اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

برد آموزشی برای شروع کار با CPLD و FPGA های شرکت Xilinx

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

برد آموزشی برای شروع کار با CPLD و FPGA های شرکت Xilinx

با سلام
    من تو انجمن درباره بردهای آموزشی CPLD و FPGA جستجو کردم و اکثر تاپیک هایی که در انجمن دیدم برای چندین سال پیش(از 4-5 سال تا 10 سال پیش) بود که شاید برای امروزه مناسب نباشند.
    من یه برد آموزشی میخام که برای شرکت Xilinx باشه و در ابتدا بشه با CPLD ها باهاش کار کنم و در ادامه با FPGAها. اگه برد آموزشی که هم CPLD هم FPGA رو با هم ساپورت نمیکنه، برای هر یک جداگانه چه بردی رو پیشنهاد می کنید؟
    برخی دوستان از ضعف های بردهای آموزشی برخی شرکت های ایرانی گفته بودن که مثلا مثال های آموزشی خوبی نداره و مستندسازی اونا ضعیف هست.خودم سایت دو تا از این شرکت های ایرانی رو نگاه کردم. یکی شون که گویا سایت و انجمن پشتیبانی اش چند سال به روزرسانی نشده و دیگری هم ظاهرا بردهاش بالای 2-3 میلیون تومن بود(هر چند بنظر میرسه ارزون تر هم داشته باشن اما خودشون در سایت نوشتن قیمت ها به روز نیست).
    برخی هم پیشنهاد استفاده از بردهای آموزشی خارجی رو داده بودند. با توجه به تحریم ها، آیا میشه بردآموزشی خوبی- همراه با مستندات و مثال های آموزشی خوب- برای CPLD و FPGA های شرکت Xilinx تهیه کرد؟ اگه امکانش هست ممنون میشم دوستان توضیح بیشتری بدن.
    میدونم با افزایش قیمت دلار تجهیزات الکترونیک گرون شدن اما ترجیحا بردی رو معرفی کنین که خیلی گرون نباشه
    با توضیحات فوق، دوستان چه برد اموزشی رو- ایرانی یا خارجی- پیشنهاد میکنن؟ ممنون میشم دلایل خودتون رو برای هر پیشنهاد بیان کنید.
    جدیدترین ویرایش توسط Mr.Elec; ۱۵:۱۰ ۱۳۹۸/۱۱/۲۲.

پاسخ : برد آموزشی برای شروع کار با CPLD و FPGA های شرکت Xilinx

نوشته اصلی توسط Mr.Elec نمایش پست ها
    با سلام
    من تو انجمن درباره بردهای آموزشی CPLD و FPGA جستجو کردم و اکثر تاپیک هایی که در انجمن دیدم برای چندین سال پیش(از 4-5 سال تا 10 سال پیش) بود که شاید برای امروزه مناسب نباشند.
    من یه برد آموزشی میخام که برای شرکت Xilinx باشه و در ابتدا بشه با CPLD ها باهاش کار کنم و در ادامه با FPGAها. اگه برد آموزشی که هم CPLD هم FPGA رو با هم ساپورت نمیکنه، برای هر یک جداگانه چه بردی رو پیشنهاد می کنید؟
    برخی دوستان از ضعف های بردهای آموزشی برخی شرکت های ایرانی گفته بودن که مثلا مثال های آموزشی خوبی نداره و مستندسازی اونا ضعیف هست.خودم سایت دو تا از این شرکت های ایرانی رو نگاه کردم. یکی شون که گویا سایت و انجمن پشتیبانی اش چند سال به روزرسانی نشده و دیگری هم ظاهرا بردهاش بالای 2-3 میلیون تومن بود(هر چند بنظر میرسه ارزون تر هم داشته باشن اما خودشون در سایت نوشتن قیمت ها به روز نیست).
    برخی هم پیشنهاد استفاده از بردهای آموزشی خارجی رو داده بودند. با توجه به تحریم ها، آیا میشه بردآموزشی خوبی- همراه با مستندات و مثال های آموزشی خوب- برای CPLD و FPGA های شرکت Xilinx تهیه کرد؟ اگه امکانش هست ممنون میشم دوستان توضیح بیشتری بدن.
    میدونم با افزایش قیمت دلار تجهیزات الکترونیک گرون شدن اما ترجیحا بردی رو معرفی کنین که خیلی گرون نباشه
    با توضیحات فوق، دوستان چه برد اموزشی رو- ایرانی یا خارجی- پیشنهاد میکنن؟ ممنون میشم دلایل خودتون رو برای هر پیشنهاد بیان کنید.
    بردهای آموزشی بر پایه چیپ اصلی که روی برد هست طراحی شدن جوری که به همه ی امکانات دسترسی داشت
    مثال آموزشی اصلا هیچ ارتباطی به نوع برد نداره بلکه مربوط به زبون برنامه نویسی هست و تفاوتهای بین cpld و fpga با دونستن منطق دیجیتال و یه زبون برنامه نویسی hdl با هر بردی میتونید کار بکنید بستگی داره چه انتظاری ازش داشته باشین و بر مبنای انتظارتون انتخاب بکنید
    اینکه از چه تکنولوژیی استفاده شده باشه و از چه ساختارهایی پشتیبانی بکنه سرعت انجام پروسه و اینجور مسایل
    بستگی به نیازتون برد انتخاب بکنید البته قبلش بهتره که ازشون شناخت داشته باشین تا در حد انتظارتون انتخاب بکنید
    اگه داخل فروشگاه موجود باشه همون موجو پلاس هم عالیه
    ضمنا تموم بردهای آموزشی خارجی هستن و داخلی فقط کپی برداری شدن مثل همین موجو پلاس که فقط میکرو کنترلر روی برد رو تغییر دارن با نمونه مشابه
    نمونه بردهایی که گفتین چند میلیون تومن فک نکنم دیگه اونا آموزشی باشن بیشتر این بردها برای پردازشهای سیگنال با فرکانس بالا ساخته شدن واسه همین از cpld استفاده میکنن اکثرا هم در حوزه آنالوگ برای نمونه برداری هستن
    آموزشی ها قیمتهای خیلی کمتری دارن هرچند که ساختار پیچیده ای دارن میشه کارهای خیلی زیادی باهاشون انجام داد

