اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منبع تغذیه با دامنه ولتاژ و جریان وسیع و دلخواه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منبع تغذیه با دامنه ولتاژ و جریان وسیع و دلخواه

با سلام خدمت اساتید و دوستان گرامی
    منابع تغذیه متنوعی رو بررسی کردم ولی اکثرشون خیلی محدودیت در ولتاژ یا آمپر دارند
    در لینک زیر در یک سایت خارجی یک مداری ارائه شده که ظاهرا مدعی هست که رنج ولتاژ و آمپر تا رنج وسیعی با تغییر در المانهای محدودی قابل حصول هست
    اساتید گرامی لطفا یک بررسی بفرمایند و نظرشون رو اعلام کنند
    من می خوام یک منبع سوئیچینگ 100 ولت تا ۱۵ یا ۲۰ آمپر بسازم با دقت خیلی بالا
    به نظرتون استفاده از این مدار مناسبه؟

اگر نه مدار مناسبی پیشنهاد بفرمایید ممنون میشم

پاسخ : منبع تغذیه با دامنه ولتاژ و جریان وسیع و دلخواه

نوشته اصلی توسط Hamid-nice نمایش پست ها
    منابع تغذیه متنوعی رو بررسی کردم ولی اکثرشون خیلی محدودیت در ولتاژ یا آمپر دارند
    در لینک زیر در یک سایت خارجی یک مداری ارائه شده که ظاهرا مدعی هست که رنج ولتاژ و آمپر تا رنج وسیعی با تغییر در المانهای محدودی قابل حصول هست

سلام دوست عزیز اون مداری که گذاشتی سوییچینگ نیست و فکر کنم خطی باشه.شما توان 2000 وات متغیر سوییچینگ میخوای که فکر نکنم کار راحتی برای ساختنش باشه.حتی تو سایتا چینی متغیر سوییچینگ آماده 0-100 ولت 10 آمپر هست یعنی 1000 وات.حالا من نمیدونم شما این همه توان و دقت رو برای چی میخوای ولی ساخت منبع تغذیه سوییچینگ متغییر 2000 وات به همین راحتیا نیست.بازم اساتید نظرشون میدن

دیدگاه

سلام
      همونطور که دوستان فرمودن این یک تغذیه خطیه
      در منابع خطی جریان و ولتاژ حداکثر فقط به مشخصات قطعات بستگی داره

توان و ولتاژی که شما دنبالش هستید با استفاده از منابع خطی غیر قابل حصول نیست ولی کمی غیر رایجه. بدلیل اینکه تلفات مدار تو ولتاژ های پایین خیلی زیاد میشه
      مگر اینکه ورودی مدار که معمولا در این منابع ترانس هست دارای چندین ولتاژ مختلف باشه ....مثلا در بازه صد ولت حداقل 5 ولتاژ مختلف با گام های 20 ولت باشه که خب کمی سخته

برای منابع سوئیچینگ این رنج ولتاژ و جریان چیز سخت و غیر قابل ساختی نیست....البته به شرط داشتن آشنایی کافی با این مدارات ولی مسئله ای که هست اینه که وقتی رنج خروجی یک منبع تغذیه سوئیچینگ بزرگ میشه فیلتر خروجیش بشدت با مشکل دچار میشه.....این موضوع بخصوص در مورد زیاد شدن جریان خروجی خودشو نشون میده

شما برای طراحی سلف خروجی سوئیچینگ باید حداقل جریانی که میخواید در اون جریان ،ریپلتون حداقل باشه رو وارد طراحی کنید .وقتی با همین فیلتر میخواید جریان بالایی رو هم بتونید دریافت کنید میبینید که سلفتون اشباع میشه

