اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

علت خرابی خازن لامپ ال ای دی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

علت خرابی خازن لامپ ال ای دی

سلام دوستان وعزیزان محترم
    یه لامپ ال ای دی ۲۴واتی دارم که خازن ورودیش ۴۰۰ولت۶.۸میکرو فارادش
    ورم کرده بود عوض کردم بعد یه مدت حدود سه هفته ای دباره ورم کرده آیا مشکل
    از مداره یاجنس خازن و آیا میشه خازن قویتری بست اگه میشه ظرفیت شو هم بگید ممنون میشم راهنمایی کنید
    جدیدترین ویرایش توسط دیوانه الکترونیک; ۱۴:۳۹ ۱۳۹۸/۱۰/۲۱.

پاسخ : علت خرابی خازن لامپ ال ای دی

نوشته اصلی توسط دیوانه الکترونیک نمایش پست ها
    سلام دوستان وعزیزان محترم
    یه لامپ ال ای دی ۲۴واتی دارم که خازن ورودیش ۴۰۰ولت۶.۸میکرو فارادش
    ورم کرده بود عوض کردم بعد یه مدت حدود سه هفته ای دباره ورم کرده آیا مشکل
    از مداره یاجنس خازن و آیا میشه خازن قویتری بست اگه میشه ظرفیت شو هم بگید ممنون میشم راهنمایی کنید
    علت ایجاد این مشکل هم از نوسان برق هست و هم جنس بنجل خازن های توی بازار.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad1365
      علت ایجاد این مشکل هم از نوسان برق هست و هم جنس بنجل خازن های توی بازار.
      شرمنده در هر دو حالت کاریش نمیشه کرد نه نوسان برق و نه جنس بنجول چون تو بازار همینه شما چه راه حلی پیشنهاد میکنید دوست عزیز آیا خازن قویتر ببندم تاثیر داره چه ظرفیتی ببندم صدمه نمیزنه به لامپ و مدارم ممنون میشم

دیدگاه

عزیزان راهکاری برای این موضوع نیست

دیدگاه

سلام. به نظر خودتون راهی غیر از پیدا کردن خازن مرغوب هست؟ بهترین کار اینه که خازن رو از جای معتبر خریداری کنین. ضمن اینکه ریپل ولتاژ خازن باید خیلی کم باشه تا در نهایت کمتر داغ بشه و باد نکنه. پس بهتره تا جایی که امکانش هست از خازن با ظرفیت بالاتر استفاده کنین

امیرحسین ضیا

دیدگاه

وقتی خازن را عوض کردید ببینید بعد مثلا یک ساعت دمای خازن در چه حدی هست؟؟شاید درایو استاندارد نیست و حرارتش زیاده وخازن چسبیده به ترانس دماش زیاد از حد بالا میره .خازن های الکترولیت به دمای بالا خیلی حساس هستند.
            کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
            ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohamadh14
              وقتی خازن را عوض کردید ببینید بعد مثلا یک ساعت دمای خازن در چه حدی هست؟؟شاید درایو استاندارد نیست و حرارتش زیاده وخازن چسبیده به ترانس دماش زیاد از حد بالا میره .خازن های الکترولیت به دمای بالا خیلی حساس هستند.
              سلام عزیزان مشکل دیگه این برد اتصال کوتاه پل دیودش هم بود که این که هم پل دیود و هم خازن و تعویض کردم ولی ولتاژ خروجیم 4 ولت بیشتر نیست یعنی خروجیش مناسب تغذیه ال ای دی ها نیست مشکل از کجا میتونه باشه؟
              دوم اینکه ولتاژ بعد پل دیود 324 ولت هستش آیا خازن 400 ولتی که البته فابریکش همین بود براش کم نیست
              سوم اینکه چجوری میتونم محاصبه کنم که یک لامپ 24w نیاز به چه ولتاژی داره
              واقعااز راهنمایی تون ممنون میشم