دیدگاه

ممنون وقت گذاشتی و پاسخ دادی.
      اما میخام کمی مصداقی تر پاسخ بدین. مثلا آیا بردی هست که هم تراشه CPLD و هم تراشه FPGA روی آن باشه و هر دو رو ساپورت کنه یا باید دو برد مجزا تهیه بشه؟
      منظورم از مثال آموزشی اون قابلیت هایی هست که روی برد هست. مثلا فرضا قابلیت راه اندازی Lcd به کمک HDL یا خاموش روشن کردن LED که جز ساده ترین مثال هاست رو میگم. برای این مثال ها خب تا جایی که میدونم باید نت لیست نوشته بشه. برای این کار یا باید خودت PCB رو نگاه کنی و پایه ها رو تشخیص بدی یا اگه داکیومنت خوب و نمونه مثال به زبان HDL توسط شرکت تولیدکننده ارایه شده باشه، و همچنین پشیبانی مناسب، خیلی کار راحت تر میشه. میگم من دو تا شرکت ایرانی تقریبا معروف در این زمینه رو بررسی کردم اما ظاهرا به روز نیستن. در انجمن هم بررسی کردم دوستان در چند سال قبل انگار استفاده کردن از بردهاشون اما ظاهرا رضایت بخش نبوده. برای همین ممنون میشم کسایی که از برد آموزشی ایرانی یا خارجی استفاده کردن، مزایا و معایب اش رو بگن. یا اگه تجربه ای در این زمینه دارن بیان کنن.

دیدگاه

ممنون وقت گذاشتی و پاسخ دادی.
        اما میخام کمی مصداقی تر پاسخ بدین. مثلا آیا بردی هست که هم تراشه CPLD و هم تراشه FPGA روی آن باشه و هر دو رو ساپورت کنه یا باید دو برد مجزا تهیه بشه؟
        منظورم از مثال آموزشی اون قابلیت هایی هست که روی برد هست. مثلا فرضا قابلیت راه اندازی Lcd به کمک HDL یا خاموش روشن کردن LED که جز ساده ترین مثال هاست رو میگم. برای این مثال ها خب تا جایی که میدونم باید نت لیست نوشته بشه. برای این کار یا باید خودت PCB رو نگاه کنی و پایه ها رو تشخیص بدی یا اگه داکیومنت خوب و نمونه مثال به زبان HDL توسط شرکت تولیدکننده ارایه شده باشه، و همچنین پشیبانی مناسب، خیلی کار راحت تر میشه. میگم من دو تا شرکت ایرانی تقریبا معروف در این زمینه رو بررسی کردم اما ظاهرا به روز نیستن. در انجمن هم بررسی کردم دوستان در چند سال قبل انگار استفاده کردن از بردهاشون اما ظاهرا رضایت بخش نبوده. برای همین ممنون میشم کسایی که از برد آموزشی ایرانی یا خارجی استفاده کردن، مزایا و معایب اش رو بگن. یا اگه تجربه ای در این زمینه دارن بیان کنن.
        من ندیدم همزمان از fpga و cpld استفاده شده باشه اما بعیدهم نیست شایدبرای استفاده های خاص حتی این امکان رو داری که دوتا برد رو به هم متصل بکنی
        Fpga متشکل از تعداد زیادی گیت منطقیه که میشه یک مدار منطقی دیجتال رو داخلش ساخت یعنی در اصل یک برد خامه و نبایدبه چشم پردازنده بهش نگاه کرد بلکه سخت افزاریه که نرم افزار بهش شکل میده
        ارتباطهایی که میخواین مثل اتصال به lcd باید بصورت دیجیتال پیاده سازی بشن
        اما داخل نرم افزارهایی مثل نرم افزار شرکت زایلنیکس بصورت تفسیری تعریف شدن
        برای اینکه این ارتباطها رو پیذده بکنی باید تصویر ذهنی از شیوه انتقال دیتا وشکل سیگنالها در سطح منطقی داشته باشی اینجوری توی سطح تفسیری هم میتونی بدون ایراد کارتو انجام بدی