مثلا برای همین منبع 20 امپر که مثال زدید
      در فرکانس 50 کیلوهرتز برای داشتن ریپل 25 جریان کل در سلف که مقدار رایجی هست و داشتن خروجی صاف در جریان صد میلی آمپر باید سلفتون باشه 2000 میکرو یعنی دو میلی هانری!!!!!!!! که برای اینکه همین سلف بتونه در جریان 20 آمپر هم اشباع نشه باید سیم ضخیم و از اون بدتر هسته ای بزرگتر از یک آجر استفاده کنید!!
      دو راه دارید یا اینکه حداقل جریانتون رو ببرید بالاتر....مثلا 10 آمپر و یا اینکه ریپل جریان سلف رو بیشتر در نظر بگیرید
      در صورت اول مشخصا در جریان های کم مثل یکی دو آمپر ریپل خروجی مدار زیاد خواهد بود و باید این ریپل رو خازن ها جبران کنن که برای این کار هم کلی خازن باید بذارید
      در صورت زیاد کردن ریپل جریان سلف هم باز خازن ها دچار چالش میشن!
      به همین دلیله که منابع تغذیه سوئیچینگ که جریان بالایی رو میتونن بدن معمولا در جریان های پایین ریپل بالایی دارن
      البته در مدارات حرفه ای مثل پاور های مخابراتی اینطور نیست ولی من نمیدونم در اونها چکار میکنن
      یک راه سومی هم وجود داره که البته من تا حالا جایی ندیدم و اون هم گذاشتن یک تغذیه خطی در خروجی سوئیچینگه که توان اتلافی منبع خطی رو با کمی بالاتر بودن ولتاژ ورودی منبع خطی توسط منبع سوئیچینگ پایین بیاریم و منبع خطی ریپل ها رو برامون حذف کنه
      البته حذف کامل ریپل ها به طراحی قدرتمندی نیاز داره و همچنین مداری با پهنای باند واقعا بالا که اون هم مشکلات خودشو داره
      ولی برای داشتن ریپل قابل قبول خیلی نباید سخت باشه

راه دیگه ای که قبلا به ذهن خودم رسیده بود مداری برای سوئیچ سلف خروجی بود که اون هم دشواری های خودش رو میتونه داشته باشه
      علاوه بر اینها خود مسئله فیدبک جریان در 20 آمپر میتونه چالش برانگیز باشه!

یک راه دیگه هم موازی کردن چند منبع جریان پایینه که اون هم بدون تجریه راحت نیست

پس شما باید در توان بالا بین دقت عالی و تلفات بالا و راحتی طراحی و یا دقت کمتر و تلفات کم و طراحی سخت تر یکی رو انتخاب کنید
      موفق باشید
      ................Fx7SAM................

دیدگاه

با سلام و سپاس خدمت دوستان بزرگوار و گرامی
        از توجهتان و پاسخگوییتان خیلی ممنونم
        بنابراین متوجه شدم که کار سختی با معضلات خاص خودش پیشرو دارم که باید انتخاب معتدل تری صورت بدم
        دقت خیلی مهمه و نمی شه ازش صرفنظر کرد چون معمولا بردهای الکترونیکی نیاز به دقت بالا و حساسیت بالایی دارند البته نمی دونم منظورتون از کم شدن دقت چقدر هست ولی درهر حال دقت عالی مد نظر هست
        بنابراین یا باید ولتاز رو تا 30 ولت که معمول هست درنظر بگیرم یعنی بشه 30 ولت و 15 آمپر
        یا 100 ولت و مثلا 10 آمپر و یا اینکه اگر هم باز نمی شه 8 یا 6 آمپر
        حالا بین اینها کدوم رو پیشنهاد می کنید
        تلفات مدارهای خطی هم می دونم خیلی بالاست ولی مثلا برای 100 وات با 10 آمپر یا 6 آمپر آیا 500 وات تلفات ممکنه پیش بیاد؟
        ممنون می شم راهنمایی بفرمایید

دیدگاه

شما چه دقتی مد نظرتونه؟

دیدگاه

خدمت شما عرض کنم دقت ولتاژی که با تغییر آمپر تغییری نکنه یا اگر نمیشه در حد صدم تغییر کنه
            جدیدترین ویرایش توسط Hamid-nice; ۲۱:۴۱ ۱۳۹۸/۱۱/۲۸.