دیدگاه

سلام دوستان
                درایور دیگه ای دارم که البته برای لامپ 20 واتی هستش در زمان بی باری تست ولتاژش از 210 ولت تا 350 ولت درحال نوسان هستش آیا ین درایور هم مشکل داره
                لطفا در هردو مورد (پست بالا) کمکم کنید

دیدگاه

سلام عزیزان مشکل دیگه این برد اتصال کوتاه پل دیودش هم بود که این که هم پل دیود و هم خازن و تعویض کردم ولی ولتاژ خروجیم 4 ولت بیشتر نیست یعنی خروجیش مناسب تغذیه ال ای دی ها نیست مشکل از کجا میتونه باشه؟
                  دوم اینکه ولتاژ بعد پل دیود 324 ولت هستش آیا خازن 400 ولتی که البته فابریکش همین بود براش کم نیست
                  سوم اینکه چجوری میتونم محاصبه کنم که یک لامپ 24w نیاز به چه ولتاژی داره
                  واقعااز راهنمایی تون ممنون میشم
                  اینکه اشکال از کجا باشه ممکنه ترانس یا آی سی ایراد پیدا کرده باشه (البته اگر قبلش تمام قطعات دیگه مثل دیود ومقاومت و.....را تست کردید)در کل ارزش تعمیر نداره .
                  خازن مشکلی نداره همون 400ولت مناسبه.
                  به ازای هر ال ای دی شما حدود 3ولت نیاز دارید.حالا اگر مثلا ال ای دی ها سری باشه باید تعداد را در ولتاژ ضرب کنیدمثلا 10تا سری میشه حدود 30ولت .در ال ای دی مهم تر از ولتاژ ثابت بودن جریان است
                  مثلا مشخصات خروجی این درایو را نگاه کنید ولتاژ متغیر اما جریان ثابت هست
                  کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                  ولتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mohamadh14
                    اینکه اشکال از کجا باشه ممکنه ترانس یا آی سی ایراد پیدا کرده باشه (البته اگر قبلش تمام قطعات دیگه مثل دیود ومقاومت و.....را تست کردید)در کل ارزش تعمیر نداره .
                    خازن مشکلی نداره همون 400ولت مناسبه.
                    به ازای هر ال ای دی شما حدود 3ولت نیاز دارید.حالا اگر مثلا ال ای دی ها سری باشه باید تعداد را در ولتاژ ضرب کنیدمثلا 10تا سری میشه حدود 30ولت .در ال ای دی مهم تر از ولتاژ ثابت بودن جریان است
                    مثلا مشخصات خروجی این درایو را نگاه کنید ولتاژ متغیر اما جریان ثابت هست
                    https://eshop.eca.ir/%D8%AF%D8%B1%D8...B1&results=255
                    باتشکر
                    اول اینکه من مسیر مثبتی که از خارن ورودی شروع شد و با تست ولتاژ دنبال کردم رسید به دو مقاومت 304smdکه باهم سری شده بودن تا پشت مقاومت اولی 324 ولت بعد مقاوت شد 162 ولت که بعد مقاومت دوم شد 4 ولت که میرسه به آی سی آیامشکل از مقاومت ها میتونه باشه
                    دوم کار آی سی موجود در مدار چیه آیا روی ولتاژ هم تاثیر داره
                    سوم تو تست ولتاژ وقتی پراب منفی مولتی متر و روی منفی خارزن ورودی میزارم وبا پراب مثبت مثبت خروجی درایور و اندازن میگیرم همون 324 ولت و بهم میده

دیدگاه

سلام خدمت دوستان و اساتید محترم و عزیز
                      چندتا سوال داشتم خدمتتون اگه زحمت بکشید و لطف بفرمایید جواب بدید ممنون میشم
                      اول اینکه آیا مقاومت چه اس ام دی چه معمولی پایه دار با اینکه هنگام تست مقدار مقاومت درست باشه میشه باز در روند کار کرد مدار مشکل ایجاد کنه چون روی مدارم دوتا مقاومت 304 اس ام دی دارم که ولتاژ 328 ولت آورده رسونده به 4 ولت
                      دومین سوالم اینکه مسیر منفی که از پایه منفی پل دیود شروع میشه تا قسمت منفی خروجی باید به هم راه بده ؟ اگه نده مدار اشکال داره؟
                      البته من دوتا درایور دیگه رو تست کردم که راه داد
                      ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

