی که باعث روشن شدن پاور سوئیچینگ میشود اختلاف بین دو ولتاز 5 ولت و صفر است و وقتی سیم سبز زمین(صفر ولت) میشود باعث سوئیچ شدن پاور میشود.
                ولتاژ القایی باعث میشود سطح Ground بالا بیاید (مثلا 2.5 به عنوان Ground در نظر گرفته شود). به همین دلیل با کوچکترین شوک پاور روشن میشود.

از عوامل بوجود آورنده این ولتاژ القایی میتواند موارد زیر باشد : (البته خیلی عوامل ممکن است باشد . من بصورت نمونه ذکر میکنم) :

ایراد در طراحی پاور . خازنهای پاور بدرستی دشارژ نمیشوند (مخصوصا در مدار StandBy پاور).

مورد دیگر عدم تقارن فازی در مجتمع هایی است که از برق سه فاز استفاده میکنند و فازها در ساختمان درست تقسیم نشده و باعث القاء ولتاژ روی نول میشون باز هم سطح صفر بالا می آید.

یا اینکه در ساختمانی که از آسانسور استفاده میشود ، در سیستم آن جایی نشتی وجود داشته باشد .

و خلاصه خیلی عوامل دیگر.

عامل دیگر که بیشتر از نظرتئوری محتمل است ( عملا کمتر دیده شده) ایراد در مدارات مادربورد است.
                مي خور كه حافظ و مفتي و محتسب چون نيك بنگري همه تزوير ميكنند

دیدگاه

تنظیمات کارخانه ای BIOS را بازیابی کنید.توی همون BIOS دوتا گزینه LOAD داره.دقیقاً یادم نیست کدومش Factory set میکنه.
                  در مورد چیزی هم که آقای حسینی فرمودن؛ کلاً من خودم وقتیکه میبینم بار زیادی روی کیسم جمع شده،کیسم رو میبرم لب باغچه،باغچه رو با آب خیس میکنم و بعد بدنه کیس رو به اونجایی از باغچه که خیس کردم وصل میکنم.اما فکر نکنم مشکل شما از ازدیاد بار روی کیس باشه.حالا امتحان کنید ضرر نداره.

دیدگاه

وقتی می گید " کلاً من خودم وقتیکه میبینم بار زیادی روی کیسم جمع شده" منظورتون چیه ؟ یعنی از کجا متوجه می شوید بار زیادی روی کیس ؟

حالا یه مشکل دیگه هم پیدا کرده ... وقتی روشن می شه حالا به هر طریقی چه از طریق پریز برق و چه با کلید پاور ... یه چند ثانیه می گذره خودش خاموش می شه ... یعنی اصلا اینقدر نیست که به صفحه اصلی ویندوز برسه
                    قبلا هم یه بار اینطوری شده بود خودم حدس زدم فن cpu درست جا نخورده و شاید گرماش باعث می شه نکشه ( یه تز بود دیگه ! ) فنش را در آوردم و دوباره جا زدم .. خلاصه خود بخود درست شد ( یعنی راه افتاد )
                    درضمن اون خمیر گرماگیرش کاملا از بین رفته
                    ممکنه گرم شدن cpu علتش باشه ؟
                    ...
                    وقتی باطری بک اپ را عوض کنم اطلاعاتم کامل می پره ؟؟

دیدگاه

تو تنظیمات بایاس برو و همون موارد پیش فرضو انتخاب کن . اگه ایراد از ولتاژ القایی باشه بهتره بدنه کیسو با یه سیم به زمین ( که می تونه لوله آب یا شوفاژ باشه ) وصل کن .
                      البته به نظر من از دمای CPU هم می تونه . سرعت فن و دمای cpu رو هم چک کن تا عابد بابازاده برسه و جواب درستو بده بهت :icon_razz:

دیدگاه

کلاً من خودم وقتیکه میبینم بار زیادی روی کیسم جمع شده،کیسم رو میبرم لب باغچه،باغچه رو با آب خیس میکنم و بعد بدنه کیس رو به اونجایی از باغچه که خیس کردم وصل میکنم.
                        سلام

میثاق عزیز:
                        عرض کردم موارد گفته شده باعث ایجاد ولتاژ بر روی کیس ممکنه بشه، نه اینکه الکتریسیته ساکن روی کیس.

نوشته اصلی توسط aida
                        حالا یه مشکل دیگه هم پیدا کرده ... وقتی روشن می شه حالا به هر طریقی چه از طریق پریز برق و چه با کلید پاور ... یه چند ثانیه می گذره خودش خاموش می شه ... یعنی اصلا اینقدر نیست که به صفحه اصلی ویندوز برسه
                        قبلا هم یه بار اینطوری شده بود خودم حدس زدم فن cpu درست جا نخورده و شاید گرماش باعث می شه نکشه ( یه تز بود دیگه ! ) فنش را در آوردم و دوباره جا زدم .. خلاصه خود بخود درست شد ( یعنی راه افتاد )
                        ...
                        اگر وضعیت سیستم بصورت بالا باشه ، ایراد هم میتونه از پاور باشه و هم از مادربورد. گرم شدن CPU میتونه باعث خاموش و یا ریست شدن بشه ولی باعث روشن شدن نه.
                        اتفاقا تزی که قبلا داشتید درست بود.

