اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

داغ شدن ترانزیستورها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

داغ شدن ترانزیستورها

سلام
    دو ترازیستور mic29302wu و 78M05 hh کنار هم هستند وداغی غیر طبیعی دارند
    دراینترنت مشابه 29302 رو پیدا کردم که 29502 بود ولی در اینترنت ودربازار پیدا نمیشود
    جای گزاشتن سینک آلمینیوم نیست ویک تکه کوچک سینک هم تستی گزاشتن فرق چندانی نکرد
    برای خنک شدن اینها چه باید کرد؟
    با سپاس از پاسخ شما

پاسخ : داغ شدن ترانزیستورها

نوشته اصلی توسط isfahan نمایش پست ها
    سلام
    دو ترازیستور mic29302wu و 78M05 hh کنار هم هستند وداغی غیر طبیعی دارند
    دراینترنت مشابه 29302 رو پیدا کردم که 29502 بود ولی در اینترنت ودربازار پیدا نمیشود
    جای گزاشتن سینک آلمینیوم نیست ویک تکه کوچک سینک هم تستی گزاشتن فرق چندانی نکرد
    برای خنک شدن اینها چه باید کرد؟
    با سپاس از پاسخ شما
    سلام از فن چطور جا دارین استفاده کنید؟؟
    قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

نه متاسفانه جای فن نداره وشکلش هم طوری هست که با توجه به قطعات کنارش امکانپذیر نیست

دیدگاه

نه متاسفانه جای فن نداره وشکلش هم طوری هست که با توجه به قطعات کنارش امکانپذیر نیست
        با سلام
        این دو قطعه هر دو رگولاتور ولتاژ هستن و ترانزیستور نیستن.
        داغ شدن زیادشون نشونه ی وجود مشکلی در مدار هست که داره جریان زیادی می کشه یا اینکه اختلاف ولتاژ ورودی و خروجیشون خیلی زیاده!!
        کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
          با سلام
          این دو قطعه هر دو رگولاتور ولتاژ هستن و ترانزیستور نیستن.
          داغ شدن زیادشون نشونه ی وجود مشکلی در مدار هست که داره جریان زیادی می کشه یا اینکه اختلاف ولتاژ ورودی و خروجیشون خیلی زیاده!!
          ممنون از پاسختون
          راه حلی سراغ دارید که با همین وضع موجود بشه بدون گزاشتن فن یا خنک کردن درستش کرد؟
          ولتاژ ورودی استاندارد خودش و 12V هست
          خروجی خاصی هم نداره

دیدگاه

ممنون از پاسختون
            راه حلی سراغ دارید که با همین وضع موجود بشه بدون گزاشتن فن یا خنک کردن درستش کرد؟
            ولتاژ ورودی استاندارد خودش و 12V هست
            خروجی خاصی هم نداره
            با همین وضع موجود یعنی چطور؟ شما اگه میخواید تغییری ایجاد بشه، باید تغییر ایجاد کنید.
            به هر حال یا باید فن و هیت سینک بذاریدیا باید ولتاژ ورودی رو در صورت امکان کم کنین و یا با اصلاح مصرف کننده ها، جریان خروجیشون رو کاهش بدید.
            اگه حالت طبیعی دستگاه از ابتدا همینطوری بوده که خب مشکلی نیست. ولی اگه اینطور نبوده، یعنی مشکلی ایجاد شده و باید درست بشه.

دیدگاه

ممنون از پاسختون
              بله تغییر که باید ایجاد بشه
              منظورم این بود که فن اضافه نکنم.یا مثلا خود ترانزیستورها رو عوض کنم با مدل مشابه یا روش تغییر این چنینی یا به مدار چیزی بشه اضافه کرد یا تست خاصی انجام داد.خلاصه کسانی که تجربه شو دارند شاید نظری داشته باشند که بتونه کمک کنه
              تو این فرصت با یک آداپتوردیگر 12v و 2A تست کردم بازهم داغ کرد
              البته داغ میکنه ولی دست بزنی دست به شدت نمیسوزه ولی گرماش قدری نگران کننده هست واینطور شاید بشه گفت که در دراز مدت آسیب بزنه به مدار
              شایدهم اینطور نیست وطبیعیه؟
              از اول چک نکردم که اینطور بوده واطلاعی ندارم

دیدگاه

میتونید رگلاتور هارو از رو برد جدا کنید و به هیتسینگ مناسب وصل کنید بعدش با ۶ تکه سیم پایهاشونو به برد لحیم کنید

دیدگاه

ممنون از پاسختون
                  منظورم این بود که فن اضافه نکنم.یا مثلا خود ترانزیستورها رو عوض کنم با مدل مشابه یا روش تغییر این چنینی یا به مدار چیزی بشه اضافه کرد یا تست خاصی انجام داد.خلاصه کسانی که تجربه شو دارند شاید نظری داشته باشند که بتونه کمک کنه
                  البته داغ میکنه ولی دست بزنی دست به شدت نمیسوزه ولی گرماش قدری نگران کننده هست واینطور شاید بشه گفت که در دراز مدت آسیب بزنه به مدار
                  سلام
                  برای کاهش تلفات میتونید قبل از هر رگولاتور یه دیود 1n4007 سری کنید یا قبل از 7805 یه 7808 هم بزارید
                  موفق باشید

