اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فن DC با کارکرد دائم....

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فن DC با کارکرد دائم....

سلام دوستان و اساتید گرامی....
    برای داخل دستگاهی (DVR دوربین) دنبال مدلی از فن 12 ولت 4در4 میگردم که
    دارای قابلیت کارکرد دائمی را داشته باشد و 24 ساعت روشن بماند و دیر هم خراب
    شود... خوب صدای کم هم داشته باشد که بهتر خواهد بود... چه پیشنهادی دارید
    چند برند و مدل را معرفی میکنید...؟؟؟کلا چه خانواده ای از فن های DC این قابلیت را دارد
    نکته دیگر: به سیم ورودی برق + فن DC یکی دو دیود سری کنم که ولتاژرا حدود 1.5 ولت
    کاهش داده و یک خازن چند میکرو فارادی هم با ورودی مثبت و منفی فن موازی کنم...
    تا نویز احتمالی فن را برای DVR کاهش داده و هم دور فن کاهش یابد... این کار مشکلی
    در عملکرد فن به وجود نمیاورد؟؟؟؟ ممنون میشم من را راهنمایی کنید...
    آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

پاسخ : فن DC با کارکرد دائم....

سلام آقا سینا، معمولا اکثر فن ها براشلس هستند و به خاطر نداشتن جاروبک عمر بالایی دارن، نگران نباش مشکلی براش پیش نمیاد، برای بحث نویز هم نیازی به اون دیود نیست همون خازن رو اضافه کنید نویز رو میگیره ( که اونم نیازی نیست) ، فقط اگه تو دستگاهتون از خازن های الکترولیت استفاده شده، اون ها باعث محدود شدن عمر دستگاهتون میشن ( عمر خازن الکترولیت ها چیزی بین 2000 ساعت تا 5000 هست با توجه به برند)
    رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil نمایش پست ها
      سلام آقا سینا، معمولا اکثر فن ها براشلس هستند و به خاطر نداشتن جاروبک عمر بالایی دارن، نگران نباش مشکلی براش پیش نمیاد، برای بحث نویز هم نیازی به اون دیود نیست همون خازن رو اضافه کنید نویز رو میگیره ( که اونم نیازی نیست) ، فقط اگه تو دستگاهتون از خازن های الکترولیت استفاده شده، اون ها باعث محدود شدن عمر دستگاهتون میشن ( عمر خازن الکترولیت ها چیزی بین 2000 ساعت تا 5000 هست با توجه به برند)
      سلام ببخشید این خازن الکترولیت که می فرمایید حداکثر 5000 ساعت یعنی اگه وسیله ای باشه که 24ساعت در 7 روز شبانه روز روشن باشه حداکثر 208 روز عمر میکنه؟
      اما من وسائلی دارم که خازن الکترولیت دارن اما بیش از 2 ساله دارن کار میکنن.
      همین افزاینده کاهنده های فروشگاه پر از خازنه حداکثر عمرشون چقدره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil نمایش پست ها
        سلام و عرض ادب مصطفی جان... ممنون که من را راهنمایی کردید... پس فن از نوع موتور براشلس بگیرم...
        چه برندی را پیشنهاد میکنید که صدای کم داشته و عمر بالا داشته باشد...دور هم پایین باشد خوب است...
        پ.ن: به نظرتان تایمر یا ترموستات به آن اضافه کنم .... عمر فن بالاتر نمیرود... مثلا تایمر قرار دهم که نیم ساعت
        کار کند و نیم ساعت خاموش باشد و یا ترموستات که اگر دمای هیت سینک به 40 رسید روشن و به 30 رسید خاموش
        شود....
        پ.ن2: بیشتر دیود ها (دو دیود سری شده) را برای کاهش ولتاژ از 12 به حدود 10.5 ولت است تا سرعت فن کمی کم
        شود و عمرفن افزایش یابد......این کار (کاهش ولتاژ) عمر فن را زیادتر میکند و یا هیچ تاثیری ندارد....
        مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
        _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sina1359 نمایش پست ها
          سلام و عرض ادب مصطفی جان... ممنون که من را راهنمایی کردید... پس فن از نوع موتور براشلس بگیرم...
          چه برندی را پیشنهاد میکنید که صدای کم داشته و عمر بالا داشته باشد...دور هم پایین باشد خوب است...
          پ.ن: به نظرتان تایمر یا ترموستات به آن اضافه کنم .... عمر فن بالاتر نمیرود... مثلا تایمر قرار دهم که نیم ساعت
          کار کند و نیم ساعت خاموش باشد و یا ترموستات که اگر دمای هیت سینک به 40 رسید روشن و به 30 رسید خاموش
          شود....
          پ.ن2: بیشتر دیود ها (دو دیود سری شده) را برای کاهش ولتاژ از 12 به حدود 10.5 ولت است تا سرعت فن کمی کم
          شود و عمرفن افزایش یابد......این کار (کاهش ولتاژ) عمر فن را زیادتر میکند و یا هیچ تاثیری ندارد....
          والا من برند شناس نیستم بیشتر به مشخصات دقت میکنم تا برند، اما از بابت عمر مطئمن باش که تقریبا اکثر برند های فن عمری هستند، در رابطه با کاهش ولتاژ هم منطقی تره که ولتاژ نامی خود فن اعمال بشه، اینکه میخواهید ولتاژ رو کاهش بدید ( و به تبعیت جریان هم کاهش پیدا میکند و به تبعیت از کاهش جریان دمای سیم پیچ ها کاهش پیدا میکند و...) شاید کمی به عمر فن کمک کنه ولی اونقدرها هم جدی نیست چون عمر سیم پیچ ها با توجه به کلاس سیم لاکی در دماهای زیر 50 60 خیلی زیاده