اگر باطری رو عوض کنید اطلاعات بایوس از بین نمیره در صورت نبود باطری هم نهایتا به تنظیمات اولیه برمیگرده. البته اتفاقا بد نیست یک بار clear cmos کنید.و یا همانطور که دوستان گفتید Load Default کنید.
                        توصیه میکنم بین فن و CPU حتما از خکیر سیلیکون مناسب استفاده کنید. (نه از این جنس های مزخرف گچی که بعد از یک مدت خشک میشه و بجای رسانا حرارت ، عایق حرارتی میشه)
                        مي خور كه حافظ و مفتي و محتسب چون نيك بنگري همه تزوير ميكنند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aida
                          وقتی می گید " کلاً من خودم وقتیکه میبینم بار زیادی روی کیسم جمع شده" منظورتون چیه ؟ یعنی از کجا متوجه می شوید بار زیادی روی کیس ؟

...
                          منظورم از بار الکتریسیته ساکن بود.
                          با تعویض باتری بک پ هم اطلاعات خاصی پاک نمیشه.فقط تاریخ و ساعت که مهم نیست.من خودم یه بار رمم رو کلاً از اسلاتش در آوردم زدم توی یه اسلات دیگه(کامیوترم خود بخود ریست میشد و با این کار دیگه هیچوقت اینطوری نشد) تاریخ و ساعتم هم نپرید :eek: .چراشو خودمم نمیدونم. مگه نمیگن ساعت و تاریخ توی رم ذخیره میشه؟

دیدگاه

سلام

میثاق عزیز:
                            عرض کردم موارد گفته شده باعث ایجاد ولتاژ بر روی کیس ممکنه بشه، نه اینکه الکتریسیته ساکن روی کیس.
                            بله. ممنون که برداشت اشتباهم رو اصلاح کردید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میثاق
                              منظورم از بار الکتریسیته ساکن بود.
                              با تعویض باتری بک پ هم اطلاعات خاصی پاک نمیشه.فقط تاریخ و ساعت که مهم نیست.من خودم یه بار رمم رو کلاً از اسلاتش در آوردم زدم توی یه اسلات دیگه(کامیوترم خود بخود ریست میشد و با این کار دیگه هیچوقت اینطوری نشد) تاریخ و ساعتم هم نپرید :eek: .چراشو خودمم نمیدونم. مگه نمیگن ساعت و تاریخ توی رم ذخیره میشه؟
                              سلام
                              ببینیند :
                              اطلاعات اولیه ی بایاس برای بال اومدن کامپیوتر در کامپیوتر های امروزی (که همه ش کد های اسمبلی هست داخل یه تراشه از نوع فلش که همون ROM سیستم بحساب میاد ذخیره میشه. این حافظه ی فلش از طریق برنامه ی مخصوصی که خود شرکت مین بورد در اختیار قرار میده که برا ارتقاء بایاسه میتونه مورد دسترسی قرار بگیره.
                              یه حافظه ی دیگه در کنار حافظه ی رام هست به اسم CMOS که همون Complementary Metal Oxide Semiconductor هست که بعنوان کمکی برای رام استفاده میشه.
                              به این صورت که این حافظه هم از نوع حافظه های volatile یا فرار هست که باتری بکاپ برای نگه داشتن اطلاعات اون بکار میره.
                              اطلاعاتی از قبیل ساعت و پسورد مربوط به بایاس و سایر تنظیماتی که ما در بایاس اعمال میکنیم ، در اینجا ذخیره میشن. برا همینه که یکی از راه های ریست کردن پسورد سیستم کندن باتری بکاپه .
                              خب یه سوالی که ممکنه ایجاد شه اینه که چرا خود ساعت و سایر تنظیمات تو رام ذخیره نمیشن:
                              حافظه های رام کامپیوتر نقش خیلی حساسی رو تو بالا اومدن کامپیوتر ایفا میکنن. بهمین دلیل موقع خونده یا نوشته شدن بصورت بیت به بیت منتقل میشن.
                              چون عوض شدن حتی یک بیت هم میتونه منجر به بالا نیومدن سیستم شه و عملا مین بورد شما اون موقع بلا استفاده یشه تا زمانی که اطلاعات داخل رامش درست شه. (حالا به هرطریقی مثل عوض کردن ایسی یا پروگرام کردن دوباره ش و ...)
                              این انتقال کند بیت به بیت باعث میشه که اپدیت کردن موقع به موقعش غیر ممکن بشه و از طرفی اگه کندی رو هم در نظر نگیریم ، اگه بخوایم ساعت و ... رو هر چند لحظه یه بار توش refresh کنیم ، پس هر لحظه که امکان رفتن برق هم میتونه بره ، احتمال بالا نیومدن مین بورد هم وجود داره.
                              چون ممکنه ارتقاء ناقص انجام گرفته باشه.
                              ولی اگه اطلاعات cmos پاک شه شما فقط تنظیمات خودتونو از دست دادین. و از طرفی refresh کردنش خیلی خیلی سریع تره و 100% هم امنه.
                              خب پس تو این روال میبینید که تنظیمات بایاس کاریبه رم شما ندارن.

Upload your files Here. Great Azeri Resumable File Host: http://endir.az/index.php?lang=5

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X