دیدگاه

ممنون از پاسختون
                    ببینین سطح دست انسان معمولا دماش حدود دمای محیط و بطور نرمال حدود 25 درجه هست. این دست اگه به چیزی با دمای 45 الی 50 درجه هم بخوره احساس سوختن میکنه.
                    تو دمای 60 درجه به بالا شما نمیتونین دستتون رو روی قطعه نگهدارید. اغلب قطعات تجاری رنج دمای کاریشون تا 70 درجه هست.
                    بنا بر این اگه احساس سوختن شدید ندارید مشکلی نیست. حتما اگه قطعه تو دمای کمتری کار کنه بهتره اما تو رنج مجازش هم مشکلی ایجاد نمیکنه.
                    برای کاهش دمای قطعه باید بخشی از تلفات رو به خارج از اون منتقل کنین. مثلا یا یه مقاومت وات بالا با ورودیش سری کنین یا مثل پیشنهاد دوستمون یه 7808 قبلش بذارین و یا زنر معکوس وات بالا.
                    به هر حال باید تو مدار تغییر بدین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
                      ببینین سطح دست انسان معمولا دماش حدود دمای محیط و بطور نرمال حدود 25 درجه ...
                      با تشکر از همه دوستان که راهنمایی کردید
                      درمورد گرمای طبیعی این قطعات حق با شماست ولی قبل از ایجاد تاپیک جستجویی در مورد گرمای طبیعی این قطعه کردم واز جایی هم پرسیدم.ولی به جواب قطعی ومستندی نرسیدم از این رو از شما دوستان راهنمایی خواستم.
                      قصدم اینه که داغ نشه با توجه به اینکه با تغییر فصل وتابستان یا تغییرات احتمالی ولتاژی بصورت غیر نرمال عمل نکنه ودر دراز مدت آسیب نبینه

به هرجهت راهنمایی قرار دادن دیود 1n4007 رو انجام میدم اگر نتیجه نداد با 7808
                      واگر نشد هم راهنمایی دوست دیگر که گفتند پایه ها رو جدا کنم رو با این تغییر که سیم ها رو به پایه ها ببندم ولی یک رگولاتور قابلمه ای مشابه ولای با آمپر بالاتر جایگزین کنم
                      چون روی خود برد جای قرار دادن رگولاتور قابلمه ای نیست وبا سیم کوتاه میخوام انجام بدم(بعد از روش بالا) ونکته اینکه رگولاتور فعلی 78M05 پایه وسط یا همون منفی اتصال نداره

دیدگاه

با تشکر از همه دوستان که راهنمایی کردید
                        درمورد گرمای طبیعی این قطعات حق با شماست ولی قبل از ایجاد تاپیک جستجویی در مورد گرمای طبیعی این قطعه کردم واز جایی هم پرسیدم.ولی به جواب قطعی ومستندی نرسیدم از این رو از شما دوستان راهنمایی خواستم.
                        قصدم اینه که داغ نشه با توجه به اینکه با تغییر فصل وتابستان یا تغییرات احتمالی ولتاژی بصورت غیر نرمال عمل نکنه ودر دراز مدت آسیب نبینه

به هرجهت راهنمایی قرار دادن دیود 1n4007 رو انجام میدم اگر نتیجه نداد با 7808
                        واگر نشد هم راهنمایی دوست دیگر که گفتند پایه ها رو جدا کنم رو با این تغییر که سیم ها رو به پایه ها ببندم ولی یک رگولاتور قابلمه ای مشابه ولای با آمپر بالاتر جایگزین کنم
                        چون روی خود برد جای قرار دادن رگولاتور قابلمه ای نیست وبا سیم کوتاه میخوام انجام بدم(بعد از روش بالا) ونکته اینکه رگولاتور فعلی 78M05 پایه وسط یا همون منفی اتصال نداره
                        سلام
                        اتصال منفی رگولاتور بدنه رگولاتور هستش که به بدنه یا هدسینک و... پیچ شده
                        موفق باشید

دیدگاه

Re: داغ شدن ترانزیستورها

اتفاق!
                          میخواستم جریان پایه های ترانزیستور 78M05 رو اندازه بگیرم که متاسفانه کلا مدار خاموش ودیگه کارنداد!البته برق درش جریان داره ولی کار نمیده
                          حدسم این بود که ترانزیستور 78m05 سوخته
                          از اول هم قصدم تعویضش با 7805 معمولی(حرف M وسط نامش نیست) وقرار دادن 7808 در قبل از اون بود
                          ولی مدار با 7805 کار نمیده
                          ممکنه چیز دیگری هم سوخته باشه؟
                          کسی هست بتونه راهنمایی کنه یا اینکه حتی کار رو انجام بده؟

دیدگاه

Re: داغ شدن ترانزیستورها

اگر کسی بتونه این کار رو انجام بده اعلام هزینه کنه
                            یا کلا تو این فروم بخشی هست که کارهای اینچنینی انجام بدن؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X