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط حمید حمید نمایش پست ها
          سلام ببخشید این خازن الکترولیت که می فرمایید حداکثر 5000 ساعت یعنی اگه وسیله ای باشه که 24ساعت در 7 روز شبانه روز روشن باشه حداکثر 208 روز عمر میکنه؟
          سلام، قطعات الکترونیکی اکثرا عمرهاشون گارانتی می شن و این مقدار گارانتی شده در دیتاشیت های خازن الکترولیت معمولا اعدادی زیر 10هزار ساعت هست، اما دلیلی نداره بعد از اون تایم کار کردن خراب بشن، صرفا دیگه اون شرکت و یا کارخانه تضمین نمیکنه که سالم کار کنه، اما میتونه در عمل برای شما 40 هزار ساعت هم بدون مشکل کار کنه، اما تا اون مقدار ساعت تضمین شده بصورت صد در صد برای شما درست کار خواهد کرد و بعد از اون رو دیگه دیتاشیت تضمین نمیکنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حمید حمید نمایش پست ها
            سلام.....
            من در مورد عمر خازنهای معمولی چیزی نمیدانم و لی در مورد ابر خازنها تحقیق کرده بودم
            از 100 هزار تا یک میلیون و پانصد (بسته به برند) سیکل شارژ دارند... اما به صورت کلی
            سیکل شارژ (تعداد دفعات شارژ و دشارژ) حدود 500 هزار بار می باشد....مدلهای آلومینیومی
            باید عمری بیشتر داشته باشد.... البته اطلاعات جناب آقای دولو بیشتر از من است ...

مصطفی جان به جای خازن الکترولیت چه خازنی بهتر است با موتور موازی شود...
            البته بیشتر دیدم به موتورهای AC 220 موازی میکنند...
            بیشتر هم انگار سرامیکی است....نظر شما چیست؟
            پ.ن: راستش را بخواهید از سایت یک فن 4 در 4
            خریدم که حدود 7 تا 8 هزار تومان قیمت داشت...
            به DVR وصل کردم... به صورت دائم.... یک هفته
            کار نکرد که سوخت.... همین که دی وی آر را خاموش کردم
            و یک ساعت بعد روشن کردم (بعد یک هفته...) گیریپاج کرد...

