اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

سلام
    من نیاز به مدار تبدیل ولتاژ 12 به 24 ولت دارم ، مدار را با آی سی 34063 ساختم اما مشکلی که الان هست اینه که جریان دهی مناسبی نداره.
    از دوستان کسی هست که بتونه راهنمایی کنه؟
    اون مداری که برای بالا بردن جریان توی دیتاشیت MC34063 معرفی شده را میتونید بگید دقیقا از چه ترانزیستور و مقاومتی استفاده کنم؟
    به حدودا 2A حریان لازم دارم... :angry: :angry:
    از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
    گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

پاسخ : سوال در مورد آی سی 34063 (DC 2 DC Converter)

نگران نباش داداش
    واسه 2 آمپر خروجی حتما باید از همون مداری که خودت میگی و سوئیچ خارجی داره استفاده کنی. چون MC34063 تا 1.5 آمپر سوئیچ می کنه که برای کار شما فقط می تونه نصف این جریان یعنی 0.75 آمپر در خروجی بده.

می تونی از ترانزیستور BD243 یا هر ترانزیستور بالای 4 آمپر و 30 ولت استفاده کنی. البته اگه ترانزیستور سرعت بالا پیدا کنی بهتره. معمولا خانواده های BU سرعت بالا و مخصوص سوئیچینگ هستند اما خیلی واسه کار شما زیادن.
    مدارش هم اینه که خودتون می دونید:

فقط باید به نکاتی که قرمز کردم توجه کنید.
    تو محاسبه هم از جدول صفحه ی 9 دیتا شیت استفاده کنید
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام احمد جان

منم هنوز این مشکل رو دارم ... ببینم توی کادر قرمز چی گفته من که هرچی زور زدم نفهمیدم!

دیدگاه

سلام آروین جان
        این مشکل مربوط به ترانزیستور های BJT و IGBTآ‌ها است. در سوئیچ کردن این ترانزیستور ها باید یه نکنه رعایت بشه. ترانزیستور نباید فوق اشباع بشه چون خارج شدن از فوق اشباع زمان زیادی می بره و سرعت سوئیچینگ را کم و تلفات ترانزیستور رو زیاد می کنه.

مثال: یه ترانزیستور با بتای 100 داریم و امیترش زمین شده و تو کلکتور بار 10 اهم وصل کردیم با تغذیه ی 24 ولت. واسه روشن کردن ترانزیستور جریان بیس چند باید باشه؟

جواب: جریان بار وقتی ترانزیستور روشنه 2.4 آمپره . پس باید 2.4/100 آمپر یا 24 میلی آمپر به بیس بدیم. معمولا کسی به این نکته توجه نمی کنه و جریان بیشتری به بیس میده. این باعث رفتن ترانزیستور به فوق اشباع میشه. وقتی که دوباره بخواهیم ترانزیستور را خاموش کنیم تاخیر زیادی خواهیم دید. اما اگه دقیقا همین 24 میلی آمپر را بدیم خاموش کردن هم سریع خواهد شد.

دیدگاه

یعنی ترانزیستور من که مثلا بتاش 30000 هستش (دارلینگ تونه) میشه

2.4/30000= 0.00008 آمپر یا همون 80 میکرو آمپر

البته این ترانزیستور دارلینگتون هستش برای اینم صدق میکنه؟ فرکانشم بالاس اصلا توی دیتا شیتش گفته مال آمپ صداست هستش

دیدگاه

دقیقا اگه بیشتر 80 میکرو آمپر بدی فوق اشباع میره و سرعت خامش شدنش بسیار کم میشه. البته اینجا نیازی به دارلینگتون نیست چون داخل آیسی دارلینگتون داریم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
              دقیقا اگه بیشتر 80 میکرو آمپر بدی فوق اشباع میره و سرعت خامش شدنش بسیار کم میشه. البته اینجا نیازی به دارلینگتون نیست چون داخل آیسی دارلینگتون داریم.
              پس خیلی مهمه این مسئله! حالا یه چیز فکرمو مشغول کرده من چطوری مقاومتشو انتخاب کنم!؟

ولتاژ خروجی از پین 2 چقدره؟ غلط نکنم متغیره! چون وقتی مقاومت تعین ولتاژ رو کم و زیاد میکنم اون موسفتام یادته ؟ می سوخت!

