ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4
    2008/07/21
    13
    0

توضیح در مورد تونن ونرتن مدار؟

با سلام وخسته نباشید
    از اساتید خواهش می کنم یه توضیح مفصل راجع به تونن ونرتن مدار بدهند که چرا منبع تست قرار می دهیم و ایا این منبع تست که قرار می دهیم در جواب کلی مدار تاثیر نمی گذارد
    اگه لینکی یا جزوه ای هم هست که مفصل توضیح داده باشه خواهشا زحمتشو بکشید
    یه دنیا ممنون
    2007/10/05
    1,643
    3

پاسخ : توضیح در مورد تونن ونرتن مدار؟

به بخش جزوات دانشگاهي انجمن سر بزن . كلي جزوه هاي دانشگاهي مي توني پيدا كني.
    2008/11/13
    109
    4

به نام خدا :همانطور که می دانی تونن و نورتن منابع فرضی ما هستند (منابع ولتاژ وجریان) واین دو منبع را ما با محاسبه بخش های هم جوار یک بخش از مدار به دست می آوریم ،که این دو را منبع تغذیه کننده آن بخش می نامیم .این کار برای راحت تر کردن تحلیل جزء به جزء مدار است .مانند خط فرضی ای که ما بین دو کشور در هوا رسم می کنیم و مرز هوایی آن دو کشور می نامیم تنها برای آسان تر کردن محاسبات ما است و این نکته مانند اینسخن بزرگی است که می گوید :پیش هزاران عیب چه جای دیدن یک نیکی است.با درود
    شکر که این سرا را دست بشر نداد
    ورنه بجز خرابی دست بشر ندارد

شکر که دست من را،دست قلم زدن نسیت
    ورنه بجز تباهی دست ترم ندارد
    2007/09/30
    منظومه ی شمسی
    155
    0

سلام. در ادامه فرمايشات دوست عزيزمون آقاي ali rahanjem بايد بگم همون طور كه ايشون فرمودن ما از تونن و نورتن براي ساده سازي مدار استفاده ميكنيم. چند تا راه براي پيدا كردن معادل تونن يا نورتن مدار وجود داره كه يكيشون هم همين منبع تست هست. اما اين راه يه راه كلي است و بعضي مواقع ميشه از يه راه هاي ساده تر هم اين مدار معادل رو بدست آورد. مثلاً بعضي جاها ميشه اون دو سري رو كه ميخواي از اونجا تونن يا نورتن به دست بياري يك بار مدار باز و يك بار ديگه اتصال كوتاه كني تا ولتاژ تونن و جريان نورتن به دست بياد و سپس با تقسيم اين دو تا به هم امپدانس تونن يا نورتن رو به دست بياري. يا بعضي جاها فقط با اتصال كوتاه كردن خروجي به راحتي ميشه هم جريان نورتن و هم امپدانس تونن يا نورتن رو به دست آورد و از روي اونا ولتاپ تونن رو محاسبه كرد. همچنين يه جاهايي با مدار باز گرفتن خروجي به راحتي ولتاژ اون دو سر و همچنين امپدانس و از روي آنها جريان نورتن رو محاسبه كرد. تو اين سه تا روش براي محاسبه ي امپدانس مي تونيم منابع مستقل رو صفر كنيم.( يعني منابع جريان رو مدار باز و منابع ولتاژ رو اتصال كوتاه كنيم كه كمك زيادي به حل مدار ميكنه). حال اگر مدارمون طوري باشه كه از اين روش ها نشه معادل تونن يا نورتن اون رو به دست آورد راه چهارم يعني منبع تست استفاده ميشه.
    اين منبع يه منبع واقعي نيست. همون طور كه ميدونيد منابع ولتاژ ايده آل امپدانس صفر و منابع جريان ايده آل امپدانس بينهايت دارند. اين منبع هم يه منبع ايدا آل هست و درحقيقت همون راه اول هست كه كه ما به جاي اينكه يك بار خروجي رو اتصال كوتاه كرده و جريان رو محاسبه كنيم و بار ديگه خروجي رو مدار باز كرده و ولتاژ رو بدست بياريم اين دو تا كار رو با هم انجام ميديم. اسم ا.ن جريان رو جريان تست و اسم ولتاژ رو هم ولتاژ تست ميذاريو و اونها رو با يه منبع مدل ميكنيم. حالا همه ي جريان ها و ولتاژ ها رو برحسب اين دو تا پارامتر به دست مياريم تا در نهايت به يه معادله به صورت زير برسيم:
    V(T)=R*I(T)+V
    كه R همان مقاومت تونن و V همان ولتاژ تونن هست. حالا با تقسيم اين دو تا برهم جريان نورتن نيز به دست مياد.

اميدوارم كه تونسته باشم كمكتون كنم.
    موفق باشيد.
    خدايا
    من در كلبه ي فقيرانه ي خود چيزي دارم كه تو در عرش كبريايي خود نداري
    من چون تويي دارم و تو چون خودي نداري
    امام سجاد (ع)
نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4