دیدگاه

سلام دوستان و اساتید گرامی....
              برای داخل دستگاهی (DVR دوربین) دنبال مدلی از فن 12 ولت 4در4 میگردم که
              دارای قابلیت کارکرد دائمی را داشته باشد و 24 ساعت روشن بماند و دیر هم خراب
              شود... خوب صدای کم هم داشته باشد که بهتر خواهد بود... چه پیشنهادی دارید
              چند برند و مدل را معرفی میکنید...؟؟؟کلا چه خانواده ای از فن های DC این قابلیت را دارد
              نکته دیگر: به سیم ورودی برق + فن DC یکی دو دیود سری کنم که ولتاژرا حدود 1.5 ولت
              کاهش داده و یک خازن چند میکرو فارادی هم با ورودی مثبت و منفی فن موازی کنم...
              تا نویز احتمالی فن را برای DVR کاهش داده و هم دور فن کاهش یابد... این کار مشکلی
              در عملکرد فن به وجود نمیاورد؟؟؟؟ ممنون میشم من را راهنمایی کنید...
              سلام بر سینا جان عزیز
              مارک نمیدونم ولی خواستی بگیری براشلس بلبرینگی بگیر خیلی بیشتر کار میکنه به نسبت این معمولیا یکم سنگینتر.تو امجدم که بگی مارکهای خوب بهت پیشنهاد میدن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mindhunter نمایش پست ها
                سلام بر سینا جان عزیز
                مارک نمیدونم ولی خواستی بگیری براشلس بلبرینگی بگیر خیلی بیشتر کار میکنه به نسبت این معمولیا یکم سنگینتر.تو امجدم که بگی مارکهای خوب بهت پیشنهاد میدن
                ممنون و متشکرم مصطفی خان

دیدگاه

سینا جان دشمن اصلی فن گرد و غبار و روغن معلق در هوا (مثل فست فودها) و امثال این موارد است .به نظر من با کم کردن دور و........نهایت بتونید 10درصد عمر فن را زیاد کنید اما اگر هر بار فن را از گرد و غبار و....تمیز کنید عمرش گاهی اوقات تا چند برابر میشه مثلا فنی که قراره یکسال کار کنه با سرویس دوره ای 3-4سال کار میده.

همین طور که علی آقا گفتند حتما بلبرینگی بخرید مارک دلتا اصلی هم اگر تو بازار پیدا بکنید فن های خوبی داره این مارک منظورمه

مارک nidec هم اگر اصلی باشه خیلی خوبه

راه تشخیص اصلی از تقلبی هم من نمی دونم فقط باید فروشنده مورد اعتماد باشه.
                  البته تو ایران مخصوصا با این شرایط هرچی پیدا شد باید بخرید باید برید مغازه اسی فرفره بگید یدونه فرفره 4سانت بلبرینگی می خواهم دیگه هرچی بود بخرید
                  کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                  ولتر

دیدگاه

سلام.....
                    من در مورد عمر خازنهای معمولی چیزی نمیدانم و لی در مورد ابر خازنها تحقیق کرده بودم
                    از 100 هزار تا یک میلیون و پانصد (بسته به برند) سیکل شارژ دارند... اما به صورت کلی
                    سیکل شارژ (تعداد دفعات شارژ و دشارژ) حدود 500 هزار بار می باشد....مدلهای آلومینیومی
                    باید عمری بیشتر داشته باشد.... البته اطلاعات جناب آقای دولو بیشتر از من است ...

