اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

در خواست راهنمایی، کنترل استپ موتور با پردازنده های 32 بیتی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

در خواست راهنمایی، کنترل استپ موتور با پردازنده های 32 بیتی

با سلام و عرض احترام
    در روند انجام پروژه ی دانشگاه نیاز به کنترل 5 استپ موتور دارم که در حال حاضر با استفاده از Arduino 2560 + Ramps + Drv8825 + Marlin اقدام به راه اندازی آن ها کرده ام اما با توجه به دقت و سرعت حرکت مورد نظر که 5 میکرومتر (2000 استپ بر میلی متر) و 100 میلی متر بر ثانیه هست، میکروکنترل 8 بیتی 2560 جوابگو نیست. لذا تصمیم گرفتم که از میکروهای 32 بیتی استفاده کنم.
    با کمی مطالعه به نظرم LPC1768 مورد مناسبی به نظر می رسه و می خوام یک pcb طراحی کنم که من را به هدفم برساند. ((می دونم برد های آماده ی شرکت میکروبیس در بازار هست، اما قیمت کمتر از 200 هزار تومان مد نظر هست و البته برای من کار سختی هست اما یادگیری و کسب تجربه برام ارزشمنده و می خوام انجامش بدم))
    لطفا در چند مورد من را راهنمایی فرمایید.
    نرم افزار های طراحی pcb بسیار زیاد هستند، برای این کار چه نرم افزاری مناسب هست؟
    سایتی می شناسید که بتونم نمونه های آماده ازش دانلود کنم و از این نمونه ها کمک بگیرم و یاد بگیرم؟
    آیا بعد از طراحی pcb مغازه هایی مثل آلفا توی امجد می توانند یک یا دو عدد pcb چاپ کنند؟ آیا با توجه به فرکانس بالاتر پردازنده نیاز به چاپ به خصوصی می باشد؟
    برای لحیم کاری میکروی 100 پایه اگر pcb را قلع اندود سفارش بدم و از هیتر استفاده کنم، می تونم لحیمش کنم؟
    در AVR خروجی پایه ها 5 ولت هست و سنسور ها و ... هم با 5 ولت کار می کنند و مشکلی نیست اما با توجه به 3.3 ولت بودن پایه های ARM چطور باید اتصال های منطقی پایه ها را برقرار کنم؟
    همچنین لطفا با توجه به تجربایتان اگر راه کار متفاوتی و یا منابع مطالعاتی مناسبی به نظرتان می رسد لطفا راهنمایی فرمایید.
    با تشکر فراوان

پاسخ : در خواست راهنمایی، کنترل استپ موتور با پردازنده های 32 بیتی

نوشته اصلی توسط Quantum. نمایش پست ها
    با سلام و عرض احترام
    در روند انجام پروژه ی دانشگاه نیاز به کنترل 5 استپ موتور دارم که در حال حاضر با استفاده از Arduino 2560 + Ramps + Drv8825 + Marlin اقدام به راه اندازی آن ها کرده ام اما با توجه به دقت و سرعت حرکت مورد نظر که 5 میکرومتر (2000 استپ بر میلی متر) و 100 میلی متر بر ثانیه هست، میکروکنترل 8 بیتی 2560 جوابگو نیست. لذا تصمیم گرفتم که از میکروهای 32 بیتی استفاده کنم.
    با کمی مطالعه به نظرم LPC1768 مورد مناسبی به نظر می رسه و می خوام یک pcb طراحی کنم که من را به هدفم برساند. ((می دونم برد های آماده ی شرکت میکروبیس در بازار هست، اما قیمت کمتر از 200 هزار تومان مد نظر هست و البته برای من کار سختی هست اما یادگیری و کسب تجربه برام ارزشمنده و می خوام انجامش بدم))
    لطفا در چند مورد من را راهنمایی فرمایید.
    سایتی می شناسید که بتونم نمونه های آماده ازش دانلود کنم و از این نمونه ها کمک بگیرم و یاد بگیرم؟
    آیا بعد از طراحی pcb مغازه هایی مثل آلفا توی امجد می توانند یک یا دو عدد pcb چاپ کنند؟ آیا با توجه به فرکانس بالاتر پردازنده نیاز به چاپ به خصوصی می باشد؟
    برای لحیم کاری میکروی 100 پایه اگر pcb را قلع اندود سفارش بدم و از هیتر استفاده کنم، می تونم لحیمش کنم؟
    در AVR خروجی پایه ها 5 ولت هست و سنسور ها و ... هم با 5 ولت کار می کنند و مشکلی نیست اما با توجه به 3.3 ولت بودن پایه های ARM چطور باید اتصال های منطقی پایه ها را برقرار کنم؟
    همچنین لطفا با توجه به تجربایتان اگر راه کار متفاوتی و یا منابع مطالعاتی مناسبی به نظرتان می رسد لطفا راهنمایی فرمایید.
    با تشکر فراوان
    سلام
    پیشنهاد میکنم با STM32 کار کنید. هم ابزار کار و داکیومنت براش بیشتر و کار باهاش راحت تره، هم ارزون تره. برد هم براش تا دلتون بخواد هست. بیشتر شرکت های ایرانی به خاطر محاسنی که گفتم از STM32 استفاده میکنن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
      سلام
      پیشنهاد میکنم با STM32 کار کنید. هم ابزار کار و داکیومنت براش بیشتر و کار باهاش راحت تره، هم ارزون تره. برد هم براش تا دلتون بخواد هست. بیشتر شرکت های ایرانی به خاطر محاسنی که گفتم از STM32 استفاده میکنن.
      سلام
      تشکر، درست می فرمایید.
      در طراحی چنین مدار هایی باید مدار را فرکانس بالا در نظر گرفت و مسیر پایه ها را یکسان با هم گرفت یا نیازی به این کار نیست؟
      جدیدترین ویرایش توسط Quantum.; ۱۲:۳۱ ۱۳۹۸/۰۹/۲۹.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Quantum. نمایش پست ها
        سلام
        تشکر، درست می فرمایید.
        در طراحی چنین مدار هایی باید مدار را فرکانس بالا در نظر گرفت و مسیر پایه ها را یکسان با هم گرفت یا نیازی به این کار نیست؟
        متاسفانه من مهارت زیادی توی طراحی PCB ندارم که بخوام نظر بدم. اما خوب همونطوری که گفتید توی طراحی بردهای فرکانس بالا ملزوماتی هست که باید رعایت بشه. دوستان بهتر میتونن کمک کنن.