سطح منطقی یعنی برنامه رو مثلا به زبون وریلاگ مینویسی دونه به دونه ماژولها و گیتهای منطقی رو باید تعریف بکنی توی این سطح حجم کدهای نوشته شده زیاده
        اما توی سطح تفسیری دیگه کاری به گیت منطقی نداری
        فرض کن توی سطح گیتی یه کد یک صفحه ای نوشتی
        همین کدها رو اگه توی سطح تفسیری بنویسی ممکنه نصف یا خیلی کمتر هم بشه
        توی سطح تفسیری برای نرم افزار تعریف میکنی که چه چیزی نیاز داری و نرم افزار خودش انتخاب میکنه از چندتا گیت منطقی استفاده بکنه

میخوام این رو بگم که تعریف کردن چیزی که میخوای داحل نرم افزار و زبون برنامه نویسی انجام میشه
        د fpga یک سخت افزار خامه که تعداد زیادی ورودی و خروجی دیجیتال داره که برای هرکدومشون میشه یک وظیفه ای تعریف کرد
        یک گیت منطقی از تعدادی ترانزیستور ساخته شده
        یک فیلپ فلاپ از تعدادی گیت منطقی ساخته شده
        یک ماژول مثل یک قطعه میمونه که چندتا پورت ورودی وخروجی داره و ممکنه از چندتا گیت منطقی یا فلیپ فلاپ ساخته شده باشه
        و ساختن یک ماژول توسط نرم افزار و برنامه نویسی انجام میشه
        یعنی با دو خط کد نویسی میشه یک شیفت رجیستر ساخت
        یا یک مبدل پورت موازی به سریال یا هرچیز دیگه ای
        برای fpga به زبونهای زیادی میشه برنامه نوشت verilog ,,vhdl ,,lucid که هرکدوم روش خاصی دارن مثل پایتون و جاوا و سی پلاس
        کار کردن با هرکدوم متفاوته ولی میتونه نتیجه ی مشابهی داشته باشه
        شما یک کد منطقی مینویسید این کد منطقی یک ماژول رو تعریف میکنه که مثلا دهتا پورت ورودی و خروجی داره
        حالا این ماژول رو میشه روی هر مدل fpga و cpld پیاده کرد شکل کد و دستورات کاملا مشابه
        تنها تفاوت میتونه در شماره پین مورد استفاده باشه که اون هم داخل داکیومنت مربوط به اون قطعه پیدا میشه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

پشتیبانی هم فقط محدود به سخت افزار انجام میشه نمونه مثالها رو داخل نت سرچ بکنید و از انجمنها بدست بیارید خیلی هم زیاده راحت پیدا میشه
        حالا شما بگو برای چه کاری میخوای باهاشون کار بکنی

داخل نرم افزار ise شرکت xilinx برای همه کدها مثال وجود داره و شکل تعریف کردن همه چیز هم وجود داره
        ولی برای مثالهای عملی باید توی نت سرچ بکنید که مثلا چجوری میشه توی مد باس سریال دیتا دریافت کرد
        یا مثلا پورت hdmi ,, usb ,, parallel یا هر پورت دیگه ای چجوری انجام میشه چجوری از انواع حافظه ها استفاده کرد چندتا کتاب آموزش وریلاگ زیون فارسی وجود دارن جه حجمشون کمه ولی برلی شروع خیلی عالیه متوجه میشین شکل برنامه نویسی رو
        برای شروع و آشنایی با fpga زبون وریلاگ خوبه اما اگه زیاد کارای پیچیده انجام نمیدین و فقط کارتون راه بیوفته از vhdl استفاده کنید توی این زبون سطح گیتی وجود نداره و تموم ماژولها بصورت تفسیری تعریف میشن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط EddyE4 نمایش پست ها
          من ندیدم همزمان از fpga و cpld استفاده شده باشه اما بعیدهم نیست شایدبرای استفاده های خاص حتی این امکان رو داری که دوتا برد رو به هم متصل بکنی
          Fpga متشکل از تعداد زیادی گیت منطقیه که میشه یک مدار منطقی دیجتال رو داخلش ساخت یعنی در اصل یک برد خامه و نبایدبه چشم پردازنده بهش نگاه کرد بلکه سخت افزاریه که نرم افزار بهش شکل میده
          ارتباطهایی که میخواین مثل اتصال به lcd باید بصورت دیجیتال پیاده سازی بشن
          اما داخل نرم افزارهایی مثل نرم افزار شرکت زایلنیکس بصورت تفسیری تعریف شدن
          برای اینکه این ارتباطها رو پیذده بکنی باید تصویر ذهنی از شیوه انتقال دیتا وشکل سیگنالها در سطح منطقی داشته باشی اینجوری توی سطح تفسیری هم میتونی بدون ایراد کارتو انجام بدی