دیدگاه

مثلا نمیشه یک آداپتور 100وات 10 آمپر ساخت؟
              آداپتورها خیلی دقیقا

دیدگاه

منظورم 100ولت 10 آمپر بود

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                  نرم افزار های متعددی خوبی هستش که میتونید باهاش منبع سوئیچینگ طراحی کنید ولی خب ولتاژ های خروجی مداراشون ثابت هستش ولی میشه با کمی دست کاری متغیرش کنی ...نا گفته نماند به شرط گیر امدن قطعات طراحی شده توسط نرم افزار که یک نیاز به یک کفش آهنی دارد
                  جدیدترین ویرایش توسط mr.habibpour; ۰۰:۲۶ ۱۳۹۸/۱۲/۰۸.

دیدگاه

لطفا یکی از بهترینهاش رو معرفی بفرمایید و اگر لینکی دارید ممنون می شم قرار بدید

دیدگاه

بله
                      نرم افزار PI expert تو زمینه طراحی سوئیچینگ هستش البته برای یک شرکت هستش و طراحی های انجام شده نسبت به ای سی های خودشون هستش

New in PI Expert Suite PI Expert Suite 10.3.9 improves design productivity with an enhanced schematics-manipulation tool and BOM output to enable you to quickly order the parts needed for prototyping. In addition, it includes a new Design Wizard to assist in selection of the right product for your design.  New Features in PI XLs Designer v10.3

دیدگاه

منبع تغذیه با دامنه ولتاژ و جریان وسیع و دلخواه را ساختن

سلام خدمت مهندسان و علم دوستان گرامی.

من این سوالی رو که لازم میدانم که مطرح کنم؛ می دانم که یکی از سوالات اساسی و قانع کننده درباره ی داغ کردن ترانزیستور 15 آمپری قدرت (TIP 3055) در مدار مربوطه بوده است و من به علت یا یک دلیل لازم می دانم که یک دیمر دقیق با مولتی ترن، (برای بازر 12 ولت، لامپ 60 وات؛ و کنترل دور موتورDC) که بسیار ساده و (صرفاً بدون ماسفت باشد) بسازم ؛که فقط با ورودی 12 ولت به مدارِ دیمر 12 ولت که روی برد بورد و دَم دستی است؛ >> یک ترانزیستور NPN قابل تحملی به کار بگیرم که با گذاشتن مصرف کننده ای از 60Watt به بالا ، صرفاً ترانزیستور های قدرت هم بی دلیل شروع به گرم شدن قابل تَوَجُهی نَکنند. الان مشکل و دلیل این مدار دیمر با تقویت کننده از کجاست که من هنوز با اِعتماد به عقل هم نمی دانم؟ ... بنده خودم تکنسین مهندسی الکترونیک بوده و مهارتی سطحی و وسیع و در حال توسعه دارم
                        علاوه مدار های خلاق و کاربردی که قابل ساخت هستند... راهنمائی ام کنید، خیلی متشکرم منتظر هستم. تصویر مدار دیمر هم در دست من آماده است اگر به دلیلی منطقی لازم شد می فرستم به سایت. منتظر جواب قانع کننده شما هستم؛ ممنون.
                        جدیدترین ویرایش توسط حسین مُدیران; ۱۲:۰۲ ۱۳۹۸/۱۲/۰۸.

دیدگاه

منظورم 100ولت 10 آمپر بود
                          میبخشید که این همه زمان گذشته و من الان دارم جواب میدم
                          چون درگیری هایی دارم و چند وقت یکبار میتونم به سایت سر بزنم
                          عرضم به حضورتون که برای این توان میشه با دقت نسبتا خوبی طراحی کرد.....ولی طوری که هیچ تغییری تو خروجی نداشته باشید نه....مثلا در حد کمتر از یک دهم ولت............با دقت خیلی بیشتر هم میشه ولی تجربه و دانش بیشتری میخاد
                          در کل با توجه به تجربه ای که به نظر میاد داشته باشید فکر میکنم برای شروع ساخت یک منبع 24 ولت 5 آمپر یا 10 امپر البته با توپولوژی هافبریج خیلی براتون مفید باشه

برای راهنمایی تا حدودی میتونم کمکتون کنم ولی اینکه کامل بخوام توضیح بدم از صفر تا صد متاسفانه وقتشو ندارم!
                          در مورد نرم افزار ها هم باید بگم من تجربشونو ندارم ولی تا جاییکه میدونم به درد نمیخوره انچنان!

موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X