دیدگاه

سلام
          برای طراحی اکثر جاها از آلتیوم دیزاینر استفاده میشه ، چون خیلی تخصصی هست برای این کار .

اینو یه سر بزن شاید به دردت بخوره
          https://www.manamotor.com/blog/%D8%A...launching.html

یا بعد از طراحی pcb مغازه هایی مثل آلفا توی امجد می توانند یک یا دو عدد pcb چاپ کنند؟ آیا با توجه به فرکانس بالاتر پردازنده نیاز به چاپ به خصوصی می باشد؟
          اینکه چه تعداد میتونن چاپ کنن را باید از خودشون بپرسی ، ولی معمولا چون جنبه نمونه و آزمایش میتونه داشته باشه ، میزنن ، برای طراحی مخصوص هم مدل استپ موتور هات را بگو ، ولی فکر نکنم نیازی باشه

فکر کنم بهش میگن برد متالیز ، اگه قلع اندود که شما میگید چیزی دیگه نباشه ، ولی توی بازار خمیر مخصوی اینجور آی سی ها وجود داره هم برای لحیم کردن و هم جداسازی ، بهشون بگید برای لحیم کاری آی سی 100 پایه میخوام . اما اگه بخوای از هیتر استفاده کنی باید ببینی تحمل حرارت آی سی چقدره ، معمولا با هیتر فقط جدا میکنن ، و با هویه دیمر دار لحیم کاری ، سراغ دارم که با هیتر میذارن ولی باید استاد شده باشی توی لحیم کاریش و صد البته اون خمیر را میخواد ، یه چیزی تو مایه های خمیر و روغن هست ،

برای تغذیه هم معمولا 5 ولت را میارن رویی برد و با یه رگولاتور 3.3 ولتی تغذیه میکرو را میدن و بقیه جاها 5 ولت تغذیه را میدن ، رگولاتور 3و3 ولت هم دیپ هست توی بازار هم SMD ، مدلAMS1117

فقط یه سوال ، میخوای سوزن ، نخ کنی ، که استپ موتور 5 میکرو متر انتخاب کردی ؟؟؟؟ بازم برای این کار زیاده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط EhsaN_ME2 نمایش پست ها
            فقط یه سوال ، میخوای سوزن ، نخ کنی ، که استپ موتور 5 میکرو متر انتخاب کردی ؟؟؟؟ بازم برای این کار زیاده

سلام
            خیلی ممنون وقت گذاشتید و راهنمایی کردید
            در مورد نمونه ها منظورم نمونه های pcb طراحی شده برای میکرو های ARM بود.
            اگر برد را متالیزه سفارش بدم، فقط کافیه که میکرو را در جای خودش قرار بدم و با نوک سوزنی هویه به پایه ها حرارت بدم؟ چطور می شه از اتصال همه ی پایه ها مطمئن شد؟
            در مورد ولتاژ منظورم این بود که خروجی سنسورها 5 ولت هست ، چطور این خروجی را به پایه های ورودی 3.3 ولت میکرو متصل کنم؟
            کاربردش در مهندسی بافت هست، چاپ اسکلتی که سلول ها بتوانند روش رشد کنند، به همین دلیل نیازه که دقت بالایی داشته باشه.

