اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل امپر و ولتار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل امپر و ولتار

سلام دوستان خسته نبایشد میخواستم بدونم که امپر و ولتار در منبع تغذیه خطی و سویچینگ چطور کنترل میشه مخصوصن امپر در مورد تعغیر دادن ولتار یه چیزای کمی میدونم اما امپر رو نمیدونم لطفا راهنمایی کنین

پاسخ : کنترل امپر و ولتار

نوشته اصلی توسط e12345 نمایش پست ها
    سلام دوستان خسته نبایشد میخواستم بدونم که امپر و ولتار در منبع تغذیه خطی و سویچینگ چطور کنترل میشه مخصوصن امپر در مورد تعغیر دادن ولتار یه چیزای کمی میدونم اما امپر رو نمیدونم لطفا راهنمایی کنین
    سلام
    توی منابع خطی کنترل ولتاژ با تلف کردن توان صورت میگیره. این نوع منابع خودشون چند نوع هستن مثل موازی و سری که بحثش کمی مفصله؛ فقط همینو بدونید که یک المانی مثل ترانزیستور یا مقاومت توی مسیر دارن که اختلاف ولتاژ ورودی و خروجی روی اون قرار میگیره و ولتاژ خروجی روی مقدار تنظیمی فیکس میشه. اما بحث منابع سوییچینگ کلا متفاوته و تنظیم ولتاژ با قطع و وصل سوییچ های ترانزیستوری و تغییر عرض پالس صورت میگیره که بازم انواع مختلفی وجود داره و بحثش خیلی مفصله.
    اما در مورد جریان؛ ببینید اون چیزی که شما توی منابع تغذیه آزمایشگاهی تحت عنوان کنترل جریان میبینید، در واقع فقط محدود کننده جریان هستش. خیلی ساده بخوام بگم شبیه فیوز عمل میکنه. اگر مداری بهش وصل کنید که تحت ولتاژ تنظیمی جریان بیشتر از حد تعیین شده بخواد بکشه، با کم کردن ولتاژ اجازه افزایش جریان رو نمیده. مدارات محدود کننده هم انواع مختلفی دارن و با کارکردهای مختلف که بازم جای بحث داره.

دیدگاه

سلام
      من هم به این موضوع علاقه مندم
      اگر ممکنه نمونه هایی که بشه روی منابع تغذیه بست رو قرار بدید
      ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
        سلام
        توی منابع خطی کنترل ولتاژ با تلف کردن توان صورت میگیره. این نوع منابع خودشون چند نوع هستن مثل موازی و سری که بحثش کمی مفصله؛ فقط همینو بدونید که یک المانی مثل ترانزیستور یا مقاومت توی مسیر دارن که اختلاف ولتاژ ورودی و خروجی روی اون قرار میگیره و ولتاژ خروجی روی مقدار تنظیمی فیکس میشه. اما بحث منابع سوییچینگ کلا متفاوته و تنظیم ولتاژ با قطع و وصل سوییچ های ترانزیستوری و تغییر عرض پالس صورت میگیره که بازم انواع مختلفی وجود داره و بحثش خیلی مفصله.
        اما در مورد جریان؛ ببینید اون چیزی که شما توی منابع تغذیه آزمایشگاهی تحت عنوان کنترل جریان میبینید، در واقع فقط محدود کننده جریان هستش. خیلی ساده بخوام بگم شبیه فیوز عمل میکنه. اگر مداری بهش وصل کنید که تحت ولتاژ تنظیمی جریان بیشتر از حد تعیین شده بخواد بکشه، با کم کردن ولتاژ اجازه افزایش جریان رو نمیده. مدارات محدود کننده هم انواع مختلفی دارن و با کارکردهای مختلف که بازم جای بحث داره.
        با سلام و تشکر ار شما دوست عزیز یعنی راهی برای تنظیم امپر نیست دسگاه جوش جدید کوچک انتونتری چه جوری امپر رو تعقیر میدن
        میشه چند تا ای سی مثل 555برای تنظیم پالس برای کنترل امپر ولتار معرفی کنید و میشه بگید اگه بخواهیم برق240ولت شهری رو به60ولت برسونیم نسبت ترانس چند به چنده ترانس سوعیچینگ با تشکر

دیدگاه

با سلام و تشکر ار شما دوست عزیز یعنی راهی برای تنظیم امپر نیست دسگاه جوش جدید کوچک انتونتری چه جوری امپر رو تعقیر میدن
          میشه چند تا ای سی مثل 555برای تنظیم پالس برای کنترل امپر ولتار معرفی کنید و میشه بگید اگه بخواهیم برق240ولت شهری رو به60ولت برسونیم نسبت ترانس چند به چنده ترانس سوعیچینگ با تشکر
          من از نحوه کار دستگاه جوشکاری خبر ندارم صرفا در مورد منابع تغذیه اون موارد رو گفتم. راه هم برای کنترل جریان وجود داره.
          در مورد ترانس و سایر موارد هم بهتره دوستانی نظر بدن که تجربه دارن.