سطح منطقی یعنی برنامه رو مثلا به زبون وریلاگ مینویسی دونه به دونه ماژولها و گیتهای منطقی رو باید تعریف بکنی توی این سطح حجم کدهای نوشته شده زیاده
          اما توی سطح تفسیری دیگه کاری به گیت منطقی نداری
          فرض کن توی سطح گیتی یه کد یک صفحه ای نوشتی
          همین کدها رو اگه توی سطح تفسیری بنویسی ممکنه نصف یا خیلی کمتر هم بشه
          توی سطح تفسیری برای نرم افزار تعریف میکنی که چه چیزی نیاز داری و نرم افزار خودش انتخاب میکنه از چندتا گیت منطقی استفاده بکنه

میخوام این رو بگم که تعریف کردن چیزی که میخوای داحل نرم افزار و زبون برنامه نویسی انجام میشه
          د fpga یک سخت افزار خامه که تعداد زیادی ورودی و خروجی دیجیتال داره که برای هرکدومشون میشه یک وظیفه ای تعریف کرد
          یک گیت منطقی از تعدادی ترانزیستور ساخته شده
          یک فیلپ فلاپ از تعدادی گیت منطقی ساخته شده
          یک ماژول مثل یک قطعه میمونه که چندتا پورت ورودی وخروجی داره و ممکنه از چندتا گیت منطقی یا فلیپ فلاپ ساخته شده باشه
          و ساختن یک ماژول توسط نرم افزار و برنامه نویسی انجام میشه
          یعنی با دو خط کد نویسی میشه یک شیفت رجیستر ساخت
          یا یک مبدل پورت موازی به سریال یا هرچیز دیگه ای
          برای fpga به زبونهای زیادی میشه برنامه نوشت verilog ,,vhdl ,,lucid که هرکدوم روش خاصی دارن مثل پایتون و جاوا و سی پلاس
          کار کردن با هرکدوم متفاوته ولی میتونه نتیجه ی مشابهی داشته باشه
          شما یک کد منطقی مینویسید این کد منطقی یک ماژول رو تعریف میکنه که مثلا دهتا پورت ورودی و خروجی داره
          حالا این ماژول رو میشه روی هر مدل fpga و cpld پیاده کرد شکل کد و دستورات کاملا مشابه
          تنها تفاوت میتونه در شماره پین مورد استفاده باشه که اون هم داخل داکیومنت مربوط به اون قطعه پیدا میشه

پشتیبانی هم فقط محدود به سخت افزار انجام میشه نمونه مثالها رو داخل نت سرچ بکنید و از انجمنها بدست بیارید خیلی هم زیاده راحت پیدا میشه
          حالا شما بگو برای چه کاری میخوای باهاشون کار بکنی

داخل نرم افزار ise شرکت xilinx برای همه کدها مثال وجود داره و شکل تعریف کردن همه چیز هم وجود داره
          ولی برای مثالهای عملی باید توی نت سرچ بکنید که مثلا چجوری میشه توی مد باس سریال دیتا دریافت کرد
          یا مثلا پورت hdmi ,, usb ,, parallel یا هر پورت دیگه ای چجوری انجام میشه چجوری از انواع حافظه ها استفاده کرد چندتا کتاب آموزش وریلاگ زیون فارسی وجود دارن جه حجمشون کمه ولی برلی شروع خیلی عالیه متوجه میشین شکل برنامه نویسی رو
          برای شروع و آشنایی با fpga زبون وریلاگ خوبه اما اگه زیاد کارای پیچیده انجام نمیدین و فقط کارتون راه بیوفته از vhdl استفاده کنید توی این زبون سطح گیتی وجود نداره و تموم ماژولها بصورت تفسیری تعریف میشن

با تشکر مجدد از وقت و حوصله ای که به خرج دادی.
          درباره برخی نکاتی که گفتی من تا حدودی آگاهی دارم. یه مثال میزنم. فرضا من در نرم افزار ISE هم ماژول راه اندازی یه LCD رو مثلا به زبان VHDL نوشتم، هم ورودی و خروجی ها رو مقداردهی کردم و سایر موارد لازم. الان برای پیاده سازی نیاز به تهیه Netlist دارم و برای این کار بنظرم باید قابلیت سخت افزاری راه اندازی LCD روی برد آموزشی تعبیه شده باشه وگرنه هر چقدر هم کد من کامل باشه اما سخت اقزار مورد نیازش روی برد تعبیه نشده باشه که من نمیتونم روی برد آموزشی، اون کدی که به زبان HDL نوشتم رو اجرا کنم. از این جهت هست که گفتم بنظر میاد که داکیومنت خوب برای برد آموزشی لازمه. مثلا یه داکیومنت خوب خودش توضیح داده که برای تهیه Netlist و اتصال Pin های مورد نیاز برای راه اندازی Lcd باید چه کار کرد نه اینکه من خودم برم شماتیک یا PCB برد آموزشی رو بررسی حکنم تا بفهمم چه پین هایی از CPLD یا FPGA به LCD متصل شده.
          یا منظورم از مثال کاربردی به زبان HDL در داکیومنت اینه که این کارها نشون از دقت و ارزش قایل شدن اون شرکت تولیدکننده برای مخاطب هست. وگرنه به قول شما در نت یا در خود نرم افزار ISE یا جاهای دیگه خیلی مثال ها رو میشه پیدا کرد.
          من هدفم از ایجاد این موضوع این بود چون اخرین تاپیک ها و بحث ها در این حوزه مربوط به چندین سال قبل بود، خواستم بدونم اگه امروز بخوایم بردی آموزشی رو برای کار با CPLD یا FPGA تهیه کنیم، تجربه دوستان در این زمینه چی بوده؟ بردهایی که شرکت های داخلی عرضه میکنند چه مزیت ها و معایبی داره؟ همین بردی که در فروشگاه ECA ارایه شده چه مزیت ها و محدودیت هایی داره؟ آیا میشه با توجه به تحریم ها مثلا برخی بردهای اموزشی خود شرکت Xilinx یا شرکت خارجی دیگه رو تهیه کرد؟ اگه میشه از چه طریقی؟ مثلا به جوان الکترونیک مراجعه کنیم(هر چند من در سایت جوان الکترونیک چیزی در اینباره ندیدم)؟ یا به جای دیگه؟

