اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کاهنده ترانس 32 ولت ac به 10 ولت dc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کاهنده ترانس 32 ولت ac به 10 ولت dc

با سلام خدمت دوستان عزیز
    یک ترانس 32 ولت ac دارم که میخواهم 10 ولت dc از آن بگیرم . تا پل دیود مشکلی ندارم ولی مقدار خازن و مقاومت را باید چقدر در نظر بگیرم . متاسفانه در اینترنت هر چی سرچ کردم چیزی دستگیرم نشد .
    فرمول ساده ایی نداریم که وقتی یک ترانس ac داریم و بخواهیم بعنوان کاهنده dc استفاده کنیم مقدار خازن و مقاومت را به ما بدهد ؟
    تشکر از دوستان پاسخگو

پاسخ : کاهنده ترانس 32 ولت ac به 10 ولت dc

فرمول یکسو کننده پل را استفاده کن ، Vrpp هم ولتاژ ریپل قابل قبول توسط شما بسته به مصرف کننده هست ، جریان خروجی هم بستگی به مصرف کننده که وصل میکنی داره ، مقاومت میخوای چکار ؟! ولی میخوای بذاری یه چیزی بذار که بعد خاموشی باعث تخلیه خازن بشه و دیرتر خراب بشه ، نذاشتی هم نذاشتی ، زیاد تاثیری نداره ، فقط ولتاژ خازنی که استفاده میکنی باید متناسب یا بالاتر از ولتاژ قسمتی که وصل میکنی باشه ، اگه بعد پل دیود هست باید 35 به بالا باشه ، اگه بعد کاهش ولتاژ به ده ولت باشه باید ولتاژ خازن ده به بالا باشه که من 16 ولتش را پیشنهاد میکنم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط EhsaN_ME2 نمایش پست ها

فرمول یکسو کننده پل را استفاده کن ، Vrpp هم ولتاژ ریپل قابل قبول توسط شما بسته به مصرف کننده هست ، جریان خروجی هم بستگی به مصرف کننده که وصل میکنی داره ، مقاومت میخوای چکار ؟! ولی میخوای بذاری یه چیزی بذار که بعد خاموشی باعث تخلیه خازن بشه و دیرتر خراب بشه ، نذاشتی هم نذاشتی ، زیاد تاثیری نداره ، فقط ولتاژ خازنی که استفاده میکنی باید متناسب یا بالاتر از ولتاژ قسمتی که وصل میکنی باشه ، اگه بعد پل دیود هست باید 35 به بالا باشه ، اگه بعد کاهش ولتاژ به ده ولت باشه باید ولتاژ خازن ده به بالا باشه که من 16 ولتش را پیشنهاد میکنم .
      مهندس احسان عزیز .از شما سپاسگزارم . این مطلب شما بهترین آموزشی بود که تا حالا در این مورد دیده بودم که فرمول را سادهو روان توضیح داده . اما سوالمن اینجاست که عنصر کاهنده که 32 را به10 ولت تبدیل می کند چیه؟
      جدیدترین ویرایش توسط amiresami; ۰۱:۳۱ ۱۳۹۸/۱۰/۱۰.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط EhsaN_ME2 نمایش پست ها

مهندس ؛ من تا حالا هر چی در اینترنت سرچ کردم مربوط به کاهند ولتاژ ترانسفورماتور ac به dc بوده که همه در نهایت منجر به توضیح پل دیود و یکسوسازی ولتاژ ترانس ختم میشه و هیچکس نمیگه که برای کاهش ولتاژ ترانس باید چه کار کرد فقط یکجا دیدم که طرف توصیه کرده بود از دور سیم پیچ های ترانس باید کاسته بشه که عملا برای من غیرممکنه .... آیا میشه اینجور نتیجه گرفت که اول باید خروجی ترانس را dc کرد و بعد که مقدار دقیق dc خروجی ترانس به دست آمد به دنبال کاهنده dc به dc باشیم ؟ مثلا من که 32 ولت ac دارم باید اول با پل دیود و خازن طبق آموزش شما تبدیلش کنم به dc . و حالا از قطعه الکترونیکی مناسب برای کاهنده dc به dc استفاده کرد .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amiresami نمایش پست ها
          مهندس ؛ من تا حالا هر چی در اینترنت سرچ کردم مربوط به کاهند ولتاژ ترانسفورماتور ac به dc بوده که همه در نهایت منجر به توضیح پل دیود و یکسوسازی ولتاژ ترانس ختم میشه و هیچکس نمیگه که برای کاهش ولتاژ ترانس باید چه کار کرد فقط یکجا دیدم که طرف توصیه کرده بود از دور سیم پیچ های ترانس باید کاسته بشه که عملا برای من غیرممکنه .... آیا میشه اینجور نتیجه گرفت که اول باید خروجی ترانس را dc کرد و بعد که مقدار دقیق dc خروجی ترانس به دست آمد به دنبال کاهنده dc به dc باشیم ؟ مثلا من که 32 ولت ac دارم باید اول با پل دیود و خازن طبق آموزش شما تبدیلش کنم به dc . و حالا از قطعه الکترونیکی مناسب برای کاهنده dc به dc استفاده کرد .
          دقیقا دوست عزیز شما اول ولتاژ ac رو به dc تبدیل میکنی بعد میای با یه مبدل ولتاژ dc کم میکنی به مقدار دلخواه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mindhunter نمایش پست ها
            دقیقا دوست عزیز شما اول ولتاژ ac رو به dc تبدیل میکنی بعد میای با یه مبدل ولتاژ dc کم میکنی به مقدار دلخواه
            تشکر دوست عزیز از راهنمایی شما

دیدگاه

سوالت را که خوندم این طور نوشته بودی که فقط در تعیین مقدار مقاومت و خازن مشکل داشتی ، بعله اول باید AC را به DC تبدیل کنی ، گفتی تا پل دیود مشکلی ندارم و خازن و مقاومت را چجوری بدست بیارم ، منم اینجور برداشت کردم که فقط مشکل مقدار خازن و مقاومت هست ، بعد DC شدن بسته به جریانی که ترانس بهت میده و جریانی که نیاز داری روشهای کاهش ولتاژ فرق میکنه ، میتونس از دو تا سه رگولاتور 78XX استفاده کنی ، میتونی از چاپر DC استفاده کنی ، میتونی یه مدار سوئیچینگ براش طراحی کنی ، خلاصه کمی و کاستی ها را ببخشید راستی فرمول را از تو اینترنت تقلب کردم چون شک کردم گفتی گشتم نبود
              جدیدترین ویرایش توسط EhsaN_ME2; ۱۸:۰۳ ۱۳۹۸/۱۰/۱۰.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X