مصطفی جان به جای خازن الکترولیت چه خازنی بهتر است با موتور موازی شود...
                    البته بیشتر دیدم به موتورهای AC 220 موازی میکنند...
                    بیشتر هم انگار سرامیکی است....نظر شما چیست؟
                    پ.ن: راستش را بخواهید از سایت یک فن 4 در 4
                    خریدم که حدود 7 تا 8 هزار تومان قیمت داشت...
                    به DVR وصل کردم... به صورت دائم.... یک هفته
                    کار نکرد که سوخت.... همین که دی وی آر را خاموش کردم
                    و یک ساعت بعد روشن کردم (بعد یک هفته...) گیریپاج کرد...
                    سینا جان خازن های پلیمری یا به اصطلاح بازاری ها خازن جامد ( همون هایی که در مادر بردهای جدید استفاده میشن و معمولا بدنه آلمینیومی نقره ای هم دارند ) عمر شون خیلی بیشتر از الکترولیت هاست (از طرفی مشخصات فرکانسی بسیار بسیار عالی دارن که البته ربطی به این بحث نداره.)
                    سینا جان فن یه قطعه مکانیکی هست که به عوامل فیزیکی زیادی بستگی داره همونطوری که اساتید عزیز گفتن و خودتون هم می دونید گرد و غبار محیط های اسیدی و یا با شرایط فیزیکی و غیره تاثیر زیادی تو عمر فن دارن و گرنه تغییرات مشخصات الکتریکی فن تاثیراتش روی عمر فن به اندازه مشخصات فیزیکی نیست ( البته منظورم این نیست که به فن 12 ولت یه وقت 24 ولت بدی! )

دیدگاه

سلام و عرض ادب....ممنون مصطفی خان....
                      بله دقیقا... عوامل محیطی خیلی مهم هستند از قبیل رطوبت و گرد و غبار و گرما....
                      اما خوب فراموش نکنید که در زمستان به سر میبریم و درب اتاق محل نگهداری DVR
                      بسته است و نه گردوغباری است نه رطوبتی و نه گرمای آنچنانیی... فرض هم همه
                      این موارد باشد... به نظرتان باید در مدت یک هفته بسوزد...!!!!
                      این فقط دلیل بیکیفیتی و فیک بودن آن فن است.... در بازار کیفیت پایین قطعات
                      بیداد میکند... پ.ن: پس موتور فن براشلس و بولبیرینگی باشد... خوب براشلس
                      هم صدای کمی دارد و هم عمر بالا... فقط یک برند خوب باشد.... همین...
                      پ.ن2: مصطفی جان من یک سری خازن الکترولیت نو دارم برای حدود 10 سال پیش
                      پس به این صورت که بوش میاد باید همه را دور بیندازم ابر خازن چی دوست من؟

دیدگاه

سلام و عرض ادب....ممنون مصطفی خان....
                        بله دقیقا... عوامل محیطی خیلی مهم هستند از قبیل رطوبت و گرد و غبار و گرما....
                        اما خوب فراموش نکنید که در زمستان به سر میبریم و درب اتاق محل نگهداری DVR
                        بسته است و نه گردوغباری است نه رطوبتی و نه گرمای آنچنانیی... فرض هم همه
                        این موارد باشد... به نظرتان باید در مدت یک هفته بسوزد...!!!!
                        این فقط دلیل بیکیفیتی و فیک بودن آن فن است.... در بازار کیفیت پایین قطعات
                        بیداد میکند... پ.ن: پس موتور فن براشلس و بولبیرینگی باشد... خوب براشلس
                        هم صدای کمی دارد و هم عمر بالا... فقط یک برند خوب باشد.... همین...
                        پ.ن2: مصطفی جان من یک سری خازن الکترولیت نو دارم برای حدود 10 سال پیش
                        پس به این صورت که بوش میاد باید همه را دور بیندازم ابر خازن چی دوست من؟
                        درمورد خازن منظورم بعد از ده هزار ساعت مصرف کردن مثل شارژ و دشارژ و غیره بود. نه از زمان تولیدش
                        والا از چین تولید هیچ چیزی بعید نیست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X