جدیدترین ویرایش توسط Mr.Elec; ۱۰:۴۶ ۱۳۹۸/۱۱/۲۳.

دیدگاه

البته اینم بگم که ترجیح من اینه که با قطعات کار بشه تا بردآموزشی. که اینکار مستلزم وقت بیشتر جهت پیاده سازی هست.
            همینه که موضوع بردهای اموزشی موجود در بازار رو مطرح کردم برای کسانی که میخان بدون درگیر شدن به کار طراحی و PCB زدن، بدون هزینه برای پروگرامر - چون معمولا روی بردهای آموزشی پروگرامر هم تعبیه میشه- و غیره، چندتا پروژه ساده تا متوسط با CPLD و FPGA پیاده سازی کنند و تمرکزشون روی توصیف سخت افزار باشه نه موارد دیگه.
            جدیدترین ویرایش توسط Mr.Elec; ۱۱:۱۲ ۱۳۹۸/۱۱/۲۳.

دیدگاه

سلام
              این برد خودم طراحی کردم
              مثل اسب کار میده
              برد یک لایه طراحی کردم . فقط باید پروگرامر خارجی بهش متصل کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sepehr63 نمایش پست ها
                سلام
                این برد خودم طراحی کردم
                مثل اسب کار میده

سلام. اتفاقا چند تا تاپیک که برای چندین سال پیش بود و تصور کنم شما هم مشارکت کرده بودی درش، مطالعه کردم. فقط چند نکته:
                من یه پروگرامر LPT دارم. آیا میشه اونو برای لپ تاپ هم استفاده کرد؟ اگه آره چجوری؟ اگه نه پیشنهادت برای پروگرامر جهت ارتباط با لپ تاپ، چی هست؟
                بعدش بالا هم گفتم. اگه فرصت و زمان بود قبول دارم که طراحی و زدن PCB شاید بهتر باشه. گاهی زمان نیست یا امکان طراحی PCB وجود نداره. همینه که میریم سراغ برد آموزشی. نظر شما درباره بردهای اموزشی شرکت های ایرانی و خارجی چی هست؟ پیشنهادت درباره بردآموزشی چیه؟ ممنون میشم دلیل پیشنهادت هم بگی. موفق باشی

دیدگاه

سلام. اتفاقا چند تا تاپیک که برای چندین سال پیش بود و تصور کنم شما هم مشارکت کرده بودی درش، مطالعه کردم. فقط چند نکته:
                  من یه پروگرامر LPT دارم. آیا میشه اونو برای لپ تاپ هم استفاده کرد؟ اگه آره چجوری؟ اگه نه پیشنهادت برای پروگرامر جهت ارتباط با لپ تاپ، چی هست؟
                  بعدش بالا هم گفتم. اگه فرصت و زمان بود قبول دارم که طراحی و زدن PCB شاید بهتر باشه. گاهی زمان نیست یا امکان طراحی PCB وجود نداره. همینه که میریم سراغ برد آموزشی. نظر شما درباره بردهای اموزشی شرکت های ایرانی و خارجی چی هست؟ پیشنهادت درباره بردآموزشی چیه؟ ممنون میشم دلیل پیشنهادت هم بگی. موفق باشی
                  نظری در مورد برد های ایرانی و خارجی ندارم
                  این یکی از کامل ترین بردها برای آموزش هست که خودم طراحی کردم و باهاش کار کردم .
                  اگه وقت این کار هم ندارید بهتره با شبیه ساز TINA کار کنید که مثل پروتئوس میتونید کد VHDL یا VERILOG داخلش شبیه سازی کنید البته من برنامه های بزرگ شبیه سازی نکردم.
                  توی سایت های خارجی بگرد آموزش داره