دیدگاه

دوستان خواهشا راهنمایی بفرمایید ممنون تون میشم

دیدگاه

با سلام
                          برای حل مشکی خرابی خازن الکترولیت باید یه خازن پلی استر 400 ولت با ظرفیتی که فضاش رو دارید مثلا در حد چند صد نانو باهاش موازی کنید. این خرابی خازنها معمولا ربط چندانی به کیفیت شون نداره و با مدار نادرست خازنهای باکیفیت هم خراب میشن.
                          اون مقاومتهای 304 هم که با هم سری شدن در واقع دارن تغذیه آیسی رو تامین میکنن. 4 ولت ممکنه در ظاهر کم بنظر بیاد. ولی از نظر عملکردی درسته. باید دیتا شیت ایسی رو ببینین که رو چه مقداری کلمپ میکنه.
                          منفی کل مدار باید بهم راه بدن.
                          این درایور ها غیر ایزوله هستن و معمولا یه مقاومت خیلی کم برای سنس جریان خروجی و تنظیمش دارن که ممکنه اون سوخته باشه و به همین خاطر هم مسیر منفی قطع نشون میده و هم مدار خروجی تولید نمیکنه.
                          جدیدترین ویرایش توسط نو رسیده; ۱۲:۰۳ ۱۳۹۸/۱۱/۰۴.
                          کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده
                            با سلام
                            برای حل مشکی خرابی خازن الکترولیت باید یه خازن پلی استر 400 ولت با ظرفیتی که فضاش رو دارید مثلا در حد چند صد نانو باهاش موازی کنید. این خرابی خازنها معمولا ربط چندانی به کیفیت شون نداره و با مدار نادرست خازنهای باکیفیت هم خراب میشن.
                            اون مقاومتهای 304 هم که با هم سری شدن در واقع دارن تغذیه آیسی رو تامین میکنن. 4 ولت ممکنه در ظاهر کم بنظر بیاد. ولی از نظر عملکردی درسته. باید دیتا شیت ایسی رو ببینین که رو چه مقداری کلمپ میکنه.
                            منفی کل مدار باید بهم راه بدن.
                            این درایور ها غیر ایزوله هستن و معمولا یه مقاومت خیلی کم برای سنس جریان خروجی و تنظیمش دارن که ممکنه اون سوخته باشه و به همین خاطر هم مسیر منفی قطع نشون میده و هم مدار خروجی تولید نمیکنه.
                            سلام دوست من باتشکر ازشما و همه دوستانی که راهنمایی میکنند
                            درمورد دیتاشیت آی سی که فرمودید متاسفانه پیدا نکردم اصلا همچین آی سی وجود نداشت تو اینترنت شماره آیسی 71NL6EE5
                            درمورد مقاومتی که گفتید درصورت سوختن خروجی نداره کلا چهارتا مقاومت تو مدار دارم که دوتاش 304 هست تو مسیر مثبت و دوتا مقاومت دیگه در مسیر منفی قرار داره که یکیش از این کد رنگی هاست مقدار 2 اهم و یکی دیگه اس ام دی باکد 1R2 که باهم موازی شدن و به پایه آی سی میرسه نکته اینجاست تو تست این دو مقاومت جواب داده حتا این مسیر منفی هم به یکی از پایه های خروجی آیسی راه میده ولی در خروجی اصلی مدار من هیچ عکس العملی ندارم
                            چیز دیگه ای هم هست تو مدار یه ترانس وجود داره که تو عکس هم مشخصه که هم مسیر دو پایه خروجی آیسی و قسمت منفی خروجی اصلی هستش یعنی با مسیر منفی خروجی سری شده
                            باز هم تشکر
                            جدیدترین ویرایش توسط دیوانه الکترونیک; ۱۲:۴۳ ۱۳۹۸/۱۱/۰۵.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X