دیدگاه

ماسفت با ترانزیستور فرق داره. ماسفت با ولتاژ روشن میشه و ترانزیستور با جریان.
                متاسفانه انتخاب مقاومت کار ساده ای نیست. اما اگه شکل زیر را ببینی در قسمت دوم مقاومتی گذاشته که میتونه جریان بیس را کنترل کنه.

راستش من خودم هیچوقت MC34063 را در جریانهای بیشتر از 1.5 آمپر در ورودی استفاده نکردم تا عملا تجربیاتمو بگم.

در جریانهای بالاتر برای Step-Upآ‌خودم از UC3843 و ماسفت استفاده می کنم که عالی جواب میده. کلا ماسفتها مشکلات کمتری نسبت به BJTآ‌ها در سوئیچینگ دارد.

دیدگاه

عکسی دیده نیمشه عکسی دیده نمیشه

قیمتش چنده این UC3843

دیدگاه

عکس بالایی منظورمه :biggrin:

قیمتش 150 تومنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                      عکس بالایی منظورمه :biggrin:

قیمتش 150 تومنه

:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

من که این 34063 رو 500 خریدم! :NO: چقدر قیمتا چرته تو این بازار ایران!

حالا گیر میاد یا مثل این 34063 نا یابه!

البته این 34063 خیلی مدارش سادسا!

دیدگاه

مثل پ... ریختست تو بازار. در ضمن 34063 هم 120 تومنه!!!
                        http://www.javanelec.com/regulator.htm

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx

من که این 34063 رو 500 خریدم!  :NO: چقدر قیمتا چرته تو این بازار ایران!

120 تومنه و 3843 هم نزدیک 150 یا 200 ایناس
                          آموزش نرم افزار Matlab برای دانشجویان رشته های مهندسیhttp://alidoost.ir/news.php?readmore=22

دیدگاه

سلام
                            نه به چند روز پیش که من هر چی می اومدم هیشکی جواب نداده بود ، نه به حالا که یه روزه 11 تا پاسخ داشتم :eek:

-----------------
                            به هر حال ، چند تا سوال :
                            1- در مورد آی سی 34063:
                            اولا آخرش از چه ترانزیستوری استفاده میشه کرد؟ BUT ها خوبند؟ جناب ahmadmn شما که قبلا با 34063 کار کردید ، از چی استفاده کردید؟ دوما مقاومت را چقدر انتخاب کردید؟

2- من مدار زیر را هم بستم ،البته BUZ11 گیر نیوردم به جاش IRFP250N گذاشتم. خروجی مدار 22 ولته ، ولی وقتی بار وصل میکنم شدیدا افت میکنه. ببینید میتونید بگید مشکلش چیه و جه طور اصلاحش کنم؟

http://www.elecfree.com/circuit/inverter-converter/converter-dc12v-to-24v-2a-by-ic-40106-and-mosfet-buz11/

بابت راهنمایی هاتون ممنون
                            از چارلی چاپلین پرسیدند خوشبخنی چیست ؟
                            گفت : فاصله این بد بختی تا بد بختی دیگر !

دیدگاه

این مدار که mc34063 نبود!!!
                              اگه جوابای بالا را خونده باشید عرض کردم من از 34063 برای جریانهای کمتر از 1.5 آمپر ورودی استفاده کردم و برای بالاتر از UC3843 که بسیار مناسبتره بهره بردم.
                              این آی سی براحتی یک ماسفت که تا 10 آمپر سوئیچ می کنه رو درایو می کنه و کارو خیلی ساده می کنه. بخاطر همین در بیشتر STEP-UP ها اونو به 34063 ترجیح میدم.

خیالتون راحت باشه که قابل مقایسه با اون نقشه ی شما نیست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X