دیدگاه

من از نحوه کار دستگاه جوشکاری خبر ندارم صرفا در مورد منابع تغذیه اون موارد رو گفتم. راه هم برای کنترل جریان وجود داره.
            سلام دوست عزیز من میدونم که ولتار با تعقیرpwmکنترل میشه اما امر با چی چیزی کنترل میشه با فرکاس؟ در منابع تغذیه خطی هم میدونم ولتار نسبت به بیس ترانزیستور کنترل میشه اما امپر نمیدنم راستی مشه چندا ای سی منبع تغذیه که به ترانزیستور وصل میشه معرفی کنین مثل 555اسون باشن با تشکر

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام دوست عزیز من میدونم که ولتار با تعقیرpwmکنترل میشه اما امر با چی چیزی کنترل میشه با فرکاس؟ در منابع تغذیه خطی هم میدونم ولتار نسبت به بیس ترانزیستور کنترل میشه اما امپر نمیدنم راستی مشه چندا ای سی منبع تغذیه که به ترانزیستور وصل میشه معرفی کنین مثل 555اسون باشن با تشکر

دیدگاه

من زیاد توی بحث های آنالوگ وارد نیستم که دقیق بخوام توضیح بدم. اما به صورت کلی منابع خطی و سوئیچینگ سیستم های حلقه بسته ای هستند که با نمونه گیری از خروجی و مقایسه با یک رفرنس سیگنال خطا رو تولید میکنن و با این کار خروجی رو روی مقدار مطلوب تنظیم میکنن که نوع تنظیم خروجی مشخص میکنه سیستم خطی هستش یا سوئیچینگ.
              قبلا یه تاپیک توی انجمن دیده بودم که یک کاربر زحمت کشیده بودن توپولوژی های مختلف منابع سوئیچینگ رو با اشکال و نمودارهای مناسب توضیح داده بودن. بهتره دنبال اون تاپیک بگردید، احتمالا به جواب خیلی از سوالاتون برسید.
              در مورد کنترل جریان هم بستگی داره منظورتون از کنترل جریان چی باشه. اگر مداری رو مد نظرتونه که همواره جریان معینی تولید کنه، اسم اون مدار منبع جریان هستش. نه اگر همونطوری که قبلا گفتم منظورتون اون چیزیه که توی منابع تغذیه آزمایشگاهی وجود داره، اسم اون محدود کننده جریان هستش.

دیدگاه

سلام به دوستان من دو پنل خورشیدی 6ولت و نیم آمپر باهم موازی کردم برای شارژ پاور بانک ولی ولتاژ خروجی ثابت نیست برای خروجی 5ولت بدون پایین آمدن آمپر چکار باید کرد از رگلاتور استفاده کردم نشد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohsen_w نمایش پست ها
                  سلام به دوستان من دو پنل خورشیدی 6ولت و نیم آمپر باهم موازی کردم برای شارژ پاور بانک ولی ولتاژ خروجی ثابت نیست برای خروجی 5ولت بدون پایین آمدن آمپر چکار باید کرد از رگلاتور استفاده کردم نشد؟
                  ماژول مخصوص این کار تو فروشگاه سایت موجوده..
                  در مورد کنترل ولتاژ و جریان در منبع سویچینگ ..
                  هر دو به واسطه تغییر دیوتی سایکل یا زمان روشن بودن ترانزیستور
                  به زمان خاموش بودن ان کنترل میشود
                  بعضی ای سی های سویچینگ دارای 2 تا ورودی آپ مپ خطا هستند
                  معمولا از یکی برای نمونه ولتاژ و از دیگری برای نمونه جریان استفاده
                  میشه ..
                  بعضی ای سی ها که یک اپ مپ خطا دارند معمولا فقط جریان رو نمونه
                  میگیرند و خروجی رو کنترل میکنند..
                  در هر صورت شما وقتی زمان روشن بودن ترانزیستور سویچینگ
                  را بیشتر کنی .. توان خروجی بیشتر میشه.. وقتی بار نباشه .. ولتاژ
                  براحتی مثلا تا 12 ولت میرسه و همین مقدار میمونه ..
                  وقتی بار وصل بشه .. زمان روشن بودن ترانزیستور بیشتر میشه
                  تا جریان مورد نیاز تامین بشه و ولتاژ پایین نیاد..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
                    میشه ..
                    با سلام یعنی هر دو وابسته به تعغیراتpwmهستند . نسبت ترانس چه جوری به دست میاد نسبت ترانس سوعیچینگ من میخوام240به60ولت برسونم نسبتش چندبه چنده ایا ای سی درایور منبع تغذیه هست که مدارش اسون باشه اپتوکوپتر جه جوری به ترانزیستورpnp,npnوصل میشه چون چند مدله با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط yousef55 نمایش پست ها
                      میشه ..
                      کدام ماژول باید تهیه کنم وچیز دیگه ای نیاز ندارم من زیاد وارد نیستم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