دیدگاه

البته اینم بگم که ترجیح من اینه که با قطعات کار بشه تا بردآموزشی. که اینکار مستلزم وقت بیشتر جهت پیاده سازی هست.
                    همینه که موضوع بردهای اموزشی موجود در بازار رو مطرح کردم برای کسانی که میخان بدون درگیر شدن به کار طراحی و PCB زدن، بدون هزینه برای پروگرامر - چون معمولا روی بردهای آموزشی پروگرامر هم تعبیه میشه- و غیره، چندتا پروژه ساده تا متوسط با CPLD و FPGA پیاده سازی کنند و تمرکزشون روی توصیف سخت افزار باشه نه موارد دیگه.
                    بله خیلی هم عالیه اگه بشه مستقیم روی برد خودتون پیاده اش بکنید
                    اما بردهای آموزشی در اصل یک پروگرامر هستن که میشه از طرق اون هم قطعه رو برنامه ریزی کرد هم به پینها دسترسی داشت
                    در مورد نت لیست هم بله قطعا بایدنت لیست تهیه کنید اینجور نیست که پینهای خاصی برای پروتکل خاصی تعریف شده باشن
                    مثلا بخوای یه پروتکل i2c پیاده بکنی فرقی نداره کدوم پینها باشه کاملا دستت بازه از هر پینی که خواستی برای هر نوع پروتکل ارتباطی استفاده بکنی و نت لیست و کد شما تعیین میکنه با کدوم پین میخوای چه کاری بکنی
                    شما بیشتر دنبال اینی که بدونی کدوم برد آموزشی کاملترینه قطعا بردهای آموزشی کاملترین نیستن چون از قطعات با تکنولوژی پایین و ارزون استفاده کردن
                    شما برای پیاده سازی هرچیزی با برد آموزشی نیاز دارین که یک برد دیگ طراحی بکنید که به برد آموزشیتون متصل بشه
                    پینهای fpga کلا سه نوع هستت
                    1 پینهای تغذیه
                    2 پینهای IO که شامل همه پینها میشه
                    نوع سوم هم تعدادی از پینهای IO هستن که باید ازشون برای اتصال کلاک خارجی استفاده کرد
                    مثل میکرو نیست که مثلا بگن پین فلان تا فلان مربوط به پورت موازی پینهای فلان مال lcd یا از این موارد
                    این موارد مربوط به میکروکنترلر هستش که تعداد زیادق ماژول مکمل براشون ساخته شده و صرفا شما مونتاژ میکنید
                    اما اینجا شما نیاز دارید که بردهای ماژول مکمل رو خودتون بر حسب نیازتون طراحی بکنید
                    بعضی بردهای cpld چند میلیونی که گفتین مثلا برای نمونه برداری سیگنال آنالوگ ساخته شدن با فرکانس چند گیگاهرتز اسم شرکت یادم نیست ولی قیمتشون حدود هفتاد میلیون تومن بود و از سه قطعه اصلی ساخته شدن دوتا cpld و یدونه fpga
                    این برد دیگ آموزشی نیست بلکه طراحی شده برای یه کار خاص
                    چندتا ورودی آنالوگ داره که حه از کانکتور rf استفاده شده و یک رابط انتقال داده با پروتکل های شناخته شده
                    این برد آموزشی نیست دیگ شما هیچ کاری غییر از نمونه برداری سیگنال آنالوگ نمیتونی باهاش بکنی

برای انتخاب یک بورد مناسب چندتا ملاک وجود داره
                    1 قطعه ی استفاده شده از چه تکنولوژی پشتیبانی میکنه و چقدر کاربرد میتونه داشته باشه
                    2 سرعت عمل و فرکانس کاری
                    3 تعداد پینها
                    4 در مورد cpld ها تعداد پورتهای آنالوگ و سرعتشون
                    غیر از این موارد دیگ فقط ظاهر برد و حجمشه به اضافه میزان حافظه و شیوه برنامه ریزی که همشون با usb و ولتاژ پایین انجام میشه تغذیشون

الان چهارتا برد میتونید با fpga spartan میتونید با قیمت پایین تهیه کنید که عملا هیچ تفلوتی ندارن مگر اینکه از چه قطعاتی استفادع شده باشه
                    مثلا spartan 3 نسبت به spartan 6 چندتا مزیت در کلاک ویزارد داره

در کل جواب بهتری براتون ندارم ببخشید طولانی شد
                    جدیدترین ویرایش توسط EddyE4; ۱۵:۴۴ ۱۳۹۸/۱۱/۲۳.