دیدگاه

خواهش میکنم .

اگر برد را متالیزه سفارش بدم، فقط کافیه که میکرو را در جای خودش قرار بدم و با نوک سوزنی هویه به پایه ها حرارت بدم؟ چطور می شه از اتصال همه ی پایه ها مطمئن شد؟

این تجربه یک هفته پیش من هست
              ، اگه برد را متالیزه سفارش دادی و توی طراحیت قطعات دیپ داری باید یکم سوراخ پد ها را بزرگترش کنی ، چون مواد متالیز سوراخ پد را یکم پرمیکنه
              . اینو کلی گفتم .
              اگه هم قصد داری با برد قلع اندوداینجوری لحیم کنی بهت پیشنهاد نمیکنم ، چون آیسی یکم بالا می ایسته و باید با حرارت بیشتر در زمان بیشتر آیسی را بچسبونی به برد ، شاید میکرو صدمه ببینه .
              متالیز که سفارش بدی بازم به لحیم نیاز داری ، منتها تفاوتش اینه که ماندگاری ترک هات به خاطر لایه متایز روی ترک زیاد میشه ( عدم اکسید شدن و ... ) در ضمن لحیم پذیری ترک و پد برد بهتر میشه ،
              شما برای لحیم کردن آیسی اولین پایه از هر طرف آیسی را روی پدش منتطبق کن ، یکی از پایه ها را لحیم بزار و دوباره چک کن اگه درست بودن بقیه را لحیم بذار چون بردت متالیزه هست خطا کمتره لحیم کاری راحت تر ، البته اون ماده ای که اسمش را فراموش کردم را بزنی بهش بهتره تر ، در مورد اطمینان از لحیم کاری درست هم اگه تعداد بالا کار میکنی ، یه میکروسکوپ دیجیتال ( دوربین وتکنولوژی زوم داره ) بخری بهتره ، ولی اگه برای یک پروژه هست ، ذره بین های معمولی ساخته شده برای این کار هم هست . این یه نمونه ذره بینشه
              راستی توی لحیم اینجور آیسی ها خیلی حساس نباش ولی دقت را داشته باش ، چون ممکنه یه لحیم پایه خودشا بعد نشون بده ، بهت پیشنهاد میکنم اول یه سرچی برای آموزش لحیم آیسی SMD انجام بدی ، بازم بهت اون ماده خمیری یا روغنی را پیشنهاد میکنم چون لحیم پذیری پایه آیسی و پد را بالا میبره و بیشتر مواقع نمیذاره اتصالی بین پایه ها موقع لحیم کاری پیش بیاد .

در مورد ولتاژ منظورم این بود که خروجی سنسورها 5 ولت هست ، چطور این خروجی را به پایه های ورودی 3.3 ولت میکرو متصل کنم؟
              ببین اول یه سر به دیتاشیت میکرو بزن شاید ، شاید ورودیش بشه 5 ولت داد ، ولی در غیر این صورت یا از تقسیم ولتاژ مقاومتی استفاده کن یا از مبدل دیجیتال به آنالوگ ، راه حل هاش را میدونم ولی عملکرد و مدارش را نمیدونم ، اینو باید صبر کنی یکی که تجربه شا داره بیاد و جواب بده ، تقسیم ولتاژمقاومتی هم خطا هم محدودیت داره ولی بعضی جاها جوابگو هست . پیشنهاد من مبدل آنالوگ به دیجیتال هست که در این زمینه تجربه کاری ندارم

کاربردش در مهندسی بافت هست، چاپ اسکلتی که سلول ها بتوانند روش رشد کنند، به همین دلیل نیازه که دقت بالایی داشته باشه.
              ان شاءالله همیشه موفق باشی .

دیدگاه

سوالتون در مورد تبدیل ولتاژ ۳.۳ ولت به ۵ ولت یا احتمالاً بیشتر برای درایور کردن استپ موتورها و با توجه به اینکه ۵ استپ موتور رو کنترل می*کنید و اینکه درایور موتور رو تهیه می*کنید یا طراحی می*کنید حائز اهمیت است اما در صورتی که درایور رو طراحی و از ترانزیستورهای mosfet استفاده می*کنید باید حداکثر فرکانس کاری رو داشته باشید و اینکه از تغذیه جداگانه برای درایورموتورها میتونید از اپتوکوپلر tlp521 واگر تغدیه میکرو با داریورموتورها یکی است از ای*سی های uln2003 و uln2803 نیز می تونید استفاده کنید . البته موارد زیادی هست که باید پارامترهای بیشتری معرفی کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X