دیدگاه

با سلام یعنی هر دو وابسته به تعغیراتpwmهستند . نسبت ترانس چه جوری به دست میاد نسبت ترانس سوعیچینگ من میخوام240به60ولت برسونم نسبتش چندبه چنده ایا ای سی درایور منبع تغذیه هست که مدارش اسون باشه اپتوکوپتر جه جوری به ترانزیستورpnp,npnوصل میشه چون چند مدله با تشکر
                        سلام
                        بله .. pwm توان رو کنترل میکنه که حاصلضرب ولتاژ در جریان توان میشه..
                        یک نرم افزار کامپیوتر هست که اطلاعات مورد نیاز همچون ولتاژ ورودی و
                        ولتاژ خروجی و جریان رو بهش میدی و نقشه یک پاور سویچینگ رو بهت میده
                        تو انجمن آموزش کار باهاش هست..
                        اگر کامپیوتر نداری .. یک سایت به صورت انلاین براتون انجام میده..
                        اپتوکوپلر قسمتی از مدار سویچینگ هست. . بای نقشه کامل داشته باشید
                        وگرنه با یک اپتو کوپلر و ترانزیستور به جایی نمیرسید..

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

[QUOTE=mohsen_w;711480]کدام ماژول باید تهیه کنم وچیز دیگه ای نیاز ندارم من زیاد

در گوگل جستجو کنید .. ماژول شارژ خورشیدی..
                        انواع مختلف با توان های مختلف مناسب با نیاز شما در فروشگاه های
                        مختلف وجود دارد
                        میتونید انتخاب کنید و کافیه ورودی رو به پنل خورشیدی متصل کنید..
                        در بعضی از این ماژول ها یک ورودی دیگر برای اتصال باتری وجود دارد..
                        یک باتری مناسب به این قسمت وصل میکنید و در خروجی یک ولتاژ ثابت
                        مثلا 5 ولت دارید ..
                        اگر ماژول شارژر خورشیدی شما فاقد باتری بوود .. میتونید خروجی این
                        ماژول را به یک ماژول** ... شارژر باتری لیتیومی و پاوربانک...** متصل
                        کنید.

دیدگاه

سلام
                          نوشته اصلی توسط yousef55

یک نرم افزار کامپیوتر هست که اطلاعات مورد نیاز همچون ولتاژ ورودی و
                          ولتاژ خروجی و جریان رو بهش میدی و نقشه یک پاور سویچینگ رو بهت میده
                          تو انجمن آموزش کار باهاش هست
                          دوست عزیز این نرم افزار که گفتید اسمش چیه؟ لینکش رو که تو تاپیک گفتید هست لطف کنید بذارید من چپیدا نکردم
                          ممنون
                          جدیدترین ویرایش توسط Hamid-nice; ۱۱:۵۸ ۱۳۹۸/۱۱/۲۶.

دیدگاه

با سلام دوستان عزیز .منظورم نحوه وصل شدن اپتوکوپتر به ترانزیستور pnp,,npnو ماسفت ها بود نه مدار شما فرض کنید مدار پالس ساز555هستش میخواهیم ترانزیستور را قطع وصل کنیم چون ولتار ورودی ترانزیستور زیاده میخواهیم با اپتوکوپتر ایزوله کنیم که ای سی نسوزه منظورم اینه با تشکر

دیدگاه

با سلام دوباره ایا راهی هست تا بدون اپتوکوپلر ای سی رو ایزوله کرد مثلا مقاومت بین ای سی ترازیستور گزاشت و منفی مدار

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X