دیدگاه

سلام
                      این برد خودم طراحی کردم
                      مثل اسب کار میده

سلام.
                      باتشکر فراوان از آقا سپهر.واقعیت چند مدت بود میخواستم fpga یاد بگیرم برد درست و حسابی پیدا نمیکردم.
                      شما برای pcb برد چقدر هزینه کردید؟الان حدودا چقدر میشه؟
                      درمورد منبع کلاک برد هم یکم توضیح بدید(از چه اسیلاتوری میشه استفاده کرد و اونی خودتون توی عکس متصل کردید چیه.)
                      و در مورد تغذیه برد باید از ترانس 12 ولت AC استفاده کنیم؟
                      برای آیسی ADC از مدل آیسی استفاده کنیم؟
                      پتانسیومتر lcd زیر خود lcd هست اگه اشتباه نکنم.اگه بیاریمش بیرون توی یه جای خالی مشکلی پیش نمیاد(البته اگه خود شما راضی به تغییرات باشید)
                      البته از استارتر تاپیک معذرت میخوام برای سوالم
                      جدیدترین ویرایش توسط A.I.E; ۱۶:۰۷ ۱۳۹۸/۱۱/۲۳.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط A.I.E نمایش پست ها
                        سلام.
                        باتشکر فراوان از آقا سپهر.واقعیت چند مدت بود میخواستم fpga یاد بگیرم برد درست و حسابی پیدا نمیکردم.
                        درمورد منبع کلاک برد هم یکم توضیح بدید(از چه اسیلاتوری میشه استفاده کرد و اونی خودتون توی عکس متصل کردید چیه.)
                        پتانسیومتر lcd زیر خود lcd هست اگه اشتباه نکنم.اگه بیاریمش بیرون توی یه جای خالی مشکلی پیش نمیاد(البته اگه خود شما راضی به تغییرات باشید)
                        خواهش میکنم
                        برای منبع کلاک میتونی از یک کریستال ثابت چند مگ استفاده کنی و یا اینکه یه برد کوچیک درست کنی که یک attiny روش باشه و با یک میکرو سوئیچ کلاک های مختلف بهت بده که من این کارو کردم
                        برای adc هم از یک مگت 8 استفاده کردم که دیتا میخونه و به پین های cpld میده . یه کلید هم کنار مگا 8 گزاشتم که میتونی مد کاری عوض کنی . مثلا به جای اینکه عدد adc بفرسته یه دیتای i2c بفرسته و یا .....
                        پتانسیومتر هم مشکلی نداره . بکش بیرون ولی یک بار که پتانسیومتر تنظیم بشه دیگه احتیاجی به تنظیم نداره به خاطر همین زیر نمایشگر هست

هزینه جدید هم نمیدونم ولی قبلا همین cpld حدود 4000 تومان بود که کار میکردم حالا فکر کنم روی 60000 تومان باشه

دیدگاه

خواهش میکنم
                          برای منبع کلاک میتونی از یک کریستال ثابت چند مگ استفاده کنی و یا اینکه یه برد کوچیک درست کنی که یک attiny روش باشه و با یک میکرو سوئیچ کلاک های مختلف بهت بده که من این کارو کردم
                          برای adc هم از یک مگت 8 استفاده کردم که دیتا میخونه و به پین های cpld میده . یه کلید هم کنار مگا 8 گزاشتم که میتونی مد کاری عوض کنی . مثلا به جای اینکه عدد adc بفرسته یه دیتای i2c بفرسته و یا .....
                          پتانسیومتر هم مشکلی نداره . بکش بیرون ولی یک بار که پتانسیومتر تنظیم بشه دیگه احتیاجی به تنظیم نداره به خاطر همین زیر نمایشگر هست

هزینه جدید هم نمیدونم ولی قبلا همین cpld حدود 4000 تومان بود که کار میکردم حالا فکر کنم روی 60000 تومان باشه
                          سلام.
                          تشکر بابت جواب، یک لیستی از قطعات هم میدادید خیلی عالی میشد(داخل آلتیوم بعضی از قطعات رودقیق ننوشته).
                          چند تا نقطه مبهم هم بود لطفا در این موارد هم توضیح بدید:
                          اونطوری که من فهمیدم کنار اتمگا8 یک led سه رنگ وجود داره که مد کاری میکرو رو مشخص میکنه.کنا میکرو هم 2 تا کلید هستند که یکی مربوط به مد کاری و دیگر نوشته آپ که کارکردش رو نفهمیدم(لطفا توضیح بدید)
                          اون جامپر کنار ورودی ADC هم توضیح بدید.
                          زیر سون سگمنت هم 4تا مقاومت هست که احتمالا باید با سیم به هم وصل بشن(؟)یا از زیر برد باید مقاومت بزاریم؟
                          زیر صفحه کلید چهار در چهار هم یک جا برای پورت ps2 گذاشته شده مثل اینکه
                          زیر کلید 61*58 صفحه کلید ماتریسی هم سه تا اتصال کوتا از روی برد هست که در مورد نحوه اتصال اونها از زیر برد توضیح بدید.
                          آیسی کنار سون سگمنت هم دیکودر هست؟(اگه هست مدلش رو بگید)
                          آیسی کنار پورت سریال هم مثل اینکه max 232 هست چون خازن هم داره.
                          اون قعه سه پایه که به پل دیود وصله رگولاتوره؟علت اینکه پایه وسطش جلوتره چیه؟(میشه آورد کنار بقیه؟)
                          خیلی ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط EddyE4 نمایش پست ها
                            بله خیلی هم عالیه اگه بشه مستقیم روی برد خودتون پیاده اش بکنید
                            اما بردهای آموزشی در اصل یک پروگرامر هستن که میشه از طرق اون هم قطعه رو برنامه ریزی کرد هم به پینها دسترسی داشت
                            در مورد نت لیست هم بله قطعا بایدنت لیست تهیه کنید اینجور نیست که پینهای خاصی برای پروتکل خاصی تعریف شده باشن
                            مثلا بخوای یه پروتکل i2c پیاده بکنی فرقی نداره کدوم پینها باشه کاملا دستت بازه از هر پینی که خواستی برای هر نوع پروتکل ارتباطی استفاده بکنی و نت لیست و کد شما تعیین میکنه با کدوم پین میخوای چه کاری بکنی
                            شما بیشتر دنبال اینی که بدونی کدوم برد آموزشی کاملترینه قطعا بردهای آموزشی کاملترین نیستن چون از قطعات با تکنولوژی پایین و ارزون استفاده کردن
                            شما برای پیاده سازی هرچیزی با برد آموزشی نیاز دارین که یک برد دیگ طراحی بکنید که به برد آموزشیتون متصل بشه
                            پینهای fpga کلا سه نوع هستت
                            1 پینهای تغذیه
                            2 پینهای IO که شامل همه پینها میشه
                            نوع سوم هم تعدادی از پینهای IO هستن که باید ازشون برای اتصال کلاک خارجی استفاده کرد
                            مثل میکرو نیست که مثلا بگن پین فلان تا فلان مربوط به پورت موازی پینهای فلان مال lcd یا از این موارد
                            این موارد مربوط به میکروکنترلر هستش که تعداد زیادق ماژول مکمل براشون ساخته شده و صرفا شما مونتاژ میکنید
                            اما اینجا شما نیاز دارید که بردهای ماژول مکمل رو خودتون بر حسب نیازتون طراحی بکنید
                            بعضی بردهای cpld چند میلیونی که گفتین مثلا برای نمونه برداری سیگنال آنالوگ ساخته شدن با فرکانس چند گیگاهرتز اسم شرکت یادم نیست ولی قیمتشون حدود هفتاد میلیون تومن بود و از سه قطعه اصلی ساخته شدن دوتا cpld و یدونه fpga
                            این برد دیگ آموزشی نیست بلکه طراحی شده برای یه کار خاص
                            چندتا ورودی آنالوگ داره که حه از کانکتور rf استفاده شده و یک رابط انتقال داده با پروتکل های شناخته شده
                            این برد آموزشی نیست دیگ شما هیچ کاری غییر از نمونه برداری سیگنال آنالوگ نمیتونی باهاش بکنی

برای انتخاب یک بورد مناسب چندتا ملاک وجود داره
                            1 قطعه ی استفاده شده از چه تکنولوژی پشتیبانی میکنه و چقدر کاربرد میتونه داشته باشه
                            2 سرعت عمل و فرکانس کاری
                            3 تعداد پینها
                            4 در مورد cpld ها تعداد پورتهای آنالوگ و سرعتشون
                            غیر از این موارد دیگ فقط ظاهر برد و حجمشه به اضافه میزان حافظه و شیوه برنامه ریزی که همشون با usb و ولتاژ پایین انجام میشه تغذیشون

الان چهارتا برد میتونید با fpga spartan میتونید با قیمت پایین تهیه کنید که عملا هیچ تفلوتی ندارن مگر اینکه از چه قطعاتی استفادع شده باشه
                            مثلا spartan 3 نسبت به spartan 6 چندتا مزیت در کلاک ویزارد داره

در کل جواب بهتری براتون ندارم ببخشید طولانی شد

من مجدد از شما ممنونم که با حوصله جواب دادین و وقت گذاشتین. خیلی به استیکرها مسلط نیستم وگرنه خفن ترش رو تقدیم میکردم
                            خوب اشاره کردی. من میخاستم بدونم اگه کسی فرصت و زمان نداره یا به هر علت دیگه، نمیتونه درگیر طراحی و زدن PCB و غیره بشه و بخواد یه برد آموزشی تهیه کنه، مثلا تجربه دوستان در استفاده از این بردهای آموزشی چی بوده. چه مزیت ها و معایبی دارن و سایر نکات که قبلا گفتم.
                            مثلا این قسمت آخر پاسخت رو بیشتر پسندیدم چون مصداقی تر بیان کردی و به برخی ویژگی ها که یه بردآموزشی باید داشته باشه اشاره کردی.
                            موفق باشی

نوشته اصلی توسط A.I.E نمایش پست ها
                            سلام.
                            دوست عزیز عذرخواهی چرا؟ به قول شما اول باید از آقا سپهر تشکر کرد که اطلاعاتش رو در اختیارمون گذاشته.
                            بعدش سوال شما هم بی ارتباط نبوده. من هم استفاده میکنم از پرسش و پاسخ تون
                            موفق باشید

دیدگاه

لینک یک پروگرامر کاربردی برای fpga وcpld ها البته با usb:
                              با توجه به نیاز استفاده از کنترلر های FPGA و CPLD  بر آن شدیم برای بالا بردن سطح آموزش و سهولت دسترسی برد پروگرامر برای آن ارائه کنیم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X